Neautorizováno!
(18.10 hodin)
(pokračuje Hubert Lang)
A když se potom dostanete do té situace, že najednou se vám zaplní to, co tady říkají kolegové, my to zmiňujeme, už to není jenom ten bezpečnostní aspekt, jsou to sociální služby, jsou to zdravotní služby, jsou to školy, školky, jsou to ubytovací kapacity, jsou to prostě najednou plné odpadkové koše. Jenom taková blbost v uvozovkách, kdy prostě dneska každý barák má zamknutou popelnici, oni často to nemají, takže my tam máme každé pondělí ráno komunální odpady na těch sídlištích v obrovských pytlích, a je to vidět, že to je komunální odpad za víkend, a předtím to tam nebývalo. Takže takovéto věci.
Samozřejmě potom je tam nějaká skupina lidí, samozřejmě i ti mladí muži, já tady potom budu citovat z toho materiálu pana primátora - kdy on už prostě nevěděl kudy kam, tak ve své podstatě mám tedy od něj souhlas, že můžu citovat z jeho článku: zhruba měsíc zpátky "proběhlo setkání primátora města Plzně Romana Zarzyckého s velvyslancem Ukrajiny Vasylem Zvaryčem. Ke schůzce došlo na přání plzeňského primátora, aby se společně pokusili hledat určité řešení výrazně se horšící situace ve městě, ke které kromě jiného přispívá i přítomnost početné ukrajinské komunity." Takže pan primátor Zarzycký pojal myšlenku, že se prostě zkusí domluvit, s kým jiným než s ukrajinským velvyslancem, s nějakými členy té ukrajinské komunity, která tam už byla i před válkou, prostě mají tam také lidi, kteří tam jsou déle, a zkusili jsme hledat nějaké řešení, jak se vlastně potkat, aby tam nedocházelo k nějakým třecím plochám, jak už jsem tady jmenoval, aby prostě ti lidé pochopili, že není asi úplně běžné házet odpadky na zem, není běžné v Čechách kouřit na zastávkách MHD, není běžné jezdit s 2 promile alkoholu po Plzni, kdy každá druhá nehoda opravdu v našem městě je způsobená cizincem, který se diví, když potom tam přijede policie, dá mu dýchnout a on má 2 promile. On se diví, říká, proč jako? Není možné, aby tam byl rušen noční pořádek, aby v nočních klubech byly bitky mladých Ukrajinců. A to, prosím vás, se asi netýká jenom Plzně, týká se to i těch větších měst, sledujeme to přes celou tu Českou republiku.
Takže prostě bylo takovéto jednání vyvoláno, kdy pan primátor tam poslal ředitele Městské policie, která se s tím nejvíc potýká, samozřejmě i státní policie s tím bojuje, ale Městská policie dneska už v Plzni často sanuje státní policii, policistů městských pomalu je více než těch státních v krajských městech, bohužel, za toho stavu, který je v poslední době u policie, a byla domluva, že tedy se sejdou v jednom kulturním středisku, kdy bude příslib, že z té komunity tam přijdou ti lidé, a já říkám, že je 40 000 Ukrajinců v Plzni. Ptám se, víte, kolik tam přišlo Ukrajinců, kde tam byla ta municipalita, byli tam připraveni lidi, kteří s nimi chtěli diskutovat? Přišlo tam 40 Ukrajinců. Takže prostě absolutní výsměch snaze ze strany té municipality s tou situací něco dělat.
Pan velvyslanec přijel, s panem primátorem si pohovořil, pokýval - ano, pan primátor se ho ptal na celou řadu věcí, jak je možné, že tady jsou ti mladí muži, kde se tady berou, proč nebojují doma. On říká: Máme velice omezené možnosti, nemůžeme s nimi nic dělat. Prostě jsou to až neskutečné odpovědi, kterých jsme se tam dočkali.
Základním cílem toho setkání vlastně bylo sdělit tomu velvyslanci, jaké je soužití mezi ukrajinskou komunitou a Čechy. Zároveň jsme chtěli jasně definovat nejčastější problémy, kterých se Ukrajinci dopouštějí na našem území, cituju pana primátora, což je "nepovolené rybaření v našich rybnících v okolí Plzně, rozdělávání ohňů v létě, porušování nočního klidu, protialkoholní vyhláška, řízení pod vlivem alkoholu a mohl bych jmenovat další a další problémy. Všechny tyto věci jsem panu velvyslanci sdělil, on to sice zavnímal, ale říkal, ať postupujeme dál podle principu, padni komu padni. Na závěr jednání ode mě dostal otázku, co by mi jako primátorovi města poradil, když tady mají řadu mužů v aktivním věku, kteří se pravidelně vyhýbají vojenské službě, a zároveň se zde nechovají podle pravidel, zda má ukrajinské velvyslanectví nějaké možnosti při prodloužení dokladů s nimi absolvovat nějakou mediaci, pohovor, doporučení, aby šli raději bránit svoji vlast, než aby se tady proháněli opilí po našich náměstích a ulicích.
Na to mi pan velvyslanec odpověděl, že bránit vlast je pro něj čest, že ovšem nemůže nikoho nutit a nemají žádné nástroje, aby v tom ambasáda mohla hrát nějakou zásadní roli. No, tak to je takové "oblečená, neoblečená", prostě to je taková rada - jak se s tím pan primátor má ztotožnit? Takže to je potom otázka, když toto takto je, jestli to není na nás, na zákonodárcích, abychom v případě, že tedy někomu poskytnete pomoc, poskytnete mu zázemí, říkáte mu: Ano, můžete tady s námi být, ale za určitých podmínek, abychom prostě nebyli daleko přísnější, možná ještě víc přísnější, než jsme nyní. A je to na nás všech, jestli teda ty lexy Ukrajina až lex VII vůči takovýmto lidem byly, či nebyly vstřícné.
Zajímavé je, proč ti muži, kterých je tady více jak 100 000, a to máme plus minus ověřeno, to jsou ti muži v tom branném věku od 18 do 63 let, kteří by měli bojovat tedy na Ukrajině, a Ukrajina trpí zásadním nedostatkem mužů do zbraně - protože ty zbraně samy nevystřelí, o tom jsme se tady bavili mockrát - proč tady vlastně na našem území jsou? Kde se tady vzali? Za jakých podmínek tady jsou? Ona jich je tady celá řada, že vlastně oni nedosáhnou na ta víza dočasné ochrany, pan ministr vnitra Rakušan říkal, že on je nemůže z toho území dostat pryč, nemůže je jakoby hodit jako kanonenfutr zpátky na Ukrajinu, a je tam prostě takové vakuum.
Celá řada z nich se tady dopustila nějakého protiprávního jednání. My do lexu Ukrajina VII jsme dali naše pozměňovací návrhy, že když míra závažnosti toho přestupkového nebo nedejbože trestního jednání už je větší, tak samozřejmě potom ta osoba dostane zákaz pobytu, a i když je tam válečný konflikt, tak je prostě transportována zpátky na Ukrajinu. Už mám informace z cizinecké policie, že už bylo asi sedm nebo osm případů takto řešeno, takhle závažně. Otázka je, kolik je osm případů, když je tady jenom těchto mužů, kteří často se toho protiprávního jednání dopouštějí, ti mladí kluci, kteří prostě nemají podle všeho co dělat a různě pijí a potom se prohánějí opilí v autech nebo vyvolávají ty bitky, tak z těch 100 000 osm, nevím - je to málo, je to moc? To je otázka tedy do pléna.
Tam pan velvyslanec ještě říkal našemu panu primátorovi, že v Polsku se udělalo jakési náborové středisko pro lidi, kteří by chtěli tedy zabojovat za Ukrajinu, a z těch x-set tisíc mužů, kteří se rozutekli do Evropy, víte, kolik se přihlásilo lidí? 50 lidí se jim tam přihlásilo. Takže jaká je ochota vlastně i části těchto Ukrajinců? Oni jsou tady obrovští hrdinové, máte tady demonstrace, běhají tady s prapory, sláva Ukrajině! a tak dále. Když potom dojde na to, že by se měli vrátit domů ti mladí zdraví muži a zabojovat doma, tak se jich přihlásilo 50 za čtyři měsíce, co to náborové středisko tam je, takže ve své podstatě je to úplně k ničemu.
Tak a budu už končit. Pan primátor v závěru říká: "Já se vrátím k té základní myšlence, že nerozumím tomu, proč se v celé Evropě vyhýbají statisíce mužů vojenské službě, když jde znova, americká garnitura říká, že Ukrajinci šli hájit svoji vlast, a prezident Ukrajiny říká: Pojďte hájit svoji vlast. Takže primátor Plzně říká: "Vysvětlete mi, vážený pane velvyslanče, proč tady máme několik desítek tisíc mladých mužů v aktivním věku, kteří místo toho, aby bránili svoji vlast, se tady prohánějí drahými auty po náměstí a závodí tady?
Takže já si tady jenom shrnuju jednak tedy teoreticky to, co jsme tady říkali celou dobu na základě nějakých obecných věcí, ale tady vidíte, že si nikdo nic nevymýšlí. Tady je prostě praktický dopad, který přináší vlastně i příchod takového obrovského množství na našem území. Logicky, když vám sem přijde 600 000 lidí, tak samozřejmě se zvedne i kriminalita. Já úplně nesouzním tady s SPD, kteří říkají, pan Okamura tady prostě straší někdy až zbytečně nějakou přemírou kriminality Ukrajinců - ono se to zvedlo přibližně na 5 procent, což v poměru těch příchozích je nějakým způsobem plus minus adekvátní velkému množství příchozích. Samozřejmě, kdyby tady ti lidé nebyli, nebo možná jsme tady měli trošku lépe organizovanou policii, třeba cizineckou policii - já dlouhodobě pléduju za to, abychom posílili tuto službu i v souvislosti s migračním paktem - ale to je zase na nějaké jiné vyprávění někdy jindy, až zase jako řadový poslanec dostanu příležitost mluvit víc než dvě minuty na interpelacích - tak to je také na dlouhé povídání tady, a máme nějaké myšlenky, máme nějaké vize. Podzim 2026 se blíží, náběh paktu, víz a migrace, a to bude taky tedy zajímavé, protože současná vláda pro to nedělá moc věcí.
Takže já budu končit, paní předsedající. Chtěl bych, aby tento bod byl zařazen jako první bod po pevně zařazených bodech na dnešní schůzi a chtěl bych poprosit, protože i paní ministryně tady zezadu mi přizvukovala, jestli by opravdu nestálo za to, zkusit tento bod tady prohlasovat a za přítomnosti ministryně vnitra - ministra vnitra, ministryně obrany a případně nějakých dalších lidí, třeba i z bezpečnostního výboru, se o této věci alespoň trošku pobavit. Je to téma, které opravdu trápí české občany z těch mnoha dotazů, které mám. Nemáme v tom jasno, lidé se bojí, vlastně možná někdy až zbytečně jsou vystrašení, ale když o tom nebudeme hovořit, tak prostě nemáme šanci ani argumentovat. Děkuji za pozornost. (Potlesk z řad ANO.) ***