(11.10 hodin)
(pokračuje Radek Vondráček)
Můžu připomenout demokrata Aloise Rašína, který byl v roce 1916 odsouzen k trestu smrti a zachránila ho akorát milost nového císaře Karla. Pak se stal ministrem financí. Advokátem byl třeba například i komunista a pozdější ministr zahraničí Vladimír Clementis, který taky skončil následně na popravišti. U něho dělal mimochodem koncipienta Gustáv Husák, který následně byl odsouzen také a dostal doživotí. Ale nikdy nebyli tito advokáti posuzováni a pronásledováni advokátní komorou za svoji politickou činnost.
Je pravda, že předseda advokátní komory se k případu Jindřicha Rajchla nepřímo vyjádřil, když říkal 22. února v Advokátním deníku: "Domnívám se, že v dané situaci je namístě apelovat na politicky angažované advokáty a advokátky, a to zejména ty, kteří se v rámci politické soutěže orientují na skupiny voličů, jež nejsou spokojeny se stávajícím demokratickým systémem a převažující zahraničněpolitickou orientací České republiky, aby zvážili, zda by neměli po dobu své politické angažovanosti výkon advokacie pozastavit, aby jejich projevy nebyly dávány do souvislosti s advokacií. Byl bych velmi rád, aby si tyto kolegyně a kolegové uvědomili, že pro řadu advokátek a advokátů nejsou jejich projevy přijatelné a mají potřebu se od nich distancovat. Vzhledem k tomu, že členství v České advokátní komoře je nezbytnou podmínkou výkonu advokacie, se však nemohou advokátky a advokáti, pro něž je advokacie jediným povoláním, od výše zmíněných projevů distancovat tím, že by z České advokátní komory vystoupili." Takže aby nemuseli někteří vystupovat, že se jim nelíbí něco, co říkají ti druzí, tak by měli vystoupit ti první. Ale důležité je, aby to bylo - já to znovu budu citovat - "v souladu s převažující zahraničněpolitickou orientací". Když máte jiný názor, a samozřejmě advokáti jsou lidi jako všichni ostatní a jsou tam zastoupeny všechny politické názory z celého politického spektra, ale přece nemůžete nyní trestat část komory proto, že budou mít jinou orientaci, než je ta, která převažuje v zahraniční politice této vlády. Tak si sami odpovězte na tu otázku, jestli je to v pořádku.
Protože jak tady dál píše pan kolega, my jsme třeba před druhou světovou válkou měli zahraniční politickou orientaci na Německo a další státy. Nebo respektive v roce 1939, kdy už u nás vlastně sílily nějaké fašizující tendence. Měli jsme nějakou zahraniční politiku v dobách Sovětského svazu. Dneska se orientujeme na jiné mocnosti, máme jiná centra. Ale to přece ještě neznamená, že by advokáti neměli právo proti vládě vystupovat, nebo jí naopak měli podkuřovat. To přece není podstatou advokacie. Stejně tak by neměla mít advokátní komora právo toto posuzovat. Advokátní komora by neměla vstupovat do politiky. Advokátní komora má hájit zájmy advokátů. To bych ještě rád připomněl, že to taky stojí nějaké peníze, které my advokáti dáváme v rámci svých příspěvků, a myslím si, že by ty peníze se mohly vynaložit perspektivněji.
Dříve byla kritizována poměrně často lékařská komora, hlavně za pana předsedy Davida Ratha, který ji využíval k nějakým politickým účelům. Já si myslím, že ty profesní komory by měly být maximálně odpolitizované. Já si pomůžu samozřejmě ještě tím jedním nejslavnějším citátem Voltaira, který nikdy neřekl, který napsala nějaká jeho životopiskyně následně, nebo autorka divadelní hry, a to: "Nesouhlasím s jediným slovem, které říkáte, ale do smrti budu hájit vaše právo to říkat." To se týká mě a Jindřicha Rajchla. Mně se nemusí líbit, co ten pán říká, ale moc bych si přál, aby ho advokátní komora za to nějakým způsobem nepostihovala. Vrchol absurdity je, že je to citát Hemingwaye. Myslím si, že advokátní komora na to ani nemá aparát, ani na to nemá prostě někdy dostatečnou autoritu, aby dělala a suplovala to, co má dělat stát. Víte, že orgány činné v trestním řízení mají samy problémy s tím, co je to poplašná zpráva, a jak vlastně jsou někdy zpochybnitelné ty obžaloby a ty jednotlivé procesy.
Já tady nechci zdržovat déle. Vím, že zde byly už nějaké dřívější kauzy, které nakonec skončily u soudu, a ta advokátka byla zproštěna, to rozhodnutí advokátní komory bylo zrušeno. Já jsem byl kárně šetřen a posuzován za to, že nějaký kolega advokát oznámil na advokátní komoru, že jsem porušil důstojnost advokátního stavu, když jsem šel za Milošem Zemanem do nemocnice. Ta advokátní komora se tím skutečně zabývala, nakonec to bylo odloženo. Ale ptám se, jestli to má advokátní komora zapotřebí?
Takže já jsem vás teď vtáhl do našeho advokátního prostředí. Pro někoho je to marginálie, nebo je to spíš jenom otázka pár tisíc jedinců. Opravdu bych nerad, aby tímto feudálním způsobem naše komora postupovala a fungovala. Proto jsem si připravil krátký pozměňující návrh, který mění § 17 zákona o advokacii, který říká, že advokát zejména při výkonu advokacie, postupuje tak, aby nesnižoval důstojnost a vážnost tohoto stavu. Tak já škrtám to slovíčko "zejména", aby se nadále posuzovali advokáti jenom v rámci činnosti výkonu advokacie. Tak jako to mají doktoři, tak jako to mají lékárníci, tak jako to mají architekti, tak jako to mají prostě všichni, kteří jsou zapsáni v nějakých komorách. Myslím, že to pomůže všem, uvolní to napětí a přispějeme tím ke svobodě slova. Je to pozměňovací návrh, který už jsem tedy nějak předběžně zkusil projednat s předsedou advokátní komory i s ministrem spravedlnosti. Ale hlavně - není to o penězích. Vůbec se to netýká konsolidace veřejných rozpočtů. Proto bych byl rád, kdybychom využili času do třetího čtení k nějaké debatě, asi odborné, spíše mezi těmi, kterých se to týká, a abychom došli třeba k nějakému závěru. Třeba by se potom našla podpora i u části podobně smýšlejících poslanců vládní koalice. Děkuji vám za pozornost i za případnou odpověď.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Vaše vystoupení vyvolalo dvě faktické poznámky, nejprve paní poslankyně Margity Balaštíkové, poté pana ministra Zbyňka Stanjury. Prosím.
Poslankyně Margita Balaštíková: Dobrý den, kolegyně a kolegové. Já bych chtěla reagovat na svého předřečníka, kolegu Vondráčka. On vám prokázal, že není vinař, protože mluvil jenom o jižní Moravě a zapomněl, že tu máme Polabskou nížinu, kde je vysazovaná vinná réva, Kutnohorsko, kde máme krásné vinice. Ale vy Pražané máte taky své vinice a jsou tady vinařství, která opravdu produkují vynikající vína.
Já bych chtěla podpořit jeho pozměňovací návrh a hlavně říct ještě jednu poznámku z období, kdy jsem byla na krajském úřadě ve Zlíně. Když darujete dárek ze svého kraje, tak mu chcete dát něco, co ten kraj vyprodukoval. Chcete se pochlubit, co ten kraj umí, jak skvělé tam máte lidi. Samozřejmě u nás na jižní Moravě to bylo tak, že jsme dávali láhev vína. Já si nedokážu představit, že budeme dávat darem belgické pralinky, i kdyby byly vyrobené na území Zlínského kraje. Proto bych vás chtěla požádat, abychom se opravdu zamysleli nad tím, že možná je to marginálie pro Ministerstvo financí, ale není to marginálie pro naše kraje, pro naše lidi a pro naše vinice. Jenom pro vaši informaci, takže víno k nám přivedla desátá římská legie, která se utábořila u Vídně a vlastně začala vysazovat první vinnou révu v okolí Jantarové stezky, vlastně na Mušově a u Pasohlávek. Takže ta vinná réva je tu opravdu od období Říma. Děkuji za pozornost a za podporu.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Jako další vystoupí s faktickou poznámkou pan ministr Zbyněk Stanjura. Prosím.
Ministr financí ČR Zbyněk Stanjura: Já bych chtěl reagovat na vystoupení pana předsedy Vondráčka k té druhé věci. Já jsem o tom informován od Marka Bendy, o tom pozměňováku k advokátní komoře. Nechám to na řekl bych debatě členů ÚPV. Z mého pohledu to přesně splňuje ten požadavek, jak jsem říkal, že když pozměňovací návrh nemění objem konsolidace, není problém, pokud je na něm nějaká širší shoda, ho podpořit. ***