(12.50 hodin)
(pokračuje Andrej Babiš)
Vy jste stále říkal: Nemám peníze. Nemám peníze. Vzal jste těm důchodům a mladým těch 1,8 miliardy korun směšných, 0,1 % výdajů celého rozpočtu. A najednou jste sehnal 8,5 miliardy. Ale já kdybych byl vámi, tak bych to Síkelovi nikdy nedal, protože my jsme vám doporučovali, protože vy jste přišel o peníze, o cash flow. Vy jste měl vzít Síkelovi: Hele, udělej si to jako Německo. To znamená, řekni ČEZu, RWE, Innogy, nakupte 2,5 tisíce terawatthodin za 8,5 miliardy, a potom, když to prodáte a bude tam nějaký zásadní rozdíl, tak my jako stát vám eventuálně uhradíme tu ztrátu. A vy jste zázračný ministr, tak já jsem byl také ministr, takže... já gratuluji, že jste najednou získal 8,5 miliardy, když stále říkáte, že nemáte peníze. Vy jste je sehnal, teď se utratí. Jsem zvědav, co ten Švagr bude dělat s tím plynem, komu to prodá. Jasně, Švagr udělal soutěž. Máte přece ČEZ. (Předsedající: Čas. Vaše dvě minuty vypršely.) Takže já budu rád, když tedy nějak tu debatu můžeme udělat jinde, a já tady nechci zdržovat.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Opravdu poprosím o dodržování časového limitu dvou minut. Nyní se hlásí s faktickou nejdříve ministr Stanjura, pak vidím další faktickou, prosím, máte -
Ministr financí ČR Zbyněk Stanjura: Budu rád, když ta čísla dostanu, a pak jsem schopen odpovědět na otázku, kolik to bude v příštích letech. Když nevím, z čeho se to číslo skládá, rozumím, nemusíme to všechno říkat teď okamžitě. Já jenom připomenu, že 4. března 2020 poslanec Babiš vyzval vládu, aby nakoupila plyn do hmotných státních rezerv. Když je to ve státních hmotných rezervách, tak kdo je vlastníkem? Stát. To se dá odvodit i z názvu. Státních hmotných rezerv. Kdybychom to udělali ten den, jak jste nám opakovaně a tvrdohlavě tvrdil, tak jsme platili 160 eur jednotkovou cenu. My jsme to neudělali, my jsme se rozhodli včera, zachovali jsme chladnou hlavu a koupili jsme to levněji.
Druhá věc, o které mluvíte, to je věc, která je už ošetřená v krizovém opatření. Ale hlavní je to, poslancům říct: já nemám žádné peníze, které tu dám tomu ministrovi nebo tu dám tomu ministrovi. To se úplně míjíme v tom, jaký je úkol Ministerstva financí a ministra financí. O takových věcech samozřejmě rozhoduje vláda. To nejsou moje peníze, které já někomu milostivě, nebo rád nebo nerad někomu pošlu.
A těch 8,5 miliardy, to je jednoduché. Viděl jste rozpočtové opatření. Protože chystáme novelu, použil jsem zdroje, které vím, že nebudu potřebovat do září. Nejsou žádné dodatečné zdroje. Ty zdroje se pak budou muset přikrýt v rámci novely. Já to říkám všem. A vy to víte stejně dobře jako já, když je schválený rozpočet a máte peníze na dvanáct měsíců, tak vám v prvním pololetí nic nedojde. Takže když si přečtete usnesení vlády, tam to rozpočtové opatření je. Je to úplně jednoduché, vzal jsem to z těch kapitol, kde jsem věděl, že do konce září si to můžu dovolit z těch kapitol vzít. Že je tam potom vrátíme, je naprosto logické. To není ani zázrak, ani kouzlo. To je normální rozpočtové opatření, mimochodem - (Předsedající: Čas.) - pokud mě paměť neklame, loni i vaše vláda a finance udělaly 1 661. Jen konstatování, žádná kritika.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Pane ministře, vypršel váš čas na faktickou poznámku. Nyní je přihlášen pan místopředseda Bartošek, taktéž s faktickou poznámkou.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji za slovo, paní předsedkyně. Já jsem celou situaci probral s Radkem Vondráčkem, vaším prostřednictvím mu děkuji. Celou situaci z rána jsme si vysvětlili a uzavřeli jsme to tím, že rozprava byla otevřena a všechny návrhy, které zazněly, byly v souladu. Každopádně příště je potřeba používat to, že je explicitně třeba říct, že se otevírá obecná rozprava. Řídící schůze řekl "jsme v obecné rozpravě", tím pádem řekl prostě, že obecná rozprava probíhá. Děkuji za vstřícnost, my jsme si to vysvětlili. Můžeme pokračovat v jednání. Děkuji.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Také děkuji. Nyní se dostává na přednostní právo paní předsedkyně Schillerová. Pak je ta avizovaná přestávka na jednání grémia, které se sejde po tomto vystoupení. Takže jej avizuji pro ostatní poslance a poslankyně. Prosím, paní předsedkyně, máte slovo.
Poslankyně Alena Schillerová: Je tam pan ministr. Děkuji. U mě to bude více o číslech. Děkuji za slovo, paní předsedkyně. Protože tady toho padlo již hodně, tak já se budu snažit soustředit spíš na to, co mě trápí. Vynechám různé svoje politické názory, i když všichni asi víte z mých vyjádření, která zazněla opakovaně, že já tady tuto novelu považuji za opravdu krajně nezodpovědnou. A skutečně i s ohledem na situaci, ve které se nyní nacházíme... Mně se nelíbila už tehdy, když se o ní poprvé začalo mluvit. A teď v souladu ještě s ohledem na uprchlickou krizi a více než 300 000 státních pojištěnců samozřejmě naopak ještě to umocňuje můj pocit z nerozumnosti tohoto kroku. Ale teď mi dovolte říct něco z hlediska finančního. Já nejsem lékař, já jsem právník, bývalá ministryně financí, to je veskrze známo. Takže já se budu soustředit a držet se svého kopyta.
Když hnutí ANO převzalo v prosinci roku 2017 resort zdravotnictví, tak já si troufnu říct, že to byl skoro stav klinické smrti. Ten resort byl podfinancovaný. A já, věřte mně, nemluvím jenom z nějakých debat s ministrem nebo na vládě, já jsem za ty čtyři roky, a nejenom oblast zdravotnictví, si objela celou řadu, celou řadu ať už nemocnic, nebo jsem mluvila s velkým množstvím zdravotníků i s ohledem na covidovou situaci a na neustálý tlak na peníze zejména z oblasti zdravotnictví. A to se teď nebavím, prosím, jenom o platbách za státní pojištěnce... (Obrací se na předsedající.)
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Ano. Já poprosím kolegyně a kolegy o ztišení, přesunutí jejich rozhovorů do předsálí, aby tady byl klid na vaše vystoupení.
Poslankyně Alena Schillerová: Moc děkuji, paní předsedkyně. Budu se opravdu snažit být věcná. Takže já teď nemluvím jenom o platbách za státní pojištěnce, a o tom zřejmě mluvil i pan předseda, ale to nechám na něm, ať si to s panem ministrem řeknou sami, ale já mluvím o tom, že jsme museli zvednout platy zdravotního personálu, lékařů, sester. Mluvím o vybavení nemocnic, to nikdy nekončí, to nikdy nekončí, ale určitě kus práce se tam udělalo. O finanční situaci nemocnic, my jsme oddlužovali státní nemocnice. To byla částka 6,5 miliardy, dneska by se v tom prostě potáceli. Doufám, že aspoň toho využijí a zůstanou v černých číslech. Ale mluvím samozřejmě i o stavu veřejného vysokého školství ve vztahu ke zdravotnictví. Ale o tom mluvil už pan předseda, tak já nebudu opakovat to, co on o tom mluvil, to, co už tady říkal, abych to neopakovala. Ale ta situace byla opravdu velmi těžká, protože tady se de facto nějakými systémovými kroky nebo reformami nikdo po léta nezaobíral. A já neříkám, že jsme to vyřešili. V žádném případě. To nikdy nekončí. To je obrovská studnice problémů, a pokud do toho už trošku máte vhled, tak určitě mi dáte za pravdu.
Nikdo se třeba nezaobíral problémem, asi to říkal pan předseda, já jsem byla na semináři k EET, ale nikdo se nezaobíral problémem, že velká část našich kvalitních zdravotníků každoročně odchází do okolních zemí, že je tady vzděláme, dáme jim bezplatné vzdělání, oni nám odjedou do Německa, do Rakouska, chybí nám tady. Ukázalo se to v covidu, kdy najednou my jsme zvažovali, že stáhneme... Byla taková úvaha, když chyběl personál, že by se stáhly sestry z Rakouska. Ale pak jsme slyšeli: nedělejte to, stáhnou nám Slováci slovenské sestry nebo lékaře. Je to skutečně systémový problém a my jsme se snažili ty věci řešit.
Můj kolega Adam Vojtěch, já s velkým respektem na něho vzpomínám, můžete ho kritizovat horem, spodem, nikdo si neprošel takovým peklem jako on. Nikdo. A musím říct, že on se opravdu snažil o spoustu systémových věcí, které byly roky odkládány. A že některé se nedotáhly, nebudu se vymlouvat, ale bylo to i díky, díky covidu. A přesto v podstatě, bez ohledu na to, a on nemohl v té době ještě tušit, že na dveře klepe covidová krize, přesto připravil z hlediska, abych posoudila novodobou historii, tak zdravotnictví na nástup této krize o hodně lépe, než se kdy podařilo kterémukoliv předcházejícímu ministrovi, kteří se tam střídali. Samozřejmě naši vládu nevyjímaje. ***