Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(22.10 hodin)
(pokračuje Jakub Michálek)
Takže vláda sice přijala zákon, který posiluje kompetence antimonopolního úřadu, sice mu dala peníze navíc, aby mohl vykonávat tyto kompetence, ale ten zákon nebyl nikdy schválen Poslaneckou sněmovnou. Dodneška tady leží a nikdy nebyl schválen ani v prvním čtení. Takže pokud se tady bavíme o drahých potravinách, tak to je věc, kde prostě vláda zjevně zaspala a má tam rest.
Stejně tak v případě dalších dotací pro různé dotační miliardáře, kde se tady vyplácí mnoho a mnoho miliard korun, kde ty výše dotací přesahují i třeba 60 procent, zatímco občanům se nezvýšila daňová sleva. Místo toho, aby se snížily daně, tak se daně ve výsledku zvýšily, protože na návrh Ministerstva financí se zvýšilo 0,6 procentního bodu nemocenské pojištění, a místo toho, aby se snížily ty daně, tak se zvýšily a rozdělují se miliardy a miliardy dotačním miliardářům. Tak to je další velký rest. A samozřejmě kdyby se ušetřilo víc peněz v té korupci, a máme tady, viděli jsme úplatky za desítky milionů korun v miliardových projektech v kauze Motol, kde ministerstvu trvalo víc jak 60 dnů, než se rozhýbalo a nařídilo vůbec kontrolu těch přímo zřizovaných nemocnic. Viděli jsme tady tu kampeličku, kde měl uložen milion pan premiér, kde se ukázalo, že přes tu kampeličku jsou financovány armádní zakázky, že se tam vybralo 600 milionů korun v igelitkách, v hotovosti, že přes tu kampeličku byla financována kauza Glocin, kde se ukradlo 4,5 miliardy korun, o které přišlo nějakých 7 000 lidí.
Víme, co se děje v obraně, kde v podstatě je vyřazena z jakékoliv činnosti kriminální služba Vojenské policie, která za posledních pět let nemá v podstatě žádné velké výsledky v rozkrývání korupce a hospodářské kriminality na rezortu obrany, a ať nám prosím někdo nemaže med kolem úst, že v rezortu obrany je holt nižší míra korupce, než je ve všech ostatních rezortech. Tak tomu opravdu může věřit jenom velmi důvěřivý člověk. Tam přece je evidentně zneschopněn celý ten systém odhalování vážné trestné činnosti.
Takže to jsou věci, které my bychom mohli kritizovat dlouho a dlouho, ale v tento okamžik se chceme soustředit hlavně na to, na ten spouštěč, na tu aféru se špinavými bitcoiny, a aby tady ministr financí skládal účty a odpovídal. Také bychom mohli hovořit o tom, proč nás vláda nepřipravila na emisní povolenky, které teď jsou schváleny v celé Evropě na základě Green Dealu, který tento premiér a předchozí premiér odsouhlasili a provedli. To jsou všechno věci, které bychom tady mohli řešit, ale my teď chceme primárně, aby tady vystupoval Zbyněk Stanjura, a budeme to chtít i zítra. A na to upozorňuji, že pokud zítra se Zbyněk Stanjura nepostaví čelem ke své odpovědnosti a nebude tady odpovídat na dotazy poslanců v rámci jednání o důvěře tak, abychom probrali celý ten průšvih se špinavými bitcoiny, roli Ministerstva financí a zodpovědnost, která bude na Ministerstvu financí vyvozena, tak my se nevzdáme. Nevzdáme se a budeme opakovat ty naše dotazy a budeme je připomínat. A chápu, že to je nepříjemné. A my se fakt nenecháme vyzmizíkovat. Já chápu, že vy byste si to tady představovali, že budou vládnout jenom dva bloky, bude tady systém dvou stran. Snažíte se nás zahnat do toho - buď se nás snažíte nahnat do vládního tábora, abychom byli servilní, anebo se nás snažíte onálepkovat, že jsme stejní jako ANO a SPD, ale nejsme. A my chceme jedinou věc, aby se občané České republiky dozvěděli pravdu a měli odpovědi na svoje otázky. Nenecháme se nahnat do žádného z těch dvou bloků a nevyčítejte nám, prosím, nějaké staré věci z minulosti, které se týkají minulé vlády, ve které my jsme nebyli a kterou jsme kritizovali. To není věc celé opozice. Když tak buďte adresní, ale důvody, proč se tady scházíme, to jsou věci, které jsou společné pro celou naši společnost. A my chceme slyšet ty odpovědi od zodpovědného ministra Zbyňka Stanjury. Děkuji za pozornost. (Potlesk poslanců Pirátů.)
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Nyní je tedy přihlášen pan ministr Hladík, následuje pan ministr Dvořák a pan ministr Bek. Prosím, máte slovo.
Ministr životního prostředí ČR Petr Hladík: Vážená paní předsedkyně, vážené paní poslankyně, páni poslanci, krásný dobrý večer. Já bych krátce chtěl referovat o tom, co se podařilo naší vládě udělat v oblasti ochrany životního prostředí a také klimatu. Shrnu to v několika klíčových záležitostech a dávám si sám sobě limit sedm minut, takže ho zkusím dodržet.
Chci hovořit o ochraně přírody a krajiny. Česká krajina je velmi pestrá, úžasná a my jsme přispěli k tomu, abychom ji více chránili. Je schválena k 1. 7. Moravská Amazonie, Chráněná krajinná krajinná oblast Soutok. Vyhlásili jsme ptačí oblast Západní Krušné hory a pracujeme na Chráněné krajinné oblasti Krušné hory. Je před třetím čtením novela zákona o ochraně přírody a krajiny, která přináší klíčové změny především v druhové ochraně, ochraně stromů a stromořadí v intravilánech obcí a měst a také vyhlášení jednoho nového Národního parku, a to Křivoklátsko.
Udělali jsme také přístupnost lesních cest spolu právě s rezortem Ministerstva zemědělství, ať už v národních parcích, nebo v hospodářských lesech pro lidi s handicapem, lidi, kteří prostě se běžně pohybovat po stezkách nemohou, například jsou na vozíku, v kočárku nebo jinak handicapovaní.
Pojďme ke krizovým situacím, které jsme si prožili. Byla jich celá řada. Zmíním havárii benzenu v Hustopečích 28. února tohohle roku, největší havárie benzenu. Řešili jsme okamžitě. Díky České inspekci, integrovanému záchrannému systému, neuvěřitelné reakci ze strany Správy železnic jsme se dostali k tomu, že přes tuto krizovou situaci nedošlo k ohrožení zdraví lidí, životů, majetku ani životního prostředí. Považuji to za velký úspěch. Korunováno to bylo tím, že se od neděle rozjely znovu zpátky na této trati vlaky, což je něco, co jsme si v březnu ani nedokázali představit.
Povodně v září 2024. Včasná predikce ze strany ČHMÚ, řešení step by step konkrétních věcí, informování, velmi dobrá reakce a koordinace s podniky povodí, odpouštění přehrad, vytváření retenčního prostoru a ochrana životů a majetku na většině území naší republiky a snížení těch dopadů projevů extrémního počasí, kdy srážky nad 500 milimetrů za tři dny prostě jsou něco, co je naprosto extrémní jako takové. Máme také připraven plán a další finance. Tři miliardy peněz jsou připraveny na protipovodňová připravená opatření různých investorů. Škoda, že tady kolegové z hnutí ANO nechtějí schválit novelu vodního zákona, která by mohla urychlit jak přípravu, tak povolovací proces těchto nových protipovodňových opatření.
Zmíním poslední věc z této otázky krizové, a to je otázka nelegálního odpadu. Aktivně řešíme to, že se nechceme stát popelnicí Evropy, že odpad, který byl přivezen do Jiříkova, do Horních Heršpic nebo třeba do malé obce vedle na Vyškovsku, tak aktivně řešíme jejich repatriaci, vrácení, legislativní změnu na evropské úrovni, aby byl jeden konkrétní orgán, aby byl přehled o všech pokutách na celé unii a aby byla kompletní digitalizace tohoto procesu.
Pojďme na schválené legislativní věci. Novela zákona o ochraně vody tak, aby se kauza Bečvy nemohla nikdy opakovat, ať už se to týká registru všech vyústí, ať už se to týká on-line monitoringu toho, co je vypouštěno z chemiček nebo z průmyslových areálů. Ochrana zemědělského půdního fondu tak, aby se fotovoltaiky, velké průmyslové logistické haly nebo obchodní centra nemohly stavět na té nejkvalitnější půdě. Zase prosazeno. Stromy, keře, aleje, remízky, mokřady a další krajinné prvky. Tohle jsme zjednodušili právě díky téhle novele. Už se nemusí dělat složité byrokratické věci. Může se sázet, vytvářet. ***