(10.10 hodin)
(pokračuje Ivan Adamec)
Já vždycky dávám těm lidem otázku: Víte, kde je ten jaderný odpad dneska, víte, kde je? No, je v těch elektrárnách. Mají na to speciální haly, kde se to chladí, a tam prostě ten odpad je, v těch kontejnerech. A když se ptám: A víte, kolik ještě energie v tom odpadu je? No, nevědí většinově. Já vás nepodezírám, že vy to nevíte, ale vlastně my spotřebujeme cirka 4 % z té patrony jaderné, z toho paliva, a zbytek dáváme do kontejnerů, a protože zatím si s tím moc nevíme rady, tak to necháme v té elektrárně, kde se to chladí a kde to je. A otázka zní: Je to bezpečnější než to hlubinné jaderné úložiště? No, to si odpovězte sami, já si myslím, že ne. A druhá věc je samozřejmě, že myslím si, že věda a nějaký vývoj by měl najít řešení, jak dostat té energie z té patrony ještě víc, že by se měl najít nějaký způsob průmyslové recyklace té patrony, aby se dala použít víckrát. Ale to nechme na budoucnost.
Já si myslím, že budoucnost nám ukáže, a na druhé straně máme teď situaci, kterou je potřeba vyřešit, a nejenom proto, že chceme budovat další bloky. To chceme, to jsme se tady dohodli, je vypsáno výběrové řízení, které běží, budeme brzy znát výsledky. Doufám, že to dopadne všechno pozitivně. Ale nejenom pro tohle, protože my máme dvě jaderné elektrárny. Ono těch jaderných zařízení v České republice je daleko víc, akorát naši občané o tom moc nevědí, to je potřeba si říct, že až možná by se někdy divili, kde jaderné zařízení v dotyčném městě vlastně se nachází. Ale prostě já si myslím, že v tuhle chvíli musíme nějakým způsobem se domluvit tak, aby platilo to, že jaderné úložiště se nebude vybírat podle nejmenšího odporu, ale podle toho, kde je to pro ten stát nejlepší a nejvýhodnější. A když si dáte tuhletu větu nebo tohle souvětí do souvislosti s tím, jak to dneska probíhá, víc jak dvacet let se to nedaří, tak je něco špatně. Já chápu, musíme komunikovat s dotčenými obcemi i s dotčenými starosty, zastupitelstvy, musí stát komunikovat, musí také nabízet něco za to, že obec bude mít na celém katastru jaderné úložiště. A nejedná se jenom o jednu obci, ale jedná se o celý shluk těch obcí kolem, protože samozřejmě bude tam doprava, bude tam nějaké další zatížení té krajiny. A na druhé straně je to velká příležitost, protože v tomto návrhu zákona je odškodnění nejenom jako součást atomového zákona, ale nad rámec atomového zákona.
My jsme to probírali na hospodářském výboru dost podrobně. Myslím si, že jsme to probírali i na dalších jednáních dost podrobně. Já si myslím, že je potřeba tady říct, že vytipování jaderného úložiště, rozhodnutí o tom, kde bude, je manažerské rozhodnutí a v našem politickém systému manažerské rozhodnutí dělá jenom vláda, to si řekněme na rovinu. V návrhu zákona je to postaveno tak, pro ty, kteří nevědí třeba v tuto chvíli, jak je to podrobně, že vlastně my bychom měli jako obě komory Parlamentu do nějaké doby vyslovit souhlas, a pokud to nestihneme, tak to bude platit. Ale to je podle mě úplně stejné jako s právem veta pro obce. Já si myslím, že je potřeba ctít strukturu naší demokratické společnosti - máme tady tři pilíře, moc zákonodárnou, moc výkonnou, moc soudní, a ty pilíře by se neměly promíchávat dohromady. Prostě my máme dělat svoji práci, my jsme zákonodárci, nejsme manažeři, a nám to rozhodnutí prostě nepřísluší.
Samozřejmě je tam prostor, aby dotčení starostové nebo zastupitelé mohli oslovovat své poslance, tam je dostatečně dlouhá doba, jak ten stát s nimi zachází, jestli je to všechno v pořádku a jestli míra odškodnění souhlasí s tím, jaké byly nějaké původní dohody a představy.
Dámy a pánové, já bych vás moc prosil, abyste přijali usnesení hospodářského výboru, protože jestli chceme vyřešit jaderné úložiště, jeho umístění, jeho stavbu, tak pokud to myslíme vážně - a já si myslím, že všichni víme, že jadernou energetiku budeme do budoucna potřebovat - jestli to myslíme vážně, tak prosím, podpořte usnesení hospodářského výboru. Dámy a pánové, já vám děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji. Vaše vystoupení vyvolalo jednu faktickou poznámku paní poslankyně Peštové. Paní poslankyně, vaše dvě minuty.
Poslankyně Berenika Peštová: Děkuji za slovo, pane předsedající. Já bych chtěla plně podpořit svého ctěného kolegu, pana poslance Adamce, který tady říkal, že je to vlastně manažerské rozhodnutí, tudíž odpovědnost by měla být na vládě a neměla by se přesouvat na parlament. A říkala jsem to tady už při druhém čtení, že v momentě, když se dostane do Poslanecké sněmovny, tak v Poslanecké sněmovně vidíme, co vlastně se tady stane, dokážeme i tu Sněmovnu zablokovat, a zbytečně ji zablokovat, takže odpovědnost by měla být opravdu na vládě. A to, jak je tam načteno s tím, že Poslanecká sněmovna v případě, že kompenzace budou nižší nebo nebudou adekvátní těm obcím, nebo ty obce si budou stěžovat, že jsou neadekvátní tomu, že tam to úložiště je, bylo jim slibováno třeba něco jiného, tak samozřejmě v tomto případě může Poslanecká sněmovna do toho vkročit a může navrhnout vládě, protože ona tam tu kompetenci má, že může jít nad rámec toho, že tam ty peníze můžou být větší.
Takže ráda bych opravdu podpořila i za nás, za klub ANO, abychom podpořili to, co vzešlo z hospodářského výboru. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji za dodržení času, nyní vystoupí paní poslankyně Kocmanová a připraví se paní poslankyně Štefanová.
Poslankyně Klára Kocmanová: Děkuji za slovo. Dobrý den, vážené kolegyně, vážení kolegové. Přestože jsme ve třetím čtení, já bych se ráda vyjádřila k pozměňovacímu návrhu, který jsem nahrála a který byl ve druhém čtení načten kolegou Kaňkovským a který tu byl zmiňován, a ten návrh zavádí spolurozhodnutí obcí o umístění úložiště. A přestože vím, že se tady na tom neshodneme a že pro něj není podpora, pro mě má velkou roli symbolickou, protože k obcím, ale i ke všem občanům by stát měl přistupovat jako partner, a zvlášť když se jedná o věc s tak velkými dopady do jejich životů.
Případ trvalého hlubinného úložiště radioaktivního odpadu je jedinečný hned v několika věcech. Je to jednak míra zásahu do toho místa, obrovský objem vytěžených hornin a podobných prací, hluku a prašnosti během budování, především je to trvalost toho úložiště. Lomy se dají rekultivovat, stavby všeho druhu se dají odstranit, ale úložiště tam má a musí tam být tisíce let. Je to velmi zásadní rozhodnutí pro lidi, kteří v tom místě žijí, a pro starostu to může být nejzásadnější rozhodnutí ne v jeho volebním období, ale v celé historii jeho obce. Tohle rozhodnutí není jeho, ale v podstatě mu přijde shora.
Náš pozměňovací návrh má přinést určitou pojistku toho, že obce a jejich občané jsou celou dobu natolik součástí celého procesu a že jsou jim nabídnuty takové podmínky a protislužby, že na ně přistoupí. Inspiruje se v tom, zde často citovaném finském modelu, kde už úložiště staví právě se souhlasem dotčených obcí, a to myslím dokazuje, že to, o čem mluvím, může být realita. To je za mě ideální stav, ale pochopila jsem, že pro něj není většinová podpora.
My jsme za Piráty velmi vítali a podporovali jsme, když vláda v původním znění schválila, aby umístění úložiště podléhalo souhlasu obou komor Parlamentu. Když už není většinová vůle zahrnout do tohoto rozhodnutí dotčené obce, mohli se na něm podílet alespoň volení zástupci Sněmovny a Senátu. Jedná se přitom o rozhodnutí, které dalece přesahuje nejenom volební období vlády, která o něm rozhodne, ale daleko přesáhne i životy a životy generací po nás. Proto by bylo jedině správné, aby parlament toto rozhodnutí podrobně zkoumal a nakonec rozhodnutí o umístění i schválil. Proto budu navrhovat úpravu hlasovací procedury, abychom o vyjmutí souhlasu parlamentu mohli hlasovat zvlášť a mohli jsme tak vyjádřit náš postoj.
Prosím, kolegyně, kolegové, abyste toto před hlasováním ještě zvážili, návrh na úpravu hlasovací procedury podpořili. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji. Vaše vystoupení vyvolalo faktickou poznámku paní poslankyně Peštové. Paní poslankyně, prosím, vaše dvě minuty.
Poslankyně Berenika Peštová: Děkuji za slovo. A to je přesně to, co jsem řekla ve svém vystoupení předtím - toto by nemělo být politikum, tady by neměli politici do toho zasahovat. To opravdu jsou odborné věci a vláda má kompetence, to jsou manažeři, kteří mají koncepce a mají říkat, kam země bude směřovat. Všichni říkáme, že chceme jít cestou OZE, že chceme jít cestou snižování CO2, to říkáte i vy Piráti, ne? Snižování CO2, a vlastně tahleta jaderná energie je jedna z cest. A v momentě, protože furt jsou volby, furt jsou volby, každé čtyři roky jsou nějaké volby, a když se to dostane sem, do Poslanecké sněmovny, tak dovedete si představit, co ti poslanci tady s tím udělají, jo? Protože vždycky jsou nějaké volby, jsou komunální, jsou krajské. Takže by to nemělo být otázkou toho, že si tady každý budeme dělat svoje PR. Prostě toto by měla být opravdu manažerská věc a vláda, ať si nese plnou odpovědnost, když řekne, bude to tady. Děkuji. ***