Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(11.30 hodin)
(pokračuje Andrej Babiš)
A potom FAÚ, Finanční analytický útvar. Jste si vymysleli Francii pět dní před volbami 2021, že jsem měl prát peníze. Já jsem byl ten ministr financí, který ten útvar dal pod sněmovní kontrolu. Akorát jste zjistili, ten výbor, dva dni po volbách, že to bylo v pořádku. Ale samozřejmě splnilo to účel, že, paní bývalá redaktorko České televize, která se mě na to ptala v předvolební debatě. Je to systém, je to systém, vážení spoluobčané, systém, který tady funguje léta.
Tak pojďme dál. Tady mám takový hezký článek, který se jmenuje Opakují se Stanjurovy lži a pochybná minulost v Opavě? Klíčový dokument zapomenutý ředitelem kabinetu Filipem Bendou, poradce a soudní znalec Jiří Berger v dvojroli i Stanjurovo přehazování odpovědnosti na všechny ostatní a bitcoinová kauza v podání ministra financí již připomíná minulost a lži v Opavě.
Ano, tenhle člověk měl skončit v politice po tom, co udělal v Opavě. No, ale jak už to bývá, všechno se vymlčí, média to nedotahují, protože nechtějí. Takže tady čtu článek zase, kdyby mě chtěl zase někdo žalovat, ale to mně nevadí, čtu článek, snad se to smí ještě, máme ještě demokracii, ještě můžu tady mluvit, tak ještě to není tak špatné. V dnešním textu odhalí některé spojitosti a souvislosti, které dosud nikdy nebyly zveřejněny. Článek se týká ministra financí Zbyňka Stanjury a jde o podrobnou investigativní sondáž do jeho minulosti včetně klíčových souvislostí a podobností dnešní roli ministra financí v bitcoinové kauze. Jak je známo, Zbyněk Stanjura podle svých slov o ničem nevěděl. Určitě. Navzdory mnoha důkazům prokazujícím opak.
Zbyněk Stanjura také neporušil žádné zákony a není si vědom ani etické chyby. Opět navzdory mnoha dokumentům a zjištěním, které prokazují opak. A my všichni víme, že Stanjura lže. V České republice existuje rčení Starého psa novým kouskům nenaučíš. Takový je případ prvního místopředsedy ODS a dlouholetého matadora strany, jehož ceněnou schopností je formálními a procedurálními argumenty vymlčet i ty nejzávažnější kauzy. Stanjurovi jeho přístup funguje již jednou; v minulosti vymlčel kauzu týkající se klientelismu, porušení zákona o střetu zájmů v Opavě. Podrobnosti přesahující dosavadní zjištění o této staré opavské kauze vím již roky - to píše ten člověk, co to napsal - již roky, ale nepřišlo mi etické na Stanjuru tuto minulost vytahovat. Když dnes ale poslouchám jeho výmluvy v Poslanecké sněmovně, je třeba si Opavu a éru Zbyňka Stanjury jako podnikatele a zároveň primátora připomenout, včetně dosud nikdy nepublikovaných zjištění. Jednání ministra Stanjury v letech 1998 až 2010 nápadně připomíná dnešní dny, kdy tehdy opavský primátor zadával zakázky své vlastní firmě a střet zájmů posléze odladil tím, že společnost přepsal na manželku - to píše tenhle pán, kdyby mě chtěl někdo žalovat, tak klidně můžete. Média ale nešla do dostatečné hloubky celé problematiky. No jasně. A přehlédla četné další podivnosti, například zpětné dodání auditovaných účetních závěrek, které provedl Stanjurův bratr sídlící v budově firmy Zbyňka Stanjury. Zbyněk Stanjura zadává zakázky v Opavě Zbyňku Stanjurovi, když se na to přijde, ministr lže a provádí generální úklid.
V roce 2002 se Zbyněk Stanjura stává primátorem Opavy za ODS, dříve ale podle svých slov podnikal v soukromé společnosti Escon, a. s., která obchoduje se státem, ale po vstupu do politiky prý odešel. Stanjura ale lhal. Zatímco vedl město Opava, zadával také z pozice primátora zakázky své vlastní firmě a ze společnosti formálně odešel až v roce 2007 kdy daroval podíl manželce Haně. Pět let tak Zbyněk Stanjura přiděloval zakázky sám své firmě a po roce 2007 už je přiděloval jen své manželce, píše se tady v textu. V roce 2010 se ale dnešní ministr financí ocitá pod drobnohledem médií, stává se totiž předsedou poslaneckého klubu ODS. Redakce serveru Aktuálně.cz tehdy zveřejňuje, že Stanjura již 15 let neplní zákon a nepředkládá povinné účetní závěrky. Navíc má podle informací deníku přidělovat zakázky sám sobě a lhát o svých majetkových poměrech.
Podezření se následně potvrzuje a Stanjura přiznal, že lhal. Prý na svůj podíl zapomněl. Předtím ale než Zbyněk Stanjura přiznal svou lež, komentoval dotazy redaktorů Aktuálně následovně: Ta věc je stará devět let. Přiznávám, že jsem se toho administrativního pochybení dopustil, a nevím, proč bych to ještě dál rozebíral. A posléze dodal: Ve firmě jsem skončil 13. listopadu 2002 a nevím, co z toho chcete pořád vyvozovat.
Nebyla to pravda, jak již výše bylo zmíněno. Tento komentář dokládá usilovnou snahu Zbyňka Stanjury mlžit i ve chvíli, kdy si je vědom skutečností a jejich rozporu s tvrzením, které sděluje novinářům. Porušení zákona se stane v očích dnešního ministra financí administrativním pochybením a Stanjura nerozumí, proč ze lží předního českého politika chtějí novináři něco vyvozovat. Situace je ale mnohem komplikovanější a je možné, že kdyby si novináři Aktuálně.cz všimli dalších nesrovnalostí v dokumentech předložených firmou, Stanjura by nemusel své pochybení politicky přežít. Stanjura nelhal pouze v otázce vlastnictví podílu a v tom, že na svůj podíl i na svou zákonnou povinnost zveřejňovat účetnictví firmy zapomněl. Zbyněk Stanjura během svého působení na opavském magistrátu dokonce svůj podíl ve firmě Eskon navýšil.
Jen těžko si lze představit situaci, kdy v roli politika nakoupím podíl ve firmě, které zadávám zakázky, a na tuto skutečnost posléze zapomenu. To je další lež, kterou novináři bohužel v roce 2010 neodhalili. Dvě fotografie níže pořízené v archivu obchodního rejstříku Stanjurovo lhaní dokládají.
Stanjura tedy zapomněl, že firmu spoluvlastní, ale také musel zapomenout, že v mezidobí svého působení v roli primátora Opavy podíl dokonce přikoupil. Jelikož ale dnešní ministr financí také zapomněl zveřejňovat účetní závěrky společnosti, jak mu ukládá zákon, nebylo možné jeho majetkové poměry po dobu primátorství zkoumat. Zpětně vytvořené účetnictví audituje Stanjurův bratr a ověřuje švagrová. Bratr auditor sídlí na adrese firmy Zbyňka Stanjury. Podobně jako lze najít spojení znalce z bitcoinové kauzy Jiřího Bergera se Zbyňkem Stanjurou, Berger je Stanjurovým poradcem, lze také najít i ve Stanjurových účetních závěrkách podivné okolnosti. Každá akciová společnost, jako byla firma Eskon, má povinnost zveřejnit účetní závěrku za uplynulé účetní období ověřenou nezávislým auditorem. Nezávislost auditorům ukládá zákon o auditorech a Komora auditorů také kvůli dodržování etických pravidel při ověřování pravdivosti údajů ustanovila etický kodex, kde se píše například: V případě zakázek, jejíž podstatou je ověřování, je ve veřejném zájmu, a tudíž i požadováno etickým kodexem, aby členové týmu provádějícího ověřování firmy, a pokud přichází do úvahy firmy patřící do skupiny firem, byli ve vztahu ke klientovi, u něhož se provádí ověřování, nezávislí.
Zbyněk Stanjura se ale v roce 2010 ocitl pod mediální palbou a zjevně nebyl čas hledět na standardy, zákony ani na základy etiky spojené s profesí politika. Jak si jinak vysvětlit, že auditorem zpráv vedoucích k verifikaci Stanjurova účetnictví, byl jeho bratr Jan Stanjura, akreditovaný auditor v kanceláři v sídle budovy firmy Eskon jeho bratra Zbyňka Stanjury. Celé účetnictví za 15 let zpětně obsahuje podpisy Stanjurových rodinných příslušníků, což rozhodně nevede k vyšší důvěryhodnosti předkládaných informací. ***