Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(21.50 hodin)
(pokračuje Jakub Michálek)

A pak jsme zjistili podle těch vyjádření, že ty příslušné dokumenty, včetně toho negativního stanoviska, měl u sebe pan náměstek Filip Benda nebo ředitel Stanjurova kabinetu, ať jsem přesný. Ředitel Stanjurova kabinetu Filip Benda, na kterého se to teďka jakože hodilo, jako že Zbyněk Stanjura 40 dní nevěděl vůbec, co se na ministerstvu děje, že se řeší bitcoiny velmi vysoké hodnoty, že jeho kolega chce nakládat s miliardou peněz Ministerstvu spravedlnosti. Vždyť tam na ministerstvu každých 20 milionů se tam řešilo, aby to tam nějakým způsobem optimalizovali, to cash flow! To přece v takovéhle pohádky si nemyslí, že bude někdo věřit, ano? Ale i kdyby to tak bylo - i kdyby to tak bylo a na tom jeho kabinetu to leželo, takhle důležitá věc 40 dnů bez hnutí, tak pokud nefunguje ministrovi barák, že takhle důležité věci za miliardu někde leží a nikdo se tomu nevěnuje, a to zdůvodnění potom je, my jsme to neřešili, on nás nikdo neurgoval, tak to ukazuje na naprostou nekompetenci toho ministra. To se na mě nezlobte, ale to je věc, kterou ten ministr, oběh písemností v rámci baráku je věc, kterou si ten ministr má vyřídit na prvním místě.

Takže neberu to vysvětlení, že to je, jak to řekl Zbyněk Stanjura, já jsem si to tady poznamenal, protože ty fráze mě zaujaly. Ano, mohl a měl jsem to vyřídit dříve, ale prostě nám to tam zůstalo viset. Stane se. Stane se, miliarda sem, miliarda tam, zůstalo to tam viset, Benda to tam měl na stole a nikdo to neřešil. No, 40 dní sem, 40 dní tam. Tak to přece takovýmhle způsobem nejde přistupovat k řízení nejdůležitějšího ministerstva ve státě! A Ministerstvo financí přece je nejdůležitější ministerstvo ve státě a má největší vliv na peníze a tak dále. To všichni víme. Takže my jsme tady čekali, že pan ministr se k tomu postaví čelem. A místo toho jsme slyšeli, tak jsem to mohl vyřídit dříve, prostě to tam zůstalo viset. Stane se.

Proč ředitel kabinetu Ministerstva financí Filip Benda, který to měl v ruce a měl tam i stanovisko od úředníků našeho Ministerstva financí, kteří ho od toho zrazovali, proč ten o tom neinformoval policii a orgány činné v trestním řízení? Vždyť oni měli stanovisko od nejlepších lidí z Ministerstva financí, že ty bitcoiny můžou být špinavé, že to může být podílení se na praní špinavých peněz, a stejně Stanjurův nejdůležitější člověk na ministerstvu nic neudělal. A, nezlobte se na mě, za výběr spolupracovníků má zodpovědnost ministr.

Takže zase, byla vyvozena nějaká odpovědnost? Nebyla. Neuvěřitelné! Takže nikdo neupozornil policii, ačkoliv zjevně šlo o krajně podezřelou transakci. A tím způsobem ti jediní dva politici, kteří věděli, kde ty peníze jsou, zmařili jakoukoliv možnost policie zabavit ty tři miliardy. Udělejte si rešerši, jakým způsobem zasahuje policie v takovýchto bitcoinových kauzách po světě, jakým způsobem zasahuje americká FBI, když potřebuje zabavit výnosy v bitcoinech. Tak samozřejmě, že to musí udělat. Musí to načasovat, a když chtějí bojovat proti praní špinavých peněz, tak to musí načasovat tak, že zasáhnou v okamžiku, kdy je ta kryptopeněženka otevřená, nebo donutí, získají přístupové kódy do té peněženky nebo k těm zaheslovaným nosičům. Takže to všechno šlo. Všechno to šlo připravit. Kdyby si udělal stát a politici, kdyby si udělali rešerši, anebo kdyby aspoň poslechli ty svoje úředníky, tak jsme do této situace nemuseli vůbec dojít, nepřišli bychom o ty miliardy a naopak bychom měli o tři miliardy, možná i daleko větší sumu víc peněz na důležité aktivity státu.

A já se tady chci zastat těch státních složek, které naše vláda pozurážela. Ono se ukázalo, že ony zafungovaly. FAÚ odvedl svoji práci se směnárnami, které to nahlásily, v okamžiku, kdy se to dozvěděli, protože ministři to před nimi utajili, takže ty informace se k nim dostaly až po tom, co došlo k otevření peněženky, čili až po tom, co mohla policie podniknout efektivní kroky k zabavení těch výnosů z trestné činnosti.

A úředníci Ministerstva financí odvedli profesionální práci. Sepsali stanovisko pro člena vlády Zbyňka Stanjuru a ten jako ministr financí tvrdí, že se o tom 40 dnů nedozvěděl, a nikdo z jeho kabinetu neinicioval, že to je věc, které by se měla věnovat vláda nebo o které by se měly informovat orgány činné v trestním řízení, ačkoliv podle návrhu darovací smlouvy, který měli k dispozici, tak věděli, že o tom budou orgány činné v trestním řízení vyrozuměny až ex post, až v okamžiku, kdy nebude možné zasáhnout a zabavit ty výnosy z trestné činnosti. Takže tím se podíleli na zmaření té nekalé operace tak, aby to mohl stát zabavit.

A bohužel to neskončilo jenom u těch úředníků, na které se to ODS snažila hodit. Bohužel do toho zatáhli i policisty místo toho, aby respektovali, že policie musí dodržovat ustanovení trestního řádu, že musí vycházet z hmatatelných skutečností, které ale oni jí neposkytli, oni je před nimi zatajili, aby mohla konat v dané záležitosti. Tak místo toho zesměšňovali policii, že za mnoho a mnoho let nebyla schopna prolomit kryptografické šifrování, což není schopen nikdo na tomto světě při výkonnosti dnešních počítačů, a není toho schopna ani česká policie, ani žádná police na světě. My jsme na to upozorňovali. Stejně, jak se říká, tonoucí se stébla chytá a ODS se snažila hodit tu vinu, když jí to nevyšlo na policisty, tak na úředníky, dokonce i na tajné služby, že ji snad měly informovat o tom, že na Ministerstvu financí a na Ministerstvu spravedlnosti se připravuje velká transakce, která má propojku na praní špinavých peněz. Takže tajné služby nakonec mají hlídat ministry s tím, aby vůbec poslouchali svoje vlastní úředníky.

Takže to je způsob, který opravdu znemožňuje vyslovit vládě důvěru. To, že před námi zatajili fakta - my jsme si podali žádost o vysvětlení a informace a nedostali jsme ty potřebné dokumenty. Jak je možné, že je dostanou některá média, která ty dokumenty nezveřejní, a my, zvolení členové parlamentu, na ty dokumenty musíme čekat měsíc, než je dostaneme od ministerstva? Jak máme tady projednávat takto závažnou kauzu, když vláda, která má plná ústa transparence, tak neukáže ty hlavní dokumenty, ve kterých je to napsáno černé na bílém? Tam je napsáno vše. Darovací smlouvu zveřejnili, ale už nezveřejnili ty dopisy, a jak to připlulo na Ministerstvo financí a jaké tam k tomu bylo ze strany úředníků zpracováno stanovisko, jak probíhala ta korespondence od Filipa Bendy k tomu útvaru, který to řešil, a jakým způsobem se potom s tím nakládalo, případně jakým dalším osobám se to komunikovalo. To jsou všechno informace, které by tato Poslanecká sněmovna měla v tom průšvihu se špinavými bitcoiny slyšet. A my jsme tyto informace nedostali.

A když se tady ptáme v Poslanecké sněmovně, tak Zbyněk Stanjura tady vystoupí s jedním předpřipraveným projevem, kde to prostě stručně shrne: Ano, měli jsme to vyřídit dříve, mohli jsme to vyřídit dříve a prostě nám to tam zůstalo viset. Stane se. Tři miliardy sem, tři miliardy tam.

Takže my se domníváme, že za toto by měl nést pan ministr Stanjura odpovědnost a že by vláda měla vyměnit svoje představitele na úřadu Ministerstva spravedlnosti a na úřadu Ministerstva financí, protože ti úředníci, co tam jsou, odvedli svoji práci dobře. Ti udělali to, co po nich vyžaduje zákon, etika a zdravý rozum. Ti, kteří to zmařili, byli představitelé ODS na těch dvou rezortech. Měli by za to nést odpovědnost.

Co by udělal každý normální premiér, který je schopen řídit svoji vládu? Okamžitě by si zavolal ty dva ministry a chtěl by vědět, co přesně se tam stalo a proč nekonali, a tyto informace by jasně sdělil veřejnosti. To premiér Fiala neudělal a místo toho vždycky vystoupil bez znalosti, bez vyžádání jakýchkoliv informací na obranu svých dvou ministrů, až teprve ho veřejný tlak a to, že jsme tady vystupovali v Poslanecké sněmovně, tak ho donutily k tomu, aby konfrontoval ministra Blažka, ale u pana ministra Stanjury tam drží ochrannou ruku. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP