(4) Revírní bratrské pokladny provádějí jako nemocenské pokladny samostatně pojištění pro případ nemoci (§ 1, bod 1., a §§ 4 až 10) a obstarávají jako úřadovny ústřední bratrské pokladny jejím jménem záležitost jim přidělené zákonem, po případě stanovami.

(5) Jako úřadovně ústřední bratrské pokladny náleží revírní bratrské pokladně veškeré styky s členy Ústřední bratrské pokladny, zaměstnanými v obvodě dotyčné revírní bratrské pokladny, a s jejich zaměstnavateli, a to obzvláště:

1. přijímati přihlášky, týkající se pojistné povinnosti zaopatřovací, a kontrolovati plnění přihlašovací povinnosti;

2. prováděti evidenci osob povinných pojištěním na provisi;

3. předpisovati a vybírati příspěvky k pojištění na provisi;

4. rozhodovati o přiznání a zastavení provisí;

5. prováděti evidenci a kontrolu poživatelů zaopatřovacích důchodů;

6. činiti návrhy na poskytování drahotních přídavků (§ 17) a příplatků vychovávacích (§ 16);

7. činiti návrhy, kterak jest peníze ukládati (§ 83).

Nebylo-li o přiznání aneb zastavení provise rozhodnuto jednomyslným usnesením, budiž věc předložena Ústřední bratrské pokladně k rozhodnutí.

A. Revírní bratrské pokladny.

§ 29.

(1) Revírní bratrská pokladna může svým jménem nabývati práv a zavazovati se, před soudem žalovati a žalována býti. Za všechny závazky revírní bratrské pokladny ručí věřitelům pouze její jmění, nikoliv však jmění, které spravuje jako úřadovna Ústřední bratrské pokladny.

(2) Řádným soudem revírní bratrské pokladny je věcně příslušný soud, v jehož obvodě sídlí.

§ 30.

(1) Členem revírní bratrské pokladny jest, kdo se zřetelem na své zaměstnání v jejím obvodě je povinen pojištěním pro případ nemoci podle tohoto zákona (§§ 2 a 3 ).

§ 31.

(1) Orgány revírní bratrské pokladny jsou:

a) valná hromada,

b) představenstvo,

c) dozorčí výbor.

(2) Působnost v těchto orgánech jest funkcí čestnou.

§ 32.

(1) Valná hromada skládá se z delegátů členů a ze zástupců zaměstnavatelů. Počet delegátů členů určí stanovy, musí jich však býti aspoň 30. Počet zástupců zaměstnavatelů rovná se polovici počtu delegátů členů. Funkce těchto delegátů a zástupců trvá 3 roky.

(2) Za každého delegáta a za každého zástupce zaměstnavatelů volí, po případě jmenuje (§ 34) se po jednom náhradníku.

(3) Delegáti členů a zástupci zaměstnavatelů zůstávají v úřadě po uplynutí volebního období, pokud nebudou pravoplatně zvoleni jejich nástupci.

§ 33.

(1) Delegáti členů a jejich náhradníci voli se přímou tajnou volbou podle zásady poměrného zastoupení na základě kandidátních listin. (Zákon ze dne 31. ledna 1919, č. 75 Sb. z. a n.). Volební právo mají všichni členové bez rozdílu pohlaví, kteří dokonali dvacátý rok svého věku, byli členy pokladny prvého dne v měsíci předcházejícím vypsání volby (rozhodný den) a jsou členy ještě v den volby.

(2) Z volebního práva jsou vyloučeni pojištěnci, kteří jsou pojištěni jen podle § § 5 a 23 a členi, vyloučení z volebního práva do obecního zastupitelstva.

(3) Volitelny jsou osoby oprávněné voliti, které překročily 24. rok svého věku a jsou členy dotyčné pokladny aspoň půl roku před rozhodným dnem.

§ 34.

(1) Zástupci zaměstnavatelů se jmenují nebo volí zaměstnavateli. Neshodnou-li se zaměstnavatelé o jmenování svých zástupců, volí se tito podle zásady poměrného zastoupení na základě kandidátních listin, při čemž rovná se počet hlasů jednotlivému zaměstnavateli příslušející počtu členů u něho zaměstnaných.

§ 35.

(1) Volba do valné hromady koná se nejpozději dva měsíce před valnou hromadou.

§ 36.

(1) Volební obvody v okrsku jednotlivých bratrských pokladen ustanoví a první volbu vypíše báňské hejtmanství. Další volby vypíše představenstvo bratrské pokladny způsobem nařízeným stanovami a oznámí konání voleb dozorčímu úřadu.

§ 37.

(1) K sestavení voličských seznamů ve volebním sboru pojištěnců jmenuje dozorčí úřad na návrhy odborových organisací dle poměru počtu jejích členů na volbě zúčastněných 5členné volební komise pro jednotlivé volební obvody. Týmže způsobem budiž sestavena, ústřední volební komise pro celý obvod bratrské pokladny.

(2) O vyložení seznamů voličských a námitkách proti nim, jakož i o řízení o námitkách a způsobu volby platí obdobně ustanovení §§ 14, 16, 17, 30, 31, 33, 43, 45, 46, 50-58 zákona ze dne 31. ledna 1919, č. 75 Sb. z. a n. Podrobnější ustanovení o způsobu volby budou uvedena v nařízení.

§ 38.

(1) Valná hromada volí v oddělených skupinách členů a zaměstnavatelů z těchto skupin 10 členné představenstvo a 10 náhradníků podle zásady poměrnosti na základě kandidátních listin. Skupina členů volí 8 zástupců a stejný počet náhradníků a skupina zaměstnavatelů 2 zástupce a stejný počet náhradníků. První volby, které budou provedeny podle tohoto zákona, řídí zástupce dozorčího úřadu za pomoci komise jmenované podle § 37.

Další volby řídí tato komise. Bližší ustanovení obsahuje nařízení.

§ 39.

(1) Funkce představenstva trvá 3 roky. Členové představenstva zůstávají v úřadě po uplynutí této doby, dokud nebudou pravoplatně zvoleni (jmenováni) jich nástupci.

§ 40.

(1) Představenstvo volí ze sebe většinou hlasů starostu a náměstka starostova na tři roky. K žádosti menšiny, čítající aspoň dva členy, jest zvoliti náměstka starostova z této menšiny.

§ 41.

(1) Představenstvu přísluší veškerá správa a zastupování revírní bratrské pokladny, vyjímaje věci, jež zákonem nebo stanovami jsou výslovně vyhrazeny usnesení valné hromady aneb společné schůze představenstva s dozorčím výborem (§ 46).

§ 42.

(1) Stanovy určí podrobněji plnou moc představenstva a způsob provedení usnesení Ústřední bratrské pokladny nebo orgánů revírní bratrské pokladny.

(2) Právním jednáním představenstva v mezích jeho plné moci vznikají pro revírní bratrskou pokladnu a případně pro Ústřední bratrskou pokladnu práva a závazky.

(3) K veškerému právnímu jednání legitimuje představenstvo potvrzení dozorčího úřadu, že osoby v tomto potvrzení uvedené jsou členy představenstva v této době.

(4) Představenstvo nechť ohlásí každou změnu svého složení a výsledek každé volby do 14 dnů dozorčímu úřadu a Ústřední bratrské pokladně.

(5) Dokud taková změna nebyla dozorčímu úřadu ohlášena, účinkuje naproti třetím osobám jen tehdy, když se dokáže, že jim byla známa.

§ 43.

(1) Valné hromadě jest výlučně vyhrazeno:

1. voliti členy představenstva a dozorčího výboru;

2. voliti přísedící rozhodčího soudu;

3. usnášeti se o stanovách a jejich změně;

4. usnášeti se o výroční zprávě představenstva a o jeho absolutoriu;

5. usnášeti se o vymáhání nároků vzniklých proti členům představenstva nebo dozorčího výboru z jejich úřadování a o volbě zmocněnce k vymáháni těchto nároků;

6. usnášeti se o návrzích na poskytováni drahotních přídavků aneb příplatků vychovávacích (§ 28, bod 6.);

7. usnášeti se o návrhu na změnu obvodu aneb sídla pokladny (§ 27);

8. usnášeti se o přistoupení ke Svazům nemocenských pokladen, zřízeným podle zákonů o pojištění dělníků pro případ nemoci.

(2) Usnesení uvedená v bodech 3., 4. a 5. podléhají schválení ústřední bratrské pokladny, pokud se týkají činnosti revírní bratrské pokladny při provádění pojištění na provisi.

§ 44.

(1) Pro kontrolu správy revírní bratrské pokladny při provádění pojištění nemocenského zvou se na tři roky dozorčí výbor. Dozorčí výbor čítá 5 členů. Čtyry členy volí zaměstnavatelé a 1 člena pojištěnci podle zásady poměrnosti na základě kandidátních listin. Podrobnější ustanovení a způsob volby budou obsažena v nařízení.

(2) Člen představenstva nemůže současně býti členem dozorčího výboru.

§ 45.

(1) Dozorčí výbor jest povolán dohlížeti k celkovému hospodaření orgánů pokladny při provádění pojištění nemocenského, zejména k přesnému zachovávání zákona, stanov a jinakých předpisů, prozkoumávati účtování a správu pokladny, prozkoumávati účetní uzávěrku a podávati zprávu valné hromadě o tom, co shledal. Odepře-li valná hromada na základě této zprávy absolutorium, odstoupí představenstvo z úřadu. Dozorčí výbor může dvoutřetinovým usnesením způsobiti svolání valné hromady jakož i společné schůze (§ 46).

(2) Členové dozorčího výboru mohou se zúčastniti schůzí představenstva a členové představenstva schůzí dozorčího výboru s hlasem poradným.

(3) Představenstvo a dozorčí výbor budou vzájemně vyměňovati opisy zápisů o svých schůzích.

(4) Nevyhoví-li představenstvo výtkám dozorčího výboru, jest o tom vyrozuměti dozorčí úřad, jenž postoupí podle §§ 68 až 70 tohoto zákona.

§ 46.

(1 ) Usnášení společné schůze, již řídí střídavě starosta představenstva a předseda dozorčího výboru, se vyhrazuje:

1. Usnesení o vydáních převyšujících vydání zákonem nebo stanovami odůvodněná;

2. usnesení o kolektivních smlouvách se zaměstnanci a s lékaři, pokud není taková kolektivní smlouva uzavřena Ústřední bratrskou pokladnou (§ 28, odst. 2.).

§ 47.

(1) Proti usneseni představenstva nebo společné schůze představenstva a dozorčího výboru, která znamenají značné zatížení revírní bratrské pokladny nebo která pro svou všeobecnou.povahu mají býti směrnicí pro funkcionáře a zřízence revírní bratrské pokladny, může dozorčí výbor podati odpor.

(2) Odpor ten musí býti ve dvou stejnopisech dodán představenstvu bratrské pokladny do týdne ode dne doručení zápisu o dotyčné schůzi dozorčímu výboru (§ 45), jinak se k němu nepřihlíží. Byl-li odpor vznesen včas, přeruší starosta představenstva provedení naříkaného usnesení a předloží opis zápisu o tomto usnesení a jeden stejnopis odporu dozorčímu úřadu, který rozhodne do 14 dnů.

(3) Nedoručí-li dozorčí úřad do 14 dnů po předložení zápisu a odporu představenstvu písemného výnosu o zastavení usnesení, lze usnesení provésti.

(4) Do rozhodnutí dozorčího úřadu může se podati do 14 dnů od jeho doručení stížnost k ministerstvu veřejných prací.

B. Ústřední bratrská pokladna.

§ 48.

(1) Ústřední bratrská pokladna může nabývati svým jménem práv a přejímati závazky, u soudu žalovati a žalována býti. Za všechny její závazky ručí věřitelům celé její jmění. Jejím řádným soudem je věcně příslušný soud v Praze.

§ 49.

(1) členem Ústřední bratrské pokladny je, kdo je podle tohoto zákona povinen pojištěním na provisi.

§ 50.

(1) Orgány ústřední bratrské pokladny jsou:

a) valná hromada,

b) představenstvo,

c) dozorčí výbor.

(2) Působnost v těchto orgánech jest funkcí čestnou.

§ 51.

(1) Valná hromada sestává ze dvou třetin z delegátů členů a z jedné třetiny ze zástupců zaměstnavatelů, zvolených na dobu 3 let.

(2) Skupina delegátů členů valných hromad revírních bratrských pokladen volí podle zásady poměrného zastoupení na základě kandidátních listin (zákon ze dne 31. ledna, 1919, č. 75 Sb. z. a n.), delegáty členů pro valnou hromadu Ústřední bratrské pokladny, a to tímto způsobem: na 2000 členů revírní bratrské pokladny volí se po dvou delegátech a po jednom zástupci zaměstnavatelů, při čemž se k počtu nebo zbytku až do 1000 nepřihlíží; větší počet nebo zbytek čítá se za 2000.

(3) Za základ pro počet členů béře se stav členů koncem kalendářového roku, předcházejícího dni vypsání volby.

Za každého delegáta a za každého zástupce zaměstnavatelů volí se (jmenuje se) po jednom náhradníku.

(5) Delegáti členů a zástupci zaměstnavatelů zůstávají v úřadě po uplynutí volebního období, pokud nebudou pravoplatně zvoleni jejich nástupci.

§ 52.

(1) Pro jmenování, po případě volbu zástupců zaměstnavatelů platí obdobně ustanovení § 34.

(2) Bližší ustanovení o volbě obsahuje nařízení.

§ 53.

(1) Valná hromada volí odděleně ve skupině delegátů členů, 16 členů představenstva a stejný počet náhradníků a ve skupině zástupců zaměstnavatelů 4 členy představenstva a stejný počet náhradníků podle zásady poměrného zastoupení na základě kandidátních listin:

(2) Bližší ustanovuje nařízení.

§ 54.

(1) Ustanovení § § 39 až 42 platí obdobně i pro představenstvo Ústřední bratrské pokladny.

§ 55.

(1) Valné hromadě jest výlučně vyhrazeno:

1. voliti členy představenstva a dozorčího výboru;

2. voliti přísedící vrchního rozhodčího soudu;

3. usnášeti se o stanovách a jejich změně;

4. usnášeti se o výroční zprávě představenstva a o jeho absolutoriu;

5. usnášeti se o vymáhání nároků vzniklých proti členům představenstva nebo dozorčího výboru z jejich úřadování a o volbě zmocněnce k vymáhání těchto nároků;

6. usnášeti se o schválení usnesení revírních bratrských pokladen podléhajících schválení ústřední bratrské pokladny;

7. usnášeti se o poskytování drahotních přídavků.

§ 56.

(1) Pro kontrolu správy ústřední bratrské pokladny zvolí se na tři roky 10 členný dozorčí výbor. Osm členů volí zaměstnavatelé a 2 členy pojištěnci podle zásady poměrného zastoupení na základě kandidátních listin. Podrobnější ustanovení o způsobu volby budou obsažena v nařízení.

(2) Jinak platí obdobně ustanovení §§ 44 až 47.

§ 57.

(1) Člen představenstva aneb dozorčího výboru revírní bratrské pokladny nemůže zároveň býti členem ani představenstva ani dozorčího výboru ústřední bratrské pokladny.

III. soudnictví.

§ 58.

(1) V obvodu každé revírní bratrské pokladny zřídí se rozhodčí soud, a to pokud neurčí ministerstvo veřejných prací jinak, v sídle pokladny.

(2) Rozhodčí soud se skládá ze stálého předsedy, čtyř přísedících a z potřebného počtu náměstků a náhradníků.

(3.) Předsedu a jeho náměstky jmenuje ministr veřejných prací ve shodě s ministrem spravedlnosti ze soudců z povolání.

(4) Po 2 přísedících a 4 náhradnících volí valná hromada, a to každá skupina (podnikatelé a členové) zvlášť, zároveň při volbě představenstva (§ 38) na volební období téhož člen rozhodčího soudu nesmí náležeti představenstvu nebo dozorčímu výboru ústřední aneb revírní bratrské pokladny, ani nesmí býti v jejich službě nebo majitelem, plnomocníkem nebo zaměstnancem závodu, jehož se spor týká, nemusí však býti členem bratrské pokladny. Řízení rozhodčího soudu, odměnu předsedů rozhodčích soudů, jich náměstků, jakož i náhradu přísedícím příslušející upraví nařízením ministr veřejných prací v dohodě se zúčastněnými ministry. Náklady tyto jakož i ostatní výdaje spojené se zřízením a správou rozhodčího soudu uhradí revírní bratrská pokladna, v jejímž obvodě se soud nachází.

§ 59.

(1) Místně příslušný k stížnosti je rozhodčí soud té revírní bratrské pokladny, k níž náleží podnik, v němž byl dotyčný pojištěnec zaměstnán.

(2) Ministerstvo veřejných prací může v případě potřeby zříditi expositury rozhodčího soudu dle předchozích ustanovení složené. V takovém případě také určí, kdo má hraditi náklady spojené se zřízením a správou expositury.

§ 60.

(1) Rozhodčí soud jest výhradně příslušný pro rozhodování všech sporů, které vzniknou z poměrů pojišťovacích mezi revírní bratrskou pokladnou a jejími pojištěnci. K těmto sporům náleží také spor o povinnosti k pojištění u bratrské pokladny, nespokojí-li se výměrem pokladny osoba, jež se o přijetí do bratrské pokladny uchází anebo svou povinnost k pojištění u bratrské pokladny popírá.

(2) Spory vzniklé mezi revírními bratrskými pokladnami z provádění pojištěni nemocenského patří před rozhodčí soud žalované bratrské pokladny. Spory mezi revírními bratrskými pokladnami vzniklé při provádění pojištění na provisi rozhoduje představenstvo ústřední bratrské pokladny.

(3) Pakli by se muselo v jistém případě považovati tolik předsedů nebo přísedících za vyloučené nebo předpojaté, že by rozhodčí soud se nemohl ustaviti, odkáže ministerstvo veřejných prací tuto při k jinému rozhodčímu soudu.

§ 61.

(1) Pro podání stížnosti k rozhodčímu soudu z výměrů bratrských pokladen ustanovuje se nepřestupná lhůta jednoho roku od doručení výměru.

§ 62.

(1) Do nálezu rozhodčího soudu je možno podati stížnost k vrchnímu rozhodčímu soudu bratrských pokladen do 30 dnů ode dne doručení z důvodů, pro něž je přípustno dovolání podle § 63 civilního řádu soudního.

(2) Tento soud má své sídlo v Praze; rozhoduje taktéž v pětičlenném sboru a skládá se z předsedy, ze 4 přísedících a z potřebného počtu náměstků a náhradníků. Předsedu a náměstka předsedova jmenuje ministr veřejných prací v dohodě s ministrem spravedlnosti ze soudců z povolání. Po dvou přísedících a dvou náhradnících volí valná hromada Ústřední bratrské pokladny odděleně ve skupině členů a ve skupině zaměstnavatelů zároveň s volbou představenstva na dobu 3 let. Přísedící vrchního rozhodčího soudu nemusí býti členem bratrské pokladny, nesmí však býti členem ani představenstva ani dozorčího výboru Ústřední aneb revírní bratrské pokladny, ani nesní býti v jejich službě, nebo majitelem, plnomocníkem nebo zaměstnancem závodu, jehož se spor týká. Řízení. vrchního rozhodčího soudu, odměnu předsedů, jich náměstků, jakož i náhradu přísedícím příslušící upraví nařízením ministr veřejných prací v dohodě se zúčastněnými ministry. Náklady tyto, jakož i ostatní výdaje spojené se zřízením a správou vrchního rozhodčího soudu uhradí revírní bratrské pokladny v poměru počtu svých členů.

§ 63.

(1) Opravné prostředky nebo žaloby proti nálezům vrchního rozhodčího soudu nejsou přípustny.

§ 64.

(1) Narovnání a nálezy rozhodčích soudů a vrchního rozhodčího soudu vykonávají se soudní exekucí.

§ 65.

(1) Báňské hejtmanství, v jehož obvodě revírní bratrská pokladna sídli, rozhoduje v prvé stolici spory, vzniknuvší z poměrů pojišťovacích mezi majiteli závodů a bratrskými pokladnami nebo jejich pojištěnci.

IV. Stanovy bratrských pokladen.

§ 66.

(1) Stanovy Ústřední bratrské pokladny a revírních bratrských pokladen nechť obsahují zejména tato ustanovení:

1. o zřízení a vedení matrik bratrské pokladny,

2. o vstoupení a vystoupení členů,

3. o zřízení představenstva a dozorčího výboru a o oboru jejich působnosti,

4. o druhu a způsobu výpočtu odškodného za ušlý výdělek, jízdné a stravné z důvodu konání čestných funkcí u bratrské pokladny,

5. o složení, svolání a usnášení valné hromady,

6. o výši a druzích příspěvků a dávek,

7. o podmínkách případného pojištění na dávky, které převyšují pravidelné dávky podle stanov náležející,

8. o důsledcích zúmyslného nebo zaviněného (rvačkami, opilstvím atd.) vyvolání pojistného případu,

9. o pořádkových pravidlech bratrské pokladny a o následcích jejich porušení,

10. o účinném dozoru na poživatele dávek pojistných,

11. o způsobu rozhodování o nárocích na pojistné dávky,

12. o pozbytí členství, po případě nároku na dávky,

13. jakým způsobem se vydávají prohlášení bratrské pokladny,

14. o podmínkách změny stanov,

15. o zásadách pro vypočítání pojistného, pro sestavení účetní závěrky a bilance, pra přehlídky revisory a znalci a pro sbírání statistických údajů,

16. o opravných prostředcích proti rozhodnutí pokladny,

17. o vzájemném styku Ústřední bratrské pokladny a revírních bratrských pokladen.

(2) Stanovy revírních bratrských pokladen

mimo to obsahuje též tato ustanovení:

1. o mzdových třídách,

2. o zřízení odboček nemocenského oddělení,

3. o utvoření a dotování reservního fondu nemocenského oddělení,

4. o ohlašování onemocnění a uzdravení,

5. o způsobu a lhůtě splácení záloh poskytnutých podle § 81,

6. jak je naložiti s j měním bratrské pokladny pro případ jejího zrušení,

7. která usnesení a právní jednání revírní bratrské pokladny podléhají schválení Ústřední bratrské pokladny.

§ 67.

(1) Stanovy podléhají schválení dozorčího úřadu,, jenž odepře schválení ustanovením, která nesouvisejí s účelem bratrské pokladny nebo odporují zákonným předpisům.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP