(14.30 hodin)
(pokračuje Jana Mračková Vildumetzová)
Já bych chtěla pouze upozornit na to, že vlastně změnou toho zákona došlo i zase k rozdělení poměrů toho, kolik má ten kraj daných poslanců, a chtěla bych, protože si myslím, že už fakt opravdu nebude i ta rovnoměrnost mezi těmi jednotlivými kraji, takže na tohle bych určitě ráda znala odpověď, popřípadě zda ministerstvo - nebo protože já si pořád myslím, že jestliže to dělali předkladatelé, určitě by měli nějakým způsobem odpovědět, proč šli cestou toho, že se to bude připočítávat dvěma největším krajům v republice. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Také děkuji za dodržení času. Další s faktickou poznámkou pan poslanec Kukla a připraví se pan poslanec Lang. Pane poslanče, prosím.
Poslanec Martin Kukla: Děkuji za slovo, paní předsedající. Dovolte mi, abych taky krátce zareagoval na fakta mého kolegy Radka Vondráčka, prostřednictvím paní předsedající. Těch faktů tady zaznělo mnoho, já jsem bohužel až jednatřicátý, tímto tempem se na mě pravděpodobně nebo určitě dneska nedostane. Nejdůležitější fakt, který tady je, proč to pětikoalice tak tlačí, je jasně daný. Když se podíváme do statistiky, vidíme, že oni ze zahraničí dostávají 85 % hlasů. A další statistika je, když se podíváme na jejich preference. Jejich preference prostě padají k zemi a oni se chytají stébla - tonoucí se stébla chytá. A tak přicházejí s poslaneckým návrhem, aby se vyhnuli legislativnímu procesu, je to proto poslanecký návrh, a přicházejí s takzvanou korespondenční volbou, abychom měli dvojí kategorii občanů, protože v tuto chvíli v České republice, když jdete volit, musíte se někam dostavit a jít za plentu. A teď oni chtějí v zahraničí, abyste za tu plentu jít nemuseli, abyste dali hlas do obálky a poslali ho. A podívejme se do zahraničí, to jsou také fakta, co vyvolává korespondenční volba a jak se s tím čachruje takzvaně. Takže mě tady velice mrzí, že současná pětikoalice prosazuje vlastní zájmy nad zájmy našich občanů, a protlačuje tady na sílu korespondenční volbu. To je ten důvod, proč máme jednání do noci, přes noc a proč tady budeme i budoucí týdny tak dlouho. To je jediný důvod. (Čas, pane poslanče!) Chtějí se udržet u moci!
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Pan poslanec Lang, připraví se pan poslanec Mašek.
Poslanec Hubert Lang: Děkuju, pane místopředsedo. Tak já jsem - aby někdo říkal, že nereagujeme na faktické - já jsem chtěl původně reagovat na něco jiného, ale teď mě nastartoval kolega Kukla, vaším prostřednictvím. Tady se opravdu, i kolega Nacher to včera říkal, já jsem měl včera možnost vystupovat, protože potom se to prodloužilo. Nám jako hnutí ANO, zejména když ještě dneska vyšly současné dnešní preference 35 %, nám o to nejde až tak, že bychom se báli, že bychom byli nějakým výrazným způsobem ovlivněni tím, kdo bude korespondenčně volit v zahraničí. On to říkal i Patrik Nacher, prostě my se nechceme snížit k tomu, že se budeme dohadovat, že z nějakých statistik vychází, že v západní Evropě spíš ti lidé volí tak, jak volí, a třeba míň lidí volí SPD nebo hnutí ANO. Nám jde o princip. Nám jde o ten princip a tady prostě na to, že se jedná o tak zásadní věc a tak závažnou věc, která opravdu, jak tady opět zaznělo z jiných kolegů, neprošla připomínkovými místy a je to sem tlačené na sílu jenom několika poslanci v takovéhle rychlosti, a tady jsme v prvním čtení, tak tady vidíme, že my tady máme relevantní dotazy, tady vznášíme, teď už se to začíná dávat do nějakých celků. Prostě jedna otázka budí druhou otázku, vy na to reagujete tak, že dáváte někde na Xku nějaké tweety, že takhle se to vyřeší, za dvě hodiny je to najednou vyřešené - to jsou prostě šílené věci.
A to, že jestli bylo v posledních volbách ze zahraničí, 13 236 lidí volilo, tak my víme, že ten náběh bude postupný, ono to bude třeba 35, 40 tisíc. My nemáme opravdu problém s tím, aby lidé, kteří jsou na stážích, kteří jsou tam jako čeští občané, měli to nějakým způsobem zpříjemněné a podobně. Ale tak, jak to tady vyznívá, ty otázky - já bych byl také pro a chtěl bych navrhnout, abychom toto vrátili opět zpátky k nějakému přepracování. Toto bych chtěl navrhnout. Ještě se přihlásím samozřejmě, protože (Předsedající: Děkuji, čas.) v průběhu jednání dostávám další informace.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Čas, pane kolego, můžete se přihlásit příště, prosím, dodržujte stanovenou dobu. Bude pokračovat pan poslanec Mašek, tak prosím.
Poslanec Jiří Mašek: Děkuji za slovo. Ještě k té tajnosti a osobnímu provedení voleb a co se teoreticky může stát při korespondenční volbě. Je to zase dotaz na pana ministra, jak my zasáhneme nebo můžeme zasáhnout do života těch našich, vašich předpokládaných voličů v zahraničí. A teď se mně ty věci spojují v tom, že od paní Markéty Pekarové Adamové přišla informace, že chcete škrtnout verifikovanou, identifikovanou adresu případného voliče. A teď se mně tedy vynořila otázka, proč? To, že je to legitimní požadavek, o tom žádná. To, že jsem tady řekl, že možný je také požadavek, aby se identifikoval ten volič, svůj podpis verifikoval například před odesláním toho vlastního lístku na ambasádu, to bych taky považoval za jednu z možností, kterou budeme diskutovat. Ale nejde ono nakonec o to, že vlastně tyto požadavky tajnosti a osobnostního provedení by znamenaly ohrožení těch voličů v zahraničí? Tam je hodně voličů, kteří jsou tam nelegálně. Tím, že by se zidentifikovali, mohou se dostat do stavu, že mohou být z té země vyhoštěni. Možná si to i uvědomujete a možná tohleto je fakt například ve Spojených státech a v dalších zemích, že ti lidé, kdyby se identifikovali, tak by se mohli v tom systému v uvozovkách provalit a mohli by tam mít velký problém.
Takže i tohleto beru jako zásadní věc a vaši možnou spekulaci s tím, že i ty pojistky se z toho teď snažíte vyškrtat. V případě potřeby se ještě přihlásím a tuto myšlenku bych vám dále rozvinul a vysvětlil.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji. Nyní vystoupí pan poslanec Kohoutek, připraví se paní poslankyně Peštová. Prosím.
Poslanec Tomáš Kohoutek: Děkuji. Budu reagovat na svoji ctěnou kolegyni Janu Mračkovou Vildumetzovou - takže myslím si, že splňuji náležitosti faktické poznámky - kdy uvedla, že podle návrhu novely návrhu zákona se budou rozdělovat hlasy mezi dva ze čtyř největších krajů. V návrhu zákona je ustanovení, že přístupné hlasovací lístky si bude samozřejmě volič tisknout sám. Bude předem známo, že lístky z Evropy půjdou například do Severomoravského kraje a lístky ze zbytku světa půjdou do Jihomoravského kraje. Já mám praktický dotaz, co se bude dít, když například Američan si vytiskne omylem volební lístky do Severomoravského kraje, byť by měl hlasovat pro oblast jihomoravskou, nezaškrtne žádný preferenční hlas, nic - budou ty lístky platné, nebo budou neplatné? Odevzdá řádně volební lístek, odevzdá ho jako občan v zahraničí, ale nebude mít vytištěnou jižní Moravu, ale severní Moravu. Budou to platné volební lístky, nebo nebudou? A takových problematických bodů v tom návrhu zákona je více, ale bohužel nemáme čas, abych se tím podrobněji zabýval, takže pokládám tuto otázku. Pan ministr vnitra říkal, že si ty otázky píše, pak na ně souvislost odpoví, takže další otázka do seznamu. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji za dodržení času. Paní poslankyně Peštová vystoupí, připraví se paní poslankyně Mádlová. Paní poslankyně, prosím. ***