(9.50 hodin)

 

Poslanec Lubomír Brož: Děkuji. Vážené paní poslankyně, páni poslanci, vážená paní předsedající, 13. září jsem interpeloval pana ministra Jurečku ve věci právní úpravy psů se speciálním výcvikem. Abych tu problematiku trošku shrnul, řada lidí v České republice kvůli svému zdraví je závislá na pomoci asistenčních psů. Na mnoho z těch osob přitom není vidět, to si hodně lidí neuvědomuje. Asistenční psi totiž využívají nejen nevidomí, ale třeba i lidé s epilepsií. V současné době ale právní úprava zná jen vodicí psi pro nevidomé. Ostatní psi v zákoně definováni nejsou. Často jsou proto lidé, kteří jsou závislí na pomoci asistenčních psů, a přitom jejich omezení na první pohled (není) patrné, jsou vykazováni se svými psy třeba z dopravních prostředků, restaurací nebo úřadů. Takoví lidé nemají dostatečnou právní ochranu a řidiči či úředníci nevědí, podle čeho ověřit, že pes je skutečně asistenční a jak se správně zachovat.

Vzhledem k tomu, že ministerstvo práce se nemělo k tomu, těmto lidem pomoci, moji kolegové z hnutí ANO se snažili situaci napravit a předložili návrh zákona o některých právech osob se zdravotním postižením, které využívají doprovodu psa se speciálním výcvikem. Vláda ale k tomuto návrhu dala zamítavé stanovisko, aniž by současně předložila úpravu vlastní, která by tu situaci vyřešila.

Pan ministr mi v reakci na mou interpelaci, za což děkuji, sdělil, že návrh poslanců ANO určitě nebyl reakcí na nečinnost ministra, protože byl předložen už na začátku volebního období. Také mi napsal, že již má připravený návrh vlastní. Tento návrh však stále není předložený a minimálně do konce roku podle slov pana ministra předložený nebude. Je pro mě tedy otázkou, v jaké fázi přípravy zmiňovaná právní úprava asistenčních psů ve skutečnosti je. Zároveň fakt, že ani pan ministr nepočítá s tím, že se návrh dostane do legislativního procesu dříve než krátce před volbami, je pro mě důkazem toho, že ministerstvo v této oblasti opravdu zaspalo.

Rád bych se proto pana ministra tedy zeptal: za prvé jestli opravdu věříte, že pokud úpravu předložíte do Sněmovny jen několik měsíců před volbami, bude včas přijata? Znovu připomínám, myslím si, že to je zákonná úprava, na které se dokáže najít široká politická shoda, a ti lidé ji opravdu potřebují. A pokud se neprojedná do konce volebního období, tak všichni víme, co to pro tuto normu znamená. Za druhé, proč jste nepředložili alespoň prozatímní úpravu, která by tristní situaci řady postižených alespoň dočasně vyřešila do přijetí té velké komplexní úpravy, kterou jak píšete, připravujete? A za třetí, jaké jsou přesné obrysy definice asistenčních psů a práv jejich majitelů v úpravě, o které tvrdíte, že je již připravená? Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Pan ministr se také hlásí do rozpravy. Prosím, máte slovo.

 

Místopředseda vlády, ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Děkuji. Vážená paní místopředsedkyně, kolegyně, kolegové, veřejnosti. Děkuju za otevření tohoto tématu i na tomto fóru interpelací, protože souhlasím tady s panem poslancem, že problematika asistenční psů, vodicích psů v České republice není úplně ideálně řešena, a to tedy dlouhodobě. Souhlasím i s tím popisem tohoto stavu, kdy tady máme u asistenčních psů celou řadu velmi složitých situací právě i z pohledu přístupu do budov, do dopravních prostředků, zároveň tady máme i složitou situaci z pohledu podpory přípravy těchto psů, protože tu podporu tady dneska nemáme systémově uchopenou, zároveň i další věci, které souvisejí s nějakým způsobem řekněme supervize nad tím, že pak po takovémto výcviku dotyčný asistenční pes má dostat všechny předpoklady, všechna kritéria splňovat a tak dále.

Já tady nechci hrát ten ping-pong v tom, jestli jsme to zanedbali teď, za poslední rok a půl, proto jsem i v té původní odpovědi dával argumentaci také tím, že tento návrh skupiny poslanců za hnutí ANO tady byl předložen v zásadě v prvním roce fungování vlády, a tato problematika minimálně v posledních deseti letech si mohla zasloužit už nějaké systémové řešení s tím, že ať jsme zase korektní, tak i v předchozím volebním období byl ten návrh tady předložen zase jinou skupinou poslanců. Vy jste ho do určité míry vzali a předložili ho znovu. A když byl ten návrh projednáván na vládě, ze strany MPSV byla připomínka i v tom duchu, že jsou tady některé části, které ten zákon neřeší dostatečně adekvátně nebo dostatečně provázaně právě na některé věci, které jsem tady uváděl v úvodu.

Teď je ten stav takový, a já jsem vám to i odpovídal v písemné odpovědi, my jsme legislativní proces zahájili, ten zákon se připravil, psal ho kolega z MPSV Ondřej Závodský, který se mimo jiné této problematice dlouhodobě celoživotně věnuje, také proto, že sám je uživatelem vodicího psa, je v kontaktu s organizacemi a lidmi, kteří se zabývají obecně přípravou a výcvikem vodicích, ale i asistenčních psů. My ten návrh máme po vnitřním připomínkovém řízení. Počítám s tím, že v letošním roce by to mělo být, někdy do konce tohoto pololetí, že ho předložím na vládu tak, abychom v ideálním případě v druhém pololetí udělali celý legislativní proces a v příštím roce - nevím, jestli od 1. ledna nebo od jakého data po 1. lednu, uvidíme, jak budeme rychlí - ten zákon, a hlavně ten systém tady začal mít účinnost.

Řeknu na rovinu, i já osobně jsem si myslel, že takováto právní úprava může být relativně rychlá, a řekněme do určité míry vlastně i banální, ale v okamžiku, kdy se začneme zabývat tím, abychom tady opravdu měli jasné předpoklady, že asistenční pes má všechny předpoklady kvality pro poskytnutí podpory svého budoucího doprovázeného klienta, tak ono to znamená mít tam nějaké parametry definované z hlediska přezkoušení, z hlediska finančního systému, jak toto podporovat, certifikace a další aspekty včetně i nastavení toho, jakým způsobem upravit příspěvek pro výcvik tady těchto psů, včetně domýšlení, jaké všechny další dopady to může mít. Takže není to jenom ta část vyřešit právo na přístup do objektů, aby ti lidé nebyli někde vystavení nepříjemné situaci, že jim nějaký správce veřejné budovy řekne, že tam s dotyčným psem nesmí, protože to není vodicí pes, je to asistenční. Takže jsou tady ještě věci, které s tím souvisejí a které se prostě nedají úplně jednoduše udělat za týden, za čtrnáct dnů.

Ale za mě platí to, že tento zákon chci, aby se dotáhl, abychom ho měli a abychom legislativní proces zvládli dotáhnout v letošním roce. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Dalším do rozpravy se hlásí pan poslanec Marek Novák. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Marek Novák: Děkuju za slovo a děkuju i panu ministrovi, že nám to tady osvětlil. Je pravdou, že jsme předložili pod tiskem číslo 250 právě návrh zákona, kde chceme tuto problematiku řešit. Dokonce když jsem poprvé žádal o to, aby byl zařazen na jednání Sněmovny, tak jsem i zmiňoval, že je nám jasné, že ten zákon neřeší úplně vše, ale řeší hlavně ty základní potřeby lidí s asistenčním psem, a je to vlastně start. Je to start do toho, abychom to konečně dělali.

Původní návrh, ze kterého jsme vyšli, je od bývalého kolegy Holomčíka z Pirátské strany. S ním jsem vlastně i konzultoval, protože jsem byl spolupředkladatelem i v minulém období, a nestihlo se to. Škoda. Chápu, je tam úskalí. Já jsem navrhoval zařazení projednávání tohoto zákona třikrát, naposledy toto úterý. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP