(11.10 hodin)

 

Poslanec Milan Brázdil: Děkuji. Také děkuji. Dámy a pánové, doufal jsem, myslel jsem si, že pan ministr využije, když je otevřen zákon o zdravotnické záchranné službě, aby do toho bylo vloženo něco víc než jenom nějaký jednotný systém vědění ve vzduchu, kde se nacházíme. To opravdu téměř nic neřeší. Ale rozhodně si myslím, že by pomohlo, aby zdravotnická záchranná služba v naší republice už nebyla čtrnáctkrát jinak, ale abychom byli stejně jednotní, stejně řízení z jednoho aspoň ministerstva, těžko říct, jestli Ministerstva zdravotnictví, možná tam mohlo být i vnitra, tak jak jsou dnes státní policie i státní Hasičský záchranný sbor. Já jsem to hodně chtěl takhle udělat. Vím ale, že jsem z opozice a že by se to asi nepovedlo, že byste mi to zamítli. Tak jsem chtěl jenom touto formou říct, že snad jednou - jednou - přijde někdo odvážný, protože odvahy, to já mám, ale abychom to tady odsouhlasili a udělali konečně záchrannou službu plnohodnotnou jako hlavní složku integrovaného záchranného systému, a ne čtrnáctkrát různých krajských, jinak financovaných, jinak zabarvených, jinak vybavených, jinak oblečených, jinak všechno jinak. Nestalo se to tak. Tak aspoň podpoříme tuto malinkou integraci, tedy že budeme vědět o sobě ve vzduchu i na zemi, o helikoptérách v případě nějakého hromadného výskytu zraněných osob nebo, já nevím, při nějakých jiných akcích letecké spolupráce. Děkuji, že jste mě vyslechli.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Táži se, zda se ještě někdo hlásí do rozpravy? Není tomu tak, rozpravu končím. Táži se na závěrečná slova? Pan ministr nemá zájem. Paní zpravodajka také nemá zájem. Přikročíme tedy k hlasování o pozměňovacích návrzích. Prosím, paní zpravodajko, máte slovo. (Hluk v sále.)

 

Poslankyně Jana Pastuchová: Děkuji, paní předsedající. Dovolím si vám přečíst usnesení s navrženou procedurou hlasování. Usnesení výboru pro zdravotnictví 98. doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky hlasovat ve třetím čtení o pozměňovacích návrzích podaných k vládnímu zákona, kterým se mění zákon č. 374/2011 Sb., o zdravotnické záchranné službě, ve znění pozdějších předpisů, sněmovní tisk 442, v následujícím pořadí:

Návrh na zamítnutí návrhu nebyl podán. Za prvé návrhy legislativně technických úprav - které nebyly načteny, to tedy nebudeme hlasovat. Dále budeme hlasovat, nebo v proceduře je návrh hlasování pozměňovacího... (Řečnice se odmlčela pro hluk v sále.)

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Kolegové, kolegyně, děkuji, že jste se ztišili. (Zpravodajka: Pozměňovacího návrhu.) Omlouvám se, paní poslankyně, kolegové, kolegyně, prosím o klid. Neustále vás musím napomínat, tak ať se nezdržujeme, ztište se okamžitě. Prosím. Děkuji.

 

Poslankyně Jana Pastuchová: Děkuji. Pozměňovací návrh pod písmenem A paní poslankyně Němečkové Crkvenjaš. A jako třetí hlasovat o návrhu jako celku.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Myslím, že o proceduře hlasovat nemusíme, neb je velmi jednoduchá, pokud proti tomu není námitka. Námitka není.

Prosím, proveďte nás hlasováním, paní zpravodajko.

 

Poslankyně Jana Pastuchová: Děkuji. Tedy budeme hlasovat o pozměňovacím návrhu pod písmenem A, sněmovní dokument 3166, který má dva body. První bod se týká změny zákona, kde se navrhuje změna účinnosti z 1. 7. 2023 na 1. 12. 2023. A druhé dva body se týkají změny zákona o elektronizaci zdravotnictví. Stanovisko garančního výboru je doporučující.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Stanovisko navrhovatele? Souhlas, ano, děkuji.

Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 22, přihlášeno 168 poslanců a poslankyň, pro 151, proti žádný. Návrh byl přijat.

 

Paní zpravodajko, myslím, že jsme se vypořádali s jediným pozměňovacím návrhem, o němž bylo hlasováno. Přikročíme tedy k hlasování o celém návrhu zákona.

 

Přednesu návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s vládním návrhem zákona, kterým se mění zákon č. 374/2011 Sb., o zdravotnické záchranné službě, ve znění pozdějších předpisů, podle sněmovního tisku 442, ve znění schváleném Poslaneckou sněmovnou."

Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 23, přihlášeno 168 poslanců a poslankyň, pro 156, proti žádný. Návrh byl přijat.

 

Poslankyně Jana Pastuchová: Všem vám chci poděkovat za záchranáře a hlavně za tu leteckou. Děkuju.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Ano. Konstatuji, že s návrhem zákona byl vysloven souhlas. Děkuji panu ministrovi, děkuji paní zpravodajce a končím projednávání tohoto bodu.

 

Nyní se budeme zabývat bodem číslo

 

4.
Návrh poslance Martina Kupky a dalších na vydání zákona,
kterým se mění a ruší některé zákony v souvislosti se zrušením
Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře
/sněmovní tisk 454/ - třetí čtení

Prosím, aby místo u stolku zpravodajů zaujal za navrhovatele poslanec Martin Kupka a zpravodaj garančního výboru, kterým je výbor hospodářský, poslanec Antonín Tesařík. Pozměňovací návrhy jsou uvedeny ve sněmovním tisku 454/4, který byl doručen dne 10. října 2023. Usnesení garančního výboru bylo doručeno jako sněmovní tisk 454/5.

Nyní se táži navrhovatele, zda má zájem vystoupit před otevřením rozpravy? Má zájem. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Ministr dopravy ČR Martin Kupka: Vážená paní předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, jenom velmi stručné slovo. Jde o návrh, který znamená úsporu na straně státní správy, úsporu na straně administrativy, zároveň nedojde k žádnému omezení či ohrožení služby státu v oblasti dopravní infrastruktury. Dokonce se podaří díky tomu návrhu zajistit lepší koordinaci výkonu jednotlivých agend, vyloučení překryvu kompetencí a možnost komplexního posouzení jednotlivých podání v dané oblasti. Tímto konkrétním návrhem sledujeme zrušení malého úřadu, třiadvacetihlavého Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře, s tím, že veškerá agenda přejde na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, a to počínaje 1. lednem roku 2024.

K návrhu zákona byl uplatněn jediný pozměňovací návrh, na jehož zpracování se Ministerstvo dopravy podílelo a zastává k němu jednoznačně souhlasné stanovisko. Věřím, že tímto krokem jsme schopni postupovat ruku v ruce napříč Poslaneckou sněmovnou k tomu, aby stát byl schopen vykonávat své aktivity efektivněji s vynaložením menšího množství finančních prostředků a zároveň se zajištěním důležitého souladu svých jednotlivých kroků a jednotlivých institucí. Děkuji za pozornost. (Hluk v sále.)

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Nyní otevírám rozpravu, do které se přihlásil pan poslanec Kolovratník. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Martin Kolovratník: Dobré dopoledne, kolegyně, kolegové. Pan ministr řekl, že jen krátce vystoupí k relativně drobné změně. A já vystoupím také ne příliš dlouze, ale s upozorněním, že ta změna až tak relativně drobná a malá není. A zopakuji argumenty, které už jsem tu říkal v prvním i druhém čtení, a v některých momentech své vystoupení ještě rozšířím právě v reakci na to, co tady zaznělo v tom druhém čtení, kdy tady pan ministr nebyl přítomen, zastupoval ho pan poslanec Lochman.

Znovu opakuji, jak už jsem říkal v těch debatách, ten úřad byl zřízen během předchozího volebního období jako nezávislý. Pan ministr zde sice argumentuje úsporou zrušením, jestli jsem dobře poslouchal, třiadvacetihlavého, členného úřadu. Ale chci tady připomenout, že ta deklarovaná úspora je do jisté míry diskutabilní, protože ty prostředky logicky budou muset být přeneseny na jiný, na ten nový úřad, bude to tedy Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, kde to množství agendy, kam se přesune nebo kde nabude, zkrátka nezmizí ze světa. To za prvé. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP