Neautorizováno!
(11.30 hodin)
(pokračuje Karel Havlíček)
Pak jste se pochlubili rozpočtovými úspěchy. Tak rozpočtové hospodářské úspěchy? Ano, 1 200 miliard korun - součet rozpočtového schodku. A teď určitě budete argumentovat tím: No, ale musíte do toho započítat tu inflaci. No, že vy jste ji nezapočítali do té tabulky, když jste to dávali na tu takzvanou reálnou mzdu? Zajímavé. Takže vám, když se to nelíbí, v tu chvíli se to tam nezapočítává. Když se vám to líbí, tak se vám to započítává, prostě peklo. Ale v každém případě těch 1 200 miliard korun je neoddiskutovatelných. Kdybych to vzal tedy přes náš schodek, za tři roky jste udělali větší než my za osm let.
Ještě důležitější je ale to, čím vy často argumentujete, a mimo jiné to taky máte v té vaší tabulce, a to je vlastně saldo vůči hrubému domácímu produktu. Píšete: My máme jenom minus 2,2 procenta, zatímco vy jste měli minus 5 procent v covidové době. No, to máte pravdu, ale možná by ještě stálo za to se zamyslet, proč byla v covidové době ta úroveň nižší. No, byla nižší proto, protože, světe div se, klesal hrubý domácí produkt. Ještě jednou: klesal hrubý domácí produkt, čili poměr salda vůči tomu HDP. Logicky na to má vliv co? Má na to vliv právě ten hrubý domácí produkt. Mezi lety 2019 až 2020 klesal, a dokonce 2021 byl ještě nižší než v roce 2019, což ale nebylo jenom u nás, to bylo ve všech zemích, prakticky ve všech zemích v Evropě. Takže když se podíváte na to, jaký byl ten poměr u nás a v jiných zemích a jaký je dnes, vidíte, že to je plus minus pořád poměrově stejné vůči ostatním zemím. Byl to naprosto mimořádný jev, kdy klesá hrubý domácí produkt. Jinak v letech před tím, abychom byli tedy úplně jaksi přesní, 2017, 2018, 2019 a tak dále, jsme měli dokonce kladný. Vy jste měli minus celá 2 procenta, my jsme byli plu-so-ví! Tak jenom když srovnáváme.
To, co je to nejpodstatnější, je to, že vy máte 1 200 miliard korun součtový schodek, výrazně větší než za nás, ovšem za situace, kdy vám rostl hrubý domácí produkt - byť ne tolik, kolik bychom si přáli, ale rostl. Jinými slovy, popoháněla vám to inflace. Ale to, co je ještě důležitější, je to, že vy jste ještě zvýšili daně. My jsme nezvyšovali daně, abychom si pomohli v příjmech. Stejně tak jste přehodili ze státu na spotřebitele, na zákazníky, na firmy a na domácnosti víc jak 60 miliard, to bylo v tom roce 2024 na začátku těch regulovaných složek energie. Jinými slovy, vy jste odlehčovali státnímu rozpočtu, převáděli jste to na domácnosti a na firmy, ať už v daňové oblasti, anebo říkejme v té nepřímé daňové oblasti, což jsou ty platby za regulované složky. Popoháněla vám to inflace. Měli jste na rozdíl od nás byť malý, ale měli jste růst hrubého domácího produktu. Zaváděli jste speciálně ještě další daně, windfall tax a tak dále, což vám nesmírně pomohlo. Přes to všechno jste udělali tenhleten součtový schodek, takže tímhletím se, prosím pěkně, chlubíte? A nám budete vyčítat, že jsme v době, kdy jsme měli pokles hrubého domácího produktu, jinými slovy pokles příjmů, kdy jsme nezvýšili daně, kdy jsme zvýšili investice do dopravy z 87 na 127 miliard korun a kdy jsme nehodili přes palubu na rozdíl od vás firmy, živnostníky a tak dále v době covidové krize, zatímco vy jste se na ně úplně vykašlali v době krize energetické, tak vy nám budete vyčítat, že jsme měli vyšší schodek? To si nevzpomínáte na to, že jste křičeli: Dávejte víc, dávejte plošně, dávejte všem, že jste nás nutili, abychom podnikatelům dávali nikoliv 50 procent z nákladů, ale 70, dokonce až 100 procent z jejich výnosu? To si na to nevzpomínáte? Takže tady nemáte sebemenší právo na to něco nebo někoho kritizovat.
Další oblast hospodářské politiky jsou podnikatelé. Tak si to pojďme rozebrat, ty podnikatele. Co potřebuje podnikatel pro to, aby mohl seriózně fungovat, aby mohl platit daně, jinými slovy před tím, aby mohl vydělávat? Potřebuje předvídatelné investiční prostředí, daňové prostředí, trh práce a potřebuje pochopitelně předvídatelné energetické prostředí.
Jak jste to vyřešili s tím investičním prostředím? Nasadili jste naprosto nekompromisně windfall tax - na toho ano, na toho ne. Když jsme vás varovali, ať nedáváte 60 procent, ale pouze 30, 35 procent, tak jste se nám vysmáli. Jak dopadla windfall tax? Vždyť to zaplatila skoro všechno společnost ČEZ, bankéři se vám vysmáli. Místo 34 miliard jste získali 700 nebo 800 milionů korun a výsledek windfall tax je takový, že to platí zejména jedna společnost v České republice.
Co se týká parametrů investičního prostředí, jakým způsobem jste vydrbali s investory do nových technologií, do fotovoltaiky? Popřeli jste všechno, co jste říkali ještě v roce 2021, a změnili jste jim za pochodu podmínky. I to je důvodem toho, proč máme klesající nebo říkejme výrazně nižší investiční výkonnost firem. Jinými slovy, firmy - privátní sektor investuje výrazně méně, než jak se očekávalo.
Druhá oblast je předvídatelnost energetická. No, tak to jste dohráli tak, že navzdory tomu, že zde energie máme levně vyrobené, že jich máme přebytek, tak je máme jedny z nejvyšších vůbec v celé Evropské unii. To už jsem zde říkal, popisoval jsem to na domácnostech, u firem to není o mnoho lepší. Těžko vysvětlíte našim firmám, že v době krize v Německu měli o čtvrtinu nižší ceny energií než v České republice, když je od nás do značné míry ještě kupují.
Další fatální průšvih je zapojení českého průmyslu. Já už jsem zde zmiňoval, jakým způsobem jste ho zapojili, či spíše nezapojili v oblasti jádra, jakým chaotickým způsobem k tomu přistupujete. Místo abychom se snažili tady vybudovat kapacity, abychom se snažili propojit velké firmy, střední firmy, startupy, spin-offy, studijní obory a vytvořili jsme tady, teď to řeknu trošku nadneseně, jaderný hub, tak ve finále tam zapojíte pár velkých firem, výrazně méně pod podílem, který jsme si představovali, a tvrdíte: Nebojte se, v příštích letech to určitě doženeme a těch 60 procent dohrajeme. Tak já tvrdím: co je psáno, to je dáno a velmi, velmi těžce se to bude dohánět.
Stejně tak je to na Ministerstvu obrany - nekoncepční systém práce s tuzemskými firmami. Tu to dostane, tu to nedostane, ta firma. Ale to, co tady máme budovat, to znamená kapacity, zvyšovat tady kapacity, propojovat je s malými a středními firmami, využívat toho, že ty firmy vydělávají neskutečné prostředky, a tlačit je do toho, aby je dávaly do výzkumu - podívejme se, kolik dáváme na výzkum v oblasti obrany: hanebně, hanebně málo, jsou to stovky milionů korun. To potom nevytvoříme nikdy přidanou přidanou hodnotu. Máme šanci tady v obranném průmyslu vybudovat velmi silný sektor, který bude vyvažovat automobilový průmysl, ale to s tím musíme koncepčně pracovat a musíme zapojit nejenom pár vybraných velkých firem, ale malé a střední firmy. A opět univerzity, spin-off, startup a vytvořit tady prostředí. Chaotický způsob, kterým se dneska na Ministerstvu obrany přidělují zakázky, nic takového do budoucna neslibuje.
A můžeme pokračovat dál a dál. Čím jste to úplně uzavřeli s podnikateli, je způsob komunikace: povýšený, arogantní. Dorazit na Zemi živitelku do Českých Budějovic v době energetické krize a vyřizovat si účty se svým politickým soupeřem tím, že řeknu: Jsou zde firmy, které nějak nepřiměřeně vydělávají peníze, měli bychom se na to podívat, je nejenom jak z dílny Milouše Jakeše, ale je současně úplně řekl bych typický rys v současné vládě. Vy vlastně nepřejete těm firmám. Vy byste měli poděkovat všem firmám, které vydělávají slušné peníze navzdory vaší politice, navzdory vysokým cenám energií, a měli byste poděkovat, že zde zaměstnávají, že vydělávají, a je úplně jedno, jestli patří vlastníkovi A, nebo vlastníkovi B, jestli je to malá firma, velká firma, česká nebo nadnárodní.
A za druhé, co byste měli udělat? Měli byste se soustředit na to, aby zaplatily ty firmy daně. To je všechno, nic jiného vám nepřísluší. Ale to, že kritizujete firmy v době energetické krize, že mají nějak vysoké zisky, je něco neuvěřitelného. Kdo tady má to hospodářství táhnout? Stát? To jste si možná vysnili vy, ale to fakt nefunguje. Jediný, kdo je schopen ho postavit na nohy, jsou firmy.
Pak jsme u dopravy. Tam jste se pochlubili opět nějakými čísly a já tu dopravu nijak úplně fatálně nekritizuji. Vy pokračujete v tom, v čem jsme my začali, a v zásadě bych řekl, že to, co je dnes připraveno, tak to skutečně stavíte. Nejde to takovým tempem ve smyslu zvyšování, jako to bylo za nás, ale to je dáno taky tím, že ten náš skok byl poměrně velký. Z roku 2020 na 2022 jsme skočili z 87 na 132 miliard. Vy jste těch 132 miliard v roce 2022 přepsali, což je v pořádku, a pak jste nasadili v dalších letech 150, 150 a 160 miliard. Ano, ta dynamika tam není taková jako za nás, ale v zásadě bych řekl, že se staví, což je dobrá zpráva. Ale každý, kdo kdy postavil garáž, velmi dobře ví, že to je na základě toho, že jsme předpřipravili ty projekty. Buď se za nás zahájily ty stavby, anebo jsme měli komplet projekty připravené. ***