Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(12.00 hodin)
(pokračuje Věra Adámková)
Dobře víte, že bolesti zubů provázejí lidstvo tak dlouho, jak je. A také bych byla velmi nerada, abychom sklouzli do situace, že by extrakce zubů, tedy vytrhnutí zubů, bolelo jako v době středověku, kdy to prováděl jistě jinak zručný kovář. V čem byl hlavní problém a v čem je naše priorita, je, že tyto úkony nás nebolí. Jinak nečiňme si žádné iluze v tom, že by předchozí generace neuměly chirurgickou stránku věci. Řada význačných chirurgů v době před anestezií má... dodnes po nich je pojmenována řada věcí, protože byli velmi zruční, ale víme dobře z knih, jak dopadali jejich pacienti, pokud vůbec přežili tedy, odhlížím od všech možných komplikací.
Víte velmi dobře, že trhání zoubků je v současné době jedna z léčebných preventivních metod i u dětí, neboť samozřejmě všichni chtějí, aby jejich chrup byl co nejlepší, protože špatný chrup nám potom zhoršuje řadu interních nemocí. Takže ortodoncie, tedy část stomatologie, která se zabývá rovnáním zubů, se mnohdy nevyhne extrakci, tedy vytrhnutí zoubku. No a co nás může čekat? Že zoubek nenecháte dítěti vytrhnout, protože trápit dítě určitě nikdo z nás nebude - já tedy rozhodně bych byla proti - a mnohdy bez opichu, jak se tomu říká, čili bez podání anestezie, to opravdu nejde. Ty zoubky nejsou takové, že by zůstávaly v měkkém rohlíku.
V posledních týdnech se množí velká řada upozornění na to, že nejsou anestetika pro stomatology. Vážení přátelé, jestli toto ponecháme bez povšimnutí, tak se vracíme do doby středověku, sežeňte si svého kováře, protože ten byl jistě zručný, a naše... Já jsem velmi hrdá, říkám to tu opakovaně, že patřím do společnosti, která má solidární zdravotní systém, víte to dobře, že to říkám, abychom tu solidaritu neměli tak, že budeme mít vypsané služby a budeme se chodit navzájem držet na křesle. Protože jestli se někdo domnívá, že bez anestezie můžeme mít moderní stomatologii - a budu se dnes zaměřovat pouze na stomatologii - tak to nejde, v žádném případě. Takže abychom si řekli proč, když už jsem se tak rozohnila na téma anestezie, samozřejmě je jisté, že všichni víme, o čem se hovoří, ale jsou to látky, které umožňují přerušení bolestivého vedení nervem. Upozorňuji, že stomatologická anestezie je velmi specifický výkon, a já se táži... A proto bych velmi prosila o zařazení toho bodu. Je to důvod, protože máme na trhu stomatology, kteří neumějí podávat anestezii, neboť jsou z jiného curricula, než je naše. Je to záměr? Doufám, že nikoliv, že to je nějaká jiná záležitost. Takže prosím pěkně, jako první bod dnešního jednání Pokles kvality zdravotnické péče pro pacienty v České republice ve stomatologii.
Proč... Ještě se k tomu vrátím. Podání stomatologické anestezie, prosím, je specifický úkon. Oni také nepoužívají celou škálu anestetik, jsou tam anestetika dneska již vybraná pro stomatologii a já opravdu si neumím představit, jak bychom dále chtěli zachovávat kvalitu stomatologické péče bez možnosti opichu. Není jenom o extrakci, čili o vytržení zubu. Zase všichni velmi dobře víme, že některé kazy jsou hluboké i u dětí, a je možné, že bude nutné tam tedy zoubek opíchnout, čili znecitlivět před velkým vrtáním. Já bych byla velmi nerada - jsem internista - máme tady velikou škálu lidí s diabetem, abychom proto, že jim nemůžeme poskytnout stomatologickou péči, měli o to zhoršenou metabolickou situaci v naší populaci. Doufám, že tento bod bude naprosto nekonfliktní, protože zuby máme všichni a bolí nás taky všechny, extrakci jsme také prožili všichni, takže žádám o zařazení tohoto bodu. Děkuji.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Děkuji i za dodržení času. Nyní pan poslanec Stanislav Berkovec a následuje pan poslanec Stržínek se svými návrhy na změnu pořadu schůze. Prosím, máte slovo.
Poslanec Stanislav Berkovec: Děkuji. Vážená paní předsedkyně, vážený pane ministře, vážené dámy poslankyně, vážení páni poslanci, přeji vám pěkný den. A protože můj návrh bodu se týká sluchově postižených a neslyšících, tak dovolte, abych pozdravil i je ve znakové řeči. (Gestikuluje znakovou řečí.) Ahoj, dobrý den. Můj bod má název Naplňování potřeb neslyšících a sluchově postižených ve veřejnoprávním televizním vysílání.
Já, přestože vím, že Česká televize se věnuje neslyšícím, že jsou tam pořady typu Televizní klub neslyšících nebo reportáž vynikající třeba tam byla Jak já to neslyším z ostravského studia, jsou tam Zprávy v českém znakovém jazyce, na Déčku pohádky, tak vím od našich kamarádů neslyšících a sluchově postižených z České unie neslyšících, že stále je to pro ně málo. Jsou to lidé, kteří také chtějí sledovat veřejné dění. My s tím máme osobní zkušenost, kdy jsme s paní poslankyní Berdychovou v minulých letech tady udělali ve Sněmovně 24. září, kdy je Mezinárodní den znakové řeči, který byl schválen v OSN v roce 2017, a kdy probíhá také (Mezinárodní) týden sluchově postižených a neslyšících od 18. do 24. září - to je vlastně akce, která se poprvé slavila v Římě roku 1958, tak my jsme tady uspořádali všechny tiskové konference, které byly tlumočené do znakové řeči, do české znakové řeči, a mělo to obrovský ohlas.
Jinak kdyby někdo chtěl bližší informace, tak doporučuji bakalářskou práci paní bakalářky Terezy Bredlové, která vznikla na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně v Ústavu hudební vědy, která se jmenuje Úprava pořadů České televize pro zrakově a sluchově znevýhodněné diváky. Ono to vlastně souvisí s návrhem, s pozměňovacím návrhem ke sněmovnímu tisku 738, sněmovním dokumentem 5038 našeho pana předsedy Andreje Babiše, který navrhuje osvobození poplatků několika skupin občanů. Patří právě mezi ně i sluchově a zrakově postižení, protože se to týká pochopitelně i rozhlasového vysílání.
Jinak několik informací z České unie neslyšících. Ty informace nejsou úplně aktuální, ale odhaduje se, že v České republice je 500 až 800 000 sluchově postižených. Bohužel ta zpráva vládního výboru je poměrně stará, takže ten odhad je opravdu velmi přibližný. Prakticky neslyšících osob nad 70 decibelů, jejichž vada sluchu trvá od narození nebo vznikla před započetím nebo v průběhu školní docházky, je v České republice asi 7 600. Tito lidé jsou většinou uživateli českého znakového jazyka. Celkový počet takto neslyšících je však mnohem větší, protože ke ztrátě sluchu dochází s postupem věku. V České republice je zhruba 15 000 sluchově postižených, kteří se s vadou sluchu narodili nebo kterým ta vada vznikla v dětství. A dále je tady v České republice asi 4 000 osob s praktickou hluchotou, to znamená, se ztrátami sluchu většími než 70 decibelů, a asi 3 700 osob s úplnou hluchotou, to znamená, tam je ztráta větší než 90 decibelů. No, já jsem přesvědčen, že vzhledem k tomu, že kolem té mediální novely neproběhla opravdu širší debata, například ve spolupráci se soukromými provozovateli vysílání, tak zrovna tak si myslím, že by měla proběhnout poměrně široká společenská debata právě o naplňování potřeb neslyšících a nebo sluchově postižených.
Takže já vám děkuji za pozornost. Loučím se s vámi také ve znakové řeči. (Gestikuluje znakovou řečí.) Děkuji a na shledanou. A ještě něco. Ti, kteří mohou ve svých funkcích pomoci neslyšícím a nedělají to, tak ať (Gestikuluje znakovou řečí.) odejdou. Děkuji. (Potlesk v sále.)
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Děkujeme i za touto zajímavou vložku. Nyní tedy...
Poslanec Stanislav Berkovec: Potlesk je takhle, prosím. (Gestikuluje znakovou řečí.)
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Ano, děkujeme i za tuto zajímavou vložku.
Jdeme tedy dále. Návrh pana poslance Stržínka bude přednesen a připraví se pan poslanec Janulík. Prosím, máte slovo.
Poslanec Robert Stržínek: Já vám děkuji za slovo, paní předsedkyně. Já se budu ve svém příspěvku zabývat výdejními boxy. Je to téma, které jsem otevřel včera na interpelacích, kdy jsem ústně interpeloval pana ministra Petra Kulhánka, ale nedostal jsem od něj úplně ideální odpověď. ***