Čtvrtek 24. června 1926

Paní a pánové! Je štěstí pro Jaroslava Vrchlického, že není členem této sněmovny, (Veselost na levici.) sice by tato věc byla předmětem jednání imunitního výboru. (Potlesk komunistických poslanců.) Na místo bobkového věnce dostal by Jaroslav Vrchlický, kdyby měl štěstí, nanejvýše jeden bobkový list v omáčce k bramboru, který by mu předkládali v kriminále, jestliže by se vůbec na něho bobkový list, který připadá jeden na sto vězňů, dostal.

Dalším dokladem, jak se vládne v tomto státě, je zabavení dnešního "Rudého Práva", ve kterém kritisováno bylo jednání státního zastupitelství, které jednalo tak lehkomyslně, že na pouhé novinářské zprávy opovážilo se žádati o vydání 27 komunistických a čsl. socialistických poslanců.

Předseda (zvoní): Žádám pana poslance, aby se držel projednávané věci. (Výkřiky. Hluk.) Prosím o klid.

Posl. Bolen (pokračuje): Tím vyvrcholuje smečka buržoasních zdražovatelů a kořistníků své zločiny proti pracujícímu lidu. Chce vsaditi do kriminálu jeho zástupce za to, že poctivě hájili jeho zájmy. Hájení zájmů dělnických prohlašuje tím buržoasní většina sněmovní za zločin. Odpírání zvýšení kněžských platů je tím pasováno rovněž za zločin. Buržoasie si tím diktuje: Buď nám budete sloužiti jako otroci, nebo vás necháme vsaditi do kriminálů. Za takových okolností bylo by zastoupení dělnictva v zákonodárných sborech pouhou komedií a proto do tohoto případu musí promluviti dělnická třída své veliké a rozhodné slovo.

Ptáme se všeho dělnictva bez rozdílu politické příslušnosti: Dopustíte, aby banda vykořisťovatelů zavírala vaše poslance za to, že oni hájí vaše zájmy? Dopustíte, aby byli,vaši poslanci vsazováni do kriminálů za to, že chtěli znemožniti vaše zbídačení agrárními cly? Dopustíte, aby byli vláčeni do kriminálu vaši poslanci za to, že chtěli znemožniti odměňování kněží oné církve, která nechala upáliti Mistra Jana Husa a zavinila staletou porobu českého národa?

Předseda (zvoní): Prosím pana řečníka, aby se držel projednávané věci.

Posl. Bolen (pokračuje): Teď má slovo dělnictvo. Ve všech továrnách nechť uplatní se všude jednotná fronta. Rokujte a protestujte o tomto neslýchaném případě ve všech závodech na závodních schůzích všeho dělnictva. Čiňte přípravy pro obrovské společné projevy všeho dělnictva ve všech oblastech. Chystejte se všude k nejostřejšímu boji proti zločineckému tažení proti vašim poslancům! Ukažte buržoasní smečce. že její stromy nerostou do nebe, že si nijakým způsobem nenecháte sahati na své zástupce, kteří poctivě a odhodlaně hájí vaše zájmy! (Předsednictví převzal místopředseda inž. Dostálek.)

Mobilisujte rychle své síly do jednotné fronty pod bojovnými hesly: Pryč se služkou buržoasie, vládou Černého! Pryč s režimem buržoasních vykořisťovatelů a násilníků. (Potlesk komunistických poslanců.)

Místopředseda inž. Dostálek (zvoní): Dalším řečníkem je pan posl. dr Gáti. Uděluji mu slovo.

Posl. dr Gáti (maďarsky): Veľavážené Národné shromaždenie! Návrhom zákona práve

pojednávaným, ktorý smeruje k povzneseniu úverných družstiev Podkarpatskej Rusi tým, že ministra financií zmocňuje poskytnúť úverným družstvám Podkarpatskej Rusi lacný úver až do 5,000,000 korún, zamýšľa vláda dať odhlasovať s veľkou opatrnosťou najprv týchto päť milionov korún, a až zajtra chce pojednávať návrh, ako bude naložené s týmito 5 mil. korunami. (Výkřiky komunistických poslanců.) Je naprosto bez pochyby, že družstvá Podkarpatskej Rusi sú odkázané na pomoc a že oprávnené je prianie, aby družstvá, ktoré za starodávna odvádzaly peniaze chudobných ľudí ústredniam v Budapešti, staly sa zase života schopnými, a tedy aby boly štátom podporené, My tedy žiadnym spôsobom neboli by sme proti tomu, aby družstvá tie obdržaly 5,000.000 korún alebo, ešte viac, otázkou je však, či by tieto peniaze fakticky dostaly menované družstvá a či by neišly na stranícke účele. (Výkřiky posl. Šafranka.)

Místopředseda inž. Dostálek (zvoní): Prosím o klid.

Posl. dr Gáti (pokračuje): My musíme vedieť, ako a k jakému účelu bude týchto 5 mil. korún použité, lebo my po tejto stránke máme veľmi smutné zkúsenosti, čo sa týka Podkarpatskej Rusi. Lesy štátom spravované ako aj väčšina štátnych podnikov neslúžia dobru pracovného ľudu, ale sú v prospech podkarpatoruskej t. zv. "štátotvornej" práci. (Posl. dr Štefan [malorusky]: Nie je pravda! - Výkřiky posl. Śliwky a Zápotockého.) Pán posl. dr Š t e f a n je najmenej oprávnený povedať, že nie je pravda, lebo veď aj on bol pomocou výťažku lesov Podkarpatskej Rusi zvolený poslancom.

Obávam sa, že týchto 5,000.000 korún bude slúžiť len k tomu, aby mohol byť zvolený ešte tretí poslanec strany agrárnej. (Výkřiky posl. dr Štefana a Šafranka. - Hluk.)

Ostatne pán zpravodaj správne hovorí v dôvodovej zpráve tisk 510, že (čte): "Celkem možno říci, že návrh zákona sleduje účel hospodářského povznesení nejchudšího území v našem státě." (Výkřiky komunistických poslanců.)

Je naprosto bez pochyby, že Podkarpatská Rus je najchudobnejším vidiekom republiky, ak nebude však o tejto päťmilionovej pôžičke rozhodovať ľud Podkarpatskej Rusi a družstvá, ale civilná správa, a ak bude táto rozhodovať, za akých podmienok a ako má kto dostať pôžičky, a tiež keď ide aj o to, že vláda bude kontrolovať použitie týchto peňazí, je zrejmé, že vládne strany budú podporovať svoje vlastné strannícke účele. (Posl. dr Štefan: To nie je pravda, to je sprostota! - Posl. Mikulíček k posl. dr Štefanovi: Nečas dokázal, že jste kradli! - Hluk.)

Místopředseda inž. Dostálek (zvoní): Prosím pana posl. Mikulíčka o klid.

Posl. dr Gáti (pokračuje): Mikulíček a jeho druhovia nemali žiadneho osohu z lesov Podkarpatskej Rusi. Vy však máte zákony o meliorácii, o umelých hnojivách, o zušľachťovaní dobytka a tu máme aj tento návrh zákona, ktorým má byť podporované družstevníctvo. Avšak v dedinskom družstve, ktoré z tejto pôžičky niečo dostane, bude zariadená kortešačná kancelária agrárnej strany. Je teda zrejmé, že ten chudiak, ktorý j e komunistom alebo socialistom, nedostane od tohoto družstva žiadnych peňazí. ale dostane ich len ten, kto bude konať kortešské služby, Komunistovi alebo socialistovi nedostane sa z tohoto družstva úveru, do jeho kníh nebude môcť nahliadnuť a nebude môcť ich kontrolovať. (Výkřiky posl. Šafranka.)

Místopředseda inž. Dostálek (zroní). Prosím pana posl. Šafranka, aby zachoval klid.

Posl. dr Gáti (pokračuje): Z návrhu zákona vyčítam, že minister financií môže na miesto lacného úveru prevzať ručenie za pôžičky, ktoré si zaopatrí ústredné družstvo u bankv inej, aby sa tým dostalo k lacnejšiemu úveru, Dobre povedá dôvodová zpráva návrhu zákona (čte): "že sú úverne pomery na Podkarpatskej Rusi nesnesiteľné."

Keďže zajtra budeme mať zase príležitosť prehovoriť k návrhu zákona, ktorým bude upravená organizácia. poznamenávam ešte len toľko, že my v Podkarpatskej Rusi máme smutné zkúsenosti o tak zv. štátnej kontrole, to nie je nič iné, ako kortešačný prostriedok pre agrárnu stranu. Dobre vieme. k čomu sa používa fond pre umelé hnojivá, k čomu zákon o zušľachťovaní dobytka, zákon o meliorácii nepomáha chudiakovi, ale len boháčovi, ktorý vykonáva kortešské služby, teraz už aj úverné družstvá chcú hodiť v plen dnešnej vládnej politike. (Výkřiky posl. Šafranka a dr Štefana. Hluk. - Místopředseda inž. Dostálek zvoní.)

Poneváč ani tento návrh zákona neposkytuje nám garancie, že táto lacná pôžička bude sledovať povznesenie úverných družstiev v Podkarpatskej Rusi a že nebude slúžiť kortešským účelom, nemôže komunistická strana tento návrh zákona odhlasovať. (Potlesk komunistických poslanců.)

Místopředseda inž. Dostálek (zvoní): Ke slovu není již nikdo přihlášen, rozprava je skončena. Uděluji slovo panu zpravodaji výboru rozpočtového k doslovu.

Zpravodaj posl. Bradáč: Slavná sněmovno! Nemám co bych poznamenal, jen bych řekl panu posl. Bolenovi, že družstevnictví u nás není nijakým způsobem stranicky využíváno, nýbrž že si přejeme, aby se družstevnictví vyvíjelo tak, jak toho složky našeho národního a národohospodářského života potřebují.

Doporučuji návrh rozpočtového výboru slavné sněmovně ku přijetí. (Souhlas.)

Místopředseda inž. Dostálek (zvoní): Přistoupíme ke hlasování.

Osnova zákona má 6 paragrafů, nadpis a úvodní formuli.

Jelikož mně nebyly podány pozměňovací návrhy, dám o celé osnově hlasovati najednou podle zprávy výborové. (Námitek nebylo.)

Námitek proti tomu není.

Kdo tedy souhlasí s celou osnovou zákona, to jest s jejími 6 paragrafy, nadpisem a úvodní formulí, ve znění navrženém panem zpravodajem, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To jest většina. Tím poslanecká sněmovna přijala tuto osnovu zákona ve čtení prvém.

Druhé čtení provedeme při vyřizování odst. 3 pořadu, bude-!i osnově této přiznáno zkrácené řízení podle §u 55 jedn. řádu.

Tím vyřízen jest 2. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce pořadu, jímž jest:

3. Návrh, aby řízením zkráceným podle §u 55 jedn. řádu byly vyřízeny osnovy:

a) zákona, kterým se doplňuje a mění zákon ze dne 21. prosince 1923, č. 1 Sb. z. a n. z r. 1924 o dani z uhlí (tisk 496),

b) zákona o poskytnutí zápůjčky, po případě záruky pro úvěrní družstva Podkarpatské Rusi (tisk 497).

K odůvodnění pilnosti uvádím, že zkrácené jednání má se vztahovati toliko na druhé čtení a cílem jeho jest, aby nemusila se zachovati 24hodinová lhůta mezi čtením prvým a druhým. Osnovy obě jsou hospodářsky důležité a záleží tudíž na tom, aby také senát v brzku je projednal, což se právě umožní přiznáním zkráceného projednávání.

Dám o návrhu na zkrácené jednání hlasovati o obou osnovách najednou. (Námitky nebyly.)

Námitek není.

Kdo tedy souhlasí, aby oběma jmenovaným osnovám zákonů přiznáno bylo zkrácené jednání podle §u 55 jedn. řádu, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Zkrácené jednání jest přiznáno a přistoupíme tedy ihned ke druhém u čtení každé z obou osnov.

Ad 1. Druhé čtení osnovy zákona, kterým se doplňuje a mění zákon ze dne 21. prosince 1923, č. 1 Sb. z. a n. z r. 1924 o dani z uhlí (tisk 496).

Zpravodajem výboru rozpočtového jest p. posl. dr Jos. Černý.

Jsou nějaké návrhy oprav nebo změn textových?

Zpravodaj posl. dr. Jos. Černý: Není změn.

Místopředseda inž. Dostálek: Návrhů oprav a změn textových není. Budeme tedy hlasovati.

Kdo ve druhém čtení souhlasí s osnovou zákona tak, jak ji poslanecká sněmovna přijala ve čtení prvém, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím poslanecká sněmovna přijala tuto osnovu zákona také ve čtení druhém.

Ad 2. Druhé čtení osnovy zákona o poskytnutí zápůjčky, po případě záruky pro úvěrní družstva Podkarpatské Rusi (tisk 497).

Zpravodajem výboru rozpočtového jest pan posl. Bradáč.

Jsou nějaké návrhy oprav nebo změn textových?

Zpravodaj posl. Bradáč: Není změn.

Místopředseda inž. Dostálek: Návrhů oprav ani změn textových není. Budeme tedy hlasovati.

Kdo ve druhém čtení souhlasí s osnovou zákona tak, jak ji poslanecká sněmovna přijala ve čtení prvém, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím poslanecká sněmovna přijala tuto osnovu zákona také ve čtení druhém a vyřízen je 3. odstavec pořadu. (Výkřiky.)

Přerušuji projednávání pořadu a přistoupím k ukončení schůze.

Upozorňuji, že z formálních důvodů - aby výborům mohly býti přikázány osnovy dnes rozdané tiskem - bude se konati dnes ještě jedna schůze. Žádám proto, aby paní a páni poslanci neodcházeli.

Podle usnesení předsednictva navrhuji, aby příští schůze konala se ještě dnes za 10 minut s

pořadem:

Nevyřízené odstavce 39. schůze.

Jsou proti tomuto návrhu nějaké námitky? (Námitky nebyly.)

Není jich. Návrh můj je přijat.

Končím schůzi.

(Konec schůze ve 3 hod. 25 min. odpol.)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP