(3) Zapsaná pokladna pomocná se napříště nazývá zapsanou pojišťovnou pomocnou.
§ 30.
Pojištění u pojišťoven uvedených v předešlých dvou paragrafech vyžaduje souhlasu pojištěncova.
Orgány nemocenských pojišťoven.
§ 31.
Orgány nemocenských pojišťoven jsou:
a) valná hromada delegátů;
b) představenstvo;
c) dozorčí výbor;
d) správce (ředitel).
Valná hromada delegátův.
§ 32.
(1) Valná hromada skládá se z delegátů zvolených na dobu čtyř let pojištěnci oprávněnými k volbě (§ 33). Zvolení delegáti zůstávají v úřadě i po uplynutí této doby, pokud nenastoupí úřadu jejich nástupci pravoplatně zvolení nebo podle § 42 jmenovaní.
(2) Politický úřad první stolice zbaví však funkce delegáta, jenž přestal býti a není již šest měsíců zaměstnancem.
(3) Počet delegátův určí stanovy; delegátů musí však býti aspoň třicet a může jich býti nejvýše stopadesát.
(4) Současně s delegáty volí se stejný počet náhradníků, kteří nastupují pořadem na místo delegátův odpadajících anebo dočasně zaneprázdněných v době volebního období; o jejich funkční době platí ustanovení odst. 1.
§ 33.
(1) Volební právo mají povinně pojištěné osoby, jež prvního dne v měsíci předcházejícím vypsání volby (rozhodný den) byly u pojišťovny pojištěny, pokud jsou starší dvaceti let anebo dokonají v roce volby dvacátý rok svého věku.
(2) Z volebního práva je vyloučen, kdo pravoplatným rozsudkem trestního soudu byl odsouzen pro zločin, přečin nebo přestupek, pro který podle platných ustanovení nastává ztráta volebního práva do obcí, pokud ztráta tohoto volebního práva nepominula (§ 3 řádu volení v obcích).
(8) Volitelný je státní občan republiky Československé, který v den volby překročil dvacátýšestý rok svého věku, jest aspoň půl roku před rozhodným dnem nepřetržitě pojištěn u dotyčné pojišťovny a není výslovně vyloučen z volebního práva (odst. 2.) nebo z volitelnosti.
(4) Z volitelnosti jest vyloučen:
a) kdo pravoplatným výrokem soudním byl zbaven práva volně nakládati se svým majetkem,
b) kdo upadl v konkurs, pokud trvá řízení konkursní, jakož i ten, na jehož žádost se provádí řízení vyrovnávací, pokud nebylo prohlášeno za skončené,
c) kdo byl odsouzen proto, že docílil pojistné dávky simulací (§ 260 písm. g), po dobu jednoho roku ode dne ukončení trestu.
O volbách delegátů.
§ 34.
(1) Volbu vyhlásí představenstvo nemocenské pojišťovny vyhláškou, kterou jest uveřejniti v Úředním listě politického úřadu první stolice a vyvěsiti na obecním úřadě sídla pojišťovny, jakož i na veřejně přístupných místech v úřadovnách pojišťovny.
(2) Den, kdy byla vyhláška uveřejněna v Úředním listě, považuje se za den vypsání voleb.
(3) Představenstvo nemocenské pojišťovny je povinno oznámiti konání voleb politickému úřadu první stolice.
(4) Nevyhlásí-li představenstvo volby aspoň jeden měsíc dříve, nežli uplyne volební období (§ 32 odst. l), ani když bylo politickým úřadem první stolice k tomu vyzváno, vyhlásí ji tento úřad.
§ 35.
Ve vyhlášce jest oznámiti:
1. do kdy jest navrhnouti členy volební komise,
2. kde budou vyloženy seznamy voličův a kdy jest možno do nich nahlédnouti,
3. do kdy jest možno podati námitky proti vyloženým seznamům,
4. do kdy budou rozeslány volební legitimace a hlasovací lístky,
5. do kdy a kde jest odevzdati kandidátní listiny a jaké jsou náležitosti kandidátních listin,
6. kdy a kde se bude voliti,
7. do kdy jest oznámiti, že kandidátní listiny jsou sdružovány.
§ 36.
(1) Volbu řídí volební komise, která skládá se ze starosty nemocenské pojišťovny nebo jeho náměstka jako předsedy a z přísedících. Přísedící jmenuje politický úřad první stolice z voličů pojišťovny (§ 33, odšt. 1. a 2.), přihlížeje k tomu, aby byla ve volební komisi rovnoměrně zastoupena všechna sdružení, jež prohlásí, že se zúčastní voleb. Při určování osob je dbáti návrhů těchto sdružení; návrhy je podati politickému úřadu do osmi dnů po vyhlášení voleb. Za každého člena je podle týchž zásad jmenovati náhradníka. Z rozhodnutí politického úřadu první stolice není samostatného opravného prostředku.
(2) Volební komise usnáší se platně za přítomnosti většiny členů nadpoloviční většinou. Při rovnosti hlasů rozhoduje předseda, jenž jinak nehlasuje.
(s) Má-li býti voleno ve více volebních místnostech, určí volební komise pro každou volební místnost zvláštní místní výbor, přihlížejíc k zásadě, uvedené v odst. 1. Volební místnost musí býti v každé obci obvodu ne-mocenské pojišťovny, v níž jest zaměstnáno aspoň sto pojištěncův oprávněných k volbě, nebo v jedné ze skupiny obcí sdružených k tomu cíli.
§ 37.
(1) Voličským seznamem jest výkaz, uvedený v § 21, jejž zaměstnavatel jest povinen sestaviti k platebnímu dni, předcházejícímu bezprostředně rozhodný den (§ 33, odst. 1.), doplniti jej údajem roku narození a bydliště pojištěncova a odevzdati nemocenské pojišťovně ve dvou vyhotoveních. Za liknavého zaměstnavatele pojišťovna vyhotoví sama výkaz.
(2) Zaměstnavatel, jenž nevyhoví včas této povinnosti, anebo nevyhoví jí správně, jest povinen nahraditi náklady vyhotovení výkazu.
(3) Nemocenská pojišťovna vyškrtne z výkazu osoby, které volebního práva nemají anebo jsou z něho vyloučeny, doplní jej jmény osob, které, ač mají volební právo, nejsou ve výkaze, a vyloží potom výkazy jako voličský seznam po dobu osmi dnů. Výkazy jest označiti pořadovými čísly římskými, voliče v nich pořadovými čísly arabskými.
(4) Voličské seznamy buďtež přístupny k nahlédnutí aspoň tři hodiny denně, v nemocenských pojišťovnách, majících více než 5000 pojištěncův aspoň po osm hodin denně, a to v sobotu i v hodinách poledních, v neděli od 8. do 12. hod. polední.
(5) Do seznamu má každý pojištěnec právo nahlížeti a činiti si opisy a výpisy, pokud tím nevylučuje jiných osob z výkonu téhož práva.
(6) Proti obsahu voličského seznamu je pojištěnci možno podati námitky v osmi dnech u volební komise, buď proto, že pojištěnec k volbě oprávněný nebyl do seznamu zapsán anebo že jest nesprávně označen, anebo že někdo byl neoprávněně do seznamu zapsán. Tomuto jest námitku ihned oznámiti s tím, že může ve třech dnech podati volební komisi vyjádření o ní.
(7) O námitkách rozhodne volební komise a vyrozumí zúčastněné osoby. Stížnost do jejího rozhodnutí jest přípustná pouze ve spojení s námitkami podle § 54.
(8) Opis opravených seznamů voličských jest odevzdati politickému úřadu první stolice.
§ 38.
(1) Aspoň 15 dní přede dnem volby nemocenská pojišťovna zašle všem pojištěncům, kteří jsou zapsáni v opravených seznamech voličských, volební legitimace a hlasovací lístky na potvrzení do bytu. Zaslání poštou děje se bezplatně.
(2) Legitimace obsahujž pořadové číslo výkazu i voliče, jméno voličovo, den a hodinu volby a místnost volební a podstatná ustanovení o způsobu hlasování a o právních předpisech trestních. Legitimace jest opatřiti razítkem nemocenské pojišťovny.
(3) Za ztracenou nebo poškozenou legitimaci jest vydati voliči na průkaz, osvědčující jeho totožnost, jinou legitimaci, označenou jako duplikát. Totéž platí o hlasovacím lístku.
(4) Hlasovací lístky jest opatřiti razítkem nemocenské pojišťovny na témže místě; hlasovací lístky musí býti stejně velikosti a stejné barvy, musí býti tištěny stejným písmem a nesmí míti odlišných značek nebo znamení.
(5) Legitimace, které nebylo možno doručiti, odevzdá starosta nemocenské pojišťovny za vlastní odpovědnosti volební komisi (místnímu výboru).
§ 39.
Delegáti do valné hromady a náhradníci jejich volí se osobním odevzdáním hlasů podle zásady poměrnosti na základě kandidátních listin.
§ 40.
(1) Měla-li nemocenská pojišťovna v rozhodný den nejvýše deset tisíc pojištěnců, musí kandidátní listinu podepsati aspoň dvacet voličů, měla-li jich více, je třeba aspoň padesáti podpisů. Volič, jenž podepsal více kandidátních listin, nepočítá se na žádné z nich.
(2) Osoby, uvedené v kandidátní listině, jest označiti pořadovými čísly.
(3) Kandidátní listiny jest odevzdati předsedovi volební komise nejpozději patnáct dní přede dnem volby. Současně je jmenovati zmocněnce navrhovatelův a jeho náhradníka. Nejsou-li označeni, považuje se první podepsaný volič za zmocněnce a volič podepsaný na druhém místě za jeho náhradníka.
(4) Zmocněnci navrhovatelův mohou podati komisi nejpozději tři dny přede dnem volby společné prohlášení, že listiny navzájem sdružují. To má za následek, že při rozvrhu mandátů se k nim hledí jako k celku.
§ 41.
(1) Volební komise zkoumá, zdali kandidátní listina jest správně podána, zdali osoby kandidované jsou volitelný (§ 33, odst. 3) a zdali táž osoba není uvedena na několika listinách; výsledek prozkoumání oznámí zmocněnci. Tento jest povinen odstraniti vady v listině shledané nejpozději do osmi dnů přede dnem volby. Zůstane-li i potom táž osoba uvedena na několika kandidátních listinách, ponechá ji volební komise pouze na listině, pro kterou se osoba ta prohlásí. Nestane-li se tak v dané lhůtě, škrtne ji volební komise ze všech listin.
(2) Volební komise označí kandidátní listiny čísly pořadovými.
§ 42.
Nebyla-li podána včas (§ 40, odst. 3.) žádná kandidátní listina, sestaví ji volební komise. Neučiní-li tak do týdne přede dnem volby, Ústřední sociální pojišťovna rozhodne, že pro nemocenskou pojišťovnu jest zříditi představenstvo, na něž přejde také pravomoc valné hromady delegátův, a jmenuje osm členů jeho a osm náhradníků, kteří měli býti voleni valnou hromadou delegátův.
§ 43.
(1) Byla-li podána jenom jedna kandidátní listina, volba se nekoná. Volební komise prohlásí za zvolené delegáty osoby, uvedené v kandidátní listině na předních místech; další osoby jest prohlásiti za zvolené náhradníky.
(2) Obsahují-li předložené kandidátní listiny dohromady nejvýše tolik jmen, kolik jest voliti delegátů, prohlásí je komise za zvoleny, aniž se volba koná. To nastane také, obsahují-li jich méně; v tom případě zvolení delegáti zvolí chybící delegáty většinou hlasů. Totéž platí o náhradnících.
§ 44.
Je-li nutno voliti, volební komise dá vyvěsiti všechny kandidátní listiny v sídle pojišťovny a na veřejně přístupných místech jejích úřadoven a zašle je do všech obcí obvodu pojišťovny se žádostí, aby tam byly vyvěšeny.
§ 45.
Politický úřad první stolice má právo vyslati k volbě svého zástupce, aby dozíral nad správným prováděním volby.
§ 46.
Zaměstnavatel jest povinen upraviti v den volby službu tak, aby zaměstnanci mohli se volby zúčastniti.
§ 47.
Při hlasování volič odevzdá legitimaci volební komisi (místnímu výboru), která zjistí, zda volič je zapsán v seznamu voličském. V kladném případě vydá voličovi úřední neprůhlednou obálku; obálky musí býti stejné. Volič vloží do obálky hlasovací lístek, ve kterém označil pořadovým číslem anebo jiným vhodným způsobem kandidátní listinu, pro niž hlasuje. Poté volič sám vloží obálku do volebního osudí.
§ 48.
Neplatné jsou hlasy:
1. nejsou-li napsány na úředně vydaném hlasovacím lístku,
2. je-li v obálce více hlasovacích lístků,
3. je-li na hlasovacím lístku vyznačeno více kandidátních listin (§ 47).
§ 49.
Místní výbor (§ 36, odst. 3.) zjistí počet odevzdaných voličských legitimací a hlasovacích lístků a odevzdá volební komisi legitimace, dílčí seznam voličův a hlasovací lístky v zapečetěném obalu spolu, se stručným zápisem o průběhu voleb a jinými listinami o volbách.
§ 50.
(1) Volební komise zjistí počet hlasův odevzdaných pro jednotlivé kandidátní listiny a určí počet mandátů na ně připadajících takto:
(2) Součet všech platných hlasů dělí se počtem delegátů, zvětšeným o jeden; celé číslo nejblíže vyšší výsledku dělení jest číslem volebním.
(3) Volebním číslem dělí se počet hlasův odevzdaných pro každou kandidátní listinu; volební komise přikáže každému sdružení tolik delegátů, kolikrát je volební číslo obsaženo v součtu hlasů pro listinu odevzdaných.
(4) Nebyli-li takto zvoleni všichni delegáti, přidělí se zbývající mandáty postupně sdružením, pro něž vyšel největší zbytek dělení. Jsou-li zbytky dělení u více listin sobě rovny, přikáže se mandát listině, která dosáhlá většího počtu hlasů; při rovnosti hlasů rozhoduje los.
(5) Podle týchž zásad rozvrhne volební komise mandáty mezi listiny sdružené.
§ 51.
(1) Mandáty připadající na kandidátní listinu přidělí se osobám na ní vyznačeným podle pořadu.
(2) Nezvolení kandidáti, uvedení na listině, jsou náhradníky a postupují pořadem na místo delegáta téže listiny.
(3) Má-li některá listina méně jmen, nežli na ni připadá delegátů, doplní ji zvolení delegáti této listiny, označíce ostatní delegáty a náhradníky většinou hlasův.
(4) Když listina náhradníků toho kterého volebního sdružení byla vyčerpána tím, že náhradníci buď postoupili na místo trvale odpadnuvších delegátů nebo odpadli, zvolí poslední delegáti dotyčného sdružení potřebný počet náhradníků většinou hlasův.
§ 52.
Komise zapíše do volebního zápisu usnesení a všechny okolnosti, důležité pro provedení volby. Zápis podepíší všichni členové komise.
§ 53.
Komise vyhlásí výsledek volby ve třech dnech vyhláškou v úředních místnostech pojišťovny.
§ 54.
Námitky do voleb jest podati do 15 dnů po vyhlášení výsledku politickému úřadu první stolice. Měla-li nemocenská pojišťovna méně nežli deset tisíc pojištěnců, musí býti námitky podepsány aspoň dvaceti pěti pojištěnci, jinak aspoň jedním stem pojištěncův. Z rozhodnutí politického úřadu první stolice jest možno stěžovati si k politickému úřadu druhé stolice, jenž rozhodne s platností konečnou.
§ 55.
Podrobnosti volebního řízení budou upraveny vládním nařízením.
Působnost valné hromady.
§ 56.
V působnost valné hromady delegátů patří:
a) voliti osm členů představenstva, dva členy dozorčího výboru a členy rozhodčího soudu z pojištěncův a náhradníky jejich;
b) usnášeti se o výroční zprávě představenstva a o propuštění představenstva z odpovědnosti na základě zprávy dozorčího výboru;
c) usnášeti se o vymáhání nároků, které vznikly pojišťovně proti členům představenstva nebo dozorčího výboru z jejich úřadování; zmocněnce pro vymáhání těchto nároků jmenuje Ústřední sociální pojišťovna;
d) usnášeti se o změně stanov (§ 71);
e) usnášeti se k návrhu představenstva o všech věcech, přesahujících rámec obyčejného hospodaření, zejména o tom, má-li býti nabyto nemovitostí, mají-li býti nemovitosti zatíženy nebo zcizeny, mimo nabytí jich v řízení exekučním a konkursním k odvrácení škody;
f) stanoviti náhradu pro funkcionáře nemocenské pojišťovny v rámci směrnic vydaných Ústřední sociální pojišťovnou.
§ 57.
Valnou hromadu svolává představenstvo s přesným udáním denního pořadu aspoň jednou za rok; je však povinno svolati ji nejpozději do jednoho měsíce, žádá-li za svolání aspoň jedna pětina delegátův, udávajíc důvody.
§ 58.
(1) Valná hromada je schopna usnášeti se za každého počtu přítomných delegátů. Valná hromada může se usnášeti pouze o tom, co bylo na jejím denním pořadu, jakož i o návrhu, aby byla svolána mimořádná valná hromada. Usnáší se prostou většinou přítomných; při rovnosti hlasů jest pokládati návrh za zamítnutý. K usnesení o změně stanov jest třeba většiny dvoutřetinové.
(2) Bližší ustanovení o tom, jak jedná valná hromada, obsahují stanovy pojišťovny.
Představenstvo.
§ 59.
(1) Představenstvo nemocenské pojišťovny skládá se z desíti členů, z nichž osm volí valná hromada delegátů z pojištěncův, majících právo volitelnosti (§ 33, odst. 3.), dva pak volí zaměstnavatelé podle zásady § 64, odst. 3. a 4.
(2) Za každého člena představenstva je zvoliti současné náhradníka, jehož jest povolati, kdykoli člen představenstva - třebas i přechodně - nemůže zastávati funkci.
§ 60.
Na volbu členů představenstva a členů dozorčího výboru, kteří jsou voleni valnou hromadou delegátu, jest užíti obdobně ustanovení §§ 39-43, 47, 48, 50-55 s těmito úchylkami:
a) kandidátní listiny jest opatřiti podpisy aspoň jedné patnáctiny počtu delegátů;
b) kandidátní listiny jest na vyzvání předsedy valné hromady jemu odevzdati a závady v nich jest ihned odstraniti, jakož i ohlásiti sdružení kandidátních listin;
c) volební komisi tvoří tři sčitatelé hlasů, jmenovaní předsedou.
§ 61.
(1) Funkční doba představenstva trvá čtyři roky. Zvolení zůstávají v úřadě i po uplynutí této doby, dokud nenastoupí úřadu jejich nástupci pravoplatně zvolení.
(2) Politický úřad první stolice zbaví funkce člena představenstva, jenž přestal býti a není již šest měsíců příslušníkem skupiny (zaměstnanecké nebo zaměstnavatelské), za niž byl zvolen.
§ 62.
(1) Představenstvo volí ze sebe nadpoloviční většinou odevzdaných hlasů starostu a náměstka jeho na čtyři roky. Neobdržel-li při první volbě nikdo většiny, je konati užší volbu mezi dvěma kandidáty, kteří obdrželi nejvíce hlasů. Soustředí-li se při tom na každého z nich stejný počet hlasů, rozhoduje los.
(2) K žádosti menšiny, čítající aspoň tři členy, jest zvoliti náměstka starostova z této menšiny.
§ 63.
(1) Představenstvo spravuje a zastupuje nemocenskou pojišťovnu ve všech věcech, jež nejsou zákonem nebo stanovami vyhrazeny usnesení valné hromady nebo jiných orgánů pojišťovny.
(2) Zejména přísluší představenstvu sjednávati smlouvy s lékaři, porodními asistentkami, lékárníky a léčebnými ústavy, přijímati a propouštěti úředníky a zřízence pojišťovny mimo úředníky uvedené v § 69 a sjednávati s nimi smlouvy služební v mezích vzorného služebního řádu, jejž vydá Ústřední sociální pojíšťovna, vyslechnuvši svazy nemocenských pojišťoven a organisace zaměstnanců pojišťoven.
Dozorčí výbor.
§ 64.
(1) Dozorčí výbor nemocenské pojišťovny čítá deset členů.
(2) Dva členy dozorčího výboru volí valná hromada delegátů (§ 56 písm. a); osm členů dozorčího výboru volí zaměstnavatelé, jejichž zaměstnanci jsou u pojišťovny pojištěni.
(3) Na tuto volbu jest obdobně použíti ustanovení §§ 33-55 s těmito úchylkami:
a) z volebního práva a z volitelnosti jest vyloučen - mimo případy uvedené v § 33 - zaměstnavatel, jenž byv osobně upomenut, ve lhůtě aspoň na 5 dní v upomínce dané nezaplatil pojistného splatného déle nežli 3 měsíce,
b) nevolí se delegáti, nýbrž členové dozorčího výboru přímo,
c) kandidátní listinu musí podepsati aspoň 20 voličů,
d) zaměstnavatel má tolik hlasů, kolik povinně pojištěných zaměstnanců vykázal ve výkaze uvedeném v § 37,
e) voleny mohou býti také osoby zastupující podle stanov osoby hromadné, i když náležejí do skupiny pojištěnců, jakož i ředitelé a správcové podniků, zaměstnávajících pojištěnce podle tohoto zákona,
f) voliti se může tak, že hlasovací lístky budou odesílány volební komisi poštou.
(4) Za společnosti a osoby právnické hlasuje, koho určily osoby, oprávněné společnost zastupovati.
§ 65.
Ustanovení §§ 59, odst. 2., 61 a 62 jest užíti obdobně.
§ 66.
(1) Dozorčí výbor jest povolán dohlížeti k přesnému zachovávání zákona, stanov a jinakých předpisův, a k celkovému hospodaření pojišťovny a k tomu cíli prozkoumávati účtování, správu pokladny a účetní uzávěrku a podávati valné hromadě o tom, co shledal. Zaměstnanci nemocenské pojišťovny jsou povinni podávati dozorčímu výboru vysvětlení a doklady potřebné k výkonu jeho pravomoci.
(2) Odepře-li valná hromada na základě zprávy dozorčího výboru absolutorium, jest tím představenstvo prohlášeno za zbaveno úřadu.
(3) Nevyhoví-li představenstvo výtkám dozorčího výboru, jest o tom vyrozuměti Ústřední sociální pojišťovnu a příslušný svaz nemocenských pojišťoven.
(4) Dozorčí výbor může dvoutřetinovou většinou usnésti se na svolání mimořádné valné hromady i proti vůli představenstva a svolati ji.
(5) Dozorčí výbor může se dále usnésti, že usnesení, uvedená v § 56, písm. d)-f), jakož i usnesení představenstva o počtu míst zaměstnaneckých jest odložiti až do rozhodnutí Ústřední sociální pojišťovny. Nedojde-li rozhodnutí do šesti týdnů ode dne, kdy došlo k naříkanému usnesení, jest usnesení považovati za schválené.
§ 67.
Členové dozorčího výboru mohou se zúčastniti schůzí představenstva a členové představenstva schůzí dozorčího výboru s hlasem poradním.
Úředníci a správce (ředitel).
§ 68.
(1) Úředníky nemocenské pojišťovny mohou býti pouze státní občané Československé republiky; starosta pojišťovny vezme je ve slib, že budou zachovávati zákony a jiné předpisy a že budou poctivě a svědomitě plniti převzaté povinnosti.
(2) Úředníci nemocenských pojišťoven mají ve své úřední činnosti povinnosti úředníků veřejných, stanovené v zákoně trestním, požívají však také ochrany jako úředníci veřejní.
§ 69.
(1) Ústřední sociální pojišťovna ustanovuje u nemocenských pojišťoven, které mají v průměru posledních tří let nejvýše 2000 povinných pojištěnců, správce nemocenské pojišťovny, jenž bude vykonávati zároveň službu pokladní nebo účetní; u nemocenských pojišťoven, které mají více než 2000, ale nejvýše 5000 povinných pojištěnců, vedle toho ještě dalšího úředníka ke službě pokladní nebo účetní, nevykonávané správcem; u nemocenských pojišťoven pak, které mají více než 5000 povinných pojištěnců, ustanovuje ředitele, pokladníka a hlavního účetního. Tito úředníci podléhají disciplinární pravomoci Ústřední sociální pojišťovny, která je vezme ve slib.