Neautorizováno!


(11.20 hodin)
(pokračuje Karel Havlíček)

V každém případě v tuto chvíli netušíte, co sem všechno proudí stran té západní, říkejme německé trubky, protože i tam jde směska například z Francie, a světe, div se, Francie zněkolikanásobila nákup ruského LNG, stejně tak Španělsko. Jinými slovy, i část tohoto plynu jde do těch německých trubek, takže rozhodně to není nula.

Co se týká ropy, tak ano, ropa - je pravda, že v tuhletu chvíli je prakticky na nule, i když je to opět trochu v uvozovkách prakticky na nule, protože nevíme nikdy, co sem proudí z té takzvané jižní trubky, jižního plynovodu. V každém případě ale se prokázalo, že ani za vaší vlády jste na to neměli žádný vliv, protože ještě za nás se odebíralo přibližně 50 procent ruské ropy prostřednictvím Družby, za vaší vlády už to vesele bylo i kolem 60, 63 procent.

Proč to říkám? Neměli jste na tom žádnou vinu, stejně tak jak jsme na tom my neměli žádnou zásluhu, že to bylo za nás o něco menší, než za vás. Bylo to dáno rozhodnutím soukromého subjektu anebo říkejme mezinárodního zahraničního subjektu, v tomto případě PKN Poláků. Ti se rozhodli, že budou kupovat ruskou ropu, protože pro ně v danou chvíli byla výhodnější. Nyní se rozhodli, že budou brát tu ropu z té jiné trubky. Ano, došlo ke zkapacitnění, to je pravda, za vaší vlády se dotáhlo zkapacitnění toho ropovodu jižního, za naší vlády se na tom připravily studie proveditelnosti. Vy jste to dotáhli, ale opět chci tím říct, že o tom, jestli sem bude proudit ruská ropa, podobně jako s tím plynem, nerozhoduje vláda. O tom rozhoduje subjekt, který ji kupuje, a vláda na něj nemá vliv.

Co se týká jádra, v rámci jádra jste měli, pane premiére, tři úkoly. Víte velmi dobře, že jsme vám to připravili úplně komplet. Byl připraven tendr, byl připraven zákon, bylo připraveno bezpečnostní posouzení, finanční model, obchodní model, investiční model a dotáhli jsme taxonomii, která byla 31. 12. 2021 vyhlášena Evropskou komisí. I když si ji přivlastňujete, protože v těch dalších týdnech se tam ještě dolaďovaly některé věci, tak byla komplet připravena za naší éry. Ale to není to nejpodstatnější, co si přivlastňujete. Podstatné je to, že jste dostali tři domácí úkoly. První byl dotáhnout tendr, jinými slovy, odeslat to na tři dodavatele, které jste měli komplet připravené: Spojené státy, Francie, Jižní Korea, a pochopitelně podepsat kontrakt. Jak dopadl tenhleten domácí úkol? Vybrali jste firmu, kterou bychom vybrali i my, protože skutečně předložila nejzajímavější nabídku, doporučila to společnost ČEZ. Jak dopadl vlastní podpis, všichni velmi dobře víme. V prvním kole totální blamáž, ostuda - místo abyste to podepsali okamžitě, v době, kdy rozhodl ÚOHS, tak jste už chtěli udělat píár show, pozvali jste si sto Korejců, kteří se ve vzduchu dozvěděli nemilou událost, a to je to, že se nic podepisovat nebude. Ostuda jenom proto, že marketing a píár zvítězil nad racionalitou a nad doporučením těch, kteří tomu rozuměli, respektive těch, kteří tlačili na ten podpis. Dobře, ve druhém kole už jste si na to dávali pozor. Naštěstí to dopadlo tak, že soud rozhodl tak, jak rozhodl. Jinými slovy, podepsali jste to a v zásadě v danou chvíli musíme pouze věřit tomu, že se to podaří dohrát, protože uvědomme si, že jste si totálně rozhodili Francii, Evropskou komisi a tak dále, nikoliv tím, že jste vybrali někoho, kdo byl lepší, ale tím, jakým způsobem jste komunikovali či spíše nekomunikovali. Takže na druhý pokus jste podepsali. To, že jste tady za tímhletím pultíkem, pane premiére, říkal, že my jsme smutní z toho, že vy jste to podepsali, tak bych chtěl jenom připomenout, že bez nás byste nepodepsali vůbec, vůbec nic. Pan ministr Vlček, ten dodnes nepochopil, jakým způsobem se tendr připravoval, ve smyslu toho, co jste dostali od nás - to, že prohlásil v posledních dnech, že nebýt této vlády, tak by to skončilo v rukou Rosatomu, spočívá - řekl bych spíše naznačuje to, že se nejenom neseznámil s agendou Ministerstva průmyslu a obchodu, ale že je úplně mimo. Ještě jednou, my jsme byli ti, kteří Rosatom vyřadili, ale hlavně, předali jsme vám tři potenciální kandidáty, těm se to mělo odeslat, a to, že se to odeslalo, to je pravda, ale to už ani jinak udělat nešlo. Takže poprosím pana ministra Vlčka, aby se když tak zorientoval na tom rezortu - já vím, že tam není příliš dlouho - aby se zeptal kolegů a aby si zjistil, co jsme vám vlastně předali, protože buď cíleně lže, anebo je úplně mimo.

Druhý úkol, který jste dostali, bylo zabezpečit 60 procent českého průmyslu - no, tak jste zabezpečili 20 procent. Není pravda, že to je 30 procent, je to tak, že se to dá dneska odmávat. Skutečně zakázka je pro český průmysl na úrovni 20 procent, což je turbína a což je strojovna. Dalších 10 procent jste vytlačili na poslední chvíli, že by se o tom dalo diskutovat, a připusťme - diskutujme si, to je šance, nebo není šance, ale rozhodně to není podepsáno, a dalších 30 procent je totálně v luftu. Takže jste na třetině toho, jak to mělo být. Jenom podotýkám, kdyby to dopadlo tak, jak je to dneska zasmluvněno, nikoliv tak, jak my jsme navrhovali a měli jsme předběžně v  zadávací dokumentaci, tak je to ztráta pro český průmysl více jak 400 miliard korun, což je mimo jiné více, než kolik budou stát ty dva bloky.

Třetí úkol, který jste dostali v rámci jádra, je notifikace. Notifikaci jste dostali předpřipravenou na pátý blok, ta se dotáhla. Co se týká bloku číslo 6, ta je v nedohlednu, a jsem tedy zvědavý, jakým způsobem se bude dávat dohromady poté, co jste úplně, ale totálně rozhodili vztahy s Francouzi, kteří mají nepochybně velký vliv na to, jak se bude naše notifikace schvalovat.

Další oblast vaší hospodářské politiky je bydlení. Konečně reaguji tedy na to, jak říká pan ministr Výborný: lidi zajímá víc bydlení než bitcoiny. No, já mám ten pocit, že dneska je zajímají ty bitcoiny možná více, ale to je věc jiná. Nejde o pocit, jde opět o čísla, pane ministře Výborný. Jak to tedy dopadlo s tím bydlením? Pojďme si porovnat stavební povolení v roce 2021 - mimo jiné covidové období, nebylo to jednoduché - a rok 2024: 33 995 bylo stavebních povolení na bytovou výstavbu v té době roku 2021, zatímco v minulém roce 24 260, zaokrouhluju to, přibližně o 10 000 méně stavebních povolení. To je výsledek vašeho zrychlení výstavby bydlení, o 10 000 méně. A jak je to se zahájením vlastní výstavby nových bytů? Zatímco v roce 2021 - opět covidové období, nejednoduché - 44 992, a vy jste zahájili v minulém roce 36 614, o více jak 11 000 bytů jsme zahájili v roce 2021. A  můžete mi říct, ale to byl ten rok 2024 - teď jsem někde četl nějaký článek, že jsme cíleně vypíchli jenom ten jeden rok - tak se pojďme podívat, jak je to v posledním změřeném měsíci, když tedy tvrdíme, že minulý rok dopadl špatně, což tedy je zcela zjevné, že dopadl špatně. Tak v 2025 čili v květnu jste zahájili bytů o 26 procent méně než v minulém roce, o 26 procent méně než v minulém roce. Já myslím, že všichni tušíme, kde je zakopaný pes, a to je ve vlajkové lodi vaší hospodářské politiky, což byl stavební zákon. Náš jste zničili, ačkoliv se dva roky připravoval, ačkoliv to byl stavební zákon roku. Tady jste se postavili za pultík, hrdě jste řekli: Budeme mít náš vlastní. Kritizovali jsme to, ale to je tak asi všechno, co jsme mohli dělat. No, tak jste to zlepšili. Zlepšili jste to tak, že nefunguje prakticky nic. Podívejte se, kolik se tady udělilo stavebních povolení od července roku 2024. Všichni velmi dobře víte, že vás před tím varovaly profesní spolky, asociace a tak dál, nejenom opozice - odborníci. Totálně jste to dodrbali, totálně jste to dodrbali.

Ale opravdu mě pobavil poradce pana premiéra pan Křeček, který teď na jednom velkém vystoupení na konferenci, kde jsem tedy shodou okolností taky byl a vystupoval, tak se tam tak zamyslel a řekl: No, já myslím, že bychom to měli udělat tak, aby se to všude povolovalo stejným způsobem, přes stejný mustr, jinými slovy, aby to bylo vlastně přes tu centrální stavební správu, to by bylo nejlepší řešení. Výborně, pane Křečku, co jste dělal před třemi lety? Proč jste to neříkal v té době panu premiérovi? Jestli jste to nepostřehl, o tom byla celá ta diskuse, o tom se tady diskutovalo, proč stavební zákon udělat podle našeho návrhu čili centralizovaná stavební správa a všichni stejně, anebo podle toho návrhu, se kterým jste přišli vy, kdy je to vlastně každý pes jiná ves. Prosadili jste si variantu B a dneska tvrdíte, že měla být varianta A. No, to máte pravdu, pane Křečku, to vás hodnotím pozitivně, akorát že s tříletým, možná ještě dokonce víceletým zpožděním, výsledkem čehož bude to, že je o pět let zpožděná digitalizace, tu už ani nekomentuju, tu digitalizaci, to bychom tady byli dalších dalších několik hodin. Desítky miliard korun pryč, naštvaní úplně všichni. Ale hlavně, hlavně jste zpomalili výstavbu, protože ono se to zdaleka netýká jenom bytových domů. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP