(15.00 hodin)
(pokračuje Karel Haas)

A poslední obsahový prvek - on je samozřejmě obsahově nejnudnější, nicméně ho zmíním, on je zajímavější vždycky pro nás, pro právníky, a pro takové to rčení, že zákony se musí číst odzadu od přechodných ustanovení - samozřejmě novela obsahuje přechodná ustanovení tak, abychom pokud možno do nové organizační struktury, pokud - samozřejmě musím říkat za podmínky, že je v celém legislativním procesu, to znamená, jak ve Sněmovně, v Senátu, u prezidenta republiky - novela najde podporu, tak obsahuje přechodná ustanovení, která jsou nastavena na šestiměsíční přechodné období pro přechod Národní sportovní agentury do nové organizační struktury.

Tolik, prosím vás, v sedmi klíčových bodech. Nesnížil jsem se k tomu, abych tady četl jakékoliv doslovné znění té novely, to znamená, snažil jsem se opravdu vypíchnout to z novely věcně podstatné. Takže tolik k věcnému obsahu zákona.

Závěrem čtyři body. První bod: prosba o podporu napříč celou Poslaneckou sněmovnou. Sport má spojovat, ne rozdělovat. K tomu velmi důležitá poznámka. Samozřejmě jsme si vědomi, a kdo bedlivě čtete podkladové dokumenty, tak víte, že vláda zaujala neutrální stanovisko a dostali jsme k novele řadu věcných, věcných a rozumných, legislativních připomínek ze strany vlády, to znamená k zapracování - a teď podtrhuji - tří oblastí. Za a) připomínek vzešlých od vlády České republiky - tady jenom na okraj, prosím vás, podtrhuji, novela jako taková má jednomyslnou podporu ká pětky z června tohoto roku, to spíš, abych předešel třeba nějakým mediálním nepřesnostem. Takže opravdu, technická legislativní upřesnění ze strany vlády bude jeden obsahový prvek, kterým se teď budeme zabývat nebo zabýváme, už je ve fázi velmi pokročilé připravenosti. Druhý obsahový prvek jsou velmi rozumné, já bych je spíš nazval parametrické - doufám, že to nazývám správně - parametrické podněty, návrhy, které jsme dostali od kolegů z hnutí ANO, od kolegů dedikovaných pro oblast sportu. A třetí - a to tady ode mě ještě nezaznělo, schoval jsem to jako jeden z klíčových bodů do závěru - v červnu tohoto roku ne formou vládního mezirezortního připomínkového řízení, kde samozřejmě NSA byla účastna, ale v zásadě jakousi dobrovolnou formou jsme uspořádali jakési půldenní neformální představení, připomínkování toho návrhu se zástupci sportovního prostředí. Měli jsme tady na pracovním jednání ve Sněmovně - odhaduji a zaokrouhluji - zhruba třicet klíčových zástupců českého sportovního prostředí. Čili podněty a náměty, připomínky, parametrické věci od vlády, od kolegů z hnutí ANO, kterým za to děkuji, od sportovního prostředí máme připravené, jenom to není... je to ve fázi řeknu revizních tisků, není to jenom ve formálním... ve formátu pozměňovacího návrhu - čekám ještě na některá jednání, třeba s předsedou školského výboru v tomto týdnu, v druhé polovině, na kterém jsme domluveni - budou zapracovány tak, abychom reagovali na připomínky vlády jedním komplexním pozměňovacím návrhem, který půjde standardní cestou, standardní cestou samozřejmě již, podvýbor, přes garanční výbor, který bude určen, a tak dále.

Takže druhá technická věc - opravdu, myslím si, že k vypořádání, k férovému otevřenému vypořádání připomínek z těchto tří připomínkových zdrojů vláda České republiky na prvním místě, kolegové z hnutí ANO na druhém místě, sportovním prostředí na třetím místě, tak bude vypořádána.

Třetí a poslední bod ode mě závěrem - v souladu s § 91 odst. 2 navrhuji a rád bych požádal o zkrácení lhůty pro projednání ve výborech o 30, to znamená na 30 dnů.

Tolik, prosím vás, ode mě úvodem a jsem připraven na věcnou debatu.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji, pane poslanče. Jenom konstatuji, že žádost o zkrácení lhůt pak ještě musí zaznít v rozpravě, to je jasné, a současně nyní je třeba, abychom hlasovali, protože byl určen zpravodaj pan poslanec Ivo Vondrák a za něj má, pokud je tomu tak, vystoupit jakožto nový zpravodaj pan poslanec Lubomír Brož. Nicméně jsme v prvním čtení, je nutno hlasovat, takže zagonguji a počkám, než dojdou kolegové.

 

Zopakuji, o čem budeme hlasovat. (Hluk v sále.) Jde o změnu zpravodaje za pana poslance Ivo Vondráka - pan poslanec Lubomír Brož jako nový zpravodaj.

Zahajuji hlasování. Kdo je pro tuto změnu zpravodaje? Kdo je proti? Hlasujeme změnu zpravodaje.

hlasování číslo 91 bylo přihlášeno 148 hlasujících, pro 109, proti 0.

 

Pan poslanec byl schválen zpravodajem. Já ho tedy poprosím, aby se ujal slova, a zároveň požádám kolegy, aby přenesli diskuse do předsálí. Prosím.

 

Poslanec Lubomír Brož: Děkuji. Vážení kolegové, vážené kolegyně, já bych vystoupil k návrhu novely zákona o podpoře sportu. Pan předkladatel již poměrně podrobně ten návrh představil. Já bych se soustředil jenom na několik takových těch základních věcí. Jednak novela zákona o podpoře sportu navrhuje organizačně-funkční změny ve struktuře Národní sportovní agentury a navrhuje ustanovení kolektivního řídícího orgánu, to již bylo řečeno, ve formě pětičlenné rady Národní sportovní agentury a kolektivního kontrolního orgánu ve formě desetičlenné dozorčí komise.

Cílem je přetvoření aktuální řídící hierarchie Národní sportovní agentury tak, že by jednotliví členové rady měli gesčně rozdělenou působnost podle jednotlivých hlavních oblastí činnosti agentury. Navrhuje se, aby funkce předsedy, místopředsedy a tří členů Rady národní sportovní agentury byly veřejné funkce a byly odměňovány podle zákona o platu a dalších náležitostech spojených s výkonem s výkonem funkce představitelů státní moci. Funkce členů dozorčí komise jsou navrhovány jako veřejné funkce, které jsou podle návrhu vykonávány bezplatně.

Novela zákona zvyšuje kompetenční požadavky na funkce předsedy, místopředsedy a ostatních členů Rady národní sportovní agentury, například se tam zavádí požadavek na vysokoškolské vzdělání magisterské úrovně. Návrh také zpřísňuje pravidla pro neslučitelnost funkce předsedy, místopředsedy a členů Rady národní sportovní agentury s jinými veřejnými funkcemi, zejména s funkcí poslance, senátora či člena vlády.

Úplně tím posledním bodem, o kterém bych se chtěl zmínit, je, že návrh se také snaží odstranit nejistotu v tom, zda oblast školního a vysokoškolského sportu spadá do gesce Národní sportovní agentury, nebo Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Výslovně stanovuje, že gesci nad oblastí školního a vysokoškolského sportu včetně finanční podpory a přípravy strategického plánu má Ministerstvo školství. Děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Také děkuji, a nyní tedy otevírám obecnou rozpravu, do které mám jednu přihlášku s přednostním právem, paní místopředsedkyni Janu Mračkovou Vildumetzovou. Prosím. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP