(16.20 hodin)
(pokračuje Vlastimil Válek)

Běžné výdaje kapitoly 335, což je rozpočet Ministerstva zdravotnictví, jsou navrhovány ve výši zhruba 8 miliard korun. Je to o něco víc než 8 miliard, ale 8 miliard. Tato částka zahrnuje provoz dvaceti organizačních složek státu, příspěvky na provoz, zřízení příspěvkových organizací, výdaje na nákup některých prostředků, výdaje na výzkum, inovaci, na národní zdravotnické dotační programy, na provoz lékařské záchranné služby.

Tady bych chtěl říct, že kromě těch financí, které přímo dáváme, jsme v úhradové vyhlášce navýšili - navýšili! - peníze pro lékařskou záchrannou službu o 1,5 miliardy. O 1,5 miliardy!

Specializační vzdělávání je samozřejmě nedílnou složkou. Zdůraznil bych 50 milionů, které půjdou a jdou už dneska, a první diskuse proběhly, na automatizaci systému akreditace, což pravděpodobně nejvíc zajímá mladé lékaře, studenty lékařských fakult a lékařské fakulty. Já bych rád, abychom v příštím roce mohli říct někdy ke konci: jsme v cíli. Žádosti o akreditace budou podávány elektronicky, schvalovány elektronicky a ukončili jsme papírování. Na to jde 50 milionů, na nákup, vývoj a implementaci příslušného programu, který bude samozřejmě zdarma k dispozici lékařským fakultám. Pochopitelně to probíhá v intenzivní debatě s děkany lékařských fakult. Tady bych využil tohoto místa a chtěl bych poděkovat Asociaci děkanů v čele s panem profesorem Repkem za opravdu vynikající spolupráci, za nesmírně konstruktivní podněty, včetně návrhu na reorganizaci doškolováku, respektive Institutu pro další vzdělávání v Praze, ILFu tedy, jak ho někteří také znají, včetně toho, jak předložili svoje návrhy na koordinaci KORů, SORů, vzdělávacího institutu, kateder a kolegia děkanů. I tady na mikrofon zopakuji to, co jsem jim řekl: To, co navrhujete, rozhodně budu prosazovat a dosáhneme toho.

Samozřejmě, část těch peněz je připravena pro financování Českého červeného kříže, což je organizace z mého pohledu velmi důležitá, a zaslouží si svoji podporu. Koneckonců býval jsem po revoluci určitý čas místopředsedou této organizace a jsem jejím členem. Takže tady ano, přiznávám na mikrofon jakýsi malý střet zájmů, ale doufám, že není tak silný, aby to vedlo k nějakým kritikám.

Výdaje na financování národních programů reprodukce majetku činí 2,2 miliardy. Je potřeba se pobavit o financování společných programů České republiky a Evropské unie. Tady na výdaje spolufinancované z rozpočtu Evropské unie je uvolněno 4,5 miliardy a dalších 800 milionů pak na kofinancování ze státního rozpočtu, aby ty projekty byly opravdu realizovatelné. Já jsem si objel všechna zařízení, která jsou v současné chvíli do těch projektů zapojena, všechny ty projekty jsem si osobně zkontroloval, zvu si každý týden postupně jednotlivé ředitele s jejich týmy a chci mít jistotu, že ani koruna nepřijde nazmar. Slíbil jsem na vládě ministru financí, a tady to rád zopakuji, že to, co máme v rozpočtu, utratíme efektivně ku prospěchu pacientů.

Opravdu chci poděkovat v této chvíli ředitelům přímo řízených organizací, protože těch se to hlavně týká, že spolupráce se opravdu posunula. Troufnu si pochválit nejenom Motol, Fakultní nemocnici Brno, Olomouc, Ostravu, ale půjdu tak daleko, že pochválím na tomto místě Královské Vinohrady. Pochválím teď už bez uzardění nejenom samozřejmě Všeobecnou fakultní nemocnici, Homolku a další, ale i Thomayerovu nemocnici. Pochopitelně velmi daleko je Fakultní nemocnice Plzeň, kde projekty, které z těchto částek budou financovány, stejně jako v Hradci Králové, jsou opravdu připraveny dokonale, takže moje obavy jsou signifikantně blízké nule.

Chtěl bych zdůraznit šest položek. Ta první se týká valorizace platů včetně povinných odvodů placených zaměstnavatelem, tedy zaměstnanců ne Ministerstva zdravotnictví, ale všech organizací, které pod ministerstvo patří, a tady navýšení oproti letošnímu rozpočtu je o 134 milionů korun. Pak bych chtěl zmínit podíl státního rozpočtu na projekty spolufinancované z rozpočtu Evropské unie a tady navýšení je o 200 milionů korun oproti letošnímu rozpočtu. Na mimořádný dotační program pro poskytování lůžkové péče bylo alokováno o 300 milionů korun více.

Z čeho mám největší radost, je specializační vzdělávání. Já jsem opakovaně říkal, že moje priorita je podpora specializačního vzdělávání. Mluvil jsem o čtyřech oborech, ty čtyři obory jsou praktický lékař pro dospělé, praktický lékař pro děti a dorost, praktický psychiatr pro děti a neurolog pro děti. Tyto čtyři obory chceme v příštím roce intenzivně podpořit. Navýšení částky na vzdělávání v tomto případě bylo o 100 milionů, to znamená, dalších 100 milionů dáme právě na podporu těchto čtyř oborů kromě sumy, která tam již je. Cílem pak bude to, abychom zvýšili dostupnost praktických lékařů pro dospělé, praktických lékařů pro děti a dorost, dětských psychiatrů a dětských neurologů. Ta diskuse probíhala s odbornými společnostmi, s příslušnými asociacemi, já jsem rád, že jsme dospěli ke konsenzu, a probíhá i s hejtmany - on tady bohužel není, a přesto mu poděkuji. Pan hejtman Vondrák v tomto směru sehrál velmi pozitivní roli, podobně jako pan hejtman Kuba, a je potřeba to nahlas říct.

Konečně jsme posílili peníze pro leteckou záchrannou službu o 75 milionů korun, což je potřeba, protože letecká záchranná služba je důležitá. Pochopitelně budou probíhat dále diskuse o strategii na další období, kdy bude potřeba rozhodnout, jak dál s leteckou službou. Nechci jít do experimentů, chci kultivovat současný stav. Jsem si vědom toho, že vrtulníky, které jsou specializované pro záchranáře, se dneska dramaticky vzdálily vrtulníkům, které nabízí armáda. Proto budeme muset tímto směrem jít. Koneckonců vedlejší efekt je zlevnění ceny heliportů, protože heliporty pro specializované vrtulníky jsou levnější, mají nižší nosnost, a z toho důvodu chci, abychom co nejrychleji ve zdravotním výboru jak Poslanecké sněmovny, tak Senátu předložili plán, který se mě určitě týkat nebude, bude se týkat nějakého budoucího ministra zdravotnictví, ale musím myslet i na to, co bude po roce řekněme 2030. Mě se to bude týkat bezesporu jako lékaře nebo jako pacienta.

Konečně poslední částka, 37 milionů, jsou navýšené výdaje na energie. Chceme podpořit především ty organizační složky ministerstva, které myslely na úspory, které se snaží spořit, které se snaží chovat dobře. Já bych vyzdvihl třeba hygienickou stanici v Plzeňském kraji a krajskou hygienu tedy v Plzeňském kraji. Opravdu tam chceme ty finanční prostředky alokovat, protože se domníváme, že bychom se měli držet toho, co je ověřené. Koneckonců - já se omlouvám, že to možná teď řeknu takhle nadneseně, ale biblí: Ti, co ty hřivny zhodnotili, by měli dostat dále, a ti, co je zakopali, dobře jim tak. Děkuji vám za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. S faktickou z místa... Teď musím říct, že přednost má písemně přihlášená, tak jenom jestli se domluvíte s paní poslankyní - dává přednost, takže s faktickou poznámkou pan poslanec Julius Špičák.

 

Poslanec Julius Špičák: Vážená paní předsedající, vážený pane ministře, jak vidím, žijeme v úplně různých světech. Já musím říci, že když do zdravotnictví skutečně nahlížím v oblasti praktického fungování, vidím dramatické problémy, zejména bych řekl dramatický rozdíl v dostupnosti v podstatě geografické, a tedy zejména v jednotlivých regionech. Toto narůstá a dneska jsou okresní nemocnice, a poměrně velké městské nemocnice, které naprosto s bídou udržují vůbec základní provoz. Takže tohle bych řekl, že je naprosto zásadní problém, a toto tedy, pokud vím, patří do oblasti takzvané zdravotnické programy financování, mimo jiné distribuce, ano, tady to mám konkrétně vypsané. Jedná se tedy o pediatry, jedná se také o praktické lékaře, a tady vidím například významnou redukci proti roku 2021. Obecně přece pan ministr ví, že pro příští rok redukce rozpočtu - on tady sliboval, komu každému přidá. Kde ubere, ať řekne, aby dodržel tedy rozpočet, který je postavený tak, že v podstatě rozpočet rezortu je nižší proti předchozím letům o desítky miliard. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP