Neautorizováno!
(19.20 hodin)
(pokračuje Aleš Juchelka)
Samozřejmě, že máme krizi, ale ne krizi sociálně-právní ochrany dětí. Tu krizi naopak velmi, bych řekl, důsledně řeší právě tím, že se stávají v některých rodinách dětmi ohroženými. My máme krizi rodin, máme krizi toho, že otcovství a mateřství není pro mnoho lidí prioritou. Máme jich 50 procent, těch manželství, která se rozpadají, tím pádem tady máme ohrožené děti a pěstouni nejsou, protože ta druhá polovina má problémy sama se sebou.
Vůbec neříkáme, co to znamená být rodičem, co to znamená rodičovství, co to znamená bezpodmínečná láska k dětem. Toto nám úplně vypadlo ze všech programů, ať už sociálních, nebo vzdělanostních ve školách.
Co se týká pěstounů, my jsme v minulém volebním období mým návrhem zákona - společně s kolegy - navýšili odměnu pěstounů. Stejně jich máme nedostatek. Navýšili jsme to tak, že jsme valorizovali pěstounskou odměnu na minimální mzdu, respektive na minimum ohledně živobytí a existenční minimum. Taktéž jsme se s tím nesetkali. Bohužel není to otázka, bych řekl, ani tak politická, je to otázka celospolečenská a tu nevyřešíme nějakými systémovými věcmi v rámci sociálně-právní ochrany dětí nebo dětských domovů, ale v tom, jak se chovají rodiny, jak se chovají ke svým dětem a co to znamená skutečně tím rodičem být.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji a poprosím s faktickou poznámkou paní poslankyni Oulehlovou.
Poslankyně Renata Oulehlová: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Pane Michálku, prostřednictvím pana místopředsedy, jste neskutečný teoretik, ale neskutečný! Vy tady hovoříte pořád plamenně o tom, že děti nemají domov, protože nejsou byty. To není vůbec pravda. V drtivé většině jsou děti odebírány z rodin, které byty mají, ale ty rodiny jsou nefunkční, většinou jsou to drogově závislí rodiče, kteří jsou schopni... co jsou schopni udělat vlastním dětem, ani mluvit o tom nechci. Ale, pane Michálku, prostřednictvím pana místopředsedy, jestli chcete těm dětem opravdu pomoct, tak se o to nestarejte, protože (S důrazem.) vy tomu jenom ubližujete. (Potlesk poslanců hnutí ANO 2011.)
Místopředseda PSP Karel Havlíček: S faktickou poznámkou se hlásí pan poslanec Richter.
Poslanec Jan Richter: Děkuju, pane předsedající. Já bych taky v krátkosti vaším prostřednictvím zareagoval na pana Michálka, protože ač jsem přemýšlel nad tím a držel jsem se, tak mě to opravdu hodně nastolicovalo, protože vy, pane Michálku, opravdu nevíte, o čem hovoříte, a ty vaše teoretické věci, které jste tady interpretoval jako papoušek - skvělé, ale já vám nabízím jednu praktickou věc, (Hlasitě.) dvacet let to bude, dvacet let každý rok 24. prosince v 18 hodin večeřím v dětském domově jednom se všemi dětmi, co tam zůstaly. Pojeďte se mnou, ať vidíte, jak to vypadá v praxi, ne z nějakých pouček!
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Pan předseda Michálek.
Poslanec Jakub Michálek: Děkuju za slovo, vážený pane místopředsedo. Věřím, že se podaří zklidnit tuhle diskusi, protože jsme se bavili věcně a zase se tady dostáváme do zbytečných osobních útoků ze strany ANO.
Já jsem na tuto problematiku... Neříkám, že jsem na tuto problematiku expert, to v žádném případě, ale této problematice se u nás věnuje kolegyně Olga Richterová, která je dneska řádně omluvena z důvodu nemoci. Já vám garantuju, že kolegyně Richterová je velmi dobře obeznámena s celou touto problematikou a že navštěvuje všechna tato zařízení, baví se s lidmi, kteří tam pracují, baví se s těmi, kterých se to týká, a domnívám se, že není vůbec žádný důvod, abychom se tady navzájem znevažovali tímto způsobem. Děkuji.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. (Poslanec Kubíček se hlásí do rozpravy.) S faktickou, anebo s přednostním?
Nevím, jak jste se, pane Berki, hlásil. (Poslanec Berki od stolku zpravodajů: Řádně do diskuse.) Prosím? (Poslanec Berki: Řádně do diskuse.) Řádně do diskuse. Tak prosím, pan poslanec Berki, řádně do diskuse.
Ale mezitím jsem ještě viděl, že se nám s faktickou přihlásil pan poslanec Kubíček.
Poslanec Roman Kubíček: Děkuju za slovo, pane předsedající. Vážený pane poslanče Michálku, prostřednictvím pana předsedajícího, teď jsem měl na telefonu svou šestadvacetiletou dceru, která pracuje na OSPODu, a mám vám vyřídit, ať o těchto věcech nemluvíte, a jestliže máte tak skvělou poslankyni paní Richterovou, tak ať tady vystupuje k tomuto tématu ona, která je odborně zdatná. Děkuju.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Pan... S faktickou ještě se nám mezitím přihlásil pan poslanec Bartoš.
Poslanec Ivan Bartoš: Děkuji za slovo. Já jenom pro pana poslance Kubíčka, prostřednictvím pana předsedajícího, Jakub Michálek tady jasně řekl: Olga Richterová by dozajista mohla vystupovat, Olga Richterová je nemocná, je řádně omluvena, proto tady není - ne, že by to téma pro ni nebylo důležité nebo ji nezajímalo nebo by někde byla nakupovat. Jenom to tady Jakub Michálek řekl, tak nevím, k čemu byla ta poznámka. Ano, kdyby Olga Richterová tady byla, vystupuje k tomuto tématu zcela určitě erudovaněji než lidé z našeho klubu, pro které toto téma není okrajové, ale nejsou na něj odborníci. Děkuji.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Pan poslanec Berki.
Poslanec Jan Berki: Děkuju. Já už jsem se trošku bál, že z tohohle se nevymotáme. Děkuju všem, že už na to nebudou reagovat.
Já jsem chtěl vyslyšet kolegu Juchelku. (Rozhlíží se po sále.) Teď ho nevidím... (Poslankyně Schillerová z lavice: On asi musel...) Jo, rozumím. Já s dovolením ale odpovím na otázky tak, aby to nebylo v závěrečném slovu, aby případná možnost reagovat byla.
Podstata toho návrhu je, že nedáváme povinnost, my dáváme možnost. To znamená, skutečně je na zřizovateli, aby si zvážil konkrétní podmínky, které má v daném místě, a to včetně toho, jestli například úspora z provozu bude dostatečně velká na to, aby to vyvážilo, řekněme, náklady, které budou třeba s pedagogickým personálem, proto tam ta povinnost není, proto je tam v tomto smyslu pouze možnost.
Zároveň s tím přicházíme v době, kdy je možné získat prostředky na nákup nemovitostí tak, aby právě tam nedocházelo k omezení, tomu, že musí vybírat třeba dva byty; v jednom domě.
Zároveň si uvědomuju velmi, že celý systém změnu potřebuje, že se musíme do budoucna například také bavit o tom, kolik dětí je v jedné skupině. Jenom mě trošku mrzí... Skutečně si uvědomuju, že jsme chtěli udělat malý krok, opatrný krok. V tom bezesporu souhlasím, že ten krok není úplně dostatečný, tak jenom pevně doufám, že ho ale v brzkém čase taky, ten krok, uděláme.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Vzhledem k tomu, že nevidím nikoho dalšího do rozpravy obecné, tak ji končím.
Táži se vás, jestli máte zájem o závěrečné slovo? (Poslanec Berki gestikuluje, že ano.) Děkuji.
Poslanec Jan Berki: Já jenom stručně si dovolím ještě reagovat na dvě věci. Bylo by vždycky hezké, kdybychom žili v ideálním světě, ale nežijeme v něm. Já si uvědomuju, že by bylo úplně supr, kdyby nemuselo docházet k odebírání dětí z rodin, ale bohužel takové situace máme. Samozřejmě, že nemáme rezignovat na to, hledat cesty, jak tomu předcházet.
Zároveň si uvědomuju, že nemáme dost pěstounů a že není úplně jednoduché takovou věc vykonávat, protože - jak už to správně kolegyně zmiňovaly - jsou to také situace, kdy se jedná třeba o velké sourozenecké skupiny a není jednoduché, aby si pěstounská rodina vzala celou sourozeneckou skupinu, a na druhou stranu nechcete rozdělovat sourozenecké skupiny za každou cenu. Zároveň skutečně některé děti, které zůstávají v dětských domovech, mají tak specifické potřeby nebo tak specifickou situaci, že není úplně jednoduché zajistit jejich náhradní výchovnou péči.
Tak chci ještě tady - a myslím, že jménem všech, kteří tu dneska vystupovali - poděkovat těm, kteří se skutečně snaží dát těmto dětem šanci na dobrý život.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Pane zpravodaji, máte zájem ještě vystoupit? Nikoliv.
V tom případě budeme rozhodovat podle § 90 odst. 5 o pokračování projednání tohoto návrhu. Přednesu návrh usnesení. Mezitím jsem už přivolal kolegyně a kolegy.
"Poslanecká sněmovna souhlasí s pokračováním jednání o sněmovním tisku 756 tak, aby s ním mohl být vysloven souhlas již v prvém čtení." Dívám se, že tady už kolegové a kolegyně dorazili, takže se můžeme pustit do hlasování.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 14, přihlášeno 126, pro bylo 111, proti nikdo. Přijato.
Návrh usnesení tedy byl schválen. ***