Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(21.30 hodin)
(pokračuje Martin Baxa)

Jen připomenu v poslední době několik významných úspěchů, ať už to byl studentský Oscar pro studenty filmové akademie Miroslava Ondříčka z Písku nebo naposledy zastoupení v hlavní soutěži festivalu v Cannes, což se nepodařilo už několik desítek let. K legislativě se ještě vrátím.

Velmi významný bod je podpora kultury v regionech. Připomenu úspěšný Národní plán obnovy. Když jsem přišel na ministerstvo, nebylo z Národního plánu obnovy hotovo nic, připraveno nic. Spustili jsme celý ten projekt a několik miliard korun míří do regionů České republiky. Velká kulturně kreativní centra, malá kulturně kreativní centra, projekty na digitalizaci knihoven, projekty, které se týkají paměťových institucí, které se týkají mobility, které se týkají mezinárodního zapojení české kultury, projekty podpory kreativity v kreativních voucherech a řada dalších.

Nezapomínáme v regionech ani na kulturní investice. Podpořili jsme částkou 600 milionů korun výstavbu koncertních sálů v Ostravě a v Brně, což jsou dlouho připravované velmi ambiciózní projekty, které mají posunout kulturu v těchto městech do mezinárodních měřítek. Jenom připomenu, že klíčovým hybatelem toho ostravského projektu byl primátor zvolený za hnutí ANO Tomáš Macura. Není to tedy projekt, který by měl jakoukoliv politickou nálepku. Jedná se o projekty, které měly zásadní roli ve vnímání měst napříč jednotlivými samosprávami.

Podpořili jsme také evropské hlavní město kultury v Českých Budějovicích. Proběhla velmi otevřená soutěž a jsme hrdi na to, že budeme mít bezpochyby velmi úspěšné evropské hlavní město kultury.

Nejen do hlavního města, ale i do regionů směřují stovky a stovky milionů na podporu živé kultury různým subjektům, různým spolkům. Česká kultura má vynikající úroveň, sehrává zásadní roli nejenom v tom, co je kultura jako samotná, ale také v sociální soudržnosti, v podpoře překonávání společenských bariér, v mezinárodní prezentaci. Je třeba, aby se toto odehrávalo nejenom v metropolích, v Praze, v Brně, v Ostravě, ale také ve všech dalších částech naší země, kde se kultuře velmi daří.

Letos míří do filmových pobídek 1,4 miliardy korun. Znovu jsou to místa, která se často nacházejí i v třeba v méně osídlených částech naší země, kde je atraktivní příroda, zajímavé lokace. Jsme významný cíl zahraničních produkcí a hraje to velkou roli v posilování ekonomiky.

Vážíme si naší minulosti a jejího přesahu do současnosti. Vláda podpořila ambiciózní projekt Rok české hudby. Získali jsme prestižní pozici hlavní hostující země na Frankfurter Buchmesse v roce 2026. Podporujeme velké festivaly s mezinárodním přesahem, Pražské jaro. Zvýšili jsme významně podporu Karlovarského filmového festivalu a nově také festivalu Janáček Brno.

Velmi významnou částí je podpora vzdělanosti. Připomenu, že jsme teď jedním z opravdu mála evropských států, které mají nulovou sazbu DPH na knihy. Od 1. ledna 2024 jsou to stovky milionů korun, které zůstanou v knižním trhu a mohou podpořit literaturu, která by se v běžném komerčním prostředí méně často vydávala. Můžeme také podpořit autory. I to je velmi významné.

Máme důležitý bod, paměťovou agendu. Podpořili jsme zásadně klíčová místa paměti, a to často paměti, která nám nemusí být příjemná. O to je ale důležitější, abychom si ji připomínali. Dokončili jsme projekt Památníku holocaustu Romů a Sintů v Čechách v Letech u Písku. Temná kapitola našich dějin, romský holocaust, málo připomínaný, desítky let zapovídaný. Nyní si můžeme tuto temnou kapitolu připomenout.

Tady v Praze vzniká Centrum paměti a dialogu Bubny, kdysi nazvaný jako Památník ticha, na místě železniční stanice, odkud desítky tisíc rasově označených spoluobčanů mířily do terezínského ghetta a velká většina z nich se pak už nevrátila z vyhlazovacích táborů a dalších těchto strašlivých míst na východě.

Zachránili jsme Rudou věž smrti v Ostrově v Karlovarském kraji, klíčové místo připomínání komunistické totality. Dokázali jsme vyřešit velmi komplikovanou situaci, která vznikla. Rudá věž smrti se dostane do majetku státu, bude spravována Národním památkovým ústavem a bude připravena její rekonstrukce a vybudování památníku Jáchymovského pekla. Intenzivně pokračují také práce na projektu věznice v Uherském Hradišti.

Chci jenom zdůraznit, že sám jsem původem z Plzně a považuji tuto podporu napříč celou Českou republikou na naprosto zásadní. Týká se to i podpory památkové péče. Týká se všeho toho, co je spojené také s dalším rozšiřováním vzdělávání v oblasti kultury, významných výročí a všeho dalšího, co je podstatné.

Vrátím se ještě k legislativě. Připomenu naši velkou novelu autorského zákona, kterou jsme implementovali evropskou směrnici o autorském právu na jednotném digitálním trhu. Je to téma, které ještě bude čekat na další velké změny. My jsme přistoupili k tomu, bych řekl, velmi uměřeně a současně víme, že bude dál třeba tuto diskusi rozvíjet. Jenom připomenu to, jakým způsobem jsme se dokázali postavit k regulaci youtuberů, která vlastně na podzim vyvolala velké téma a oprávněnou paniku v tomto prostředí. I to jsme dokázali rychle zvládnout.

Mluvil jsem dosud především o tom, kolik ministerstvo kam dalo peněz, jak jsme podporovali vlastní instituce, jaké ambiciózní investiční projekty jsme dokázali uskutečnit nebo vytvořit pro ně podmínky, jak jsme podpořili filmový průmysl, či co znamená zákon o veřejné kulturní instituci.

Závěrem zmíním podporu médií veřejné služby. Považuju to za velmi zásadní záležitost, velmi důležitou a jako určitý vykřičník, který bude viset ve veřejném prostoru a který bude rozdělovat politická hnutí, politické strany na ty, kterým záleží na médiích veřejné služby, jsou si vědomi jejich nezastupitelné role pro rozvoj svobodné a demokratické společnosti, stejně jako o přístupnosti médií všem vrstvám společnosti. Média veřejné služby mají mluvit ke všem a všichni se v nich mají najít. Jsem hrdý na to, že vládní koalice prosadila velkou mediální novelu účinnou od 1. května, která stabilizovala financování České televize a Českého rozhlasu. Vytvořila podmínky pro jejich svobodné fungování i proto, aby znovu i lidé, kteří se nacházejí v menších městech, kteří fungují ve sportech, které nejsou zdaleka tak atraktivní a které hledají vyvážené informace, měli příležitost. Opravdu považuju za velmi důležité, abychom to řekli.

Uvidíme ve volební kampani na podzim letošního roku, jak se jednotlivé strany budou ke svobodným médiím stavět, zda bude inspirace slovenský model, různé ničím nepodložené návrhy na slučování médií veřejné služby, pokusy o jejich zestátnění, podřízení moci, anebo to, jak můžeme média veřejné služby respektovat a být si vědomi toho, že mají fungovat současně na soukromém trhu. Mediální novela zachovala stabilitu duálního trhu, zachovala stabilitu fungování pro soukromá média, ale role médií veřejné služby je v tomto naprosto zásadní.

Dámy a pánové, byla to jenom stručná rekapitulace. Jistě bude v diskusi příležitost ještě některé konkrétní kroky zdůraznit. Chci říct jednu podstatnou věc. Kultura je opravdu důležitá pro všechny, hraje ve společnosti nezastupitelnou roli. Vláda pod vedením Petra Fialy ji považovala a považuje za významnou prioritu. Jednoznačně platí, že kultura a veřejnoprávní média hrají zásadní roli pro svobodný život ve svobodné společnosti a jako takové si kultura i média zaslouží zásadní podporu. Děkuju za pozornost.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Dobrý večer, dámy a pánové. Vážené paní poslankyně, páni poslanci, vážení členové vlády, nyní vystoupí pan ministr Ženíšek. Následuje pan předseda Michálek. Prosím, máte slovo.

 

Ministr pro vědu, výzkum a inovace ČR Marek Ženíšek: Děkuji za slovo, paní předsedkyně. Dovolte mi, abych nejenom jako ministr a člen vlády, ale také jako někdo, kdo se v profesním životě dlouhodobě věnoval studii politiky a politologie, konstatoval na samotném počátku mého vystoupení, že v hlasování o nedůvěře vládě tři měsíce před řádnými volbami nevidím žádnou logiku ani smysl. Nicméně respektuji toto rozhodnutí, opozice má na to právo. Využiji toho, stejně jako moji kolegové přede mnou, jako příležitost, jak vyzdvihnout některé úspěchy, které se v posledních necelých čtyř letech podařily.

Dlouhá léta byla česká věda a výzkum charakterizovány stagnací a absencí jakýchkoliv systémových řešení. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP