Neautorizováno!
(19.10 hodin)
(pokračuje Radim Fiala)
I to je riziko toho, když politiku a volby sebereme občanům a předáme je policii a tajným službám. Nedělejme to. V tomto kontextu je až smutně typické, že strategickou komunikaci vlády vůči společnosti má na starosti voják z povolání. Koneckonců i na Hradě sedí voják z povolání a já mám takový pocit z posledních věcí, které se dějí, že to paní ministryně Černochová nezvládá, uřídit vojáka na Hradě, vojáka v komunikaci prostě nezvládá a měla by rezignovat.
Co říká samotný ředitel civilní kontrarozvědky Bezpečnostní informační služby, generál Michal Koudelka? Podle něj se podzimní volby do Sněmovny stanou hlavním předmětem a cílem zájmu dezinformačních platforem, stejně jako dezinformačních stránek a skupin na sociálních sítích. Koudelka to řekl na semináři k problematice zahraničního vměšování do volebního procesu zde ve Sněmovně poměrně nedávno. Opět podle mého názoru dělostřelecká příprava na parlamentní podzimní volby. V České republice se podle generála Koudelky od pandemie covidu-19 etablovala domácí dezinformační scéna, kterou mimo jiné charakterizuje pragmatický přístup k rozšiřování jejího obsahu a jakákoliv nová témata vzbuzující reakce veřejnosti. Útoky a lži dezinformátorů lze podle něj očekávat i v předvolebním období, kdy se parlamentní volby stanou předmětem jejich zájmu. Já se ptám, zcela vážně, co to má znamenat? Máme se bát rumunského scénáře? Je to příprava tajné služby BIS na parlamentní podzimní volby? Kolegyně a kolegové, dávejme si na toto pozor, to by znamenalo minimálně studenou občanskou válku, ne-li něco horšího, a proto tady o tom mluvím, protože to přímo souvisí s trestním stíháním Tomia Okamury a obecně jakýchkoliv politiků za jejich legitimní politické názory. Je to signál do společnosti i policejním složkám a tajným službám, že politika a volby jsou oblasti, které už dnes nepatří občanům a jejich rozhodování, ale že do ní mohou kdykoliv vstoupit a brutálně je ovlivnit či změnit.
Pojďme na chvíli do zahraničí, na Slovensko. Je to země, která je nám nejblíž. Robert Fico nikdy nepatřil k oblíbencům liberálních politiků a médií, ale současně jimi nebyl dlouho nijak démonizován. Změna nastala, když se na podzim 2015 v Bruselu ostře postavil proti tehdejším migračním kvótám.
Nepřipomíná vám to něco? To, proč tady dneska jsme? Vidíte, téměř vždy je důvodem dehonestace či kriminalizace středoevropských pronárodních, konzervativních politiků, jejich kritika nelegální masové migrace do Evropy. Jako bychom jim chytli na nějaké jejich liberální progresivistické náboženství.
Definitivní zlom pak pro Roberta Fica přišel o dva a půl roku později v souvislosti s vraždou investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Tehdy v atmosféře společenského šoku byl vytvořen dojem, že za jejich smrtí je předseda Smeru. Otec současného šéfa slovenské opozice Michala Šimečky, Martin Šimečka, brzy po vraždě Kuciaka formuloval tezi, že to byla politická vražda a zodpovědnost za ni nese premiér Fico, který potom pod tlakem z různých stran musel podat demisi. Po dalších volbách vznikla nová vláda a Smer se ocitl v opozici.
Úřad speciální prokuratury poté, co do jeho čela nastupuje bývalý politik KDH a blízký spolupracovník tehdejšího premiéra Igora Matoviče, Daniel Lipšic, rozjíždí masivní stíhání opozičních politiků. Jsou to především akce Očistec a následná akce Soumrak z podzimu roku 2021 a jara 2022. Ficův spolupracovník a pravá ruka, bývalý ministr vnitra Robert Kaliňák, byl coby zakladatel zločinecké skupiny vzat do vazby, robert Fico byl ve stejné věci obviněn, jen za to, že Fico na jedné tiskové konferenci hovořil o daňových deliktech bývalého prezidenta Kisky, který pak byl skutečně nedávno podmíněně odsouzen za daňové machinace. Ze zpětného pohledu je evidentní, že prokurátoři tehdy účelově nadhodnotili trestní kvalifikaci tak, aby Kaliňáka s Ficem mohl vyšetřovat speciální policejní útvar NAKA, aby bylo možno poslat oba do vazby. Týden po zadržení Kaliňáka šla policie s žádostí od generální prokuratury o Ficovo vydání přímo do parlamentu, kam ji ovšem předseda parlamentu, Ficův politický protivník Boris Kollár, nepustil. Pro odebrání imunity Ficovi chyběl v Národní radě jeden jediný hlas a jen díky tomu, že se našla jedna odvážná koaliční poslankyně, Romana Tabak, která nehlasovala pro Ficovo vzetí do vazby. Jeden jediný hlas dělil Roberta Fica od dlouhodobé vazby. Pokud by k tomu došlo a pokud by to Fico přežil, zcela jistě by předloňské volby na Slovensku dopadly o dost jinak. Já se ptám, nešlo právě o to, aby ovlivnili volby? Aby dopadly volby jinak, než teď skutečně dopadly? Protože Smer bez svého lídra by zcela jistě neměl tak dobrý výsledek, jakého v roce 2023 dosáhl. Tak.
Když to vezmu podle stejného vzorce, mám se obávat, že vezmou Tomia Okamuru do vazby v době voleb? Abychom nemohli uspět, abychom tady třeba už vůbec nebyli, pro jistotu? Robert Fico se v nedávném rozhovoru pro Echo24 k tomuto momentu vracel opakovaně. Podle něho to byla jasná policejní intrika, jak ho uvězněním dostat z aktivní politiky. Proč o tom hovořím? Protože situace Tomia Okamury je v lecčems podobná té Ficově na počátku jeho trestního stíhání.
Třicet policistů prý tehdy čekalo v garážích slovenského parlamentu, aby ho teatrálně odvezli do vazby. Nutno dodat, že i Robertu Kaliňákovi, jehož speciální prokuratura musela pro nedostatek důkazů záhy z vazby propustit, se později za nezákonnou vazbu musel omluvit slovenský stát, ale měsíce života bez rodiny mu to už nevrátí, a to známe i mnohem horší případy, jak dopadlo nezákonné vazební stíhání třeba v případě generála Lučanského, který ve vazbě za dosud nevyjasněných okolností zemřel. - Proto jsem říkal, pokud by to Fico přežil. - Závěrem dodávám, že slovenská prokuratura zrušila stíhání Roberta Fica i Roberta Kaliňáka, cituji: "Konstrukce skutků byla tak neurčitá, že obviněným neumožňovala využít práva na obhajobu. Nevěděli, vůči čemu se mají bránit," řekl k tomu mimo jiné náměstek slovenského generálního prokurátora, Jozef Kandera. Chápete to? Oni se nemohli obhajovat, protože nevěděli proti čemu.
Dámy a pánové, přestaňme už dělit politické strany a politiky na demokratické a nedemokratické. Je to minimálně nesmírně sprosté a mnohdy už i životu nebezpečné. Byl by to návrat před rok 1989, kdy byla možná jen jedna pravda, a kdo šířil něco jiného, byl ostrakizován a kriminalizován. Já říkám: je to tady zase. Kriminalizací nositelů názorů, které jsou odlišné od pomyslné hlavní linie, chce vláda vystrašit většinovou populaci tak, aby se obávala veřejně prezentovat své názory. O to se tady také, přátelé, hraje. To má být také jedním z cílů trestního stíhání našeho předsedy. Dámy a pánové, boj za svobodu je věčný a každá generace si jej musí vybojovat sama. Ta naše má tu smůlu nebo štěstí, že o tuto svobodu musí bojovat opakovaně. V listopadu 1989, za doby pandemické smlouvy o covidu a nyní, kdy je už několik let veden útok na svobodu slova, který se bohužel stupňuje. Jak říká právník a vysokoškolský pedagog, docent Zdeněk Koudelka: "Bojujme tento boj za všechny postižené cenzurou bez ohledu na to, zda čteme nějaký web či tisk. Svoboda je nedělitelná. Práva lidí buď platí pro všechny, nebo neplatí pro nikoho. Pokud se práva ukradnou nyní jen někomu, tak lidem, kterých se to netýká, budou ukradena později."
Jaký je ale nyní stav? Pokud někdo hlásá názory v rámci omezené svobody, kterou vláda toleruje, psát může. Pokud jde mimo vládou dovolené hřiště, snaží se jej vláda a příslušné orgány umlčet způsobem, který není upraven zákonem. Svoboda devadesátých let minulého století je pryč. Putujeme k únoru roku 1948, případně někam mezi léta 1939 až 1945, a to já tedy fakt nechci. ***