(11.40 hodin)
(pokračuje Jaroslava Pokorná Jermanová)
Přiznám se, a mrzí mě to, že minulá vláda včas nerozpoznala totalitní nebezpečí pro demokracii, které se schovávalo za obstrukcemi tehdejší opozice při volbě Rady České televize. Čas bohužel ukázal, že pětikoalici vůbec nešlo o svobodu a pluralitu veřejnoprávních médií, ale šlo jí pouze a jedině o jejich ovládnutí. A o nic jiného nejde ani v této novele. Vládní pětikoalici nejde o nic jiného než upevnit svůj vliv na veřejnoprávních médiích a zabetonovat stav, který jí vyhovuje. O excesech veřejnoprávní televize včetně nemístného chování jejích vedoucích pracovníků čteme denně. Zpráva o tom, komu stranila veřejnoprávní televize, znovu opakuji, při volbách v roce 2021 je veřejně dostupná na stránkách Rady České televize. A já opravdu doporučuji, prostudujte ji.
Chcete-li příklad do třetice, pro mě poněkud zarážející je to, že poslankyně z ODS se nezdráhala z veřejných peněz přispět redaktorovi veřejnoprávní televize desetitisíce na jeho soukromou literární tvorbu. Nepřijde vám to divné? Patrně budete chtít ještě více důkazů o provázanosti veřejnoprávních médií s pětikoalicí. Já se k nim za chvíli dostanu, ale ještě předtím musím jako politička, která chápe mezinárodní kontext, která chápe zahraničněpolitické ukotvení naší země a význam slov demokracie a svoboda, důrazně upozornit na to, že novela zákona, kterou se pětikoalice snaží takto protlačit v Poslanecké sněmovně, má několik závad, a to zásadních.
Za prvé, novela je v příkrém rozporu se směrnicí Evropského parlamentu a Rady Evropské unie o audiovizuálních mediálních službách. Umožňuje totiž politickým stranám, aby do řad veřejnoprávních médií nominovaly své zástupce, a diskriminuje navrhovatele stanovením délky jejich existence. Pokud bude novela v této podobě schválena, budeme iniciovat stížnost k Evropské komisi.
Za druhé, novela porušuje ústavu. Ta zaručuje občanům rovné podmínky při volbě do veřejných funkcí. Novela zákona o České televizi a rozhlase tuto rovnost podmínek podle mého názoru hrubě porušuje. Radní, kteří jsou voleni Poslaneckou sněmovnou, budou mít přístup k veřejné funkci výrazně ztížený oproti radním voleným Senátem. Zatímco volbě na plénu v Poslanecké sněmovně předchází výběr ve volebním výboru tak, že část uchazečů je z volby předem vyřazena, novela nezahrnuje změnu zákona o jednacím řádu Senátu, který tento mechanismus nemá. Upozorňuji, že pokud bude novela v této podobě schválena, podají poslanci hnutí ANO k Ústavnímu soudu návrh na její zrušení.
Za třetí, projednávání novely o regulaci veřejnoprávních médií je doprovázeno bezprecedentním, z mého pohledu opravdu bezprecedentním, střetem zájmů. Byla tady o tom řeč už v uplynulé diskusi ve faktických poznámkách, já to tady znovu shrnu. Zpravodajem novely klíčového zákona v prvém a druhém čtení je pan kolega Lacina z hnutí STAN, který ani tady, když byl vyzván, neobjasnil svůj střet zájmů a to, že obchoduje s Českou televizí. A jenom si připomeňme to, že velmi nestandardním způsobem byl kolega Lacina oproti zvyklostem zvolen zpravodajem tohoto zákona, protože vždycky bývalo dobrým zvykem, že vládní zákon zpravodajuje opoziční poslanec. A ejhle, organizační výbor toto rozhodnutí přehlasoval. Tak dobrá, já to chápu. Ale v tom případě pan kolega Lacina, a nechci mu podsouvat úplně všechno zlé, určitě chce zlepšit poměry v České televizi, ale pokud věděl - a musel vědět, jelikož je jednatelem té společnosti, která obchoduje s Českou televizí - chtěl tak vehementně tento zákon provázet a prosazovat, proč nevystoupil v prvém čtení a neřekl, že má obchodní vztah s Českou televizí? Vždyť Sněmovna o tom mohla hlasovat a bylo by to všechno v pořádku, a ne že se na hraně třetího čtení dozvídáme z médií, že je v takto podle mě unikátním střetu zájmů. A opravdu není pro mě přijatelné, že přijde na mikrofon a řekne, že vlastně o tom neví. Tomu prostě nemůže věřit nikdo. Znovu opakuji - jednatelem této společnosti, jednatel jediný. Musím zopakovat, že pokud bude novela v této podobě, se zpravodajem, který provázel ve dvou důležitých čteních tuto zákonnou normu, schválena, určitě, a to tady můžu slíbit, připravíme stížnost k Evropské komisi pro střet zájmů a porušení pravidel právního státu.
A za čtvrté, novela zákona o Českém rozhlase a České televizi přichází v okamžiku, kdy Rada České televize vyhlásila výběrové řízení na generálního ředitele České televize. Je naprosto evidentní, že pokud bude zákon schválen a nabude účinnosti tak, jak navrhuje ministr Baxa, nabude účinnosti v době probíhajícího výběrového řízení na generálního ředitele a zasáhne tak do volby jako takové. Pokud pominu vůbec snahu o ovlivnění této volby, tak každý, kdo ve volbě generálního ředitele neuspěje, pak bude moci proces napadnout.
Kolegyně a kolegové, jsem velká realistka a umím počítat a vím, že hnutí ANO nemá početní sílu tyto totalitní tendence současné Fialovy vlády v legislativním procesu zvrátit. Ale využijeme všech nástrojů, abychom poukázali na zoufalý stav právního vědomí této pětikoalice, která se pokouší zničit zbytky svobody slova a plurality názorů, která rozděluje tuto společnost, dělí voliče na demokratické a nedemokratické. To je pro mě nepřijatelné. My žijeme v jednom světě. Není náš svět a není svět pětikoalice. Je to náš společný svět. A úkolem vládnoucí strany pětikoalice, toho, kdo je u vlády, je dohodnout se na klíčových zákonech, na jejich úpravách i s opozicí, aby ty zákony prošly, byly všemi respektovány a nemuseli jsme se scházet u soudů.
Milá vládo, pane ministře, dovolte mi výzvu, a já ji budu říkat pokaždé, když tu příležitost budu mít, omlouvám se za to laické dělení zákonů, ale zákony jsou pro mě zásadní a pak jsou zákony, které můžete tlačit ne podle jednacího řádu, ale podle svých politických zadání většinou. Ale zákon o České televizi a Českém rozhlase, ústava nebo zákon o důchodovém pojištění, o kterém budeme jednat příští týden, to jsou zákony, na jejichž přípravě by se měla podílet opozice, aby nevyvolávala (?) takovýto rozvrat ve společnosti. Děkuji. (Potlesk z lavic ANO.)
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. S faktickou poznámkou se hlásí paní předsedkyně Schillerová.
Poslankyně Alena Schillerová: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Já jsem teď se zděšením poslouchala svoji kolegyni o nějakém střetu zájmů pana poslance Laciny. Prosím pana poslance, prostřednictvím pana místopředsedy, pojďte vysvětlit ten střet zájmů. Vysvětlete, očistěte se. Řekněte, že to není pravda, nebo že je to jinak, nebo že prostě... jak to vlastně je. To znamená, vy jste jednatelem společnosti, která obchoduje s Českou televizí, a nechal jste se klidně nanominovat, navíc nestandardním způsobem přes organizační výbor, jako zpravodaj tohoto zákona? No tak toto je zase váš svět, pane ministře. Toto je totiž peklo! Děkuju. (Potlesk z lavic ANO.)
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. S faktickou poznámkou se hlásí pan ministr Baxa.
Ministr kultury ČR Martin Baxa: Děkuji za slovo. Použiji-li slova paní předsedkyně klubu Schillerové, tak já jsem opravdu se zděšením poslouchal první část vystoupení paní stínové ministryně kultury Pokorné Jermanové. A chtěl bych vás, paní kolegyně, vyzvat, nebo jenom dát takové malé doporučení. My v některých tématech určitě sdílíme ochotu se podílet na nějakých společných akcích. Chystáte seminář o veřejnoprávní kulturní instituci. Rád tam vystoupím a sdělím svůj názor. Ale chtěl bych vás požádat, abyste uspořádala seminář, ve kterém budete definovat pohled hnutí ANO na veřejnoprávní média. Protože fakt musím říct, že už jsem dlouho neslyšel takové vystoupení vlastně postavené na tom, že vy jste obvinila veřejnoprávní média ze zaujatosti, z toho, že jsou provládní, podporují naši koalici, dokládala jste to nějakými analýzami, které ale nejsou založené do širšího kontextu. Budiž. Ale jestli toto vy považujete za hlavní problém, uspořádejte seminář, který se bude jmenovat pohled hnutí ANO na veřejnoprávní média. Protože já si myslím, že by u tak silné parlamentní strany neměly ve veřejnosti vznikat obavy, že chcete veřejnoprávní média, která budou poslušná vládě. A to já jsem si prostě odnesl z toho vašeho vystoupení, které bylo hořké, uražené, takové vlastně jako postavené na takovém pocitu jako křivdy. ***