Autorizováno.


(16.10 hodin)
(pokračuje Aleš Juchelka)

To znamená, že v tuto chvíli od 1. 1. dostanou samozřejmě důchodci přidáno průměrně 356 korun a bude to pouze o inflaci, poněvadž reálné mzdy díky tady této vládě po celou dobu jejich vládnutí, devět čtvrtletí za sebou klesaly, nerostly. A tady si myslím, že je ten velký deficit toho, jakým způsobem se nenavyšovaly důchody o například ty reálné mzdy v průběhu několika posledních let. Průběžný důchodový systém, to není žádný účet, na který peníze chodí a vylévají se, je to fiktivní záležitost, která je součástí státního rozpočtu, to znamená, že vždycky bude na to, aby důchodci byli nějakým způsobem sanováni. A tím, že vy právě ořežete příjmy seniorů, tím nám budou oni více padat do státní sociální podpory. Už teď v tuto chvíli máme o 100 000 více příspěvků na bydlení, které se vydávají ze stejné kapsy, ze státního rozpočtu. Takže tímto my se vlastně drbeme pravou rukou za levým uchem. Takže za mě je důležité, aby důchody byly udržitelné (Předsedající: Čas.), a to i pro současné starobní důchodce.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Ano, děkuji za dodržení času. Paní poslankyně Hanzlíková je na řadě s faktickou poznámkou, poté paní poslankyně Berenika Peštová. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.

 

Poslankyně Jana Hanzlíková: Já děkuji za slovo, paní předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, já si dovolím nejdřív zareagovat na pana ministra a na takovou jeho polemiku o tom, že se podivoval, že tu důchodovou reformu vlastně všichni chtěli, že ji chce převážná většina lidí téhle republiky. Já chci říct, že oni chtějí ale skutečnou reformu tak, jak by měla být zpracovaná, a to vyváženě z ekonomického, ale i sociálního hlediska, a to vlastně všechny návrhy, které jste tady ještě k tomu velmi roztříštěně již předložili a schválili, anebo teďka předkládáte, tak to jsou všechno návrhy, na které je ekonomický pohled. Ten sociální aspekt v tom vůbec není. A to, co jste tady zmínil, že vlastně v zahraničí jsou důchody ještě zdaňovány nebo že jsou z nich odváděny odvody, tak já si nedokážu představit u výše našich důchodů, že by ještě se z nich něco strhávalo. Podívejte se v té kupní síle, kde jsme v té tabulce, když si srovnáte země Evropské unie.

A na pana předsedu Dufka... Tak vy jste tam říkal, že vláda... že my tady stále hovoříme o tom, že vláda snižuje důchody a že to není pravda. On to tady už říkal pan kolega Juchelka, tak to nebudu opakovat, ale už jenom 1 000 korun té valorizace, kterou nedostali lidé - to byl ten návrh v červnu roku 2022 - tak téměř o tuhle částku, i když je průměrná, snížil důchody všem důchodcům a všechny návrhy, které teď předkládáte, opět to bude znamenat snižování. To, že vy řeknete, že porostou - ano, ony porostou, ale porostou o mnoho méně. A co se týká těch (Předsedající: Čas.) prázdných návrhů - myslím, že nějak takhle jste to tady řekl - tak my přece...(Předsedající: Čas.) Já se ještě přihlásím. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní poslankyně. Nyní s faktickou poznámkou vystoupí paní poslankyně Berenika Peštová, dále poté pan poslanec Hendrych. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Berenika Peštová: Děkuji za slovo, paní předsedající, já jsem chtěla reagovat na pana ministra, když tady říkal, že jsme nebyli schopni udělat za dvě období důchodovou reformu... Ale tohle přece není důchodová reforma - to si řekněme na rovinu - to je prostě změna nějakých kritérií a velkou část tu řekla moje předřečnice, já to ani tady opakovat nebudu, to je zbytečné. V každém případě ani toto není důchodová reforma, jo? Tady se bavíme o tom, že budeme posouvat věk do důchodu. To znamená, máte tam nějakou kalkulačku, která se vám bude spouštět, vy se tady dohadujete...

My jsme ani neviděli tedy vaše pozměňovací návrhy, nejsou tam nahrány, ale... Teď tam možná byly nahrány, ale ráno tam nebyly, když jsem se snažila se tam podívat, tak tam nic nebylo. Byl tam jenom ten váš, který byl přijatý na výboru.

V každém případě my ani nevíme, čím nás chcete překvapit, to nás překvapíte tady ve druhém čtení, takže nemáme ani čas to prostudovat. V každém případě, když jste říkal, kde na to vzít? No, vzít na to samozřejmě za prvé příjmy. Odbourali jste EET, OK, je to politické rozhodnutí, politické rozhodnutí bylo taky zrušit superhrubou mzdu. Vždyť máte pětikoalici, vždyť jste si o tom mohli popovídat. To by bylo zase po... vaše politické rozhodnutí, kdybyste dali na stůl, jestli zpátky nezavést superhrubou mzdu, nebo zavést, ale říkám, to by bylo za vaší vládou nebo za vaší koalicí, že jo. Taky jste nenašli odvahu to nějakým způsobem do toho seknout a říct: Ano, zavedeme to, protože to bylo na dva roky, a teď to vrátíme, protože tam je nějakých 130 miliard. Ale říkám, to jsou všechno politická rozhodnutí, ale takže potom bych byla ráda, abychom tady nebyli napadaní z něčeho, co jsme neudělali, protože vy jste to neudělali taky. Taky jste žádnou důchodovou reformu neudělali. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Pan poslanec Hendrych je na řadě s faktickou poznámkou, poté pan poslanec Mašek. Prosím, pane poslanče, vaše dvě minuty, máte slovo.

 

Poslanec Igor Hendrych: Děkuju za slovo, vážená paní místopředsedkyně, vážené dámy, vážení pánové, vážený pane ministře, já reaguji na vás, na váš projev. Já se o tom zmíním ještě obšírněji ve svém projevu, nicméně teďka krátce. Vy jste tady představil nějaké demografické, ekonomické prognózy, které vycházejí z nějakých modelů financování a tak dál, ale přesně jak říkala moje ctěná předřečnice, paní poslankyně Hanzlíková, nevidíte v tom vůbec sociální aspekty, a nejen sociální aspekty, ale ani zdravotní aspekty.

Já vám chci připomenout z vašeho mezirezortního připomínkového řízení názor Ministerstva zdravotnictví: Nelze neustále prodlužovat věk odchodu do důchodu, neboť populace ve věku nad 65 let není v takovém zdravotním stavu, aby byla schopna podat potřebný pracovní výkon i v dalších letech. Vy jste tu připomínku nějakým takovým velice zvláštním způsobem vypořádali, nicméně ministerstvo tvrdilo, že tato připomínka je zásadní, a já se toho dotknu ve svém projevu. Jsou tady poznatky - vy jste říkal: pojďme se bavit o konkrétních poznatcích, datech - a já vám ta data, samozřejmě úplně z jiné oblasti než z oblasti ekonomie a demografie, klidně dám k dispozici. Říkají to neurologové a říkají to ve vědeckých časopisech, že lidé po 60. roku věku nejsou schopni podávat potřebný výkon, protože kognitivní schopnosti po tom roce, po 60. roku věku, jdou rapidně dolů.

A s tím souvisí samozřejmě i otázka, kterou zatím nikdo nezodpověděl, protože na to žádný výzkum není: Proč aktuálně máme jednu třetinu všech důchodců v předčasném starobním důchodu? - a to není otázka posledních dvou let, kdy to bylo výhodné nárazově pro nějakou skupinu, to je dlouhodobá záležitost. Máme tady jednu třetinu lidí, kteří prostě odešli dřív, a to se odcházelo podstatně dříve než v pětašedesáti plus. Takže o tom bych rád ještě s vámi debatoval. Děkuju.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Nyní vystoupí pan poslanec Jiří Mašek, poté pan ministr Jurečka. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jiří Mašek: Děkuji. Pane ministře, byl jsem dotázán, kde brát, tak připomenu už to dlouhodobě omílané EET - zhruba 20 miliard korun. Na to navázaná šedá ekonomika, která se zvýraznila - teď všude máme cash only, opakovaně jsme se tady o tom bavili, dohledal jsem, že v roce 2023 byl odhad, že může ztrácet národní hospodářství až 1 bilion korun, 14 procent výnosů hospodářství, co se týká České republiky. Dále byl to výběr třeba stíhaček, za které v současnosti už platíme 10 miliard korun a ještě jsme ten typ, který máme slíbený, ani neviděli. Nemůžeme ho vidět, protože ještě nebyl vyvinut. Infrastruktura pro stíhačky, které budou stát 300 miliard, je za 150 miliard. Kdyby byl výběr jiných strojů, nemusí se dávat do infrastruktury 150 miliard. Rozpočtěte si to na jednotlivé roky a máte ten důchodový účet docela dobře naplněný.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Pan ministr Jurečka je přihlášen k faktické poznámce, poté pan místopředseda Juchelka. Prosím, vaše dvě minuty.

 

Místopředseda vlády, ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Děkuji. Já se snažím teď zareagovat na dvě věci. Tady zaznělo, že v té naší reformě nejsou sociální aspekty. Ty tam právě jsou, jsou tam v nebývalém rozsahu, který tady v minulosti systém neznal. Je to výchovné, rodinný vyměřovací základ, ocenění péče o děti, ocenění péče za osobu blízkou, je tam solidární základní výměra důchodů - dneska je to 10 procent, teď to bude 20 procent z průměrné mzdy - je tam podpora pracujících důchodců, odpuštění jejich osobního odvodu 6,5 procenta - to znamená, těm pracujícím důchodcům pobírajícím důchod zůstane prakticky ročně navíc jeden plat v čistém, navíc cashově, který jim zůstane - jsou tam podpory pro vdovy a vdovce, je tam také návrh, který oceňuje i dobu započítanou na důchod za dobu studia doktorandského... To je celá řada sociálních nebo solidárních prvků, které tam jsou, které tady v minulosti nebyly. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP