Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(22.00 hodin)
(pokračuje Jakub Michálek)

A je to samozřejmě kvůli tomu, že ODS je nějak strukturovaná, a proto, aby někdo zůstal šéfem ODS, tak potřebuje podporu v několika, asi čtyřech klíčových regionech, které shodou okolností jsou ty regiony, kde sídlí největší města, a shodou okolností ty regiony zastupují ti klíčoví spojenci, kteří v této bitcoinové kauze figurují. Takže to je důvod, proč ministr Fiala se k té kauze postavil polovičatě, vyvodil odpovědnost vůči ministru Blažkovi, ale už nikoliv vůči ministru Stanjurovi, který má stejný díl odpovědnosti jako ministr Blažek. Z našeho pohledu tento přístup je opravdu slabost.

Co by udělal koaliční partner? Koaliční partner by se ptal na otázky ministra financí Zbyňka Stanjury, zejména STAN, který s námi kandidoval v koalici, a kdy jsme měli ve společném programu, že budeme chtít v případě vážných kauz, aby byly poskytnuty a zveřejněny všechny informace, aby byly ty záležitosti uspokojivě vysvětleny. Vždyť kolik dní my jsme čekali na to, než jenom tady Zbyněk Stanjura vystoupil. On před námi utíkal, nebyl předtím na jednání Sněmovny, když jsme po něm chtěli slyšet odpovědi, a kolik dní jsme museli čekat, byť jenom na to, aby řekl, že to mohl a měl vyřídit dříve a že mu to tam zůstalo viset, že se stane, že to byla chyba, za kterou může Benda. Filip Benda.

Takže spoustu dní jsme museli čekat na tyto základní informace. A koaliční partner, Starostové měli jednání s premiérem, pak chvíli hrozili tím, že vystoupí z vlády, a slovy Petra Gazdíka vylezli na barikádu. Pak jim hrozilo, že přijdou o jednoho náměstka, tak z barikády zase okamžitě slezli, slovy Petra Gazdíka stáhli krovky a jede se dál. A přesto někteří Starostové dneska vystupují, že odejdou z jednání vlády. To nemá žádný vliv na výsledek, to je jenom prázdné gesto, a vystupují, že se jim to nelíbí. Ale už se nepostarají o to, aby tady vystoupil Zbyněk Stanjura a nesl zodpovědnost za svůj podíl v průšvihu se špinavými bitcoiny. To už jako koaliční partner nedokážou zajistit. Takže to je samozřejmě velká chyba a je škoda, že v této věci jak pan premiér Fiala, tak Starostové jako koaliční partner, jehož hlasy je držena tato vláda, neudělali více.

A já trochu odmítám tu falešnou hru, která se tady začala hrát, že jsou jenom dva bloky, dva tábory a že člověk musí buď s vládou, nebo s ANO, že je tedy vlastně buď ve vládním táboře, anebo někdo je nějaký proruský agent, tak to já považuji za dost urážlivé a je urážlivé vůči této Sněmovně a vůči občanům, kteří mají právo slyšet pravdu o tom, co se stalo v bitcoinové aféře, a vyvodit politickou zodpovědnost, protože tady není potřeba žádný systémový audit. My jsme to viděli, že v tomto konkrétním případě úředníci dělali dobře svoji práci, a ministr kdyby respektoval jejich závěry, tak se žádná kauza stát nemusela.

Máme tady spoustu jiných kauz, kde je systémové selhání. Je spousta systémového selhání a v tomto případě bychom možná mohli uvažovat o tom, že bychom měli efektivnější zákon o zabavování výnosů z trestné činnosti, to bychom určitě chtěli, to by mi paní ministryně Decroix měla udělat, abychom udělali něco proti té ruské mafii, proti penězům, se kterých může být financován ruský režim, ale i různé zločinecké aktivity, ale opravdu nechceme být zařazování do jednoho tábora.

A my jsme nejeli v žádném Agrofertu. My jsme naopak byli ti, kteří dělali maximum pro to, aby se všechny záležitosti, které se týkají střetu zájmů, rozkryly. Tady, jak sedí Ivan Bartoš, tak jeho ministerstvo odvedlo obrovský kus práce k tomu, aby se vymáhaly nelegálně vyplacené dotace, abychom skutečně v tom jako vláda byli akční. Takže my nejsme tady v tomhle táboře, kde nás můžete jednoduše onálepkovat, a my vás žádáme, abyste věcně odpovídali na ty otázky, které tady zaznívají, a nezbavovali se lacinou, populistickou politikou své zodpovědnosti vůči občanům této země, protože skutečně vaše vláda, prostřednictvím paní předsedající, má co vysvětlovat a Zbyněk Stanjura má co vysvětlovat tady této Poslanecké sněmovně. A je málo na to říkat, že člověk si musí holt vybrat. My máme přece na to jako Česká republika, abychom měli solidní vládu, která se dokáže zodpovídat z důležitých kroků.

A musím říct, že my nemáme ani velkou důvěru k těm krokům, které ODS oznámila, že bude zadávat nějaký audit. My už jsme tady viděli několik zmanipulovaných auditů tohoto typu, které jsou zadávány politickými představiteli, a z povahy věci shodou okolností možná náhodou, možná úmyslně vždycky končí tak, že to je ve prospěch těch zadavatelů. Tak takovéto audity, abychom plýtvali další peníze daňových poplatníků, aby si ODS našla v jednom případě nějaký terč, na koho hodit neúspěchy, v jiném případě alibi, že všechno proběhlo správně, že nikdo nepřekročil své kompetence, i když je zřejmé, že na Ministerstvu spravedlnosti to, jak to říct hezky?, pokazili, tak takové audity skutečně nepotřebujeme. Máme tady i Nejvyšší kontrolní úřad, který si platíme z peněz daňových poplatníků, který může vykonat kontrolu nebo zjištění nebo výkonnostní audit, cokoliv, pokud ho o to požádá vláda nebo Poslanecká sněmovna. Samozřejmě můžeme se tomu věnovat třeba formou doprovodného usnesení, aby Nejvyšší kontrolní úřad skutečně zahájil v této věci nezávislé prověření, které budou mít občané ještě před volbami k dispozici. To všechno může být. Ale poslat soukromou firmu na to, aby dělala audit, který stejně nepřinese víc, než dneska máme v novinových článcích, když ta odpovědnost je primárně politická, čili zjevně míří takzvaně k vyšším šajbám a ne k řadovým úředníkům, na které se to bude chtít hodit, tak to opravdu, to opravdu není ta správná cesta a nemyslím si, že my jako Poslanecká sněmovna bychom si to měli nakukat.

Já bych mohl ve svém projevu mluvit i o dalších věcech, které považujeme za zásadní. Za Piráty by to určitě byla podpora bydlení, kde jsme během těch dvou let a osmi měsíců ve vládě dlouho a dlouho se přetahovali se Zbyňkem Stanjurou, aby byly realizovány aspoň nějaké projekty v této oblasti. Zákon o podpoře bydlení, výstavba, peníze na nájemní bydlení, které bylo potřeba získat. Peníze, které jsme si chtěli půjčit na nájemní bydlení, protože na výstavbu je normální si půjčovat, je normální si vzít hypotéku, když člověk něco staví, pokud ví, že se mu ty peníze budou vracet, a měl by tak k tomu přistupovat ekonomicky i stát. Samozřejmě stát měl dělat mnohem víc a my jsme čelili celou dobu během těch dvou let a osmi měsíců tlaku na to, aby se bydlení různým způsobem, ty naše kroky zpomalovaly, aby se zmenšovaly, omezovaly a tak dále, prostě ve prospěch rozpočtových priorit ODS, kterými bylo mít úspěchy v oblasti výstavby dálnic a napumpovat co nejvíce peněz do obrany. Nic proti tomu, pokud jsou ty peníze vynaloženy účelně, ale problematika bydlení také patří mezi velmi palčivé situace.

Druhá věc je samozřejmě podpora rodin, kde vnímáme, že vláda zaspala, protože vůbec neučinila ani to málo, co vláda může udělat v oblasti cen. Ty ceny samozřejmě řídí trh a na druhou stranu vláda má možnosti, jak zajistit systémově, aby trh fungoval, aby fungovalo tržní prostředí a ceny určovala poptávka, a ne několik oligopolů nebo monopolů, které si vytváří různé kartely a okrádají potom zákazníky. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP