Neautorizováno !
(18.40 hodin)
Poslanec Patrik Nacher: Tak děkuji. No, já jsem slíbil, že už se nebudu hlásit k faktickým, ale já to poslouchám mimo sál, mě některé ty odpovědi přinutily sem vyběhnout. Ta první z nich se týkala toho, pan ministr tady říkal o tom vlivu politiky, politiků a lpěl na tom, aby Aleš Juchelka se přiznal, jestli to chceme platit ze státního rozpočtu. Tak za prvé, když se podíváte na mapku, tak většina zemí to má nastaveno tak, že je financování ze státního rozpočtu. Takhle pro diváky, pro pana ministra, on to zná. (Ukazuje.) Takže to by znamenalo, že politici ve vyspělých zemích tedy zasahují prostřednictvím státního rozpočtu do chodu veřejnoprávních televizí? To je otázka.
Ale hlavně jsem si uvědomil, že mi pan ministr neodpověděl, v čem je ten rozdíl. No tak když to bude přes státní rozpočet, tak to navrhuje vláda a schvaluje to tady Sněmovna a rozhodne většina. Ale úplně stejně rozhodne většina, když vy se rozhodnete příští rok zvednout ty poplatky znovu o 10 korun. Tak ten návrh schválí vláda, vy to sem přinesete a rozhodne většina. Vždycky to bude nějaká politická reprezentace, která má většinu v Poslanecké sněmovně. Takhle to je. No tak vaši kolegové kývají, že mám pravdu, tak nevím, v čem je problém. Takže ten vliv politiky je naopak v této chvíli větší. Protože tam by byl nastaven automatismus nějaký. Pojďme se bavit jaký. Naproti tomu vy sem přijdete, teď to zvýšíte, pak to zvýšíte znovu, a tak dále, a tak dále. A ti, co se tomu brání, tak jsou jako v nemilosti České televize. Jak říkám, je to ve většině zemí. Tak to není jakoby žádný nějaký originál náš. Takže to je první poznámka. Tu druhou nestihnu, tak se přihlásím ještě jednou.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Pan ministr Baxa, připraví se pan místopředseda Juchelka.
Ministr kultury ČR Martin Baxa: Děkuju za slovo. Kolegyně, kolegové, já potom, až proběhne v obecné rozpravě, předpokládám, zde nějaká skupina vystoupení, tak já se zase přihlásím s vystoupením, nikoliv abych na principiální otázky, jako tady vznesla paní kolegyně Peštová, odpovídal jenom takto v rámci prostoru faktické poznámky.
Na otázku pana poslance Kasala. Je to, pane poslanče, prostřednictvím pana místopředsedy Skopečka, tak, že ani v současném znění zákona nejsou nemocnice vyňaty z platby poplatků. Tam jsou osvobozeny podle stávajícího znění zákona školy zapsané ve školském rejstříku, zjednodušeně řečeno. To znamená, je-li třeba případ Fakultní nemocnice u nás v Plzni nebo základní škola při fakultní nemocnici, a to je právnická osoba, ta osvobozena je. Takže jinak, ověřoval jsem si to u nás v Plzni, nemocnice v současné době poplatky platí podle počtu obrazovek, jak jsou v nemocnicích k dispozici. A v tom případě, o kterém jste mluvil vy, tak nemá žádný vliv na platbu toho poplatku než takový, že prostě ta příslušná nemocnice zaplatí tolik poplatků, kolik odpovídá v tom intervalu podle počtu zaměstnanců. To je takhle v dikci současného zákona.
A jenom na dotaz pana poslance Nachera. My jsme ten princip nastavili tak, že v případě, kdy se aplikuje to ustanovení 6 %, 6 %, tak § 6, odst 3: "Ministerstvo kultury vyhlásí měsíční výši rozhlasového poplatku a měsíční výši televizního poplatku podle odst. 2 sdělením ve Sbírce zákonů." Takže už se o tom nebude znovu jednat. Je tam nastaven automatický mechanismus, který nastoupí v případě, kdy dojde k té šestiprocentní inflaci. To znamená, nebude o tom už politická rozprava, jak byla obava.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji. Nyní vystoupí pan místopředseda Juchelka, připraví se pan poslanec Nacher. Prosím, vaše dvě minuty.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já děkuji moc. Já navážu na tu svou poslední faktickou poznámku, ale de facto navážu i na svého ctěného kolegu Patrika Nachera, vaším prostřednictvím. Ještě jednou říkám, my chceme stabilní, férová, objektivní a vyvážená média veřejné služby. To, že budou placena ze státního rozpočtu, tak to s tím nemá vůbec nic společného. My jsme kritičtí a budeme vždycky kritičtí, budeme kritičtí k vám, budeme klidně kritičtí k médiím, pokud budeme mít pocit - a já to dělám pravidelně a ohrazuji se, když se cítím být například v nějaké televizní debatě poškozen, mně to nevadí. Naopak si myslím, že ta kritika k tomu patří, aby ti lidé měli skrze nějakou konstruktivní kritiku zpětnou vazbu.
Například u té poslední debaty před volbami do Evropského parlamentu, kde byli z jedné kandidátky pozváni tři předsedové stran. A vy samozřejmě, kteří si říkáte, že jste ti slušní politici a my ostatní jsme neslušní, tak kdybyste byli skutečně slušní politici, tak řeknete hmm, milá Česká televize, my skutečně nechceme jít do této debaty ve třech, když jsme na jedné kandidátce, my to odmítáme, vyberte si jednoho z nás nebo tam dejte třeba pana premiéra Fialu. Ale ne, vy jste tam šli ve třech proto, abyste to převálcovali. A také jsem nic neslyšel od vás, pane ministře Baxo, že byste se proti této dramaturgické kličce ohradil.
Takže my chceme stabilní, férová, vyvážená, objektivní média placená ze státního rozpočtu, aby nemuseli platit daně. Kritizuje vás spousta, Svaz průmyslu a dopravy, Konfederace zaměstnavatelských svazů, ti všichni kritizují poplatky, tak jak jste je navrhli. Vy totiž jste slušní jenom slovně. Ale pokud jde o vaše činy, tak tam mluvíte opačně, například, říkám pořád, tou volbou aklamací (Předsedající: Čas.) pěti radních. (Potlesk poslanců ANO.)
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji. A nyní vystoupí opět pan poslanec Nacher. Prosím, vaše dvě minuty.
Poslanec Patrik Nacher: Tak ještě rychlá reakce na pana ministra. No, vy tam ten automatismus máte, já jsem o něm přece hovořil, to je ta kumulativní inflace 6 %, ale to furt nebrání tomu, abyste tady mohli dát ještě znovu nějakou novelu. To přece tak není. Za prvé. Doufám, že se na tom shodneme.
Za druhé, když jsem mluvil o státním rozpočtu, tam ho můžete dát taky. To může být, já teď nevím, 0,3 % státního rozpočtu, který se bude hýbat v návaznosti na růst HDP. Třeba. Já nevím. Taky tam může být automatismus. To můžete dát do čehokoliv. Tak to je jedna poznámka.
A druhá. Mám pocit, že mi nebylo odpovězeno na jednu zásadní věc, a to byla ta debata o té službě, veřejnoprávní službě, o té definici. Jsem rád, že to sledují diváci a oni mi i posílají ty podněty. A mám dva z toho, co jsem říkal a co vy jste odpověděl, a jsme jakoby on-line v reálném čase. Jeden z nich je - já jsem tady přece hovořil o tom, že přes léto Česká televize ty publicistické pořady a diskuse nevysílá, zatímco soukromá ano, což je podle mě paradox, já bych to spíš čekal opačně. Ale jako podnět mám, že diváci si stěžují, že na ČT24 se vysílal záznam z jednání Sněmovny přes noc, což už teď údajně není. Tak to je jakoby další poznámka. To znamená, informace odsud, z této místnosti, směrem ven - teď nemluvím o přímém přenosu, to je, když je nějaká mimořádná schůze. A stejně tak někdo reagoval, když jsem tady mluvil o tom sportu, jestli má Česká televize - a to je legitimní debata - jestli má Česká televize vysílat Euro Hockey anebo ty drobné sporty, jako je třeba ping-pong, jsem tady dal příklad, a ozval se mi nějaký pán, který organizuje společenské tance, a i on potvrdil vlastně to, co jsem tady řekl s ping-pongem, že to musí platit. No ale to by právě se mělo vysílat, to je ta role veřejnoprávní televize. A fotbal (Předsedající: Čas, pane poslanče.) ať vysílá soukromá televize.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Pan poslanec Kasal bude pokračovat s faktickou poznámkou, připraví se paní poslankyně Peštová.
Poslanec David Kasal: Děkuju moc, pane místopředsedo. Pane ministře, co se týká té odpovědi, za ni sice částečně děkuju, ale takhle - u všech nemocnic je to tak, že ta škola je pod jinou školou. Tak to je organizované po celé republice, to není jenom u vás v Plzni. (Ministr Baxa mimo mikrofon: Samostatná škola.) Počkejte, samostatná škola... (Ministr Baxa mimo mikrofon: Právnická osoba.) No vždyť jasně, tam je...
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Já poprosím, pane ministře, pane poslanče, abyste nekomunikovali mezi sebou.
Poslanec David Kasal: Omlouvám se. (Předsedající: Děkuji.) Jde o to, že v každé takovéhle nemocnici je základní škola a jejím zřizovatelem je škola jiná, která je ve městě. Pokud je to u nás v Pardubickém kraji, tak je to konkrétní škola. A je to u každé nemocnice v tom daném městě. Takže má svého zřizovatele a je to škola. A teď, v tuto chvíli, jak budete rozlišovat to, když se používají ty prostředky pro tu školu a současně tam jsou... a ta škola to vybavila a je to na dětském oddělení? Bude ta nemocnice za to platit? To jsou právě ty věci, na které jsem se já ptal. ***