Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(13.30 hodin)
(pokračuje Mikuláš Bek)
Stát nevlastní ty budovy, nerozhoduje o struktuře škol u jednoho zřizovatele. Ty náklady ovlivňují zřizovatelé, a proto je správné, věcně správné, aby také ovlivňovali nákladnost té fyzické práce, která je s tím spojena, nejenom ty náklady provozní, jako jsou energie.
A ještě mi dovolte, abych jasněji možná řekl to, co v té diskusi zatím zaznívá jenom částečně. To zvýšení podílu zřizovatelů na financování škol má jeden podstatný důvod. Česká republika čelí velkému problému, který spočívá ve fragmentaci našich škol. Máme velké množství příliš malých škol. A v dosavadním nastavení vlastně nemají zřizovatelé žádný impuls, který...
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Omlouvám se, pane ministře, že vás přerušuji. Kolegyně, kolegové, prosím o ztišení. Děkuji.
Ministr školství, mládeže a tělovýchovy ČR Mikuláš Bek: V tom dosavadním nastavení vlastně nemají zřizovatelé žádný významný ekonomický impuls k tomu, aby se zabývali optimální strukturou svých škol. Máme-li vlastně překonat tu fragmentaci, máme dvě možnosti. Jedna je ta, kterou navrhuje koalice, a to je cesta zdola, dobrovolná, na základě motivace v daňových výnosech obcí. Druhá cesta by znamenala návrat k minulosti, k centralistickému řízení školství, k posílení role státu, vytváření nějakých struktur na úrovni okresů, obcí s rozšířenou působností. Jsou to návrhy, které zaznívají i v našem veřejném prostoru, ale to jsou návrhy, které by vedly k mnohem větším nákladům pro státní rozpočet a vedly by k oslabení autonomie zřizovatelů. Takže koalice podporuje tu dobrovolnou, ekonomicky motivovanou spolupráci obcí. To jsou ty dva různé přístupy. Děkuju za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane ministře. Nyní se s faktickou poznámkou přihlásil pan předseda Josef Cogan, poté paní poslankyně Lenka Knechtová. Prosím, pane předsedo, máte slovo.
Poslanec Josef Cogan: Vážená paní předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, já bych si dovolil tímto reagovat na průběh nejen dnešní rozpravy, ale i těch předchozích rozprav, které už tady proběhly. Sněmovní tisk projednáváme ve třetím čtení již potřetí. Strávili jsme na něm už hodiny. Celkově teď je to asi šest a půl hodiny. Byl i pauzován tento tisk, přičemž ve třetím čtení se koná rozprava, ve které lze navrhnout pouze opravu účinností legislativně technických chyb či chyb gramatických, písemných nebo tisku.
Z průběhu jednání už je postupně zjevné, že ta rozprava má takový spíš obstrukční charakter, kdy se vesměs ty argumenty opakují a cyklí a znovu se opakují ty argumenty, které už tady několikrát proběhly, přičemž asi jediný významný spor, který tady je, je otázka financování nepedagogických pracovníků. My věříme té subsidiaritě to, že vlastně ti zřizovatelé budou postupovat řádně, a máme za to, že tento spor bychom měli rozhodnout hlasováním a neměli bychom dál prodlužovat tady záměrně tu nejistotu.
Co se týče účelu, tak účelem rozpravy je nepochybně už jen znemožnit hlasování v rámci třetího čtení, a tím je určitě narušen ústavní princip rozhodování vycházející z vůle většiny vyjádřené svobodným hlasováním. Proto si dovoluju tímto dle usnesení Poslanecké sněmovny číslo 248 z 26. února 1997 navrhnout, aby se o všech návrzích podaných v tomto bodě hlasovalo 28. 5. ve 12.00.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane předsedo, zaznamenala jsem tedy váš procedurální návrh, abychom o tomto návrhu zákona hlasovali napevno 28. 5. ve 12 hodin. Budeme tedy o tom bezprostředně hlasovat. Zaznamenala jsem vaši žádost o odhlášení, odhlásila jsem vás a poprosila bych, abyste se přihlásili svými identifikačními kartami. Počkáme, až se ustálí počet přihlášených. Zdá se, že se nám počet přihlášených ustálil.
Já zopakuji, že budeme hlasovat o návrhu pana předsedy Cogana na to, abychom o tomto návrhu hlasovali napevno 28. 5. ve 12 hodin.
Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 114, přihlášeno 131 poslanců a poslankyň, pro 79, proti 52. Návrh byl přijat.
A nyní budeme pokračovat v projednávání, vypořádáme se s faktickými poznámkami. Na řadě je paní poslankyně Lenka Knechtová, poté paní předsedkyně Alena Schillerová, obě s faktickými poznámkami.
Poslankyně Lenka Knechtová: Vážená paní místopředsedkyně, děkuji za slovo. Já bych ráda reagovala na to vyjádření pana ministra ohledně toho, že máme překonat jakousi fragmentaci našeho školství. Já bych chtěla poprosit, abychom se zkusili naopak na tu fragmentaci dívat jako na něco, co je charakteristické pro Českou republiku, to, že to takhle máme, a respektovat ten historický vývoj. Protože samozřejmě naše školství po roce 1989 zažívalo tu euforii, kdy můžeme to vzdělávání dělat podle nás, podle toho, jak si to v těch regionech představujeme, jaké máme možnosti. A já v tom vidím naopak velký bonus. Samozřejmě to souvisí s finančními prostředky, ale ty finanční prostředky investované do vzdělávání, které je i takovýmto způsobem frekventované, jsou dobře investované. Protože i když si spočítáte potom ty náklady, jaké investují rodiče do toho, aby děti dojely do nejbližší základní školy a tak dál, a tak dál, tak to jsou všechno věci, které my přinášíme těm občanům. A tady si myslím, že o to tady jde, aby to vzdělávání měly ty děti co nejblíž. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní poslankyně. Nyní vystoupí s faktickou poznámkou paní předsedkyně Alena Schillerová. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Alena Schillerová: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Tak po čtrnácté, pokud dobře počítám. Po čtrnácté jste dali pevné hlasování na dvacátého osmého. Opravdu demokraté jako víno, jak se říká u nás na Moravě. Vedete to teda opravdu skvěle. A přitom šlo o jediné, jenom o to, aby tady vystoupil pan ministr Bek - nejlépe teda ministr financí, aby vystoupil, to by bylo ještě lepší - aby řekl, kde se ty peníze vezmou, na ty nepedagogy. O to, o jediné šlo. (Potlesk z lavic ANO.) A mohli jsme to mít projednané za chvilku, protože ten zákon není až tak problematický. Nám vadí tady toto. Ptají se vás na to všichni, ale vy radši strčíte hlavu do písku, radši prostě dáte pevné hlasování a nějak to zase prohrnete. No, neprohrnete, neprohrnete. Ty peníze tam holt nemáte a budete je tam muset dát ještě tento rok. Vaše vláda. Tak jsem na vás moc zvědavá a buďte si jistí, že to budeme sledovat ostřížím zrakem. Děkuju.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Nyní je s faktickou poznámkou přihlášena paní poslankyně Nina Nováková. Prosím, máte slovo. ***