Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(19.40 hodin)
(pokračuje Olga Richterová)
Já tu za Piráty pro vás mám nějaké shrnutí, které se samozřejmě liší od toho, jak věc líčí ostatní opoziční strany, a liší se logicky, protože my jsme za Piráty nějaké dva roky a sedm měsíců ve vládě byli. Na řadě těch věcí, co tady zaznívaly, jsme se podíleli, přispívali k nim naši náměstci, třeba k té metodice pro pobyt rodičů s dítětem přispíval Josef Pavlovic za Piráty nebo třeba také já v rámci akcí domlouvání a osvěty. A co se týče řady těch výsledků, tak je prostě potřeba si říct, že jsou dobré, důležité a posouvají naši zemi dopředu.
Jenže jako Piráti už osm měsíců ve vládě nejsme a vidíme, že řada jiných věcí, také důležitých, se zadrhla. Jsou to věci často se týkající protikorupčních opatření. A vy si můžete říkat, proč to má být v dnešní den důležité téma? Já to vysvětlím, ale v jedné větě se to dá říct taky, a sice bez tak rozsáhlé korupce, hospodářské kriminality by naše země prostě mohla být bohatší. Bylo by tady víc míst ve školkách i pro dvouleté děti z těch rodin, které o to stojí, bylo by tady víc ordinací třeba stomatologů v regionech, kde palčivě chybí, nebo by bylo na lepší úhrady pro psychology a psychiatry, aby se jim lépe hradila i péče třeba pro děti. Duševní zdraví dětí a mládeže je obrovské téma. Dávám konkrétní příklady oblastí ze školství a zdravotnictví, kde ty veřejné zdroje jsou omezené. Jako společnost bychom využili více peněz a přitom desítky miliard každý rok mizí ve chřtánu korupce. A tohle lidé, kteří politiku sledují a zajímají se o směřování naší země, vidí.
My chceme měnit věci k lepšímu, chceme, aby právě ta konkrétní opatření, která jsme vždycky prosazovali a byla i součástí programového prohlášení vlády, do které jsme vstupovali, byla dodržena. Jde právě o opatření protikorupční, funkční zákon zamezující střetu zájmů. Když jste v politice, tak nemůžete prosazovat i své zájmy byznysové. A samozřejmě dostupné bydlení a lepší podmínky pro rodiny. Jsme si jisti, že je možné, aby 90 procent rodin v Česku platilo nižší daně a mělo vyšší příjmy, ale samozřejmě ty zdroje musí být zajištěny například menšími dotacemi velkým hráčům, ale zejména omezením korupce. A tohle je něco, co ocituji z toho programového prohlášení vlády, vlády, která čelí hlasování o nedůvěře, k němuž dojde patrně zítra. Cílem je, a teďka cituji: "cesta ke stabilitě je v reformě výdajů státu, opatřeních proti střetu zájmů a korupci."
Nu a i když jsme v téhle oblasti odváděli, myslím, veliký kus práce, Jakub Michálek, předseda pirátského poslaneckého klubu, prosadil deset konkrétních zákonů, které právě to rozkrádání veřejných peněz omezují a ztěžují, tak ten základ, na kterém se dá stavět, včetně toho, že jsme otevřeli rámec pro dostupné bydlení a pro podporu bydlení a že jsme se opravdu velmi podíleli na zlepšení podmínek pro rodiny, tak přesto, myslím, chybí představa, co všechno by mohlo být, kdyby peníze nemizely, ať už jako v bitcoinové kauze, 11 miliard z výnosů z trestné činnosti, někde v globálním organizovaném zločinu, jak to působí, anebo jiné peníze zase jinde.
Dám příklad toho, jak by to mohlo fungovat, kdyby se každý snažil s korupcí na své úrovni, ať už je ministr, primátor, nebo starosta, bojoval. A ty obrovské desítky miliard by Česku zůstaly. Dám příklad. Zdeněk Hřib za dobu, za ty čtyři roky, když byl v Praze primátorem, ušetřil každý rok 140 milionů korun na předražených IT zakázkách. Když to sečteme, je to za čtyři roky 560 milionů korun, naprosto konkrétní peníze.
Dále vyhodil jistého pana Šteffela z operátora ICT, dodavatele těch městských IT služeb, a toho si vzala paní Dostálová za hnutí ANO na Ministerstvo pro místní rozvoj, na ministerstvo, kde měla osm let řešit podporu bydlení, a nestalo se tam v podpoře bydlení pro běžné lidi, pro rodiny vůbec nic. Tenhle pan Šteffel, vykopnutý z Prahy Zdeňkem Hřibem a instalovaný na Ministerstvo pro místní rozvoj pod hnutím ANO, je spojený s kauzou Dozimetr.
A jakou tohle má souvislost? Proč to takhle popisuju podrobně? Protože právě třeba díky tomu odsekání korupčních vazeb v Praze, díky Zdeňku Hřibovi mohli městští programátoři, právě programátoři v rámci té městské společnosti operátor ICT vytvořit funkční speciální software, aby město nemuselo nakupovat konkrétní předražené odjezdové tabule od určitého dodavatele, ale aby mohlo jít po cenově výhodnější nabídce. A výsledek? Ušetřilo se jenom na těch odjezdových informačních cedulích, vidíte je na zastávkách tramvají, autobusů, prostě veřejné dopravy všude po Praze, bylo ušetřeno dalších 91 milionů korun. Když to sečteme, 560 za ty IT zakázky, plus 90, to je 650 za čtyři roky. Peníze, které jdou do více než půl miliardy, 650 milionů korun, konkrétní úspory, které jdou za Zdeňkem Hřibem. A když si to přepočítáme, co se za takovéto peníze dá pořídit, postavit: 3250 míst ve školkách pro děti, pro jejich rodiče, kteří potřebují skloubit práci a péči, a k tomu, k těm 3 250 místům ve školkách, ještě 162 ordinací třeba pro zubařky a zubaře v regionech. Úplně konkrétní zdravotní služby, sociální služby, potřebná místa ve školách a školkách.
Tenhle příklad uvádím, aby si to každý uměl představit, že i za čtyři roky práce dokážete osekat v jedné jediné oblasti, kterou máte na starosti, tady v případě pražského primátora, minimálně 650 milionů korun, které odtékaly neefektivně, nehospodárně, kdoví kam. Byly to předražené věci, chystané předražené prodeje.
A právě proto, že si tohohle jsme vědomi, že do těch veřejných zakázek a veřejných peněz jde u nás 900 a více miliard korun ročně, tak máme jasný plán. Jasný plán, co s tím, aby se nedělaly u nás jenom kosmetické úpravy, ale aby fungovaly skutečně dlouhodobě takové zákony a takové nastavení, aby mohly být ty veřejné zakázky efektivně kontrolované a aby náš stát mohl reálně bohatnout a dodávat služby lidem, které potřebují a které si za své daně prostě zaslouží.
Ačkoliv vím, že těch témat je víc, mohla bych zmiňovat transparentní lobbingová pravidla, aby bylo jasné, kdo a jak ovlivňuje politická rozhodnutí, mohla bych zmiňovat, že je potřeba lépe kontrolovat průtokové účty, aby se přes ně nemohli prát špinavé peníze. Ostatně to po nás chce i řada dalších evropských zemí, protože u nich to funguje a ta opatření zamezují třeba praní ruských peněz v Evropě. Bohužel u nás to Pavel Blažek nepřipravil, i když mu to premiér Fiala uložil, aby to omezení průtokových účtů jako ministr udělal. Tak vedle všech těchto věcí chci vypíchnout právě jen a pouze v této řeči, která bych ráda, aby byla stručná, ale aby ukázala, kde máme ty problémy, tu reformu antimonopolního úřadu, reformu Úřadu na ochranu hospodářské soutěže.
Zároveň vedle téhle důležité oblasti, která se týká 900 miliard korun na veřejných zakázkách ročně, jsme jako Piráti opakovaně oslovili ODS a opakovaně jsme oslovovali celou koalici Spolu a celou vládu. Vedle těchto konkrétních zákonů, zákonů, co tady leží ve Sněmovně, jako je tento tisk 966, týkající se zadávání veřejných zakázek, jako jsou další věci, které tady můžeme stále ještě stihnout, tak vedle toho můžete ukázat, že vám záleží na tom, abyste vyvodili skutečné poučení a skutečnou odpovědnost z bitcoinové aféry ještě jedním krokem. ***