(14.50 hodin)
(pokračuje Jana Mračková Vildumetzová)

Já jsem se mnohokrát dostala do situace už jako starostka, kdy nám odešel z města praktický lékař, a mohu vám říct, že to byl nejtěžší úkol získat do města praktického lékaře, do šestitisícového města, a teď tam tedy zrovna končí ten druhý lékař a musím říct, že byť už tolik let nejsem starostkou, tak i tak se mi ozývají občané, jestli bych to přesto nevyřešila. A to samé je u lékařů - dětských pediatrů, a kdybychom se podívali na zubaře, když za vámi přijde paní, a měla jsem tu zkušenost, že opravdu mi napsala dopis. On trošičku ten dopis zněl, že by se nad tím mohl někdo pousmát. Té paní bylo přes 80 let a potřebovala zubní ošetření, ale nikdo ji nechtěl ošetřit. A ona mi ten dopis napsala v tom duchu, že sice - a teď to řeknu - nemá už ve své puse tolik těch zubů, ale že pokud nebude mít toho zubního lékaře a půjde na pohotovost, tak že ji připraví i o ty poslední zuby a že ji to strašně bolí, že už obešla tolik zubařů a nikdo ji nechce vzít.

Takže podle mého názoru si nikdo neuvědomuje vážnost situace ohledně nedostatku lékařů, a pokud bych se rozhlédla po Poslanecké sněmovně, tak mi určitě každý z vás řekne, že jste se setkali s tím, že za vámi někdo přišel, že nemůže sehnat tohoto lékaře nebo že ho někdo nemůže vzít. A musím říct, že když se podíváme i na ty statistiky, jaké u nás v současné chvíli jsou čekací lhůty na operace, tak já bych byla ráda, abyste si to všichni poslechli: totální endoprotéza kolena - v průměru se čeká 126 týdnů, totální endoprotéza kyčle - v průměru se čeká 96 týdnů, ošetření chrupu, pokud potřebujete v totální anestezii - 110 týdnů, oční klinika dětská - 60 týdnů. A tak bych mohla samozřejmě pokračovat. A proto mě opravdu velmi překvapuje, že se tady dnes za této situace předkládá do programu schůze, že se vezme v rámci zdravotního pojištění částka 14 miliard korun, k tomu z Ministerstva zdravotnictví se již odebralo dalších 6 miliard korun. Tyto finanční prostředky se odebraly organizacím, které zřizuje Ministerstvo zdravotnictví, ať už jsou to hygieny, nebo Státní zdravotní ústav. A já si myslím, že tyto finanční prostředky by měly ve zdravotnictví zůstat, protože zdravotnictví se potřebuje stále vylepšovat a zdraví je to nejdůležitější, co máme. Byť jsem samozřejmě zaznamenala tady od svého kolegy, pana poslance, pana Svobody, že tedy asi ty týdny, které tady říkám, že se asi nezakládají na pravdě. Já s ním určitě ráda během nějaké přestávky, protože vím, že je odborník, určitě to s ním velmi ráda proberu.

K tomu, kdybych se podívala na ten další bod, který se předkládá, a to je, že chcete zrušit EET, tak u EET bych především chtěla říct, že jsem tady v tom minulém funkčním období byla a vím, jak bylo těžké nám jako vládní koalici tento zákon prosadit. A musím říct, že pokud jsme ho chtěli prosadit, tak jsme se s opozicí museli dohodnout. Nevím, jestli si to dobře pamatuji, že když byla i ta třetí čtení, jak tady pan poslanec Marek Benda - nevím, doufám, že si to pamatuji dobře - že u toho třetího čtení se tady také četly různé dokumenty a mnoho týdnů k tomu třetímu čtení nedošlo. Ale chci říct, že ve vašem programovém prohlášení máte, že budete bojovat proti šedé ekonomice a zároveň bránit daňovým únikům. Když se podívám dneska na zástupce zaměstnavatelů, tak EET podporuje jak Svaz zaměstnavatelů, tak ho podporuje Hospodářská komora. A ten paradox je takový, že vy chcete vzít 14 miliard v rámci zdravotního pojištění, ale těch 14 miliard, které dostáváte v rámci EET, tak podle těch analýz, které jsou, tak do rozpočtu by měla v rámci EET přijít tato částka, a je dneska i řada podnikatelů a subjektů, které jsou proti tomu, už jsem to zmínila, jak ty, které zastupují jednotlivé zaměstnavatele.

Myslím si, že i dalším přínosem EET určitě byla platba kartou. Pokud se zruší EET, tak může dojít k tomu, a už to někteří avizují, že tedy se sníží počet míst, kde by se platilo kartou, a lidé budou muset platit v hotovosti. Chápu současnou vládní koalici, že pokud ve svém rozpočtu nemají 14 miliard, tak potřebují nejenom, že to bude v tomto důležitém dokumentu, ale že zároveň to musí mít schválené, a proto to předkládají na dnešní pořad schůze. Přesto jsem přesvědčena o tom, že z důvodu právě uprchlické krize by měli tento krok přehodnotit. A to samé je u elektronické evidence tržeb.

My jsme dneska vedli i nějakou debatu s koaličními poslancem, který jasně říkal, že třeba některým skupinám to vadí. Já bych ještě pochopila, kdyby se ten zákon tady předložil v nějaké podobě ohledně nějaké úlevy, ale prakticky ten zákon se zruší úplně a nebude se vztahovat vůbec na nikoho a vůbec to nekoresponduje s tím, co máte ve svém programovém prohlášení.

Zároveň mě velmi mrzí, že opravdu ty další věci, ať je to novela zákona o střetu zájmů, nebo novela zákona o volbách do parlamentu, takzvaná korespondenční volba, tak já si opravdu myslím, že to nejsou vůbec teď témata, která by se měla projednávat na mimořádné schůzi. Jsou to politická témata. A jsem opravdu i přesvědčena o tom, že současná vládní koalice si ve svém programovém prohlášení napsala, že bude konstruktivně spolupracovat mezi sebou a i s opozicí. A já bych vás chtěla velmi vyzvat, je to vždycky určitě na předsedech těch jednotlivých klubů, aby k té komunikaci a k té konstruktivní spolupráci docházelo. Určitě vím, že se o to nějakým způsobem snažíte, ale pokud se tedy stane, že přijdou dva programy schůze, tak je určitě na paní předsedkyni Poslanecké sněmovny, jakým způsobem určí program toho jednání Poslanecké sněmovny, těch daných mimořádných schůzí, ale je jasné, že vládní většina má většinu, ale myslím si, že ta komunikace s opozicí je klíčová, a jsem opravdu přesvědčena o tom, že věci, které dnes vládní koalice předkládá na mimořádnou schůzi, jsou věci, které chápu, že potřebují...

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Paní místopředsedkyně, já vás přeruším. Poprosím kolegy, aby se utišili. Míra hluku překračuje únosnou mez pro řečníka. (Místopředsedkyně Mračková Vildumetzová: Děkuji, pane místopředsedo...) Ještě vydržte, ještě neslyším ticho. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Jana Mračková Vildumetzová: Určitě chápu, že vládní koalice má většinu a že jsou určitě sněmovní tisky, které potřebuje prosadit už i v souladu s tím, jakým způsobem si schválila státní rozpočet, přesto znovu opakuji, že v návrhu dnešní schůze jsou body, které podle mého názoru nepatří do programu mimořádné schůze, byť na to samozřejmě vládní koalice má nárok. Ale hlavně tím, že tady máme situaci, jakou máme, a máme zde uprchlickou a hospodářskou krizi, tak jsem přesvědčena, že mimořádná schůze by měla řešit úplně jiné důležité body, které se dotýkají občanů a které je v současné chvíli nejvíce trápí, ať už jsou to ceny energií, ceny pohonných hmot, ceny potravin a samozřejmě daná uprchlická krize. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP