Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(21.40 hodin)
(pokračuje Marek Ženíšek)
Minulá vláda měla představu například o inovacích často jen jako o lince na nové toastové chleby, přestože nás místopředseda Poslanecké sněmovny ve svém projevu snažil přesvědčit o opaku.
My naopak přicházíme s prvním skutečně systematickým a dlouhodobě připraveným pokusem posunout český výzkum dopředu. Minulý pátek, byli jste tady, hlasovali jste sice proti, ale Poslanecká sněmovna schválila ve třetím čtení nový zákon o výzkumu, vývoji, inovacích a transferu znalostí. Tento zákon reprezentuje největší systémovou změnu za posledních 22 let. Hovořil o tom pan premiér ve svém úvodním projevu. Ten legislativní rámec nevznikl v nějaké uzavřené kanceláři ministra, ale na základě široké diskuse s odbornou veřejností a já jsem rád, že se podařilo to prosadit. Pro rok 2025 se podařilo navýšit rozpočet na vědu a výzkum. Po letech stagnace se jedná o významný růst, který přináší stabilitu vědeckým institucím, umožňuje dlouhodobé projekty a klade důraz na excelenci a všechny priority, které si vláda ve svém programovém prohlášení předsevzala a pro příští rok plánujeme stejně tak navýšení, které bude odpovídat všem prioritám. Současně finalizujeme aktualizaci metodiky hodnocení výzkumu, to je klíčovým nástrojem pro nastavení férového, srozumitelného a kvalitativně zaměřeného hodnocení vědecké práce. V oblasti lidského kapitálu jsme prosadili zásadní změnu doktorského studia. Novela zákona o vysokých školách, kterou již podepsal prezident republiky, přináší konkrétní zlepšení, doktorandi získají vyšší finanční podporu, novou strukturu studia a možnost prokázat svůj přínos i například aplikačně, nikoliv jen tradiční formou skrze disertační práci. Ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí jsme podpořili opatření usnadňující slaďování vědecké práce a rodinného života, posilujeme právo návratu z rodičovské dovolené na původní pozici, podporujeme flexibilní úvazky a dostupnost péče o děti. Jsou to konkrétní kroky pomáhající rodičům ve vědě, především pak ženám, které dlouhodobě čelí systémovým překážkám v rámci daného systému. Zásadní roli hrají strategické technologie. Vláda schválila národní strategii umělé inteligence, dále pak národní polovodičovou strategii a v současné době finalizujeme národní kvantovou strategii. Tyto dokumenty definují naši pozici v oblastech, které budou rozhodovat o budoucnosti evropských ekonomik, konkurenceschopnosti, bezpečnosti a soběstačnosti.
Systematicky se také věnujeme rozvoji v rámci start-upového prostředí a inovačního podnikání, aktivně spolupracujeme s koordinační radou pro start-upy, ve spolupráci s Ministerstvem financí jsme připravili pozměňovací modernizující systém daňových odpočtů na výzkum a vývoj. Cílem je vytvořit systém přehledný, právně jistý a dostupný nejen pro velké firmy, ale zejména tak pro malé a střední podniky. To je něco, po čem se tady volá několik let. Chápu, že se to opozici určitě nelíbí, ale jsem přesvědčen, že tato vláda dokončí svůj mandát s naprosto jasnými výsledky, které budou prezentovat, a těmi výsledky jsou to, co jsem uvedl, dále pak to, co uvedli moji kolegové, ať už se to týká důchodové reformy, nejnižší ohrožení chudobou v Evropské unii, 10. místo ve svobodě médií, nejnižší inflace za sedm let, nejvyšší investice do obrany, nejnižší nezaměstnanost v Evropské unii a dokonce vyšší růst hrubého domácího produktu než je v zemích Evropské unie a Spojených států amerických. Děkuji za pozornost.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Jako další je přihlášen pan předseda Michálek a následuje pan ministr Hladík následovaný panem ministrem Dvořákem. Prosím, ujměte se slova.
Poslanec Jakub Michálek: Paní předsedkyně, vážené kolegyně, vážení kolegové. My jsme tady dneska slyšeli už leccos, ale málo jsme se podle mě věnovali tomu základnímu spouštěči, kvůli kterému tady v Poslanecké sněmovně se scházíme - k návrhu na vyslovení nedůvěry, a to je ten průšvih se špinavými bitcoiny. Se vší úctou ke kolegům ministrům, někteří z nich měli velmi zajímavé projevy. Dozvěděli jsme se třeba o tom, jaké granulky dává Vlastík Válek pejskovi a jak má rád svého pejska, což je samozřejmě úžasné a myslím si, že jsme se dozvěděli spoustu informací o tom, jaké Ministerstvo kultury sponzoruje festivaly v zahraničí, jak probíhá výzkum, ale my jsme tady dneska přišli řešit průšvih se špinavými bitcoiny. Takže pokud by měli kolegové z vlády přispět jádru naší diskuse, tak nám mohli sdělit například, jaký je pohled na to, co se v té dané kauze dělo a jak vyvodili odpovědnost aktéři, kteří jsou v ní zapojeni. Nejenom pan Blažek, který rezignoval, ale i pan ministr Stanjura, který nerezignoval, který tady vystoupil, a my jsme velmi pozorně poslouchali to, co nám chce říct. V opačném případě to vypadá, že členové vlády tady vystoupili jenom jako v uvozovkách uspávači hadů, kteří mají za úkol tady vytvořit kouřovou clonu, aby nebylo vidět na jádro té kauzy, kterou projednáváme, aby se to co nejvíce naředilo tak, aby veřejnost neměla pozornost právě k této problematické záležitosti. A já nechci snižovat ničí zásluhy, vláda z našeho pohledu, my se nebudeme přiklánět k žádnému extremistickému pohledu, že všechno je špatně nebo všechno je naopak zalito sluncem, to v žádném případě, my se snažíme to pravdivě pojmenovat. Nechci snižovat něčí zásluhy, ale to, proč se tady dneska scházíme, vyvrcholilo právě tím průšvihem se špinavými bitcoiny.
Takže tomu bychom se tady měli věnovat, protože to podstatné z dnešního jednání zaznělo v projevu ministra Zbyňka Stanjury, protože na tom našem dnešním nekonečném jednání Zbyněk Stanjura vystoupil, a ačkoliv se ho snažili kolegové zamlžit různými nesouvisejícími řečmi, tak nakonec jsme se dozvěděli to podstatné a já to si to tady dovolím parafrázovat, protože to vysvětlení role ministra financí Zbyňka Stanjury v tom průšvihu se špinavými miliardami, které stát nedokázal zmrazit a přišel tak o 3 miliardy, které mohla policie zabavit a policii to zmařit, tak to samozřejmě jsme tady měli dostat a tomu bychom se měli věnovat primárně. A Jakmile se dostaneme k otevření rozpravy, tak my Piráti se chceme soustředit v první řadě na vyvození odpovědnosti a na rozebrání právě toho, co se stalo špatně, abychom se z toho poučili, abychom se posunuli dál, protože pokud chceme, aby se Česká republika posunula dál, a my jsme tady řešili z podnětu ODS spoustu věcí včetně schůze, co se nepodařilo k digitalizaci a tak dále, a tak dále, a je potřeba, aby minimálně stejně podrobně to teď kolegové z ODS vysvětlili a vysvětlili, proč se neobrátili na Policii České republiky jako každý obyčejný člověk v této zemi, za kterým by přišel nějaký tunelář a dealer, který by mu nabízel miliardu nebo slovy toho, co bylo napsáno v tom dopise, bitcoiny velmi vysoké hodnoty. Každý normální zdravý člověk by se obrátil v takové situaci na policii, protože by se nechtěl zatáhnout do takovýchto mafiánských kšeftů.
My nepotřebujeme žádnou časovou osu, protože dokážeme si přečíst noviny, kde i z těch veřejných vyjádření, i z těch ministerstev oni sami dneska už ty vyjádření dali tak, že se to dá poskládat, a i z toho se dá přečíst velmi jednoduše, že ministr Zbyněk Stanjura, respektive jeho ministerstvo měli informace od ledna, a to varování svých úředníků, že nemají chodit do kšeftu se špinavými bitcoiny, že mají prověřit jejich původ, měli už od 12. února.***