Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(11.00 hodin)
(pokračuje Andrej Babiš)

Tento krok, vážení spoluobčané, vzbudil vážné otázky o možném politickém vlivu na průběh vyšetřování, jelikož GIBS přímo spadá pod premiéra Petra Fialu, který má v IKEM svého zdravotnického poradce Ivana Netuku. Vznikají tak oprávněné pochybnosti, zda pan premiér nevyužil inspekci k manipulaci s případem a jeho případnému zametení pod koberec.

Role ministra Válka v celém skandálu byla od začátku chaotická a nekompetentní. Ačkoliv měl o napjaté situaci v IKEM informace již dlouho před vypuknutím aféry, odmítal ji řešit a bagatelizoval svědectví o nátlaku na lékaře. Když se skandál dostal na veřejnost, Válek se nejprve postavil na stranu Stiborka a Malého, odmítl přiznat jakékoliv pochybení a tvrdil, že nemá žádné důkazy o jejich provinění. Ani poté, co se ukázalo, že Stiborek podnikal v úvěrovém byznysu s horentními úroky, nejdříve hrál mrtvého brouka, než Stiborka odvolal. Válek však vzápětí jmenoval do vedení nemocnice právě Malého, který byl s kauzou přímo spojen. No, tak zajímavé.

Situace v IKEM, která měla být vyřešena okamžitým odvoláním všech podezřelých a důkladným auditem nemocnice, se kvůli ministrově neschopnosti táhla celé měsíce. A až pod tlakem veřejnosti a médií byl Malý donucen odstoupit, ovšem v nemocnici zůstává nadále jako lékař a bude se nadále podílet na klíčových projektech. No, otázka, je to tak nepřehledné, že vlastně nikdo neví, kde je pravda. Na svém postu zůstává i šéf IT Raška, přestože podle vyšetřovatelů hrál klíčovou roli při získávání kompromitujících materiálu proti lékařům.

Celý případ je dalším dokladem systémového selhání českého zdravotnictví pod vedením ministra Válka. Ukázal nejen na nefunkčnost vnitřní kontroly a etických mechanismů v klíčových zdravotnických institucích, ale také na propojení politiky neprůhlednými zákulisními machinacemi. Místo, aby ministerstvo zasáhlo a zajistilo transparentní vyšetření případu, nechalo celou věc vyhnívat, což vyvolává pochybnosti, zda ve hře nebyly politické zájmy.

Korupční skandály Motol - a konečně tu máme zatím nejnovější skandál korupcí v Motole, který jde také za panem Válkem, i když se snaží tvrdit opak. Tento skandál odhalil obrovské selhání kontrolních mechanismů a absenci jakékoliv odpovědnosti ze strany ministerstva. Válek se po propuknutí skandálu snažil stylizovat do role bojovníka proti korupci a prohlašoval, že vyčistil Augiášův chlév. Ve skutečnosti ale jen sledoval, jak mu policie servíruje případ na stříbrném podnose, a odvahu odvolat Ludvíka našel až ve chvíli, kdy ředitel seděl ve vazbě. Sám přiznal, že žádné (Nesrozumitelné.) Dění v nemocnici neměl. Což je alarmující vzhledem k tomu, že právě Ministerstvo zdravotnictví má přímý dohled nad Motolem jako svou přímou řízenou organizací. Pokud skutečně neměl o rozsáhlém koaličním systému žádné informace, tak je to přiznání fatální nekompetence.

Tento skandál je jen dalším důkazem Válkovy neochoty a neschopnosti řídit svůj rezort. Místo toho, aby zajistil, že nemocnice hospodaří transparentně, a místo toho, aby pokračoval v tom projektu, který my jsme chtěli mimo Motol, protože od samého počátku našeho projektu Motol byl proti, tak to, ty peníze, které my jsme zařídili v zahraničí, skončily v Motole a Praha přišla o nejmodernější onkologickou nemocnici v Evropě. Válek se pokusil celou věc samozřejmě hodit na mě, že pravda je taková, že Válek měl na to tři roky ve funkci, aby to řešil. Pokud dnes je tak přesvědčený, že to byl náš problém, což nebyl.

V kauze Motol nejde jen o neschopnost Válka a korupci, ale také o vážné finanční dopady. Motol čerpal peníze evropských fondů, které já jsem vybojoval z Národního plánu obnovy, a teď hrozí, že kvůli korupčním machinacím bude muset Česká republika dotace vracet. Odpovědnost za toto riziko padá přímo na Válka, který nedokázal zajistit základní kontrolní mechanismy. Ano, my jsme donutili ředitele nemocnic na tu prověrku NBÚ a asi nikdo nebude zpochybňovat, že NBÚ to prověřili. Ale ta prověrka měla pět let trvání, takže co se stalo v roce 2024, to by měl vědět pan Válek. A samozřejmě Válek odepřel lidem tu nejlepší onkologickou péči, na kterou my jsme vyjednali miliardy. A to mluvím o tom rozhodnutí zrušit plánované onkologické centrum ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Ale neměla to dělat ta nemocnice, měla to být samostatná nemocnice jako Masarykův onkologický ústav v Brně, protože Brňáci mají nejlepší onkologickou nemocnici v České republice. Že, pane ministře? A Pražáci tam chodí na prevenci, protože v Praze nemáme pořádně ani prevenci a čeká se dlouho.

Zrušení výstavby onkologického centra bylo zdůvodněno snahou posílit regionální onkologická pracoviště a tvrzením, že priorita není jeden barák někde, ale kvalitní dostupná onkologická péče pro všechny občany České republiky. No, ale tu onkologickou nemocnici jsem si nevymyslel já, s tím přišli nejlepší odborníci na prevenci rakoviny a onkologičtí lékaři. Oni s tím přišli, já ne. Takže lze konstatovat, že kauza v Motole vznikla hlavně kvůli rozhodnutí paní... Ale samozřejmě nebudeme to úplně extrémně interpretovat, ale kdyby ministerstvo pokračovalo v tom našem projektu, tak možná by v Motole méně nakradli.

Válkův přístup v této otázce odhaluje nejen slabé manažerské schopnosti, ale také zásadní absenci strategického myšlení. Zatímco vyspělé země budují specializovaná onkologická centra s nejmodernější léčbou a výzkumem, Česká republika díky Válkovi tuto možnost promarnila. Aby toho nebylo málo, obrovské sumy byly nasměrovány do prostředí, kde místo investic do lepší péče končily na předražených zakázkách a v kapsách manažerů, lobbistů a právníků, kam se jim ani nevešly.

Kauza Motol není jen dalším skandálem českého zdravotnictví a já jsem o tom už tady mluvil. Je to o Health Corruption Report, který zveřejnila Evropská unie v roce 2013. Ano, 2006. A zase to byla ODS, která byla u toho. Takže za této vlády, vážení spoluobčané, skutečně se dějí neuvěřitelné věci a těmi nejvíc poškozenými nejsou jenom důchodci a zaměstnanci a studenti, a tak dále, ale samozřejmě všichni jako pacienti.

Za jedenácté mám tady hodnocení Válka ze strany kyperského serveru. Chtěl bych zdůraznit, že moje kritika na rozdíl od útoku pana Válka vůči mně není personální, ale věcná a faktická. To jsou všechno informace, které lze dohledat ve veřejných zdrojích, a přidám tady ještě jeden článek jednoho, vlastně proč nejmenovaného, známého kyperského serveru z 19. února, aby občané věděli, jak je ta situace ve zdravotnictví špatná.

Článek - Ministr Válek nesplnil úkol. Příští vládě nechá časovanou bombu. "Ministr zdravotnictví Válek dostal loni od vlády za úkol vydat úhradovou vyhlášku, jež by zajistila vyrovnané rozpočty zdravotních pojišťoven. Ty ale letos skončí v deficitu a nová vláda po volbách zdědí zásadní problém." Já myslím, že nová vláda po volbách zdědí tolik problémů, že to bude úplně neskutečné, kam to dovedli, tady tahle vláda, za ty tři a půl nebo čtyři roky. Za chvíli to budou čtyři roky. "Bude to skoro rok, psal se duben 2024. Vláda projednávala a schválila na první pohled nudný materiál, jímž bylo Usnesení k Rozpočtové strategii sektoru veřejných institucí České republiky na léta 2025-2027 a Konvergenčnímu programu České republiky. V usnesení se nicméně objevil odstavec, v němž vláda ukládá místopředsedovi vlády a ministru zdravotnictví vydat do 31. října 2024 vyhlášku o stanovení hodnot bodu, výše úhrad za hrazené služby a regulačních omezení," normálně se to, všichni to nazývají úhradová vyhláška, "pro rok 2025 v takovém znění, které umožní vyrovnané hospodaření systému veřejného zdravotního pojištění v roce 2025."***




Přihlásit/registrovat se do ISP