Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(12.30 hodin)
(pokračuje Radek Rozvoral)

Exministr spravedlnosti Pavel Blažek zřejmě neříká pravdu. Tvrdí totiž, že po přečtení rozsudků nad drogovým dealerem Tomášem Jiřikovským neměl sebemenších pochyb, že bitcoiny za miliardu, které tento člověk v březnu daroval státu, nepochází z trestné činnosti. Pokud zmíněné rozsudky viděl, muselo mu být ale jasné, že je to jinak.

Mladá fronta DNES přímo uvádí, že soudy opakovaně varovaly před tím, že policii se nepodařilo dohledat všechny kryptoměny, které Jiřikovský měl, a stamiliony korun mohou být výnosem z nelegálního tržiště s drogami, anebo že může jít o bitcoiny, o které obral drogové kartely i nakupující, když tržiště rušil a vyluxoval společný účet. Zároveň soudy připomínaly, že Jiřikovského tvrzení při výsleších, že si bitcoiny koupil nebo je nelegálně vytěžil na počítačích na univerzitě v Brně, kde přednášel jeho dědeček, jsou také lži. A zcela jednoznačně soudy psaly, že na nákup bitcoinů nikdy neměl legální příjmy a na jejich těžbu by musel mít padesát počítačů zapnutých nepřetržitě celý rok.

Soudy také opakovaly, že Jiřikovský není schopen prokázat ani to, kde vzal jen zlomek, stovky bitcoinů, které tehdy policie obstavila. V rozsudku Krajského soudu v Brně, který včetně spisové značky ministr Blažek označil jako ten, který četl a seznal z něj, že bitcoiny nemohou být nelegální, jsou pasáže, ve kterých soud jasně říká opak. Třeba to, že Jiřikovský může mít ukrytých mnohem více bitcoinů, než kolik jich policie zabavila. Je třeba opakovaně zmínit, že obžalovaný nebyl schopen doložit původ bitcoinů - shrnula soudkyně Dagmar Bordovská.

Nebo je tu další soudní rozhodnutí - zamítnutí ústavní stížnosti u Ústavního soudu, ve které se příbuzní Jiřikovského domáhali navrácení některých zabavených věcí policií. Cituji: "Zbývající část výnosů v podobě virtuální měny bitcoin přesahující v té době sumu 600 milionů korun, se dosud nepodařilo zajistit. Vrchní soud tak uzavřel, že odsouzený nadále disponuje výnosy z trestné činnosti mnohonásobně převyšujícími hodnotu zabraných věcí." Konec citátu. To napsal v odmítnutí ústavní stížnosti předseda senátu Ústavního soudu Jan Filip.

Opravdu si u vědomí těchto informací nikdo z členů vlády nepoložil jednoduchou otázku, kde dárce Tomáš Jiřikovský bitcoiny v tak závratné hodnotě vzal? Celá dohoda státu s Jiřikovským vznikla de facto přitom v tajnosti. Za celou dobu se nikdo neobrátil ani na policii nebo na Nejvyšší státní zastupitelství, aby si původ těchto kryptoměn ověřil, a to přesto, že Jiřikovský tvrdil, že bitcoiny získal těžbou na počítačích na zahradnické fakultě Mendelovy univerzity v Brně, kde pracoval jeho dědeček. Když toto čtu, vybavuje se mi legendární hláška - v Brně by chtěl být každý.

Univerzita ovšem jednoduše vyvrátila, že by bitcoiny mohly vzniknout na jejich počítačích takzvanou těžbou, kdy počítače provádějí složité operace, a tím bitcoiny vznikají. Ke vstupu do její budovy je potřeba čipová karta a jeho dědeček neměl ani oprávnění, aby do počítače mohl nainstalovat software, který je k těžbě bitcoinů potřeba. Kromě toho do budovy univerzity se Jiřikovský s dědečkem mohl dostat jen v letech 2009 a 2010, kdy tam pracoval, ale ne v letech 2013 a 2014, kdy Jiřikovský bitcoiny získal. Kromě toho dva přední čeští soudní znalci z oboru kybernetiky Vlastimil Klíma a Aleš Janda ve svých posudcích popsali, že vytěžit takové množství bitcoinů bylo v dané době naprosto nereálné.

Policisté se již zaměřili na tržiště Nucleus Market, které bylo funkční do doby, než soud poslal Jiřikovského do vazby. Pak se odmlčelo a spolu s ním zmizely i další bitcoiny jak nakupujících, tak prodávajících, což jsou hlavně drogové kartely, jak píše Mladá fronta DNES.

A tržiště spalo až do letošního března, kdy se odehrál už známý obchod s převodem bitcoinů za miliardu na účet státu. Bitcoiny totiž přišly z účtů, které jsou spojovány a označovány jako související s Nucleus Marketem a policie se domnívá, že Jiřikovský se tím přihlásil k tomu, že stojí i za tímto druhým černým tržištěm.

Pohybům na účtu se už v den převodu podivoval i web Arkham, specializující se na analýzu bitcoinových obchodů, cituji: "Adresy patřící k zaniklému darkwebovému tržišti Nucleus se po devíti letech nečinnosti znovu probudily. Adresa od té doby převedla 77,5 milionu dolarů v bitcoinech na tři nové adresy. Hlavní adresy spojené s tržišti stále obsahují 4 075 bitcoinů, což nyní představuje více než 361 milionů dolarů," napsal web doslova.

Pro připomenutí, co se ten den stalo. Odsouzený Jiřikovský přišel osobně na schůzku s náměstkem ministra spravedlnosti Radomírem Daňhelem, aby převedl státu kryptoměnu za miliardu. Skoro mi docházejí slova.

Připomenu ještě jednu pasáž rozsudku Vrchního soudu v Olomouci: "Zajištěná elektronika byla použita ke spáchání předmětné trestné činnosti, neboť byly nalezeny zdrojové kódy databáze tržiště Sheep Marketplace, e-mailové komunikace a další skutečnosti svědčící pro závěr, že uvedené věci nemohou být vráceny, aniž by byla zničena data obsažená v elektronice.

Pak začala jednání Jiřikovského advokátů s Ministerstvem spravedlnosti. V jejich průběhu Nejvyšší soud zvrátil rozhodnutí soudu nižšího stupně a vrácení elektroniky bez smazání dat umožnil."

Vrátím se ještě k podstatné věci. Ačkoliv notář Lubomír Mika, který je překvapivě z Brna a kterého za 150 000 korun najalo na ověření převodu bitcoinů Ministerstvo spravedlnosti, do oficiálního zápisu uvedl, že se v bitcoinové peněžence nachází 1 561 bitcoinů v přepočtu za 3 miliardy. Bližší pohled do daného účtu na internetu však ukazuje, že před otevřením v peněžence bylo 5 366 bitcoinů za zhruba 12 miliard korun. A blockchain databáze všech transakcí včetně příchozích a odchozích plateb a zůstatků se dle expertů nikdy nemýlí.

My trváme na vysvětlení těchto rozporů a lží co nejdříve. Kam zmizelo 9 miliard za asistence státu?

Notář Mika však zapsal toto - cituji: "Soudní znalec oznámil, že za přítomnosti dárce a jeho advokáta bylo již před tímto jednáním zjištěno, že na bitcoinové peněžence dárce se nachází 1 561,5 bitcoinu. Na to mi předal list s uvedením, že se jedná o printscreen obrazovky monitoru z otevřené bitcoinové peněženky." Konec citátu. Tedy v překladu: notář u otevření peněženky vůbec nebyl, ale byli tam jen advokát Titz, dárce Jiřikovský a znalec Berger. A notář za to, že se na svoji práci vykašlal, dostal od státu 150 000 korun. To je fakt skvělé. A my to máme jen tak přejít jenom proto, že ve srovnání s 9 miliardami jde o drobné? Ani náhodou. Daňový poplatník má nárok a právo na to, že mu bude státem zdůvodněno použití každé koruny, kterou státu zaplatil. Fialova vláda tuto zásadu zcela pošlapala a zdevastovala důvěru lidí ve svůj stát.

Už půjdeme do finiše. Tak ještě jedna citace z rozsudku, tentokrát Nejvyššího soudu, na dokreslení toho, zda finance pana Jiřikovského pocházely z trestné činnosti, nebo ne: "V uvedeném období pan Jiřikovský zprostředkoval nejméně 17 696 obchodů s návykovými látkami, přičemž platby v internetovém obchodě probíhaly prostřednictvím digitální měny bitcoin." Konec citátu.

Uznávám, že necelých 18 000 obchodů s drogami se někomu může zdát málo, ale asi není sporu o tom, že jde o trestný čin. A s tímto člověkem uzavírala tato vláda kšefty.

Teď ještě jedna otázka: Proč neotevřel Jiřikovský svou peněženku sám, ale za asistence notáře a lidí z ministerstva? To je možná nejpodivnější okamžik celé transakce. Ministerstvo spravedlnosti namísto toho, aby vyčkalo, až jim dárce sám dar pošle, najalo brněnského notáře Lubomíra Miku, aby u otevření peněženky asistoval. Nebo spíše neasistoval, jak dnes víme, ale to je v tomto kontextu vedlejší. Peněženku si přitom, když získal počítač zpět, mohl Jiřikovský otevřít sám a bitcoiny přeposlat či směnit. Nebyl žádný důvod, aby ji otevíral až před notářem.

Každý se do bitcoinové peněženky může podívat doma. Princip fungování kryptoaktiv tkví v tom, že držitel nepotřebuje žádnou další stranu, která by mu povolila přístup k jeho účtu, podivuje se expert na kryptoměny Jedlinský z Mladé fronty DNES. Je to něco podobného, jako by vám policie vrátila kartu do bankomatu, a vy místo toho, abyste se na účet sami podívali, počkali byste na notáře a státní úředníky a teprve pak si šli zjistit zůstatek. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP