Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(11.20 hodin)
(pokračuje Andrej Babiš)

Opoziční představitelé poukazovali na to, že Blažek jako vysoce postavený brněnský politik ODS může mít zájem na justici v Brně, to dává logiku. Milion chvilek pro demokracii označil celou věc za další pochybnost ohledně Blažkova střetu zájmů. No, prosím. A teďka chodí za paní Decroix, ale neprotestují. Podle něj je nepřípustné, aby ministr, jenž je sám prověřován policií, činil personální opatření vůči soudům, které mohou jeho kauzu projednávat.

Závěr. Neobsazení funkce soudního místopředsedy z důvodu údajně nesprávných rozsudků nemá v novodobé historii obdoby a bylo vnímáno jako ohrožující precedent. Blažek nakonec přislíbil, že své výhrady Unii soudců vysvětlí a je připraven o věci jednat. Funkci místopředsedy prozatím ponechal neobsazenu. Případ upevnil požadavky volání po systémové změně, například zavedení soudcovské rady, jež by personální věci řešila nezávisle na ministerstvu.

Výměny ve vedení státních zastupitelství a zákonné pojistky. Olomoucké vrchní zastupitelství, odchod Ištvána. V únoru 2022 skončil ve funkci vrchního státního zástupce Olomouci Ivo Ištván, známý z dohledu nad velkými korupčními kauzami ODS, Nagygate z roku 2013. Jeho rezignaci předcházel tlak ze strany Pavla Blažka. Stejně jsme to měli i s Rakušanem a policejním prezidentem. Oni to tak kluci mají.

Blažek veřejně prohlásil, že olomoučtí žalobci nehospodaří s důvěrou a že jejich výsledky jsou slabé. Odvolával se na analýzu výkonu Vrchního státního zastupitelství Olomouc, kterou však na dotaz médii nedoložil, a ministerstvo následně přiznalo, že žádný písemný dokument neexistuje. No, znovu zase lhal. Tato situace vyvolala kritiku, že Blažek účelově diskredituje část soustavy státního zastupitelství, možná za účelem personálních změn.

Jmenování Radima Daňhela. Po Ištvánově odchodu Blažek jmenoval novým vrchním zástupcem v Olomouci Radima Daňhela, a to v květnu 2022. Daňhel dříve působil na Vrchním státním zastupitelství v Praze a jeho dosazení do citlivé funkce proběhlo relativně hladce. Nicméně někteří pozorovatelé poznamenali, že olomoucké vrchní státní zastupitelství dozoruje i brněnskou bytovou kauzu, v níž má Blažek osobní zájem. Proto se objevily spekulace, zda výměna na tomto postu nemohla ovlivnit přístup k danému vyšetřování. Celou změnu provázela netransparentnost. Ministerstvo porušilo zákon o svobodném přístupu k informacím, když novinářům odmítlo poskytnout zmíněnou analýzu podkladů k odvolání Ištvána.

Novela zákona o státním zastupitelství. V roce 2023 Blažkův rezort předložil návrh novely upravující jmenování a odvolání vedoucích státních zástupců. Experti však vyjádřili zklamání, že návrh ponechá vládě prakticky neomezenou možnost odvolat nejvyššího státní zástupce bez udání důvodu. Už dříve Blažek deklaroval, že nesouhlasí s vizí, aby mandát nejvyššího žalobce (byl?) pevný na sedm let a odvolání možné jen kárně či se souhlasem prezidenta. Blažkův návrh tak zachovával status quo, což je dlouhodobě kritizovaný model.

Reakce odborníků, Síť k ochraně demokracie a další v místě uvedli, že ministr Blažek se opakovaně pohybuje na hraně svých kompetencí vůči justici a vysílá ústavně nežádoucí signály dovnitř systému. V kombinaci s konkrétními kauzami v Brně vzniká podle nich trend eroze nezávislosti. K návrhu zákona o státním zastupitelství zaznělo, že postrádá pojistky proti politickému ovlivnění trestních věcí. Například neřeší transparentní výběrové řízení pro funkci nejvyššího žalobce ani účinné omezení libovůle při jeho odvolání.

Další jmenování. V roce 2023 se rovněž diskutovalo o obsazení funkce nejvyššího státního zástupce a pan Blažek v lednu 2025 navrhl vládě jmenovat novou nejvyšší státní zástupkyni. Nicméně kritika Blažkova předchozího působení tím nezmizela. Důvěra v institucionální nezávislost justice byla v průběhu jeho mandátu opakovaně zkoušena. Experti volají po systémových reformách.

No, takže po tom, co jsem vám tady přečetl, co pan Blažek všechno má za sebou, a tady samozřejmě mám další články, účast na schůzce s lobbistou Nejedlým, ano, ta známá schůzka, on vlastně dojednával tu vládu, pokud jste nezapomněli, vážení spoluobčané, kterou potom prezident jmenoval.

Například vydání ruského podnikatele. No, to jste asi neslyšeli. Blažek v dubnu 2013, a teďka mě napadá, když tedy myslím, že Nečas byl v březnu 2013 v Moskvě za Putinem, když odéeska chtěla Temelín dohodit pro Rosatom, tak tady se mi to nějak sepnulo, a Blažek v dubnu 2013 jako ministr spravedlnosti podepsal vydání ruského podnikatele Alexeje Torubarova k trestnímu stíhání do Ruska, přestože nebylo rozhodnuto o jeho žádosti o azyl. Tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek dokonce nechal na odpor proti rozhodnutí před letadlo s ruskými policisty, kteří podnikatelé odváželi, přistavit cisternu. Torubarov později popsal, že ho po příletu do Moskvy mučili. Podle verdiktu Ústavního soudu bylo Blažkovo rozhodnutí chybné a ministerstvo muselo, může jako satisfakci vyplatit 250 000. No, takže tohle je pan Blažek.

Tady je zase článek, 31. června rok 2012, ministr Blažek v minulosti podváděl v kauze Diag Human, byl vyzván k rezignaci. A tak dále.

Takže pokud tady někdo o nás mluví, tak chci vám jenom říct, že my jsme si nikdy nedovolili zneužívat naše funkce. Nikdy. A tady samozřejmě mám celý seznam zasahování tradičních politiků, kvůli kterým jsem založil protikorupční hnutí, do soudních a trestních řízení. Pamatujeme si na Chovance, jak popravili Šlachtu, u toho jsem byl, Sobotka lhal, potom odletěl do Číny, protože samozřejmě pod Ministerstvem vnitra je ÚZSI, to je rozvědka, kde se dějí neuvěřitelné věci už tradičně, i poradce pana premiéra určitě o tom ví.

Mimochodem, proč tu kampeličku nikdo nevyšetřoval, to praní peněz? Já vím, že to byly jenom stovky milionů a u bitcoinů jde o miliardy, ale přece jenom, mohl to někdo vyšetřovat, že tam okradli i Ukrajince, kteří jim tam poslali 15 milionů eur na zbraně. Že tam pan premiér měl několik let ty peníze. No, to nikdo nevyšetřuje.

Historicky tihle lidi zasahovali. Kalousek v kauze CASA 2012 opakovaně volal vysokým policejním činitelům kvůli případu, třikrát telefonoval policejnímu prezidentovi Lessymu kvůli postupu policie v kauze CASA. To byla normálka pro ně. Dalík, převoz obviněného vrtulníkem. Tady mám celý seznam. Čunek, zastavení stíhání a údajná justiční mafie. Pavel Němec. Vydání katarského prince. To byly všechno podivné věci, co se tady děly. Ne? Nebo Kubiceho zpráva, totálně vymyšlená věc. To bylo taky organizované odéeskou, že to někde někdo zapomněl a novináři to napsali, a že to byla lež.

No, to jsou všechno mafiánské praktiky. Samozřejmě můžeme si tady připomenout, jak oni mezi sebou vlastně bojovali, ne? Tady Vondra říkal nedávno, že Kalousek ovlivňoval FAÚ, aby ho zkoumali, u ProMoPra prošustroval Vondra 500 milionů, no, to máme také. Tady je titulek: Byl jsem obětí Kalouskova manévru, říká Vondrák. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP