Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(12.30 hodin)
(pokračuje Ivana Mádlová)

V současné době všeobecná sestra a zdravotnický záchranář mohou vykonávat pozici praktické sestry až po skončení bakalářského studia a dětská sestra vlastně toto povolání nemůže dělat vůbec, což je samozřejmě obrovský problém pro praxi i pro ty studenty, protože je potřeba mít na paměti, že studenti si dnes přivydělávají zcela běžně na své živobytí v průběhu studia, a nejinak je tomu i u těchto budoucích povolání. My je potřebujeme udržet ve zdravotnictví, to znamená, že v současné době mohou tito studující pracovat pouze na pozici nižších zdravotnických pracovníků, a tím je sanitář nebo ošetřovatel, a je to samozřejmě velké plýtvání pracovními silami, protože bohatě co se týče splnění počtu hodin teorie i praxe by mohli vykonávat při svých brigádách, zejména o víkendech, pozici praktické sestry, a tím si vlastně upevňovat svoje teoretické a praktické znalosti a dovednosti.

Jsme přesvědčeni, co se týče odborné veřejnosti, že to je krok správným směrem. Může pomoci řešit situaci ve zdravotnických zařízeních, kde je nedostatek tohoto personálu opravdu kritický.

Co se týče dětských sester, tak ty vlastně nemohou vůbec vykonávat zatím praxi praktické sestry, což je vlastně obrovský problém a je to hlavně velká škoda, protože i tito studující si přivydělávají při brigádách na živobytí a hlavně ve zdravotnických zařízeních. A velký bonus bude mít i to, že potom snáze v těch zdravotnických zařízeních, kde ty brigády dělají, tak tam vlastně i rádi zůstávají, protože se tam s tím sžijou, sžijou se s personálem, sžijou se s vedením. A já sama s tím mám velmi dobré zkušenosti, že potom chtějí v tomto zdravotnickém zařízení anebo už i přímo na konkrétním oddělení zůstat.

Proto si dovoluji vás požádat o zařazení a schválení bodu, který se jmenuje Novela zákona (č.) 96/2004 (Sb.), v platném znění, usnadnění prostupnosti nelékařských zdravotnických povolání, a zařadit jako první bod za pevně zařazený bod. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní poslankyně. Nyní je přihlášen pan poslanec Martin Kukla k návrhu na změnu schváleného pořadu a připraví se pan poslanec Ryba.

Jinak přeji hezké odpoledne.

 

Poslanec Martin Kukla: Vážené kolegyně, vážení kolegové, no, když se tak dívám po sále, tak jsou tady jenom poslanci za hnutí ANO - což je velice smutné - a ještě kolegové z SPD, ale ostatních tady moc není. Možná bych je i spočítal, jsou tady tři, jeden ministr, možná čtyři. Je to smutný příběh dnešní Poslanecké sněmovny, že vláda nám tady chce zdražovat televizní poplatky, a přitom tady ani nejsou.

Já chci vystoupit se zařazením jednoho bodu. Já jsem tady včera interpeloval pana premiéra, konkrétně ve věci 4 miliard pro kraje. Od roku 2015 za přispění hnutí ANO tady vznikl program a kraje dostávaly každý rok 2 až 4 miliardy, jednou dokonce 6 miliard na opravu silnic II. a III. tříd. A tento program tady běžel deset let. No a co se stalo? Včera jsem se na to ptal pana premiéra, jestli kraje ty finanční prostředky dostanou, protože v letošním roce to zatím poprvé nedostaly. No a pan premiér mi tady odpovídal, že mají připravenou změnu rozpočtového určení daní a že tam to je. Ano, tam to je, ale na té změně nepanuje shoda. Ale napříč všemi hejtmany, napříč všemi politickými stranami panuje shoda, že chceme po vládě 4 miliardy na opravu silnic II. a III. tříd.

Poslali jsme dopis za Asociaci krajů panu ministrovi Stanjurovi a on se zase odkázal, že ve Sněmovně leží novela rozpočtového určení daní.

No a já jsem se na tu novelu podíval, protože včera tady pan premiér žvanil, že v té novele Je to krásně popsané. No, já vám řeknu, v té novele je takový přílepek, kde se řeší i rozpočtové určení daní pro obce. A já jsem se podíval na kraj Vysočina a vzal jsem si obce nad 3 000 obyvatel, a co jsem zjistil? Například u Jihlavy, největší město, statutární město kraje Vysočina, no a díky tomu, díky té novele, kterou tady tlačí vládní ne už pětikoalice, ale asi čtyřkoalice, tak Jihlava by dostala minus 15,8 milionu. Podíval jsem se i do Třebíče, to je druhé největší město, a ta by dostala minus 14,8 milionu. Havlíčkův Brod, třetí největší město, minus 10 milionů. No a takhle mohu postupovat a jmenovat všechny obce, a když je sečtu, tak se dostanu na částku minus 111 milionů pro Vysočinu, což je smutné. Je třeba si to tady na mikrofon říct, a věřím, že všichni poslanci za Vysočinu by tohle rozhodně nepodpořili. No, asi všichni ne, ti koaliční pro to zvednou ruku a bude jim to bohužel jedno, protože za tu Vysočinu vůbec nekopou a nekopou ani za ty obce a za ta města. Je to velice smutný, co tady vládní čtyřkoalice tlačí.

Takže já si dovolím zařadit nový bod a říkám, napříč všemi hejtmany se na tom shodujeme, napříč všichni hejtmani to podpořili, takže já tady s tím vystoupím. Je to první bod na dnešní jednání a jmenuje se Chceme řešit silnice II. a III. tříd. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Nyní vystoupí s přihláškou k návrhu na změnu schváleného pořadu pan poslanec Drahoslav Ryba, připraví se pan poslanec Nacher. Prosím, vašich pět minut.

 

Poslanec Drahoslav Ryba: Vážená paní předsedající, vážený pane ministře, milé kolegyně, kolegové, já si dovolím načíst nový bod do této schůze a to jsou Platy příslušníků Hasičského záchranného sboru České republiky a Policie České republiky. Poprosím ho zařadit jako první bod dnešní schůze.

Nyní k tomu zdůvodnění, proč tak činím. Hasiči v roce 2021, vezmu to teda u hasičů, kde tu situaci znám podrobně, měli průměrný plat zhruba 50 000 korun. V letošním roce je naplánovaný plat zhruba 56 000 korun. Ono takhle to číslo vypadá velice pěkně, ale vezměme si to, že jako každá organizace má svou hierarchii, tak samozřejmě ten hasič na tom výjezdu, který je opravdu hasičem a nevelí tam, tak se pohybuje řádově někde kolem 40 000 korun. I to by bylo, řekněme, takové nějak udržitelné, ale když se podíváme, a to je to důležité, tak musíme říct, za kolik hodin vlastně on to dostává. Hasiči pracují ve třech čtyřiadvacetihodinových směnách, a tudíž když odslouží jenom to, co musí odsloužit, tak mu to vychází nějakých deset až jedenáct směn za měsíc, což ale jsme už na nějakých 240 až 268 hodinách, když jich je jedenáct.

K tomu, a k tomu se dostanu, musí sloužit směny navíc, protože dneska už začínají i u hasičů hasiči chybět, takže se vlastně dostáváme na nějakou hodinovou mzdu hasiče, řekněme nějakých 170 korun třeba. No, ale když se podíváte, já jsem nakoukl na internet, jaká je průměrná hodinová mzda v jednotlivých profesích, tak najednou jsem zjistil, že vlastně za těmi hasiči hodinová mzda už je snad jenom uklízečky a pár takovýchto profesí a jinak to srovnání v průměru na hodinu se můžeme srovnávat třeba s recepčními nebo se sekretářkami, které mají 170 korun na hodinu, a to si myslím, že je smutné.

Ona ta mzda v tom roce 2021 byla relativně slušná, ale vzhledem k tomu, že od toho roku 2021 došlo ke zvýšení mzdy o 12 procent, ale k inflaci přes 30 procent, počítám tedy i letošní rok, tak jako s tou mzdou, tak opravdu ta situace v té reálné mzdě se hodně propadla a je potřeba s tím do budoucna něco dělat, protože, a já musím říct, že já jsem to u hasičů nikdy nepoznal, že by hasiči najednou nemohli nabírat lidi, protože se lidi nehlásí, no, jednak proto, že hasiči jsou z většiny takoví patrioti a nedělají to jako povolání, ale spíše jako poslání. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP