Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!
(20.00 hodin)
(pokračuje Marek Výborný)
A zároveň já jsem tam velmi pečlivě vysvětloval důvody, které nás nakonec vedly k tomu, že jsme žádným razantním způsobem do společné zemědělské politiky nezasáhli a proč, a jakým způsobem tyto věci sanujeme. Je potřeba vědět, že ty dopady, a máme ta data a čísla od Ústavu zemědělské ekonomiky a informací, jsou jasná. To znamená, ano, došlo k výraznému propadu u řekněme středně velkých zemědělských podniků a farem, a tam se také snažíme napasovat tu podporu, která je mimořádná a byla už i v letošním roce.
Tak, teď na vysvětlenou, abychom věděli, pro paní poslankyni Balaštíkovou, ona tady smíchala rok 2022, my jsme v roce 2024. Když hovořila o tom, že jsme v rámci Programu 20 něco slíbili a nedodali, tak nemluvila o letošním rozpočtu, možná se jí to pomíchalo, ale mluvila o rozpočtu roku 2022. V roce 2023, kde jsme původně počítali s částkou stejnou jako v roce loňském, tak jsme mimořádně tento program navýšili z národních zdrojů, a to až na částku 1,222 miliardy korun právě na podporu dobré pohody zvířat, čili v Programu 20 pro zemědělské chovatele. Myslím, že ona to moc dobře ví. Tyto prostředky jsme byli schopni z vnitřních zdrojů resortu zemědělství a našich podniků přealokovat právě na podporu zemědělců v roce 2023.
Zároveň jsme i při těch jednáních během jara s nevládními organizacemi slíbili, že pro příští rok navýšíme mimořádně podporu českých zemědělců o 2 miliardy korun. A když se pečlivě podíváte do rozpočtu, tak tam ty 2 miliardy skutečně najdete jednak v kolonce národní dotace, oproti rozpočtu 2024, kde, byly 2,5 miliardy, tak teď máme 3 miliardy 750 milionů korun. To znamená, budeme schopni podpořit právě ten segment, kde máme to, co vy jste tady kritizovala, nebo vzpomněla jste příslib podpory sociálního pojištění, tak ještě jednou, asi potřicáté: Toto je něco, co nemáme notifikováno Evropskou komisí. Snažili jsme se o to dva roky neúspěšně, tak něco takového není možné. A my jsme právě ty národní dotace směřovali do toho sektoru, který je extrémně závislý na práci a pracovní síle, to znamená, kde je vyšší míra pracnosti, jako je pěstování citlivých komodit, například zelenina, ovoce a další, a zároveň na podniky, které mají tu komplexní pestrou výrobu včetně živočišné. Protože zcela jistě víte ze zemědělského výboru, že právě podniky, které mají živočišnou výrobu, tak samozřejmě mají vyšší nároky na pracovní sílu, na její množství, a proto se snažíme podporovat skrze národní dotace i skrze další programy právě tyto podniky.
Zbytek z těch 2 miliard korun, to znamená 750 milionů, o to máme navýšený rozpočet Podpůrného garančního rolnického a lesnického fondu, takže tam nebude tak jako v letošním roce miliarda 200 milionů, ale miliarda 750 milionů, a to je ta konkrétní podpora pro české zemědělce navýšená o ty 2 miliardy, které byly přislíbeny.
Jinak mimochodem, když si uděláte jednoduché srovnání, vy jste nám tady statisticky ukázala tabulku, to je skvělé, já ta čísla nepotřebuju vidět, protože je´ znám, nebo respektive si je můžeme vytáhnout, ona nic nevypovídají. Srovnávat časovou osu od roku 2008 je opravdu něco, co nám nedá vůbec nic. Zajímavé je třeba to meziroční srovnání, mezi lety 2024 a 25 tak v celkovém objemu výdajů kapitola zemědělství narostla o 5,3 miliardy korun a je rozprostřena nejenom do toho zemědělského sektoru.
Bylo tady zmíněno vodní hospodářství, tam počítáme s částkou 1 miliarda 800 milionů. A samozřejmě vedle toho paralelně jdou prostředky už v letošním rozpočtu, navíc schvalovali jste je před 14 dny rozpočtovou změnou tak, abychom byli schopni řešit povodňové škody na majetku Povodí - čtyř Povodí vyjma Ohře, kde žádné škody nebyly, plus na majetku Lesů České republiky, lesní cesty, a potom ty jednotlivé vodoteče v Lesích České republiky, které jsou ve správě Lesů, tak tam máme škody 13,8 miliardy korun. Realizace náprav, oprav a podobně bude trvat 10 let, minimálně 10 let se s tím budeme potýkat. A to není otázka financí, ale to je otázka kapacit, kdy jsme schopni tyto věci skutečně uvést do stavu tak, jak potřebujeme. Pracujeme na tom ihned, čili už letos budou proinvestovány prostředky ve výši 300 milionů korun, a na to budou navazovat další práce, včetně toho, že aktuálně velmi detailně monitorujeme jednotlivé toky Opavy, Opavice, Bělé a dalších toků ve Slezsku a na severní Moravě , kde si jasně stanovujeme situaci, jaká je. A s odborníky řešíme to, zda ten tok budeme vracet do toho původního koryta, do toho původního řečiště, nebo naopak, pokud si ten tok našel po 25 letech po roce 2097 opět cestu jinudy, tak jestli toto nezohledníme a jestli nemáme opravdu dbát na tu přirozenost té vody, která evidentně ukazuje to, že až přijde za 10, za 20 let znovu něco podobného, tak bychom měli ten samý problém. My ty věci musíme skutečně řešit na expertní, odborné bázi a s nějakou strategií a koncepcí, a tomu se také věnujeme.
Takže já nechci tady mluvit příliš dlouho, ale snažil jsem se alespoň některé věci, které tady zazněly od paní poslankyně Balaštíkové, vysvětlit. Nebudu říkat, že vyvracet, ale věřím, že to snad je všem jasné.
A snad jedna poznámka na závěr. Mrzí mě, že tady není váš pan předseda, protože to, jak jste osočila jeho podnikatelské aktivity, kdy jste se opřela do těchto velkých podniků , tak to mě trochu pobavilo, ale to říkám jenom pod čarou, s úsměvem. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane ministře. Přebírám řízení schůze, přeji vám hezký večer, kolegyně, kolegové.
Nejprve zde máme dvě faktické poznámky.
A jenom se paní poslankyně zeptám, vy jste byla přihlášena ještě jednou, je to tak? (Reakce mimo mikrofon.) Ne? Tak už jste si to odbyla, svoji přihlášku. Je to tak? (Reakce mimo mikrofon.) Děkuji.
Takže máme zde faktickou poznámku pana poslance Davida Pražáka a poté faktickou poznámku paní poslankyně Balaštíkové.
Poslanec David Pražák: Já bych gentlemansky přenechal slovo paní kolegyni, ale asi by to neprošlo přes jednací řád. Děkuju.
Já jenom, pane ministře, ano, to, co jste říkal, co se týče těch peněz, právě v tom je ten problém, pane ministře, že my to valíme před sebou, že jo, že prostě ty peníze tam nejsou, příští rok budeme platit věci, které jsou z letošního roku, a co bude potom dál? Letošní rozpočet lesního hospodářství byl 2 miliardy asi 300 milionů, na příští rok tam je tedy ta miliarda a půl, ze kterých budete sanovat to, co teď, jakoby ten letošní rok, ale co potom bude dál? Nezbudou vám další peníze na další věci.
A vy jste tady řekl tu kouzelnou větu, která se mi líbila, že doufáte, že něco dostanete z Lesů České republiky. My jsme předtím řešili s panem ministrem financí, že... on to tak neřekl úplně, ale prostě stát si tam nebo vláda si tam vezme 7 miliard z LČR, tak jestli tam opravdu už nějaká dohoda je, že jim tam nějaké peníze zůstanou aspoň pro to lesní hospodářství. Protože pokud ne, tak prostě vám tam ty peníze fakt chybět budou a jenom to valíme před sebou a s tím, že ten náraz do té zdi někdy bude.
A já mám jenom ještě jednu věc, co říkala kolegyně všeobecně k tomu zemědělství. On je další problém. Ty podniky teď bojují s tou katarální horečkou a ona to opravdu není sranda, co se týče tržeb, tam se to opravdu hrozně míchá a ty podniky na tom budou hrozně bity. Myslím si, že se nám to ještě ukáže, protože teď vlastně trh stojí dneska a až se rozjede, tak ta cena padne dolů a ti zemědělci budou na tom hodně a hodně krvácet. Takže to za mě, děkuju.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Nyní s faktickou vystoupí paní poslankyně Margita Balaštíková a poté pan ministr Výborný. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Margita Balaštíková: Tak, pane ministře. Jako pekař dortů jste se neosvědčil. Takže já se vrátím na ty národní zemědělské dotace, jo? Strana 19, kapitola 4112.Tak. Rozpočet těch zemědělských národních dotací byl navýšen o 1,25 oproti minulému roku, a to z důvodu toho slibu z roku 2022, kdy byl dán z důvodu vysoké redistribuční sazby. Ano, to tak je, ale od roku 2022 byly ty dotace sníženy z 5 miliard na 2,2. To je to, jak jsem řekla, že vracíte to, co jste vzali, jo? Potravináři z toho měli 0,8 - jo, takže ten současný převod je podobný tomu roku 2022, to je to, jak jsem říkala, navýšení 1,25 - respektive vy jste slíbili 2 miliardy, což není podle původního slibu, a převádíte z toho těch 750 milionů na PGRLF, kde budou tyto prostředky na úplně jiné programy, než jste slíbili dle pravidel vlastně de minimis, a bylo přece slíbeno, že to bude na podniky, které zaměstnávají - zaměstnávají! - lidi. Takže není pravda, co se tady snažíte říct. A já si myslím, že jsem se tím opravdu zabývala do důsledků.
Co se týká dalších věcí, tak to, co říká kolega, vám tam budou chybět peníze. Chyběly vám loni, chybějí vám letos, budou chybět zas, takže pořád to budeme takhle nějakým způsobem posunovat. Možná to budete nakonec opravdu vy, kdo to potom bude řešit, že najednou ty peníze nejsou, prostě pod ten koberec už se to nebude dát zamést, jo.
Takže já vám tady mohu ještě rozebrat ty další věci, které jste říkal. Nevím, co to přinese těm ostatním kolegům, ale já bych byla ráda, abyste uváděl věci na správnou linii a abychom se opravdu bavili o těch částkách. A ta poznámka, že jsem si kopla do velkých firem? No, pane ministře, vy jste přece mířili na likviditu velkých podniků. (Předsedající: Čas.) A vám se podařilo... (Předsedající: Čas, paní poslankyně.) trefit ty střední. Víte? ***