Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(19.50 hodin)
(pokračuje Margita Balaštíková)
A ještě jedna věc. Je krásné dát peníze na PGRLF a chtít úhradu úroků. A víte o tom, že jste ty farmy střední poslal ekonomicky do kolen a že vlastně oni, když dneska budou žádat o úvěry jakoukoliv bankovní instituci žádné nedostanou, protože se dostávají do minusu? Každá banka si udělá skóring, a jestliže jste šest, pět, čtyři miliony v minusu, tak vám nepůjčí, protože vám nevěří, že to splatíte. Ona bude minimalizovat svoje riziko. A to se teď děje.
Já s těmi lidmi skutečně mluvím. Vy nám tady říkáte, že je objíždíte. Asi ano. Ale jezdíte i k těmto farmám? Mluvíte s nimi o té ekonomice? Protože slyším z jejich úst, že vlastně nevědí, co budou dělat. Své podniky chtějí nabídnout k prodeji. A myslím si, že tím, co jste udělal, a ty grafy máte, setkali jsme se u pana Václava Moravce, kde jsem vám na vašem vlastním grafu ukazovala, že se vám podařilo tu střední třídu v podstatě zlikvidovat. Tak v podstatě bych chtěla vědět, co s tím uděláte a jak se upraví rozpočet Ministerstva zemědělství. Protože ono to ten další rok, pane ministře, bude dražší, ono to nebude zlevňovat. Jestli to budeme chtít postavit, a budete to třeba zrovna vy, kdo to bude chtít potom najednou zvedat, tak to bude podstatně dražší jak teď. A budu ráda, když se vám podaří u pana ministra financí, který je samozřejmě zodpovědný za nějakou konsolidaci, finanční prostředky pro zemědělství získat a dát je do takových dotačních programů, kde budou pomáhat, ne kde budeme vyhazovat peníze z okna.
Nemám na mysli nic, jenom ekonomiku a ekonomické podklady. Já si myslím, že pracovníci Ministerstva zemědělství jsou dostatečně erudovaní, aby vám spočítali, kde se vyplatí investovat a kde ne a kolik to bude stát, když to neuděláte včas. A tak jak mí kolegové, tady kolega Pražák - vy jste tu zrovna nebyl - tady vysvětloval kolegovi, že tam nejsou v tom rozpočtu peníze ani třeba na to lesní hospodářství, na tohle, na další věci, ani na tu vodu. Tak já se ptám, proč tam nejsou, když vy přece musíte vědět, že ty peníze vám budou scházet tak, jak vám scházely loni, schází vám letos, budou vám scházet i příští rok. Tak nevím, proč neděláme ty rozpočty reálné, úplné a tím pádem v podstatě - jak říká kolegyně Schillerová - budou věrohodné a pravdivé a lidé vám to uvěří. Takže to je za mě takové krátké shrnutí k rozpočtu Ministerstva zemědělství.
Pokud budete chtít, pane ministře, jsem vám k dispozici, poskytnu vám i ty sestavy. Dala jsem si s tím skutečně práci. Ale myslím si, že máte tam mnohem lepší ekonomy, než jsem já, mnohem lepší, a oni vám mohou tyhle ty věci zpracovat, abyste viděl, jak vaše rozhodnutí dopadají na zemědělský sektor. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Nyní s faktickou poznámkou vystoupí pan poslanec Kott. Prosím, pane poslanče, vaše dvě minuty.
Poslanec Josef Kott: Děkuji pěkně za slovo, pane místopředsedo. Vážení členové vlády, já bych chtěl zareagovat na kolegyni Balaštíkovou. Ona tady velice podrobně popsala problémy v sektoru zemědělství jako takovém. Ale při pohledu na rozpočet bych chtěl ještě požádat pana ministra o přehodnocení finančních prostředků na mimoprodukční funkce rybníků, protože myslím, že bychom si všichni měli uvědomit, že to, že voda nezaplavila Prahu, je hlavně díky tomu, že zafungovala rybniční soustava v rámci Jihočeského kraje. A ta záležitost, která tam je, tak myslím si, že jsou to skutečně dobré (peníze?) v rámci rozpočtu a jsou to peníze, které jsou notifikovány. A byla by škoda, abychom skutečně nepomohli vlastně opravdu těm majitelům rybníků, aby mohli ty rybníky znovu odbahnit, opravit hráze a připravit se na budoucnost s tím, že by mohlo nastat něco, co si nikdo z nás nepřeje. To je první záležitost.
A druhá záležitost, ono to tady už padlo, chybí tam finanční prostředky na obnovu lesa po kůrovcových kalamitách. Byť se zdá, že kůrovec už je pryč a že nám nic už nemůže hrozit a že teď už je to - bude všechno zalité sluncem, tak ty finanční prostředky, které tam jsou alokovány, tak jsou dle mého názoru velmi slabé s tím, že vlastně na rok 2026 do rozpočtu je predikováno - a 2027 - je predikováno pouze půl miliardy. Já se domnívám, že tyto finanční prostředky, které tam ministerstvo nějakým způsobem přesunulo, tak nestačí ani na přirozenou samoobnovu lesa. Takže bych si dovolil požádat o to, aby ještě ministerstvo přehodnotilo jednotlivé kapitoly. Děkuju za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji. Nyní se vracíme do rozpravy a s přednostním právem je přihlášen pan ministr Výborný.
Ministr zemědělství ČR Marek Výborný: Děkuji za slovo, vážený pane místopředsedo. Milé kolegyně, milí kolegové, přeji vám pěkný večer. S dovolením nejprve zareaguju na ty dvě věci, které tady zmiňoval pan poslanec Kott. Děkuju mu za to.
Pokud jde o rybníky a jižní Čechy, jenom tedy opravím trochu to tvrzení, že nám rybniční soustava v jižních Čechách zachránila Prahu. Prahu zachránila Vltavská kaskáda. To víme, tady jsme měli odpuštěno, to je to klíčové opatření díky opravdu tomu, že jsme dokázali v režimu 72 hodin před deštěm a povodňovou vlnou účinně manipulovat na Vltavské kaskádě, tak jsme Prahu zachránili. Takhle to je. Ale vůbec nezpochybňuji to, že Povodí Lužnice od Veselí nad Lužnicí, Sudoměř a další tak skutečně pozitivně ovlivnila manipulace a možnost využít jihočeskou síť rybníků včetně Rožmberku. Ty škody tam byly. A teď bez ohledu na to, co je v rozpočtu, tak tyto věci máme zahrnuty do povodňových škod, respektive do finančních prostředků na obnovu území. Tam se počítá samozřejmě i s rybniční sítí. Já jsem v kontaktu i s Rybářským sdružením a dalšími, takže to můžu garantovat, že toto je pokryto ať už v roce letošním, nebo v roce příštím.
A pokud jde o lesy, a to už se dostanu plynule k tomu, o čem tady květnatě hovořila paní poslankyně Balaštíková, v případě - a tak řekneme teď to lesní hospodářství samostatně - v případě lesního hospodářství počítáme na příští rok s částkou 1,5 miliardy korun. Byla takto komunikována i se sdružením SVOL, Sdružením vlastníků obecních, městských, soukromých lesů, kde - a to chci zdůraznit - tato částka plně pokryje dotační titul 30 (?) právě pro nestátní vlastníky lesů, a to v tom běhu tak, jak to bohužel je. To znamená, že vyplácíme vždycky žádosti, které byly podány v roce předešlém. Je to tak v letošním roce, kdy byly vyplaceny platby žádostí za loňský rok, příští rok to bude tak stejně. Já poctivě i k panu kolegovi Pražákovi (gestem se k němu obrací), vaším prostřednictvím - ano, je to tak, že příští rok nebudeme schopni tento roční skluz, který tady historicky vznikl, narovnat. Museli bychom mít dvojnásobné prostředky. Pokud by se samozřejmě podařilo toto využít třeba i z prostředků odvodu Lesů České republiky, můžeme o tom vést příští rok diskusi, debatu. Ale v tuto chvíli pro mě je důležité, že jsem schopen garantovat to, co nestátní vlastníci skutečně chtěli. To znamená, abychom dodrželi ty platby tak jako dosud.
Tak a teď k tomu, co tady zaznělo. Já k tomu mám takovou možná drobnou poznámku. Když jsem měl malé děti, tak jsem jim četl na dobrou noc pohádky. Jedny z nejoblíbenějších byly pohádky od Josefa Čapka o pejskovi a kočičce. Jedna ta pohádka vypráví o tom, jak pejsek a kočička vařily dort. A když jsem poslouchal pozorně paní poslankyni Balaštíkovou, tak jsem z toho měl podobné pocity a dojmy. Ano, všechno se to týkalo toho dortu, to znamená našeho krásného rezortu zemědělství, ale trochu to všechno bylo smíchané tak nějak dohromady bez ladu a skladu a možná bez znalostí toho, jak se věci skutečně mají. Tak já se pokusím na některé věci tady zareagovat a trošku je vysvětlit - nejenom pro paní poslankyni Balaštíkovou - ale pro všechny další, a uvést některá čísla, která tady skutečně jsou. A nejenom čísla, ale také věci, které tady komentovala, a možná buď nebyla na tom jednání zemědělského výboru, anebo už na ty věci, které tam byly prezentovány, průběžně zapomněla.
Je totiž pravdou to, že všechny zásadní věci strategického významu, včetně společné zemědělské politiky, vyhodnocení prvního roku společné zemědělské politiky, všichni členové zemědělského výboru nejenom že měli odprezentovány dokonce několikrát na jednání výboru - a myslím, že kolegové i z vaší politické strany, hnutí tedy, Josef Kott nebo David Pražák - to mohou potvrdit. ***