Autorizováno.
(16.00 hodin)
(pokračuje Alena Schillerová)
Takže to je... Vy se snažíte veřejnosti namluvit, že důchodový systém je před kolapsem. Od roku 2022 se demografická data zásadně nezměnila. Když se podívám na časovou osu - 2010: vláda ODS a TOP 09 strašila, že důchodový systém zkolabuje, 2014: ANO poprvé vstoupilo do vlády a deficit důchodového systému byl 48,87 miliardy korun, 2018: byl v přebytku 18,6 miliardy korun, 2019: dosáhl přebytku 16,4 miliardy korun, 2021: po covidovém propadu, obrovském propadu ekonomiky - dneska jsem četla přepočty Eurostatu, to je také teda něco hrozného, ale to si nechám na jindy - důchodový systém dosáhl deficitu 2,26 miliardy a takto jsme předávali aktuální vládě Petra Fialy. Takže dobrá hospodářská politika, důsledný výběr daní ukázal, že stávající systém může být udržitelný. Ano, může. Je důležitý boj proti šedé ekonomice, něco, na co vaše vláda absolutně rezignovala, absolutně jste rezignovali. Vás boj s šedou ekonomikou nezajímá. Vůbec nic pro to neděláte. A tam leží ty desítky miliard. Přečtěte si názor nejcitovanějšího českého ekonoma, Tomáše Havránka, ten říká, že jsou v tom 2 až 3 procenta HDP, tam leží ty desítky miliard. Daně mají vybírat se řádně a mají je platit všichni. Ne že potom přijdete (Potlesk poslanců hnutí ANO.), přijdete a tomu zbytku obyvatel - nebo v podstatě zbytku... všem! - zvednete daně. To je vaše politika.
Politika vlády Andreje Babiše byla ta, že jsme daně nezvedali, naopak jsme je snižovali a řádně jsme je vybírali. To je ta správná politika a samozřejmě musíme si také říct, že je to stimulace ekonomiky, hospodářská strategie, všechno, co je vám absolutně, absolutně cizí. Takže prosím, a to bych tady mohla mluvit - a věřím, že budou mluvit mí kolegové, kteří jsou na to větší specialisté, zejména členové sociálního výboru - o prorodinné politice, o hospodářském růstu, ale to bych tady byla dlouho a chci jim dát prostor.
Takže vy strašíte, pane předsedo Dufku, prostřednictvím paní místopředsedkyně, vy strašíte lidi a snažíte se jim vsugerovat, že vaše pseudo důchodová reforma když se prostě nepřijme, tak holt tady nebude na důchody. Není to pravda, není to pravda, lžete lidem, to je celé. (Potlesk poslanců hnutí ANO.)
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Nyní s faktickou poznámkou vystoupí pan poslanec Jiří Mašek. Prosím, máte slovo.
Poslanec Jiří Mašek: Vážená paní předsedající, vážený pane ministře, kolegyně a kolegové, já bych chtěl ve faktické zareagovat na ctěného kolegu Aleše Dufka, který tady vyvracel mýty.
Tak za prvé říkal, že nedojde ke snižování důchodů a že za 10 let důchody vzrostou o 10 000. Tady bych chtěl říct, že prostě došlo ke snížení, které postihlo všechny důchodce a je navždy o 1 000 korun a valorizace bude nižší, takže důchodci poškozeni budou. To není mýtus.
Stávající systém je neudržitelný. Já si myslím, že stávající systém je udržitelný, že nelze ten důchodový účet vytrhávat ze státního rozpočtu a je nutné s tím pracovat jako v jiných zemích a ten důchodový systém dotovat - je to potřeba.
Mimochodem, pan ministr vyzval - nebo jeho úředník - k čerpání předčasných důchodů. Těch důchodců v nejbližší době - těch starobních, klasických - nebude tolik přibývat, jako se s tím strašíme.
A dále potom kolega Dufek tady řekl, že v jiných zemích, které dávají na důchody více, že by je spočítal na prstech jedné ruky. Tak ty by vám teda, pane kolego, prostřednictvím paní předsedající, nestačily, protože v Evropské unii se průměrně dává 12,6 procenta HDP na důchody, u nás se dává na důchody 8,4 procenta HDP, z toho na starobní 6,9 procenta, čili prsty jedné ruky by vám rozhodně teda v tomhletom případě nestačily. A jestli jsem to napočítal rychle teďka, tak minimálně 13 států v Evropské unii dává vyšší procento HDP na důchody.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Nyní s faktickou poznámkou vystoupí pan ministr Jurečka. Prosím, máte slovo.
Místopředseda vlády, ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Děkuji. Já bych poprosil jednak, když tady zaznívá, že systém je udržitelný, tak kdyby potom zaznělo od hnutí ANO, proč teda dvakrát do svého volebního programu psali, že důchodovou reformu chtějí udělat. Proč to napsali do programového prohlášení vlády, že to chtějí udělat, a proč dokonce někteří z vás - a já si toho vážím jako korektněji dnes v debatě (?) řekli, že jste to chtěli udělat, ale nestihli jste to. Tak já tomu už nerozumím. Já myslím, že se plně shodneme na tom, že to je potřeba udělat, pak samozřejmě se můžeme přít o tom, kdo má nějaký lepší návrh, jo? A já budu velmi rád, když tady někdo řekne, že systém je udržitelný, tak ať mně řekne - konkrétně třeba do roku 2050 - řekněte, jak byste v dnešních cenách vyřešili 320 miliard korun deficitu? Řekněte to, jak? Já nechci nic složitého, nemusíte to na stovky milionů, ale zaokrouhlete to na miliardy a počítejte, říkejte, tady máme 50 miliard z toho, tady 50 z toho, zkuste to takhle napočítat, přednést to tady, pak to bude dávat nějaký logický základ debaty.
Druhá poznámka je - a to jsme si říkali už v prvním čtení - ty země na západ od nás v naprosté většině, skoro všechny to mají tak, že důchody mají zatížené odvodem daňovým, zdravotním, a dokonce třeba v Německu dokonce paradoxně odvodem na sociální důchodové pojištění, takže potom srovnáváme opravdu hrušky s jablkama. My jsme jedna zase spíše z mála zemí, kde je důchod čistá výplata, naprosto nezdaněn ani daní, není z toho žádný odvod. Tak to, prosím pěkně, veďme v patrnosti. Když říkáme, že tam je 11 procent výdajů HDP, u nás jsme pod 10 procenty, no tak to pojďme očišťovat o tu zátěž odvodovou, která tam bude někde kolem 30, 40 procent potom. Toto je důležité říkat, protože pak se to strašně zjednodušuje pro lidi, kteří nás poslouchají, ale neznají tohle pozadí. Děkuju.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane ministře. Nyní s faktickou vystoupí pan poslanec Tomáš Kohoutek, poté pan poslanec Juchelka. Prosím, pane poslanče, máte slovo, vaše dvě minuty.
Poslanec Tomáš Kohoutek: Děkuji, vážená paní místopředsedkyně. Dobrý den, vážené kolegyně, kolegové, vážený pane ministře, prostřednictvím paní předsedající, vy tady hážete miliardy sem, miliardy tam, ale dneska máme 2. října 2024. Piráti už nejsou ve vládě. Říkali jsme vám to dávno, že ti Piráti v té vládě neměli být. Stavební zákon dopadl, jak dopadl.
Ale co je větší šílenost a zátěž na státní rozpočet, rozpočty veřejných samospráv i rozpočty sociální služby, zdravotních pojišťoven a podobně... Máme dneska 2. října. Od včerejšího dne platí novela insolvenčního zákona - morální hazard, díky kterému veřejné rozpočty a věřitelé přijdou až o 100 miliard korun ročně - 100 miliard - a z toho veřejné rozpočty prostřednictvím sociálních, zdravotních pojišťoven, z České správy sociálního zabezpečení a municipalit až o 20 miliard ročně. Těchto 20 miliard jste dali všanc ve prospěch udržení pětikoaliční vlády kvůli čtyřem Pirátům, které jste stejně nakonec poslali na smetiště dějin. Kdybyste dělali rozumnou politiku, tak například jste nemuseli vyhodit 20 miliard korun z okna a nemuseli jste dělat morální hazard, protože tímto morálním hazardem v podobě novely insolvenčního zákona jste budoucím generacím, které by jednou měly na ty důchody platit, i řekli, že lepší je nasekat dluhy a dluhy neplatit. (Potlesk poslanců hnutí ANO.)
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Nyní je přihlášen s faktickou poznámkou pan místopředseda Aleš Juchelka, připraví se paní poslankyně Hanzlíková. Prosím, máte slovo.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já děkuji moc. Já budu reagovat na svého ctěného kolegu Aleše Dufka, protože on říká, že se nebudou snižovat důchody.
Tak za prvé, vy máte jako jeden z pozměňovacích návrhů, nebo v rámci důchodové třetí vlny v tom vládním znění zákona, že se budou vypočítávat méně důchody od roku 2026, a to v percentuální zásluhové části. Tam to samozřejmě může jít o minimum, ale už tady toto bude menší krácení nových důchodů od roku 2026, které se budou vypočítávat.
Tak teď jste v té první vlně před několika lety udělali to, že jste změnili vzoreček u řádných valorizací, to co říkal tady pan ministr, z jedné poloviny reálných mezd a o inflaci na jednu třetinu. ***