(pokračuje Zdeněk Kettner)
Souhlasím se spoustou argumentů kolegy senátora Růžičky, kdy skutečně je velice špatné, že financování jde na vrub vysokých škol, které těch peněz rozhodně nemají přebytek, spíš pravý opak, nedostatek financí. Ale nezlobte se, to není náš problém. To je opět stále se opakující problém současné vládní pětikoalice, která dělá rádoby pozitivní kroky, ale nechce dát na to ani korunu a financování přehazuje dále na někoho jiného, buďto na zřizovatele, nebo v tomto případě na vysoké školy.
Každopádně nic to nemění na tom, že když se o tomto návrhu hlasovalo, my jsme se jako klub SPD zdrželi. Každopádně zrovna toto pozitivně vidíme, to financování studujících rodičů. Myslím si, že co se týká financování, náprava už bude na budoucí vládě, která se velice rychle blíží. Děkuji.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji, pane poslanče, a poprosím pana poslance Šimona Hellera, prosím.
Poslanec Šimon Heller: Vážené dámy, vážení pánové, nastala tady taková specifická situace, že budeme hlasovat o o tom, zda hlídačkovné zavedeme, či ho nezavedeme, přitom 103 poslanců této Sněmovny, absolutní většina, řekla, že ho chce. Já to samozřejmě respektuji. Je to nějaké nastavení pravidel, nastavení zákonů, které tady máme, ale je to takový dobrý studijní materiál pro naše studenty na středních i základních školách, jak je důležitá legislativa, která nastavuje proces schvalování zákonů.
Dovolte mi krátce okomentovat hlídačkovné, které jsem navrhl s kolegyní poslankyní Bělohlávkovou. Jedná se o konkrétní pomoc rodinám studujících rodičů. Nejedná se o sociální dávku, rozlišujme to. Jedná se o prorodinnou dávku, kde podporujeme rozhodnutí dnešních mladých lidí s vědomím toho, kolik se nám rodí dětí. Podporujeme je a říkáme jim nejenom to, že si toho vážíme morálně, ale že je chceme podpořit i finančně. Uvědomme si, že daleko větší finanční ztrátou, pokud se bavíme o financích, je to, že nám primárně mladé maminky přerušují studia, že nám mladé maminky ukončují studia anebo že dochází k umělému přerušení těhotenství. To se bavím pouze o ekonomických aspektech.
Já jsem byl na projednávání školského výboru v Senátu a děkuji za profesionální atmosféru a za korektní debatu. Senátorům jsem říkal, že mají možnost opravit nedokonalosti, které tam jsou. Ono těch nedokonalostí historicky v tom zákoně je daleko víc, protože pokud se bavíme o možném zneužívání třeba v prvním ročníku, to znamená, že by někdo mohl záměrně nastupovat na vysokou školu ve chvíli, kdy maminka je těhotná, aby dosáhl na nějaké peníze, tak to už dneska možné je v rámci sociálního stipendia. Předložil jsem řadu návrhů Senátu, které by to ještě zpřísnily, že bychom to posunuli na druhý ročník, že bychom vyřadili... Tam uznávám, že v tom pozměňovacím návrhu je chyba, která se týká opakované žádosti, to znamená, aby maminka nebo tatínek nemohli žádat na více školách na jedno miminko. Senát to mohl opravit, ale rozhodl se, že to neopraví, rozhodl se, že nám to pošle zpátky do Sněmovny s tím, že hlídačkovné kompletně vyřadí.
Velmi častý argument, který zazníval v té debatě, se týkal toho, že to má převzít MPSV. Pevně věřím, že ať už kamkoliv dostaneme hlídačkovné, že se ho podaří co nejdříve prosadit, ale zdůrazňuji tady jednu věc. Obávám se a můj názor je, že senátoři se zachovali špatně a uvěřili holubovi na střeše, uvěřili slibu, zákonu, který je v procesu schvalování, místo toho, aby konkrétně podpořili mladé rodiny, konkrétně podpořili mladé maminky a tatínky, kteří jsou dneska v té situaci a kteří bedlivě sledují, co se tady dnes odehrává.
Za chviličku rozhodnete, zda podpoříte hlídačkovné ve smyslu sněmovní verze, nebo se rozhodnete hlídačkovné nepodpořit v tomto zákonu dle senátní verze. Já vám za sebe můžu slíbit, že pokud návrh hlídačkovného neprojde, budu tady opakovaně stát a budu podporovat a hledat maximální spojence k tomu, abychom českým rodinám, českým maminkám a tatínkům, dokázali pomoci. Děkuji.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Já vám děkuji. Máme zde dvě faktické poznámky a poté se hlásil ještě pan senátor, předpokládám nikoliv s faktickou, ale s přednostním právem.
Takže z těch faktických poprosím pana poslance Svobodu, připraví se pan poslanec Navrátil. Máte slovo, pane poslanče.
Poslanec Pavel Svoboda: Vážený pane předsedající, děkuji za slovo. Já bych jenom stručně rád řekl, že děkuji Senátu za tu vratku. Jsem pevně přesvědčen o tom, že vysokoškolský zákon má řešit věci vysokých škol a sociální dávky má řešit Ministerstvo práce a sociálních věcí. Děkuji.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji a poprosím pana poslance Navrátila s faktickou.
Poslanec Jiří Navrátil: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Jenom pro informaci pro všechny ctihodné kolegyně a kolegy v tomto sále chci říci, že v případě, že bychom dnes odsouhlasili senátní verzi, která přišla a vypouští hlídačkovné, jsme připraveni v rámci projednávání ve čtvrtek, kdy budeme projednávat sněmovní tisk 799, tedy dávky státní sociální pomoci, ještě připravit pozměňovací návrh, který je tedy připraven, ale nahrát ho do systému, abychom to nedublovali. To znamená, dnes jsme ho ještě nepodávali, ale v případě, že dnes projde senátní verze, je připraven tento pozměňovací návrh, který bude nahrán a hlídačkovné bude právě v rámci MPSV zařazeno. Děkuji.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Poprosím paní poslankyni Bělohlávkovou.
Poslankyně Romana Bělohlávková: Pouze krátce se chci ohradit proti tomu, co tady před chvílí zaznělo, že hlídačkovné je sociální dávka. Říkáme to pořád dokola, že
hlídačkovné není sociální dávka. Nemá to být pro ty, kdo jsou sociálně slabí, ale má to být podpora studujících rodičů, kteří řeší složitou finanční situaci. Nechci, aby se o hlídačkovném hovořilo jako o sociální dávce. Samozřejmě že vítám vstřícnost pana ministra Jurečky a doufám, že jeho slovo, pokud to bude třeba, bude platit. Jestli ne, tak mu to budu všude a vždycky připomínat. Děkuji.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji a poprosím paní poslankyni Novákovou.
Poslankyně Nina Nováková: Děkuji za slovo. Dámy a pánové, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, já jsem jeden z těch, který v Poslanecké verzi podporoval pozměňovací návrh, kterému teď říkáme pracovně hlídačkovné. Ten důvod chápu, že pro vysokoškoláka není primární, aby si někde sháněl nějaké dávky, a jaksi se cítí systémově, že patří do jiné oblasti lidské činnosti než MPSV. Ale MPSV slibovalo a mělo v programu, že Ministerstvo práce a sociálních věcí se stane Ministerstvem práce, sociálních věcí a rodiny. Já jsem také dnes slyšela, jak pan ministr Jurečka přesně hovořil o parametrech, které má připravené, a jak o tom hovořil pan poslanec Navrátil, vaším prostřednictvím, tak také potvrdil, že ty parametry jsou připravené. Bude to prostě prorodinné opatření a z technických důvodů je správné, abychom věci nepředbíhali, a skutečně to zaznělo až tehdy, když se bude projednávat příslušná legislativa. Děkuji.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. V tuto chvíli bych poprosil tedy pana senátora.
Senátor Jiří Růžička: Ještě jednou děkuji za slovo. Velice krátce, při veškeré úctě k panu poslanci Hellerovi. Vy nebudete za malou chvíli hlasovat o hlídačkovném. Vy budete hlasovat o vysokoškolském zákonu, o jeho novelizaci, o tom, jestli se zlepší podmínky k vysokoškolskému studiu, jestli se zlepší podmínky doktorandů, jestli bude někam postupovat věda. ***