Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!
(18.30 hodin)
(pokračuje Petr Letocha)
Ano, ten účel může být, že si chce zastřílet na střelnici a chtěl by, aby ty výstřely byly tlumeny, což je logické. Nicméně neměli bychom popírat také to, že i ta možnost druhá, to znamená, že to využije k nějaké trestné činnosti, tady je. Nicméně pojďme na fakta.
Počet tlumičů držených držiteli zbrojního průkazu je v současné chvíli kolem 23 498 podle statistiky Policie České republiky. Nemám toto číslo rozděleno na počet tlumičů krátkých zbraní a dlouhých zbraní. Berme to prosím tedy jako fakt, jako počet tlumičů celkem. Když si vezmeme, že počet zbraní, které jsou zhruba evidovány v České republice, je nějakých milion - z toho je nějakých cirka 316 000 držitelů zbraní, respektive držitelů zbrojního oprávnění - tak kdybych vzal v potaz, že z toho čísla 23 498 tlumičů má každý jenom jeden, tak se nebavíme ani o 10 % držitelů zbrojního oprávnění. V tom případě můžeme říct, že přes 90 % držitelů zbrojního oprávnění tlumič nevlastní.
V roce 2021, jak už tady bylo řečeno, byly tlumiče povoleny, což tehdy bylo vysvětlováno právě snížením hluku na střelnicích. Tehdy to byl naprosto legitimní názor i nějaká politická shoda. Nicméně situace se vyvíjí a i takové situace, jako střelba na Filozofické fakultě a další trestné činy, které k tomu připadají, samozřejmě nesmíme nechat jenom tak a je třeba reagovat i na ně, ale ne jenom na ně. Podívejme se také na to, jakým způsobem to funguje v zahraničí.
Pak mě tady zaujala otázka, kolik trestných činů bylo spácháno s tlumiči? Já tedy tu odpověď neznám, to vám říkám rovnou. Každopádně mě by zajímalo, jak moc je tato otázka relevantní pro to, abychom se bavili nad tím tématem, jestli tlumiče zakázat, či nezakázat. Protože pokud by byla skutečně relevantní, tak má otázka zní, kolik trestných činů je pro vás akceptovatelných, než bychom ty tlumiče měli zakázat? Proto je tato otázka pro mě nerelevantní, protože předpokládám, že každý z nás si asi odpoví, že žádný. Tolik je to zhruba k mé reakci na ty tlumiče.
Já osobně vnímám tlumič na dlouhé zbraně, zejména u těch myslivců, jak tady padalo, nebo u sportovní střelby, jako něco, co je opodstatněné, ale ve chvíli, kdy člověk říká, že potřebuje tlumič pro svou osobní ochranu, aby výstřel, kterým se chce bránit, nebyl slyšet, tak tento argument je pro mě nepřijatelný.
Nicméně v rámci tohoto zákona podávám také pozměňovací návrh, který bych teď ve stručnosti odůvodnil. Jedná se vlastně o rozšíření pediatrů k vydání lékařského posudku. Já se k tomuto pozměňovacímu návrhu následně přihlásím i v podrobné rozpravě. To odůvodnění je tedy takové, že dle předmětného ustanovení v současném znění budou od 1. ledna 2026 lékařské posudky pro účely prokazování zdravotní způsobilosti žadatele o zbrojní oprávnění oprávněni vydat pouze registrující poskytovatelé zdravotnických služeb v oboru všeobecného praktického lékařství, nikoliv také registrující poskytovatelé zdravotních služeb v oboru praktické lékařství pro děti a dorost, jako je tomu dle současné právní úpravy.
Vzhledem k tomu, že o obecné zbrojní oprávnění mohou žádat i osoby, jež dosáhly věku 15 let, a sice za účelem studia specificky zaměřených středních škol nebo za účelem sportovně střelecké nebo obdobné zájmové činnosti, představuje možnost vydání lékařského posudku pouze poskytovatelem zdravotních služeb v oboru všeobecné praktické lékařství bezdůvodnou administrativní a finanční zátěž, a to jak pro poskytovatele zdravotních služeb v oboru praktické lékařství pro děti a dorost, tak pro žadatele. Proto se jeví vhodné rozšířit skupinu subjektů oprávněných k vydání lékařského posudku o registrující poskytovatele zdravotních služeb v oboru praktického lékařství pro děti a dorost v zákonem stanovených případech. To je ode mě zatím vše. Děkuji.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já také děkuji, pane poslanče. V tuto chvíli hlásím změnu v řízení Sněmovny. Nacházíme se u tohoto tisku pořád v obecné rozpravě. Jsou tady dvě faktické poznámky Pavla Růžičky a Radka Kotena, poté je s přednostním právem přihlášen pan ministr Rakušan. Pane poslanče, máte vaše dvě minuty v tuto chvíli.
Poslanec Pavel Růžička: Děkuji, pane předsedající. Já bych jenom upřesnil, že není pravda, že pracovní skupina na Ministerstvu vnitra se shodla na zákazu tlumičů. Tam se o ničem nehlasovalo, tam se nic takového neřešilo. Tam bylo předmětem jednání to, že policie představila své relevantní důvody pro restrikce, ale že by se dalo říct, že tam panovala nějaká shoda, to určitě ne. Ano, v tlumiči se používá subsonické střelivo, takzvané podzvukové střelivo. Já bych tady upozornil, že to střelivo má oproti normálnímu střelivu daleko menší ranivost.
Trestná činnost s tlumičem. Ano, to nám tam pan generál říkal na pracovní skupině. Trestná činnost s tlumičem je promile, ani ne promile, prostě nula nula nic. OK, vyregulujeme tlumiče v České republice, ale v Polsku a ve Slovinsku se ty tlumiče prodávají zcela volně, není tam žádná regulace. Takže já, když budu chtít nějakým způsobem páchat trestnou činnost a budu tak sofistikovaný, jako byl ten vrah z Filozofické fakulty, tak si ten tlumič obstarám prostě v Polsku. Jsou to 3 hodiny jízdy. Takže bavme se o tom, ale tu situaci prostě nezkreslujme a neříkejme tady jenom polopravdu. Děkuji.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já taktéž děkuji, na řadě je s faktickou poznámkou pan poslanec Koten. Vaše dvě minuty, pane poslanče.
Poslanec Radek Koten: Děkuji za slovo, pane předsedající. Ty tlumiče - mně to připadá jako v podstatě populistické řešení. Zakažme tlumiče, vyřešíme problém. Já si myslím, že například na západ od nás v Německu dochází k naprosto absurdní situaci, protože tou zbraní se může stát v podstatě cokoliv. V Německu se zakazují po těch událostech v Solingenu delší čepele u nožů. Za chvíli si v Německu pravděpodobně nenakrájíte kloudně ani chleba, protože to budete moct krouhat akorát rybičkou, která bude mít 5 centimetrů. Já se obávám, že zbraní v rukou zločince se může stát v podstatě cokoliv. Ať je to tedy vozidlo, nůž, cihla, dlažební kostka, motocykl, francouzský klíč. Zakážeme snad automechanikům francouzské klíče, aby nemohli opravovat vozidla? Nebo to může být v podstatě cokoliv. Může to být například sponkovačka, kterou můžeme způsobit také poměrně těžké zranění a ta kadence sponkovačky je mnohdy ještě daleko větší.
Takže se obávám, že zákazem tlumičů to opravdu nevyřešíme a měli bychom přistoupit k systémovým opatřením, jako bude propojení zdravotních databází jednotlivých odborných lékařů dohromady, samozřejmě propojení s registrem zbraní. Ale to bude vyřešeno až v nějaké době, kdy bude softwarová připravenost a ochota se tím zabývat a vrazit do toho ty peníze, což bylo předpokládáno až od 1. 1. 2026. My jsme to chtěli jako opozice urychlit, ale bohužel nám bylo řečeno, že to nelze, a tak se přichází alespoň s nějakým parciálním řešením, že tedy ti lékaři budou mít povinnost se mezi sebou bavit o tom, kdo, jak a kdy, koho, kdy, kde léčil, popřípadě nahlížet do těch dokumentací. Děkuji. (Předsedající: Čas.)
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já taktéž děkuji. Paní poslankyně Válková je přihlášena s další faktickou poznámkou ještě před panem ministrem. Vaše dvě minuty.
Poslankyně Helena Válková: Děkuji. To bude jenom takové, doufám, bleskové. To byla ukázka, pane poslanče Kotene, vaším prostřednictvím, pane místopředsedo, jak lze zrelativizovat úplně všechno a byla to ukázka velice hezká. Takže já se pokusím aspoň jedno odrelativizovat, protože ty zkušenosti mám. V Německu se pohybuju velmi často a chci vás jenom ujistit, že jsou tam speciální nože na chleba, na které se určitě ten zákaz nebude vztahovat, protože mají takové jako vlnky, jsou zubaté, výborně se s nimi chleba krájí. ***