Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(22.20 hodin)
(pokračuje Petr Hladík)

Stejně tak jako zjednodušení toho, že dneska alej je možné vysadit půl metru od sousedního pozemku, dřív to byly dva metry, a proto se spousta stromů třeba kolem silnic nebo účelových cest prostě nesázela.

Také jsme udělali dohodu, dobrou dohodu k dolu Turów. Máme data, máme měření, dokážeme a můžeme si ty věci ověřovat, máme finance pro místní komunitu pro zajištění pitné vody místních obyvatel. Spustili jsme obrovskou vlnu čištění odpadních vod, ať už investic do hromadných čistíren, nebo domácích čistíren odpadních vod, což je velká změna pro ty malé municipality, malé obce. Je to velké pozitivum.

Nová zelená úsporám. Za 15 let Nové zelené úsporám je to celkem 600 000 domácností, 15 procent bytového fondu podpořeno, ale pozor, 70 procent z nich za naší vlády. My jsme dokázali pomoci zateplit, vyměnit okna a reálně snížit náklady na vytápění, ohřev teplé vody nebo svícení. Podpořili jsme celkem 200 000 projektů fotovoltaik, čímž jsme dvojnásobně překonali naše vládní programové prohlášení.

Také jsme rozjeli komplexní renovace pod názvem Oprav dům po babičce. Díky tomu už víc jak 13 000 projektů dokázalo kompletně renovovat svůj bytový fond. Víc jak 100 000 domácností zranitelných, především seniorů, lidí s nízkými příjmy, si zažádalo a dostalo peníze z Nové zelené úsporám light. Konkrétní rychlá pomoc investičních opatření na rodinných domech, které pomohly reálně lidem zlepšit kvalitu života a také snížit náklady na vytápění. Neexistuje obec v České republice, kde by nebyl alespoň jeden dům podpořen z Nové zelené úsporám light.

Výměny starých kotlů - celkem 130 000 kotlů vyměněno. Nainstalováno a podpořeno víc jak 100 000 tepelných čerpadel.

Když se podíváme do oblasti energetiky, která má přesah k Ministerstvu životního prostředí, tak zmíním jenom dvě věci. Díky celé řadě legislativních změn a podpoře investičních projektů jsme zdvojnásobili počet obnovitelných zdrojů, než bylo na začátku naší vlády. To je obrovské číslo. Opět tady zase zpátky začala být důvěra k obnovitelným zdrojům.

Podpořili jsme také vznik energetických společenství, komunit tak, aby energetiku mohl vlastnit vlastně každý. Municipality, osoby, drobní živnostníci, podnikatelé nebo lokální firmy.

V České republice stále zemře ještě několik tisíc obyvatel na špatný vzduch. My jsme ale udělali novelu zákona o ovzduší, díky které se reálně snižuje prašnost, digitalizoval se celý proces, jednorázové měření se změnilo na kontinuální, také se zpřísnily některé parametry, a co je důležité, emise, které se nasouvaly z Polska, tak jsme udělali dohodu s Poláky, polská strana především v Moravskoslezském kraji investuje do nových kotlů tak, aby ty polutanty, především polétavý prach, tak se nenasouval na území České republiky.

Poslední záležitost, kterou bych chtěl zmínit, je cirkularita. Cirkularita materiálů, odpadů, protože to je velký potenciál pro český byznys, ekonomiku a bude znamenat poměrně zásadní změnu v tom, abychom nebyli závislí na materiálech, které se do Evropské unie dováží ze třetích zemí, často nestabilních zemí. Proto třídění, recyklace a výroba materiálu právě z recyklátu.

Bylo by toho ještě hodně, o čem bych mohlo hovořit, co jsme za ty čtyři roky vlády Petra Fialy dokázali v oblasti životního prostředí zvládnout a zrealizovat, ale myslím si, že v této pokročilé hodině je to dostatečné. Přeji vám hezký večer.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Nyní tedy vystoupí pan ministr Dvořák a následuje pan ministr Bek. Prosím, máte slovo.

 

Ministr pro evropské záležitosti ČR Martin Dvořák: Děkuju za slovo, vážená paní předsedkyně. Vážené kolegyně, paní poslankyně, páni poslanci, prosím, nepodezírejte mě z toho, že bych snad chtěl znevažovat toto zasedání či snad tuto ctihodnou budovu a tento orgán, nicméně dovolím si začít tím, jak potká Kohn Roubíčka, a říká mu: Poslechnou Roubíček, oni na mě poslední dobou tak nějak divně koukají, když se potkáme. Co se stalo? Roubíček říká: No, vědí Kohn, jak u nás byli naposled se Sárou na večeři, tak nám se potom ztratilo pět stříbrných lžiček. No, prominou, Roubíček, říká Kohn, přece si nemyslí, že bych já nebo Sára... A Roubíček říká: No ne, ty lžičky se našly, ale stín podezření zůstal. A to je to, oč tu běží, co tady dnes zažíváme. Tady se prostě vytváří atmosféra, aby stín podezření zůstal, i kdyby se nakrásně ty ukradené lžičky našly. Ať se stane cokoliv, vždycky už bude snaha zanechat jakýsi pocit trpkosti, pocit zklamání, pocit něčeho nekalého a nepravého.

K tomu slouží také slovník, který tady dneska celý den používá část opozice. Mluví se o podvodu, o zločinu, o praní špinavých peněz, o mafiích, o organizovaném zločinu, o propojení mafií s vládou, o hospodářských škodách. Padají tady rozsudky. Rozsudky ovšem bez soudu, bez důkazů, bez toho, aby někdo byl obviněn, obžalován, souzen nebo třeba dokonce odsouzen. Jediný z nás všech, kteří jsme tady dnes strávili toto nepříliš povznášející odpoledne a večer, stojí v těchto dnech před soudem pro podezření ze závažného trestného činu, to je podvod. Jediný z nás všech je v současné době vyšetřován francouzskou prokuraturou z podezření z praní špinavých peněz, a to je shodou okolností pan poslanec Andrej Babiš, který všechna tahle obvinění dnes na naši vládu naházel ve svém prapodivném vystoupení. A on má tu drzost školit nás ostatní o morálce? Soudit?

Pan poslanec mimo jiné také označil pana premiéra Fialu za nejhoršího premiéra v historii. Musím říct, že pan poslanec je zbytečně skromný. V této nevyhlášené soutěži o nejhoršího premiéra nasadil on sám v letech 2017-2021 laťku tak vysoko, že je prakticky nedostižná. O to víc oceňuji jeho snahu, že by to chtěl snad zkusit ještě jednou. A k tomu, aby to mohl zkusit, má rovněž sloužit toto naše dnešní shromáždění. Celé hodiny tady posloucháme stále to samé - obviňování vlády z toho, co všechno neudělala, co udělala špatně.

K věci samé. Já se necítím odborníkem na bitcoiny a nejsem schopen osvětlit všechno, co se v té věci stalo. Je nepochybné, že se stala spousta věcí, které se stát neměly. Byly to chyby, ať už to byly chyby politické, nebo chyby úředníků, a z mého pohledu v tuto chvíli při současném stupni poznání, při tom, co všechno o tom teď víme, je vyvození politické zodpovědnosti bývalým ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem adekvátní reakcí. Všechno ostatní, co se tady teď odehrává, jistě nevede k tomu, abychom zjistili něco víc, než mohou zjistit orgány činné v trestním řízení či jiné nezávislé instituce. Jde jenom o to odehrát tady před voliči to smutné divadlo.

Já si myslím, že správný postup je dovládnout a nechat orgány, které jsou k tomu kompetentní, nezávislé a vybavené znalostmi a přístroji, nechat je konat jejich práci. To je to, co mají politici dělat, a ne tady předvádět tohle smutné divadlo.

Nicméně když už jsme vyzváni, abychom se zpovídali z toho, co tato vláda dovedla, nebo nedovedla, neodpustím vám ani sobě aspoň pár poznámek k tomu, co se odehrálo na poli evropské politiky.

Nelze začít ničím jiným než českým předsednictvím v Radě Evropské unie v druhé polovině roku 2022. Tady zase musím říci, že jsme nastoupili v situaci, kdy příprava na tento mimořádně závažný mezinárodně politický úkol byla brutálně podceněna tehdejším předsedou vlády, který se snad opravdu domníval, že v Bruselu celé to slouží jenom k jedení chlebíčků a pořádání recepcí, a podle toho také vypadala příprava na předsednictví Česka v Radě Evropské unie. Snažili jsme se za těch pár měsíců dohonit, co se dalo, a nakonec se to nepochybně povedlo. Předsednictví je hodnoceno jako nesmírně úspěšné, a to nejenom námi samotnými, ale také našimi zahraničními partnery. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP