(13.40 hodin)

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Ještě jednou hezký den. Paní místopředsedkyně, jenom časově.

 

Místopředsedkyně PSP Jana Mračková Vildumetzová: Prostřednictvím paní předsedající.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: To je pravda, omlouvám se, prostřednictvím paní předsedající. V roce 2016, ještě za vlády Bohuslava Sobotky, kdy byla dokončena příprava projektu STORK II, na kterém se pracovalo mimo jiné několik let, a připravovala to hlavně polská strana a dále česká strana, tak polská strana poté, co Evropská komise odsouhlasila ten projekt a byly na něj připraveny peníze... Jenom pro informaci, tenkrát Evropská komise měla připraveno 70 milionů eur na všechny energetické projekty, plynovody, a 63 milionů dala na tento projekt. Takže to byl tenkrát docela úspěch, všichni z toho měli dobrý pocit, až na jeden problém. Polsko to v momentě, kdy to bylo odsouhlasené, odmítlo. Tenkrát z toho byl velký problém. Bylo to ještě za vlády, znovu říkám, Bohuslava Sobotky. Byl z toho velký problém, byl z toho diplomatický svár. Poláci od toho dali ruce pryč. Můžeme se bavit, proč od toho Poláci dali ruce pryč. Tím nejpravděpodobnějším důvodem, který sice není nikde na papíře, ale v kuloárech celkem jasně zazníval, byla dostavba Nord Streamu 2. V té době už se budoval Nord Stream 2, což znamenalo dalších 55 miliard m3. Poláci si, zjednodušeně řečeno, dopočetli, že by ten plynovod Stork II nebyl efektivní, navíc by se tam pravděpodobně mohl stlačovat i ruský plyn.

Takže Poláci řekli nikoliv a nastal problém. První možný termín oživení byl rok 2019, ale měl jednu podmínku a to je to, že Evropská komise zařadí tento plynovod po tom debaklu, který nastal, opět na takzvanou listinu strategických prioritních projektů. Už v roce 2016 Evropská komise v kuloárech jasně říkala: toto vám tam nezařadíme, protože v tu chvíli, když jste to odmítli, nevidíme důvod, proč to dělat. Přesto Česká republika podpořila opět tento projekt v momentě, když se to zařazovalo na tu listinu. Mimo jiné včetně toho projektu BACI - to je ta jižní část - což by sice byl ruský plyn, ale byl by tam, jak se říká, bypass, s tím, že by se nešlo přes Slovensko. Tenkrát jsme to podpořili navzdory tomu, že Slovensko proti tomu tvrdě vystupovalo. A nejenom Slovensko. Mirek Topolánek tenkrát jako manažer, nebo bývalý manažer, Eustreamu lítal z místa na místo a pochopitelně extrémně lobboval za to, aby to tenkrát nedopadlo s tím plynovodem BACI do toho Rakouska, abychom zůstali závislí na tom slovenském plynu. No logicky, protože byl angažován ve společnosti, která tam tu trubku měla. Přes to všechno jsme šli proti Slovensku, podpořili jsme to a Evropská komise tenkrát oba dva ty projekty - jak Stork, tak BACI - neschválila. Tím, že je neschválila, přišlo se o financování, nebyly na té listině a v tu chvíli prostě ten projekt definitivně padl. Toto je jednoduchý celý příběh. Nic víc, nic míň za tím není.

Opak je tedy pravdou. My jsme nepodlehli těm lobbistům alias Mirek Topolánek v tom, abychom podpořili tyto projekty, zejména tedy toho ruského plynu. Slovensko tenkrát na nás za to bylo docela naštvané. Jednal jsem o tom i s ministrem hospodářství, který logicky chtěl zase, aby se využívaly slovenské trubky. Nicméně nakonec to nedopadlo, zůstala slovenská trubka. Tehdy NET4GAS, který budoval ten plynovod Moravia, který se měl propojit s tím Storkem a který dopisem vyzval polskou stranu, aby začala připravovat projekt a výstavbu, tak byl připraven okamžitě na to navázat a dostavět to. V momentě, kdy na to nejsou peníze a hlavně kdy nejsou trubky, zjednodušeně řečeno, z Polska do České republiky, tak se nedá stavět. Takže ten příběh je hrozně jednoduchý a česká strana to pochopitelně podpořila. Děkuji. (Potlesk z řad poslanců ANO.)

 

Místopředsedkyně PSP Jana Mračková Vildumetzová: Já také děkuji panu místopředsedovi a nyní s přednostním právem paní místopředsedkyně Olga Richterová. Připraví se předseda klubu SPD Radim Fiala. Paní místopředsedkyně, máte slovo.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji moc. Už budu opravdu velmi stručná. Domnívám se, že k tomu jednání o pořadu schůze už je potřeba připomenout pouze dvě faktické poznámky. Sice tu, že skutečně ta věc poměrně jednoduchá být může, ale to my jakožto běžní občané anebo političtí oponenti Andreje Babiše nezjistíme. Jde prostě o to, že ta významná firma, SKW Piesteritz, je velice významná pro celý holding Agrofert a pro jeho zisky, tahle chemička je prostě primárně nastavena na ruský plyn. V čem? Protože norský má méně metanu. To podstatné je, že se pak sníží efektivita, když se potom změní skladba toho plynu, to přímé složení. Takže na tom chci ukázat, že to opravdu může být takto jednoduché, že tyto zájmy hrály svoji roli v tom rozhodování.

Jinak jsem se samozřejmě snažila zdůraznit to, že my jako vláda České republiky se snažíme zajistit možnost alternativních dodávek plynu z Norska. Právě proto kvůli možnosti toho snadnějšího infrastrukturního propojení jednal pan premiér Petr Fiala s Polskem. Ještě zdůrazním, že podle předběžných informací je z Norska možné zajistit přibližně čtvrtinu tuzemské zimní spotřeby.

Takže co je důležité, je další společný postup na úrovni Evropské unie. Pak je důležité to, aby nebyly pochybnosti, že do politického rozhodování, do rozhodování o záležitostech naší země a naší národní bezpečnosti, nevstupují zájmy byznysové. Proto je tak důležité, abychom mimo jiné na této schůzi prosadili vymahatelnou funkční verzi zákona o střetu zájmů a abychom konečně zamezili tomu, že se do hájení naší země vmíchávají osobní byznysové zájmy toho, kdo místo toho má zastupovat nás všechny. Tak to bylo v minulosti a už to tak nebude.

 

Místopředsedkyně PSP Jana Mračková Vildumetzová: Děkuji, paní místopředsedkyně. Nyní vidím, že se s přednostním právem hlásí předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Andrej Babiš: Nevím, já mám pocit, že jsem v blázinci. (Potlesk a smích poslanců hnutí ANO.) Můžeme se domluvit, že Piesteritz je v Německu? Souhlasíte, paní místopředsedkyně? Je Piesteritz v Německu? Je v Německu, ne? My jsme tady v Čechách. Vy mluvíte o plynu do německé chemičky a tady vykládáte o závislosti na ruském plynu České republiky. Tak já nevím, jsme tu jako malé děti. Tady nejsou děti, to jsou dospělé dámy, tak to snad pochopí, že Německo je Německo a Česko je Česko. Já nevím, rozumíte tomu, co říkám, že německá chemička kupuje plyn v Německu?

Paní místopředsedkyně lže. A ten, kdo jí to píše - ona to stále čte z toho mobilu, protože tomu samozřejmě nerozumí - lže. Znovu opakuji, že plyn se kupuje jako plyn a ta německá chemička neví, jaký dostává plyn. Je jí to šumafuk. Ona má plyn a dodává to VNG. Kdo je VNG? VNG je Handel & Vertrieb, která patří EnBW Energie Baden-Württemberg. Je kotovaná na burze a vlastní v ní podíly německé spolkové země. Takže vy vlastně říkáte: no ti zlí Němci přes tu svoji firmu dodávají ruský plyn. To je lež. Tak už si to konečně uvědomte, jaké nesmysly tady vykládáte. Jaký metan? Kdo vám to píše, tyhle blbosti? To je nesmysl. Plyn se kupuje jako plyn.

Já jsem si nechal prověřit tedy, kde ten VNG dneska kupuje ten plyn, a má dva dlouhodobé kontrakty. Jeden s Norskem. Vy vykládáte, že sem dostanete norský plyn. Vždyť to je dohromady všechno. Já už nevím, jak to mám vysvětlit. Takže mají Norsko, prioritně nakupují z Norska a USA. Jste spokojená? Doufám, jste spokojená. Výborně. A z Ruska, jen když nemají dost, nakupují. A oni si to rozhodují, ta VNG, ta firma, která patří de facto německému státu.

Takže já už nevím, jak to mám vysvětlit. Vy mícháte, že my jsme měli snižovat závislost na ruském plynu. Jak jsme to měli dělat? A argumentujete německou chemičkou. No, to je totální blábol, totální nesmysl. Prosím vás, už s tím přestaňte. Už nevím, kdo vám to tam píše, vy to čtete, nerozumíte tomu. Není to tak. Není to tak. A řekněte tedy, já už nevím, panu premiérovi, když bude mluvit se slovenským premiérem, nechť tedy zavře tu rouru z té Ukrajiny a z Ruska. Jo? To je SPP, ať to zavře, když tedy prosazujete, aby to bylo bez plynu. Jsem na to zvědav, co řeknou Slováci. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP