Neautorizováno!


(19.00 hodin)
(pokračuje Radim Fiala)

Ve veřejném prostoru se opakovaně objevila informace, že tato novela vznikla na přání tajných služeb - tak já se vás, vládo, ptám, kdo to tady vlastně řídí, vy nebo služby? - což je další neblahý rys dnešní doby, skutečnost, že ozbrojené sbory a zpravodajské služby vstupují do politiky a dokonce se snaží politiky úkolovat a řídit na nejrůznějších úrovních. Vystupují v médiích, autoritativně říkají, co je správné, vyhrožují válkou a loví dezinformátory. To už není legrace a hlavně to není parlamentní demokracie. I proto tady dnes možná jsme, protože už tu delší dobu probíhá nebezpečný útok na základní osobní svobody občanů, který je i mimořádně snadno zneužitelný. Opravdu chceme trestat lidi za to, že sbírají jakékoliv, tedy i naprosto veřejné, neutajované, informace? Chceme trestat službu pro cizí moc? Ale cizí mocí je přece i Evropská unie. Podle nového paragrafu, o kterém mluvím, bychom mohli trestně stíhat i člověka, který prosazuje zrušení práva veta členských států v Evropské unii, protože taková věc je zjevně v zájmu cizí moci, nikoliv přece v zájmu České republiky. To jsou absurdity a paradoxy dnešní doby - a my v tom začínáme, ten boj českých občanů proti této zlovůli teprve začíná, jsme na začátku, to se bude stupňovat - a produkty nebezpečné ideologie a nedemokratického pojetí role státu a práva, stejně tak jako trestní stíhání Tomia Okamury.

Připomenu zde nyní veřejný výrok nedávného eurokomisaře, Francouze Thierryho Bretona, který v televizi RMC nedávno pronesl při tom tato slova: "Zachovejme chladnou hlavu a prosazujme v Evropě platné zákony. Pokud je nebezpečí, že by mohly být obcházeny a neuplatňovaly by se, může to být kvalifikováno jako vměšování ze zahraničí. Udělali jsme to v Rumunsku a zjevně to v případě nutnosti budeme muset udělat i v Německu." Konec hrůzostrašného citátu. Chápete, co ten člověk řekl? Že plánovali zrušení voleb v Rumunsku, pokud vyhraje někdo, kdo vyhrát nemá. Řekl, že to plánují a že to budou muset udělat i v Německu, pokud vyhraje AfD, takže se můžeme těšit na to, jak dopadnou parlamentní volby za několik měsíců v České republice. Připravme se na to, že nás budou kriminalizovat, že všechno bude špatně, a pokud vyhraje někdo, kdo vyhrát nemá, tak na základě zpravodajských služeb, na základě rozhodnutí vlády, ale hlavně nějakého Ústavního soudu, kde pan ústavní soudce Baxa řekl, že se rozhodně k tomu netočí zády, a když to bude nutné, že to udělají. Ale k tomu Rumunsku se ještě vrátím. Co tato slova znamenají v překladu, co řekl Thierry Breton? Když někde volby dopadnou nepřátelsky pro naše geopolitické představy a pro evropský projekt, konstatujeme škodlivý vliv sociálních sítí a obratem je zpochybníme, v krajním případě anulujeme.

Znovu opakuji, nezahrávejme si s tím, přátelé. Tam totiž přesně směřujeme. To je další milník na cestě k likvidaci politické opozice a politické demokracie jako systému. Začíná to mediálními útoky, pokračuje kriminalizací nepohodlných politiků a končí zatím rušením voleb, když nedopadnou podle našich představ. Poučme se v zahraničí - z toho dobrého nebo možná hlavně z toho zlého - a neopakujme cizí chyby. Pokušení kriminalizovat politické soupeře bohužel zažívá v posledních letech u nás, tedy na západě, ohromný rozmach. Trestní stíhání, které se vztahuje k jejich výkonu funkce mají nebo měli na krku Donald Trump, Marine Le Pen, Matteo Salvini, Robert Fico, Petr Bystroň a teď Tomio Okamura i další konzervativní a euroskeptičtí politici. Já o tom ještě promluvím podrobněji. Není to zvláštní, že jenom tato skupina politiků je kriminalizována, pošlapávána, vláčena před soudy, vězněna?

Komentátor Daniel Kaiser na webu Echo24 napsal mimo jiné toto: "Iniciátor trestního stíhání Tomia Okamury, Jiří Pospíšil z TOP 09, byť to nejspíš popřel, ale postupuje podle maximy: když nám nejde vládnutí, pojďme se bavit o nebezpečí fašismu. Marně se Okamura brání, že není rasista, že ten billboard je jen útok na podpis vlády pod imigrační pakt." Konec citátu. Ano, je to přesně tak. Policie a státní zastupitelství svou žádostí o vydání Tomia Okamury vyvolávají podezření, že kriminalizuje politickou kritiku migračního paktu.

Slíbil jsem, že ještě krátce okomentuji zrušení rumunských prezidentských voleb. Proč? Protože je to první memento, varování před tím, co se může stát, když sejdeme z demokratické cesty a začneme politiku kriminalizovat. Tady už se to děje a už se to děje mnoho let. Toto je pak další krok, jehož prvotní příčinou jsou snahy o omezení demokracie a o to, aby platila jen pro některé vybrané, aby to nebyla demokracie bez přívlastků, ale třeba liberální demokracie, tedy nedemokracie. Rumunsko je prvním členským státem Evropské unie, v němž byly anulovány výsledky voleb poté, co po prvním kole prezidentských voleb šel do vedení protisystémový, konzervativní, euroskeptický kandidát Călin Georgescu. Volby byly zrušeny 2. prosince, dva dny poté, co americké - tehdy ještě bidenovské - ministerstvo zahraničí vydalo vážné varování Bukurešti, aby geopoliticky nesešla z cesty. Mimochodem, to si vzpomínám, to říkali soudruzi před rokem 1989, abychom si dali pozor a nesešli jsme z cesty. Rumunský Ústavní soud byl pak v rychlém sledu seznámen s analýzou tajné služby, volby anuloval a nové proběhnou až letos v květnu, přestože ten samý Ústavní soud tři dny předtím jiným nálezem konstatoval, že volby proběhly dle zákona a nebyly nikterak zmanipulované.

Tajné služby se snažily dokázat, že operace na TikToku ve prospěch Georgesca byla iniciována a placena z Ruska. Byl to závěr bez jakýchkoliv důkazů - stejně jako závěry služeb v Německu, v Česku a v dalších zemích - bez rozhodnutí soudu, bez nějakých dalších prošetřování policie a podobně. Pak ale rumunský server Snoop.ro zveřejnil informaci, že dotyčnou kampaň na TikToku neplatilo Rusko, ale jedna ze dvou tradičních rumunských, takzvaných demokratických stran, a to Národně liberální strana. Zjistil to při svém šetření daňový úřad. Platby influencerům a přípravu hashtagu obstarala agentura Kensington Communication, což je společnost, jejíž zakladatel byl poradcem dosluhujícího prezidenta Iohannise, který vzešel právě z Národně liberální strany. Byl to právě on, kdo rumunskému Ústavnímu soudu poskytl analýzu tajných služeb. Mimochodem tento prezident, kterému byl takto uměle prodloužen mandát, předevčírem rezignoval.

Šéf strategické komunikace Fialovy vlády plukovník Foltýn na webu Seznam Zprávy prohlásil, že volby v Rumunsku byly přímé ohrožení demokracie a že jsou velké varování pro evropské země. Ministr Jan Lipavský napsal: "Rozhodně odsuzuji zákeřné vměšování ze zahraničí do Rumunska." A skutečnost? Úplně jiná, dá se říct, úplně opačná. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP