Neautorizováno!


(13.30 hodin)

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Děkuji, paní poslankyně. Nyní je přihlášena paní poslankyně Iveta Štefanová a poté pan poslanec Dědeček.

Než dám paní poslankyní slovo, přečtu omluvy: Omlouvá se Babišová Andrea od 12.45 z rodinných důvodů, Golasowská Pavla od 11 hodin pracovní důvody, Pražák David celý jednací den zdravotní důvody.

Prosím, paní poslankyně, máte slovo.

 

Poslankyně Iveta Štefanová: Děkuji za slovo, vážená paní předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, já bych chtěla navrhnout změnu programu, protože i dnes tu opět máme (bod) zvyšování poplatků pro Českou televizi a Český rozhlas zařazen jako nejdůležitější bod dne, tedy zařazen vládou. Evidentně je to pro vládu priorita před vším ostatním, ale priorita by to být neměla. Měli bychom se tady věnovat mnohem důležitějším věcem než zvyšování povinných poplatků a rozšiřování počtu plátců i na ty, kteří tuto službu třeba vůbec nevyužívají, na ČT se nedívají, rozhlas neposlouchají, přesto i tento návrh je postihuje.

Měli bychom se tady věnovat například zdravotnictví. V médiích proběhla totiž další ze znepokojivých zpráv o výpadku léků, tentokrát se jednalo o lokální anestetika, která při své práci nejvíce používají stomatologové. Ti pak musí volit nějaký z alternativních postupů, anebo ty zákroky dokonce odsouvat, což je špatně. Ale to není, bohužel stále není, něco zcela výjimečného nebo vzácného, že na nějakou dobu není dostupný nějaký konkrétní lék, a to i lék, který se třeba obtížně nahrazuje, nebo dokonce se nahradit vůbec nedá. To bychom tady měli probírat spíše než zvyšovat poplatky (zvyšování poplatků?), které i ti, kteří to obhajují, to navyšování, nejsou vlastně schopni pořádně vysvětlit, proč že je to potřeba navýšit nebo kam ty peníze skutečně půjdou.

Měli bychom se tu věnovat zdravotnictví a problematice nedostatku léků, proto navrhuji zařazení nového bodu s názvem Léky pro Českou republiku - cesta k soběstačnosti. Právě ta soběstačnost je ta klíčová věc. Ty problémy se zhoršují s postupnou globalizací trhu s léčivy. To víme, to je fakt, ale měli bychom na to nějak adekvátně reagovat a nespoléhat se stále na Unii nebo na ty firmy, které budou vždy primárně zásobovat ty země, u kterých se jim to více vyplatí.

Obnovu výroby léků přímo v České republice tady prosazuji už od počátku volebního období. I s panem ministrem jsme na toto téma opakovaně hovořili. Dostali jsme se k tomu, že pan ministr Válek slíbil, že se o to zasadí a že výroba léků v České republice bude, ale bohužel zůstalo jenom u toho. Když jsme spolu na toto téma hovořili naposledy, tak mi říkal pan ministr, že on pro to dělá, co může, ale že to nějakým způsobem nejde ohledně nějakých nařízení a tak dál, ale že ta jednání stále probíhají. No, tak toto by nám tu mohl pan ministr říct - až tedy otevřeme tento důležitý bod, protože důležitý je, rozhodně důležitější než zvyšování poplatků za televizi - a mohl by nám tu říci, jak ta jednání probíhají, čeho se konkrétně dosáhlo a jaký bude ten další postup, ale třeba i o dalších věcech, dalších opatřeních, která by tu situaci kolem léků měla řešit a těm výpadkům zabránit.

Přijali jsme si novelu, kde aby v lékárnách a u distributorů byla vždycky zásoba těch léků, a to až na měsíce, přesto jsme stále svědky toho, že se ty výpadky dějí, takže jak to tedy funguje? Nové povinnosti, které zákon zúčastněným stranám ukládá, protože jedna věc je to, co si dáme do zákona, a druhá je ta vymahatelnost, to, jak jsme, nebo nejsme schopni donutit ta pravidla dodržovat. Dějou se vůbec nějaké postihy, například toho distributora, když pravidla poruší a k tomu výpadku dojde? Řeší se ta příčina, jestli ten lék nevypadl v České republice jenom třeba z toho důvodu, že se do Německa dodal přednostně kvůli vyšší platbě? Toto všechno bychom si tady měli říct, jaký je ten současný stav a jak... v čem nám ta novela pomohla nebo v čem třeba nefunguje a proč, takže navrhuji tento bod zařadit jako bod číslo 1 na dnešní jednání. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní poslankyně. Nyní je přihlášen k návrhu na změnu schváleného pořadu pan poslanec Jaromír Dědeček, poté se připraví pan poslanec Rozvoral. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jaromír Dědeček: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Vážené kolegyně, vážení kolegové, pane ministře, včera i dnes se tady probírala kauza praní špinavých peněz v záložně. Já bych navrhoval, aby k jednání Poslanecké sněmovny byl zařazen bod Zapojení premiéra Petra Fialy do praní špinavých peněz.

Vážené poslankyně, vážení poslanci, s ohledem na významnost a závažnost situace navrhuji, abychom zařadili do programu jednání Poslanecké sněmovny bod, který se týká možného zapojení premiéra Petra Fialy do nelegálních finančních aktivit spojených s kampeličkou, ve které měl údajně podíl. Tato záložna se stala středem pozornosti kvůli podezřelým výběrům hotovosti v řádu desítek a stovek milionů. Existují vážná podezření, že došlo k porušení pravidel proti praní špinavých peněz, a je proto nezbytné, abychom tuto situaci důkladně prošetřili, a to jak ve vazbě na zákon AML, tak i ve vazbě na finančně analytický útvar.

Je naprosto nepřijatelné, aby záložna fungovala v prostředí, kde se nerespektují zákonné normy, zejména pokud jde o tak závažné otázky, jako je praní špinavých peněz. Vyzýváme proto pana premiéra Fialu, aby transparentně objasnil povahu svého angažmá v této instituci a aby předložil veškeré důkazy, které by mohly osvětlit jeho roli v této záležitosti - ne tak, jak nám tady vyprávěl včera na interpelacích, ale průkazně - včetně toho, kam zmizely peníze odnesené v igelitkách.

Podle dostupných informací bylo v posledních třech letech v kampeličce rozkradeno přibližně 370 milionů korun. Tyto prostředky měly být původně použity na nákup munice pro Ukrajinu, což zvyšuje závažnost celé situace. Tato ztráta nejenže narušuje důvěru v naši finanční infrastrukturu, ale také ohrožuje naši mezinárodní pověst a závazky, které jsme učinili vůči svým spojencům. Dále je zarážející, že z kampeličky odešel dar ve výši 850 000 korun pro Občanskou demokratickou stranu od třiaosmdesátiletého pana Hromádky. Zůstává otázkou, zda tento dar byl skutečně dobrovolný a zda nebyl spojen s žádnými podmínkami nebo tlaky. Navíc z kampeličky odešlo 5,2 milionu korun bruselskému institutu New Direction. Následně začali z tohoto institutu proudit finanční prostředky do Fialova institutu Pravý břeh, který financuje jeho kampaň, v celkové výši 7 milionů korun. Tento tok peněz vyvolává mnoho otázek ohledně možného střetu zájmů a finanční transparentnosti. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP