Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(12.40 hodin)
(pokračuje Drahoslav Ryba)
A máme dobrovolné hasiče, kteří nám vychovávají tu základnu hasičů, kteří k nám potom nastupují. No, ale dneska ten hasič má problém uživit rodinu. Tak samozřejmě je krásné mít nějaké směřování, je krásné mít nějaké poslání, ale tu rodinu musím uživit. A hasiči už s tím dneska začínají mít problém.
Ještě markantnější je to u policie, protože tam přece jenom vždycky ty problémy s naplněností služeben byly větší než u nás, protože u hasičů já pamatuji doby, kdy na jedno místo uvolněné bylo deset zájemců, dneska je to opravdu problém naplnit. Notabene když na ty příslušníky obecně jsou kladeny daleko vyšší nároky než v jiných zaměstnáních.
Co musí hasič splňovat? Musí mít patřičné vzdělání. Patřičné je minimálně maturita. Ono u hasičů třeba třetina lidí je vysokoškolsky vzdělaných, dvě třetiny tedy s maturitou. V podstatě neexistuje pouze vyučení. Musí být bezúhonný, nesmí působit v žádné nebo vykonávat činnost ve prospěch žádné politické strany. Musí projít zdravotními testy, musí každý rok skládat testy z odborné způsobilosti, fyzické testy.
Těch nároků na ně je čím dál víc a ta reálná mzda je, musíme si říct, opravdu čím dál nižší. Musíme si uvědomit, že to nejdůležitější, co každá firma má, nejsou ta auta a ty věci, které nám slouží k zásahu, ale jsou lidé. A pokud nám ti lidé utečou a pokud ty lidi nebudeme nově nabírat v dostatečném počtu, tak opravdu by mohlo dojít k tomu, že na stanicích nebude mít kdo sloužit. A já bych chtěl jen upozornit na to... Nemám nic proti armádě, armáda určitě potřebuje finanční prostředky, je potřeba se umět bránit, na druhou stranu ale není možné zapomínat ani na tu vnitřní bezpečnost, a proto bych rád tento bod jako takový zařadil. Děkuji vám za pozornost. (Potlesk poslanců hnutí ANO 2011.)
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Nyní je přihlášen pan poslanec Patrik Nacher, připraví se paní poslankyně Bláhová. Prosím, máte slovo.
Poslanec Patrik Nacher: Děkuji, paní místopředsedkyně. Dámy a pánové, já budu konzistentní. Já jsem slíbil, že tady do voleb budu v zásadě navrhovat dva body, abyste pak neříkali, že jsme o tom nechtěli hovořit. Jeden se týkal řešení krátkodobého ubytování - to jsem udělal v úterý - a teďka navážu na téma, s kterým budete určitě hodně pracovat ve volební kampani, a to je boj s dezinformacemi.
Já bych to chtěl teď zařadit a chtěl bych, abychom si tady právě řekli konkrétní příklady, protože jak víte, tak jak v úterý, tak i ve středu jsem tady otevřel téma jedné dezinformace, která se tady soustavně šíří a je namířená proti opozici, a to jest náklady na jeden den projednávání Sněmovny. A jasně jsem vám tady ukázal a dokázal, že se tady šířila dezinformace, za kterou se doposud nikdo neomluvil, že když tady jeden den jednáme nebo obstruujeme, což je třeba dnešek, tak že to bude stát daňové poplatníky 4 miliony 700 (tisíc), jo? Už ne 4 miliony, tak vám dám do ruky větší kladivo, jsou to 4 miliony 700 (tisíc), přitom rozpočet Sněmovny je o 250 milionů vyšší, než byl minulý rok.
Problém je v tom, že kdybychom tady nejednali ani minutu, jako že by... Ano, tady by stejně běželo plénum, ale kdyby nebylo, tak ta úspora je nula, protože tady samozřejmě všichni, všechno funguje dál. Touhletou vaší optikou, kdyby teoreticky nebylo... (Otáčí se k předsedající.) Kdybychom vlastně neměli žádné jednání pléna, tak by chod Poslanecké sněmovny nestál ani korunu. Rozumíte té absurditě? Jestli přepočítáváme den jednání Sněmovny na 4 miliony nebo 4 700 000 a my bychom ani jednou nejednali, tak by vlastně Sněmovna byla zadarmo. A to víte, že to takhle není. Takže to je jedna z dezinformací.
Takových dezinformací je víc, já jsem je zachytil. Čímž vlastně... Tímhletím tématem pozdravuji Radka Bartoníčka, který byl támhle na balkoně a točil a teďka napsal tweet - já jsem mu to napsal - že se tady svítí, topí a my obstruujeme. Jestli tím možná naznačoval, tím, že to vlastně něco stojí daňové poplatníky, tak jenom fakt říkám, že to stojí úplně stejně, i kdybychom tady mluvili, mlčeli, cokoliv, protože je to rozpočítáno na chod té instituce jako takové, nikoliv na to, co se děje přímo v tomto sále. Takže bych byl rád, aby ani novináři se nepodíleli na šíření dezinformací, a jenom proto, že to je jako kladivo a bič proti opozici, tak se to hodí šířit dál.
Stejně podobnou informací nebo dezinformací byla, když děláme naše setkání s Karlem Havlíčkem v hospodách, že si tam svážíme lidi, seniory z domovů seniorů autobusem. To je prostě lež nehorázná. Šíří to nejenom provládní příznivci, lajkují to i bohužel koaliční politici, mají pocit, že je to hrozně vtipné. Já se na těch setkáních vždycky ptám, jestli tam ti lidi jsou z domova seniorů. ono by to nebylo nic proti ničemu, ať tam přijdou, ale radši se na to ptám. Na posledních dvou, třech setkáních se nezvedla ani jedna ruka, takže to je lež. A ti vaši příznivci si dokonce dají tu práci, že si vezmou mapičku, najdou nejbližší domov seniorů, udělají v mapě tu cestu do té hospody a ještě nás obviní, že vybíráme hospodu, která je blízko od toho, takže to je druhá taková dezinformace.
Mě by fakt zajímalo, a já jsem rád, tady bych chtěl udělat reklamu tomu, že příští týden je mediální výbor, kam jsem si dovolil pozvat pana plukovníka Foltýna a zástupce jeho odboru. A já se na tohleto budu ptát, protože mně se obecně dezinformace nelíbí, ale všechny, ne selektivně, že jedna je... Jednu budeme tolerovat v tom veřejném prostoru, protože se nám líbí, a druhou ne. Takže vzhledem k tomu, že to bylo i součástí té mediální novely - a já jsem rád, že vládní poslanci v tomhletom vzali rozum do hrsti a ten paragraf tam nahradili bojem s dezinformacemi, nahradili mediální gramotností - tak je vidět, že opravdu v tomhletom to snad doufám někteří z vás, rozumní, cítíte podobně. Tak já bych byl rád, abychom se o tom tady jednou pobavili, o tom boji s dezinformacemi, co to znamená a co z toho vyplývá, protože jednou se to může otočit i proti vám. Děkuji. (Potlesk z řad poslanců hnutí ANO 2011.)
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Ano, děkuji za dodržení času, pane poslanče. Nyní vystoupí k návrhu na změnu schváleného pořadu paní poslankyně Kamila Bláhová, připraví se paní poslankyně Knechtová. Prosím, máte slovo, paní poslankyně.
Poslankyně Kamila Bláhová: Děkuji za slovo, vážená paní předsedající. Vážené dámy, vážení pánové, dnes bych ráda navázala na příspěvek a návrh pana ctěného kolegy Ryby. Ráda bych zařadila nový bod s názvem Jak zlepšit podmínky dobrovolných hasičů v České republice.
K tomuto kroku mě motivovala účast na právě probíhajících valných hromadách Sdružení hasičů, kde jsme probírali hned několik záležitostí. První takovouto záležitostí byla diskuse nad složitou strukturou hasičů v České republice. Máme totiž tři skupiny. Jednu tvoří profesionální hasiči. To jsou ti, o kterých mluvil pan Ryba a kteří slouží tedy u Hasičského záchranného sboru. Dobrovolní hasiči se sdružují ve Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska a dále města a obce zřizují na svém území Jednotky dobrovolných hasičů. Vztahy mezi těmito složkami jsou zákonem upravené, ale z pohledu obyčejného člověka jsou to vždy jedni a ti stejní naši hasiči. Ovšem podmínky výkonu služby se mezi nimi liší. Jejich platy a odměny jsou samostatná kapitola a jsem ráda, že je zde načten ten bod, který navrhoval pan kolega Ryba. ***