(16.50 hodin)
(pokračuje Karel Havlíček)
Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, nyní budeme hlasovat o celém návrhu pořadu 94. schůze Poslanecké sněmovny, tak jak byl písemně předložen a upraven schválenými pozměňovacími návrhy.
Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 30, 172 přihlášených, pro 87, proti 20. Přijato.
A já tímto konstatuji, že pořad schůze byl schválen.
S přednostním právem má zájem vystoupit paní předsedkyně Schillerová, prosím. A prosím o klid v sále! Děkuji.
Poslankyně Alena Schillerová: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Jenom velmi krátce. Všimli jste si, že jsme nepodpořili nebo se zdrželi u programu schůze jako celku, byť je tam celá řada zákonů, které za nás projdou jako nůž máslem, protože je považujeme za důležité a jsme připraveni je podpořit jak v prvním, tak být aktivní ve druhém čtení a pak následně ve třetím?
Co nás ale velmi mrzí, můj ctěný kolega Jan Richter tady vystoupil s tím, aby byl předřazen bod, který se týká vyšetřovací komise. Nechci toto téma politizovat, takže budu velmi stručná a budu velmi, velmi mluvit k vám skutečně otevřeně a prosit vás o podporu v následujících dnech, kdy budou jednací dny, protože my budeme vracet toto téma prostřednictvím Jana Richtera zpátky tady na jednání Poslanecké sněmovny.
Je to poprvé, kdy hnutí ANO v tomto volebním období iniciuje nějakou vyšetřovací komisi. Je to poprvé, kdy chceme, aby se to prošetřilo. Jsme připraveni naprosto se chovat a chováme se nepoliticky, proto vystupuje Jan Richter. Svůj příběh vám řekl. On je pověřen i některými rodiči, aby o to usiloval. Oni chtějí znát bílá místa. Proč to před nimi tajíte? My nepřestaneme, budeme se sem pořád vracet. Děkuji za to, že to je v programu schůze, ale chceme to projednat a chceme tu komisi zřídit. Prostě nelíbí se nám přístup, nelíbí se nám to, že tak, jak - a použiju někoho z těch rodičů, tak jak je řekli Janu Richterovi - musí být pojmenována a odhalena bílá místa, jinak oni nebudou mít klid. Proto jsme se zdrželi u programu jednání dnešního jednacího dne nebo tohoto týdne jako celku. Děkuju vám. (Potlesk poslanců hnutí ANO 2011.)
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. A můžeme přejít k prvnímu bodu, a to je
1.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 125/2008 Sb.,
o přeměnách obchodních společností a družstev, ve znění pozdějších předpisů,
a další související zákony
/sněmovní tisk 459/ - druhé čtení
Z pověření vlády předložený návrh zákona uvede ministr spravedlnosti Pavel Blažek a já poprosím, aby se ujal slova. (U řečniště je připraven ministr Baxa.) Zastupujete pana ministra Blažka? Já jsem ho tady totiž před chvílí viděl, tak jsem čekal, že přijde on, a konstatuji tedy, že ho bude zastupovat pan ministr Baxa. Máte slovo, pane ministře.
Ministr kultury ČR Martin Baxa: Děkuju za slovo. Vážený pane místopředsedo, milé kolegyně, milí kolegové, v zastoupení pana ministra spravedlnosti si dovoluji předložit vládní návrh zákona, kterým se mění zákon o přeměnách obchodních společností a družstev, ve znění pozdějších předpisů, respektive tedy uvést druhé čtení tohoto zákona. Dovolte mi, abych zahájil dnešní jednání o návrzích ve druhém čtení.
Jak bylo již dříve řečeno, tento návrh zákona má převážně transpoziční charakter. Cílem je tedy zejména zapracovat do českého právního řádu evropskou směrnici 2019/2121, která upravuje přeshraniční přemístění sídla, přeshraniční fúze a přeshraniční rozdělení. V té souvislosti je nezbytná úprava těchto typů přeměn tak, aby odpovídaly harmonizovaným požadavkům. Navrhovány jsou také některé změny, které vycházejí z poznatků praxe. Jejich cílem je odstranit některé výkladové nejasnosti, nadbytečnou administrativní zátěž a promítnout některé změny plynoucí z rekodifikace soukromého práva.
Velká debata v prvním čtení probíhala okolo jedné části návrhu zákona, kterou je zvláštní úprava rozdělení odštěpením se zánikem účasti všech menšinových akcionářů a rozdělení s nerovnoměrným výměnným poměrem. Cílem navrhované úpravy bylo umožnit akciovým společnostem, jejichž akcie jsou přijaty k obchodování na evropském regulovaném trhu, snáze realizovat tyto formy přeměn, a to snížením většiny hlasů akcionářů potřebné pro schválení rozdělení. Tato úprava byla do návrhu zákona vtělena v kontextu doby, kdy byl návrh zákona připravován na podzim roku 2022. Připomínám, že návrh zákona byl projednán ústavně-právním výborem, který doporučil přijmout pozměňovací návrh, kterým se tato část návrhu zákona vypustí. Proto považuji další představování této úpravy za nepotřebné.
Za pozornost vám děkuji já i pan ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Děkuji.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Návrh jsme v prvém čtení přikázali k projednání ústavně-právnímu výboru jakožto výboru garančnímu. Usnesení výboru byla doručena jako sněmovní tisky 459/1 až 6 a já prosím, aby se slova ujal zpravodaj ústavně-právního výboru - už ho zde vidím, nastupuje pan poslanec Karel Haas - a aby nás informoval o projednání návrhu ve výboru a případné pozměňovací návrhy odůvodnil. Děkuji. Má slovo.
Poslanec Karel Haas: Vážený pane místopředsedo, vážené kolegyně, vážení kolegové, myslím, že ve stručnosti navážu na pana ministra Baxu. Stručně vás seznámím s projednáním sněmovního tisku 459 - již se nebudu vracet k jeho věcnému obsahu, protože ten byl dostatečně představen v prvním čtení - s výsledkem projednání v ústavně-právním výboru. V ústavně-právním výboru bylo jednání o sněmovním tisku 459 několikrát přerušeno z důvodu toho, že se opravdu hledala finální shoda na podobě řekněme těch šesti konkrétních paragrafů obsažených v jednom z pozměňovacích bodů, které se týkají - ty paragrafy - řeknu pravidel pro přeměnu obchodních společností s nerovnoměrným výměnným poměrem. Ústavně-právní výbor, a teď se zaměřím pouze na finální jednání ústavně-právního výboru dne 14. února 2024, přijal ke sněmovním tisku 459 následující usnesení:
"Ústavně-právní výbor po vyjádření vrchního ředitele sekce koordinace tvorby právních předpisů a prevence korupce Ministerstva spravedlnosti pana Mgr. Michala Fraňka, po mé zpravodajské zprávě coby zpravodaje a po rozpravě přijal následující usnesení, kdy ústavně-právní výbor:
I. doporučuje Poslanecké sněmovně, aby návrh schválila;
II. doporučuje Poslanecké sněmovně, aby přijala k návrhu zákona následující změnu a doplněk -" ta změna je velmi jednoduchá: "v části první článek I se dosavadní bod 211 zrušuje a následující body se přečíslují;
III. pověřuje předsedu výboru, aby toto usnesení předložil předsedkyni Poslanecké sněmovny Parlamentu", což se stalo,
"IV. zmocňuje zpravodaje výboru" - to znamená mě - "aby na schůzi Poslanecké sněmovny podal zprávu o výsledcích projednávání tohoto návrhu zákona na schůzi ústavně-právního výboru", což tímto činím;
"V. zmocňuje zpravodaje výboru, aby ve spolupráci s legislativním odborem Kanceláře Poslanecké sněmovny provedl příslušné legislativně technické úpravy." V tuto chvíli žádné takové úpravy nejsou avizovány a myslím si, že nebudou, protože ve zbývající části, s výjimkou tohoto jednoho změnového bodu 211, je návrh zákona naprosto nesporný.
Tolik mé stručné shrnutí výsledku projednávání sněmovního tisku 459 v ústavně-právním výboru. Děkuju mnohokrát.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji, pane zpravodaji, a otevírám tímto obecnou rozpravu, do které se přihlásil pan poslanec Kohoutek. ***