(9.50 hodin)

 

Poslankyně Berenika Peštová: Já děkuji za slovo. Já budu samozřejmě reagovat na pana poslance Výborného, když tady krásně zmínil to, že se opraví legislativa, musí do řádného procesu. Ona půlku už vlastně řekla paní poslankyně Ožanová přede mnou, vaším prostřednictvím. Ale když už jsme u těch oprav, já jsem bedlivě poslouchala pana ministra a pan ministr řekl, že se tato novela dělá, protože se musí opravit to, co se vlastně udělalo špatně v pěstounské péči. Řekl opravit. A vlastně poslanci hnutí ANO taky pouze opravují to, co bylo v tom zákoně špatně uděláno, protože to je neaplikovatelné. Takže on možná pro vás je ten jeho výstup citlivý, protože je to zcela logické. Pan doktor Brázdil dvacet, víc jak dvacet let, třicet let v té záchranné službě pracuje, takže nezlobte se, ty emoce tam prostě jsou. To je úplně zcela logické. Tak jako já jsem tady včera měla emoce a myslím si, že jsem se hodně držela, hodně jsem se držela u služebního zákona, byť tady paní ministryně války mi řekla, abych si vzala nějaký prášek na uklidnění. Ale v každém případě on to nemyslí ve zlém. Prostě napravte to, co je tam špatně. Nic víc. Je to opravdu legislativně technické. Já jsem tu legislativu dělala a koukala jsem se na to a opravdu je to legtech. Není to žádný problém. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. A nyní tedy pan poslanec Brázdil s faktickou. Připraví se s faktickou paní poslankyně Jana Hanzlíková. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Milan Brázdil: Asi by bylo na chlapa slušné se bránit. Já to umím a jsme na to trénovaní. Nebudu to dělat, pane poslanče Výborný. Já se vám nebudu, ničemu, ani omlouvat. Jestli jsem byl emotivní, to ano, vím, o čem mluvím. Ale omlouvat se vám za nic nebudu. To, co jsem řekl, za tím si stojím.

A na pana Jurečku, ministra Jurečku, Mariana Jurečku: Vy jste... tys pro to zvedl hlas, zvedl ruku, a teď říkáš, že se to má udělat jinak? Ty za rok změníš názor? Tehdá to bylo jak? Co se změnilo za ten rok? Lidi byli akorát pod větším tlakem a vy jste řekli jo, my to uděláme. Dneska už nejsou pod takovým tlakem? A vy to chcete, vy vlastně... Já vím, co chcete, tys mi to tady řekl - prostě nenaplnit to! Nechcou, aby to bylo tak, že po dvaceti letech můžete až pět let. Oni říkají, že to má být míň. Oni se bojí, že to budete zneužívat! Oni se bojí toho, že vlastně to bude nějaké politikum, které vy na záchrance uděláte, a že odejde záchranka. Není to tak! Vy to víte, já to vím, všichni to víte. Prosím, dejte neutrální stanovisko, až budeme a nechte pro to každého, ať si hlasuje, jak chce. Je to složité? Co tím ztratíte? Nebo tím něco získáte? Nic tím nezískáte. Oni budou naštvaní. Vlastně vy tím ani nic nezískáte, jenom budou naštvaní na vás, že jste udělali něco, pro co už jste zvedli ruku. Mariane, tys pro to zvedl ruku! Ani jsi nevystoupil tehdy, že to je blbě nebo něco. A teď říkáš, musíme to předělat! Co ti udělali oni? Pane ministře. (Projev opět velmi emotivní. Potlesk z lavic ANO.)

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Nyní je přihlášena s faktickou poznámkou paní poslankyně Hanzlíková, poté pan ministr Marian Jurečka a poté také s faktickou pan předseda Tomio Okamura. Prosím, vaše dvě minuty.

 

Poslankyně Jana Hanzlíková: Děkuji za slovo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, já bych jenom chtěla říct, my se tady všichni shodujeme na tom, že záchranáři je specifické povolání, nesmírně náročné fyzicky, psychicky, všichni se na tom shodujeme. Všichni se shodujeme na tom, že jde opravdu pouze o legislativně technickou změnu, o opravu něčeho, co už tady bylo schváleno. Pak tedy nechápu, proč to nepodpoříte, a chci o to moc poprosit. Protože mám ještě jednu věc na mysli. Já jsem se účastnila zpracovávání vlastně těch prvních návrhů, které se týkají předčasných odchodů do důchodu u náročných profesí, a musím říct, že ty diskuse kolem toho jsou tak složité, že opravdu nevěřím tomu, že by bylo možné, aby se to stihlo a mohla vlastně tato změna pro záchranáře platit od 1. 1. 2023, Prosím, pojďme to dneska změnit, a prosím vás o to, abyste pro to zvedli ruku. Děkuju.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Nyní je prostor pro faktickou poznámku pana ministra. Prosím.

 

Místopředseda vlády, ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Děkuju. Možná že tady pro kolegy, kteří jsou tady hosté na galerii, já jenom vysvětlím, jak ten legislativní proces tady běží. V loňském roce došlo k tomu, že ta právní úprava byla přijata, a už když jsme z té Sněmovny odcházeli, i při tom hlasování zněly hlasy, že to není ideálně nastaveno. Zněly hlasy, jestli to Senát nemá opravit, ale Senát to opravit nemohl. Protože kdyby to Senát udělal, vrátil by to, neměl by to komu vrátit, protože už byla rozpuštěná Sněmovna, respektive byly volby. Víte to moc dobře, že ta možnost tam už nebyla. I s touto výhradou to prošlo celým legislativním procesem. Naši senátoři měli vážné výhrady, jestli to nevracet sem, a v ten okamžik by ten zákon celý spadl pod stůl, ta novela. Včetně té pětistovky maminkám, která tam je. Proto se to nechalo běžet dál, to všichni víme, kdo jsme v tom minulém volebním období byli ve Sněmovně.

V letošním roce jsme řekli, připravujeme novelu, která dělá změny v důchodovém systému pro rok 2023, včetně opravení této záležitosti. A předřadil se a navrhl jsem pro první čtení vyřešit pěstouny separátně tady touto novelou. To ať si jenom řekneme, jak ty věci běží. Takže ten závazek, že se to k 1. lednu 2023 musí opravit, ten tady je, ten držím. A řekl jsem, že v září tady budeme projednávat ten návrh toho tisku, který prochází řádným legislativním procesem, je ukončené meziresortní připomínkové řízení a ten návrh půjde na vládu. Takže ať si oddělíme to, proč projednáváme pěstouny teď a tady a proč říkám, udělejme jenom pěstouny, potřebujeme to udělat rychle, protože u pěstounů nám jde o každý měsíc účinnosti. Tady nám jde o 1. leden roku 2023. Takže ať v tom máme jasno!

A znovu se vracím k tomu, neříkejte, že tady nikdo neoceňuje práci lidí, kteří působí jako lékaři, zdravotní sestry, řidiči v rámci zdravotnické záchranné služby České republiky. To tak není. Jdeme stejným směrem, jenom se lišíme v některých parametrech a to jsem tady vysvětloval.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Nyní s faktickou poznámkou pan předseda Tomio Okamura. Připraví se paní poslankyně Berenika Peštová, opět s faktickou. Prosím.

 

Poslanec Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, náš poslanecký klub SPD podpoří návrh, který přiznává plné a nezkrácené předčasné starobní důchody po dosažení 60 let věku zaměstnancům, kteří odpracovali minimálně 20 let ve složkách integrovaného záchranného systému, jako jsou například zdravotníci a záchranáři či pracovníci horské služby, protože si jejich práce velmi vážíme.

Dále chci říci, že my v SPD si nesmírně vážíme také záslužné práce pěstounů, kteří doslova drží nad vodou náš systém péče o opuštěné a ohrožené děti, včetně dětí zdravotně postižených. Dlouhodobě podporujeme posílení právního postavení pěstounů a zvýšení jejich odměn. Samozřejmě podporujeme i pomoc nezprostředkovaným pěstounům tím způsobem, že jejich péče o svěřené děti bude zahrnuta do takzvané náhradní doby důchodového pojištění, jejíž délka jim bude započítávána do odpracované doby pro vznik nároku na starobní důchod. Ale zároveň naše poslankyně Lucie Šafránková za hnutí SPD podala pozměňovací návrh, který by odstranil nespravedlnost vládní předlohy tak, aby se zahrnutí do náhradní doby důchodového pojištění týkalo skutečně všech nezprostředkovaných pěstounů, nikoliv pouze těch, kteří převzali děti do péče před 1. lednem 2022, jak navrhuje vláda. To považujeme za naprosto neodůvodněné a diskriminační.

Také bych chtěl připomenout, že za SPD jsme podali novelu zákona o důchodovém pojištění, kde navrhujeme zvýšit základní výměru všech důchodů, tedy starobních, invalidních a pozůstalostních, z 10 % průměrné mzdy na 13 %. V praxi by to znamenalo zvýšení všech důchodů všem jejich příjemcům o stejnou částku ve výši zhruba 1 800 korun měsíčně. Dále jsme také podali návrh na zvýšení rodičovského příspěvku o 60 000 korun, abychom rodinám s nejmenšími dětmi do čtyř let věku pomohli zvládnout enormní růst cen všech základních životních potřeb. SPD podporuje slušné a pracující lidi a chceme jim pomoct v této současné době, kdy vláda neřeší zdražování. Děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Také děkuji za dodržení času. A nyní paní poslankyně Berenika Peštová a poté opět s faktickou pan ministr Marian Jurečka. Prosím.

 

Poslankyně Berenika Peštová: Já bych chtěla zareagovat na pana ministra. Už jsem tady říkala, že jsem tu legislativu dělala, takže ty procesy znám a znám i ty lhůty. Vy jste tady řekl, že to půjde do meziresortního připomínkového řízení, to znamená, že to ještě nešlo. Už - já se omlouvám, já jsem tam se ptala kolegů, oni říkali taky, že slyšeli půjde. Už to je? Je. Lhůta, jestli se mohu zeptat, tam je 14, je tam zkrácená, nebo je to na měsíc, protože to je zákon? Měsíční lhůta, můžu se zeptat? (K ministrovi u stolku zpravodajů.) Nebo jestli jste...? (Ministr reaguje mimo mikrofon.) ***




Přihlásit/registrovat se do ISP