Úterý 10. května 1927

Všechny kluby dnešní majority svými zástupci před projednáváním v rozpočtovém výboru pozměňovací návrhy přinesly a změn se dožadovaly. Neodmítám věcnou spolupráci oposice; byla, ale žádám, aby se oposice hlásila jenom k tomu, co vykonala.

Pan posl. dr Meissner by si přál, aby osnova o nové úpravě finančního hospodářství svazků územní samosprávy se omezila na limit. Zavede-li se však limitování přirážek, musí se logicky vybudovati vyrovnávací fond, poněvadž mnohé svazky neuhradí omezenou přirážkou svůj rozpočet a musejí tedy dostati příspěvky. (Posl. Koudelka: Z obcí uděláte žebráky, kteří budou choditi na Malou stranu prosit o příděl!) Pane kol. Koudelko, ten systém jsme nevybudovali my, ten jste zavedli vy už dávno před námi. (Výkřiky posl. Pika.)

Každý subvenční princip však, buduje-li se na jistých předpokladech, má stinnou stránku, že svádí, aby tyto předpoklady byly dány, tedy aby rozpočty byly tak zvýšeny, aby vznikl nárok na příspěvek z fondu. Tomu nutno čeliti. Osnova činí tak zostřeným dozorčím právem, právem naříditi vybírání dávek a úpravou rozpočtů.

Zdali situace, do níž se dostaly naše autonomní svazky, je důsledkem změny volebního řádu, nebudu s tohoto místa řešiti, ani to nedoporučuji. Možnost kladného úsudku vyloučena není. Nová břemena obcím vznikla, což bylo mnohokráte zde konstatováno, tím, že řada nových zákonů pamatovala na to, aby obce byly zatíženy. Velmi snadno navrhovala a odhlasovala se břemena obcím. Jiná potíž však byla s úhradou a zaplacením těchto břemen.

Téměř všichni páni oposiční poslanci v tendencích svých řečí docházejí k jednomu závěru, že státní byrokracie snaží se naši samosprávu omeziti. Ani jeden z nich nedal si tolik práce (Výkřiky posl. Remeše.), aby luštil otázku, zdali jest nutno, abychom ve svém vlastním státě měli dvojí kolej správní, či zda nám stačí jedna. Neporovnává nikdo poměry dřívější s poměry nynějšími. (Výkřiky čsl. soc. demokratických poslanců.) Necítím se při projednávání tohoto zákona oprávněn tuto otázku luštiti jako zpravodaj, ale vděčné pole pro to by zde bylo.

Poněvadž si zde stěžoval kol. posl. Pik, že nadřízený orgán může regulovati vybírání přirážek a dávek, odpovídám na tuto stížnost kladně. Jsem si vědom, že i byrokracie, to je úřednictvo, bude při tom spolupůsobiti, ale mám také přesvědčení, že toto úřednictvo jest a musí zůstati naše, tak jako je stát náš. (Posl. Johanis: Republiky, či vaše?) Pane kol. Johanise, v ústavní listině hned v §u 1 výslovně se mluví o rovnoprávnosti všech státních občanů. (Výkřiky posl. Johanise. - Hluk.)

Místopředseda dr Buday (zvoní): Prosím pána posl. Johanisa, aby nevyrušoval řečníka. (Výkřiky posl. Johanise.)

Zpravodaj posl. Adámek (pokračuje): Pane kol. Johanise, dovolávám se §u 1 ústavního zákona. Ve státě máme všichni právo stejné, a ten stát je náš. Můj dojem z mnohých těch řečí shrnul bych v jednu domněnku: obava před ztrátou nadvlády. Bylo-li zde řečeno, že popřevratové poměry vyžadovaly si změny v zařízení a ve správě obcí a okresů, tvrdím proti tomu, že mělo býti bráno v úvahu, na co se zapomínalo, že musejí býti brány v úvahu nejen poměry hospodářské, nýbrž i psycholoigcké, jaké po válce byly. (Výkřiky na levici: Z psychologických důvodů jste po převratě zalezli! - Posl. Kreibich: Vaše politika byla strašpytelská!) Moje ne, pane kol. Kreibichu, já jsem nebyl obrlajtnantem v rakouské armádě.

Bylo zde vytýkáno, že stát měl a má enormní daně a že se obce řídily tímto příkladem. Bohužel, že i zde bylo pravdou přísloví: "Nákazy přicházejí s hůry." Jenomže páni, kteří to dnes vytýkají, měli si to říkati už před lety, měli k tomu poznání přijíti a dnes by musili nevyhnutelně říci sobě, s p. ministrem financí v čele, "nostra culpa". Nejen já, nýbrž i téměř celá většina je přesvědčena, že určitá krise v některých obcích se dostaví, ale bez kritických okamžiků není žádná nemoc. Krise se dostaviti musí, aby mohlo býti také rozhodnutí. Bude dobře, když oba tábory, vládní i protivládní, klidně počkají na účinky zákona. Obce jsou finančně nemocny a my je chceme uzdraviti. Budoucnost ukáže, kdo dobře jednal, zda ten, kdo pomocí zákona se snažil omeziti břemena poplatníků, či ti, kteří plaidovali pro neobmezenost a nekontrolovatelnost výdajů v obcích i okresích. (Výkřiky posl. Remeše a Koudelky.)

Považuji za nutné s tohoto místa konstatovati vůči posl. dr Kobergovi, že jeho stížnost do omezení časového v rozpočtovém výboru není tak na sto procent pravdivá. Pan posl. Koberg podal 29 pozměňovacích návrhů, ke kterým mluvil ve výboru celkem 4 hodiny. Mám za to, že to byla dostatečně dlouhá lhůta k odůvodnění pozměňovacích návrhů. Nemohu za to, jako za to nemohou druzí páni kolegové, že si to časově lépe nerozdělil.

K §u 4 dlouhou řeč promluvil p. posl. V. Beneš. Je mi líto, že nemohu jako zpravodaj na jeho řeč reagovati. Kdybych zde nebyl zpravodajem, jistě bych reagoval na jeho řeč celou. §em 4 nesaháme na výchovu v dnešních školách. Nesaháme na nic a neobmezujeme nic, co by se dotýkalo učebních látek ani obsazování míst učitelů na školách. Upravujeme toliko finanční stránku rozpočtovou, a ani tu ne, nýbrž dáváme toliko právo občanstvu, podívati se na školní rozpočet. A tohoto práva občanstvo doposud nemělo. Popírám pravdivost domněnek p. posl. V. Beneše, že občanstvo přirážek neplatilo, nýbrž pouze vyplácelo. Školy jsou stavěny a vydržovány z peněz poplatníků a jmenovitě z přirážek. A poněvadž přirážky jsou vybírány k daním výnosovým, především k dani pozemkové, a poněvadž k této dani pozemkové a k dani domovní občanstvo přirážky platí (Výkřiky posl. Johanise.), tedy platí také na školy. (Výkřiky posl. Kreibicha.) Na tom se nezmění nic.

Pan ministr financí měl podle názoru p. posl. V. Beneše zůstati profesorem při projednávání tohoto zákona a nikoliv ministrem financí. (Hluk a výkřiky komunistických poslanců.)

Místopředseda dr Buday (zvoní): Prosím o ticho.

Zpravodaj posl. Adámek (pokračuje): Považuji to za mylný náhled. Právě ministr financí bez ohledu na své civilní povolání musí si býti vědom, že se má starati nejen o vybírání daní, nýbrž i o hospodářskou nosnost poplatníků. Uzná-li, že nosnost je nedostatečná, nemůže poplatníkům více břemen ukládati. Zachoval se jistě daleko lépe než některý z pánů kolegů na tomto místě.

Chtěl bych ještě prohlásiti, že jako autonomnímu pracovníku je mi dobře známo, že okresy z přirážek v okresu vybíraných přispívají na udržování nejen škol měšťanských v městech, nýbrž i škol jiných.

Pan posl. V. Beneš reagoval zde na řeč posl. Krejčího v úseku, kde kol. Krejčí mluvil o škole v Bohuslavicích u Opočna. Rozcházíme se v názorech na tuto školu. I já ji znám. Ale nejde o tuto školu, jde o princip, jak se nařizuje stavba školy, jaké školy a pro koho. (Předsednictví se ujal předseda Malypetr.) V Bohuslavicích je 71 dětí povinno návštěvou obecné školy. 18 dětí chodí do školy měšťanské a okresní školní výbor dal vyhotoviti plány a rozpočet na novou školu pro tyto děti. V nové škole má býti také biograf a má státi 1 1/4 mil. Kč! To je pro 71 dětí trochu více, než poplatníci mohou snésti.

Nemluvím o jiném memorandu, které mám po ruce, kde okresní školní inspektor nařizuje stavbu školy s odůvodněním, že postavil 14 škol v krajinách horských a že musí novou školu postaviti také v obci řepařské. To není žádný věcný argument, jmenovitě ne tam, kde nosnost poplatníků je nedostatečná.

Je mi líto, že s referentského místa musím prohlásiti o debatě k zákonu provedené, že nebyla na výši doby a že klesla místy na úroveň stranických řečí. Neohlížím se na nikoho, neboť zde také nebyl brán ohled.

Kol. Prášek řekl tato slova: "Mohl bych jmenovati nejen celou řadu měst ve správě strany lidové, která špatně hospodaří, nýbrž jako bývalý předseda správní komise bych mohl jmenovati několik starostů z řad lidových, které jsme musili suspendovati nejen pro jejich úplnou negramotnost, nýbrž i pro naprostou nepoctivost při vedení hospodářském." Kdyby kol. Prášek jmenoval, byla by nám dána možnost zjistiti pravdu. Toto je však pouze paušální obviňování a není důstojno poslance, takto mluviti s tohoto místa. Nechci opláceti stejnou měrou, poněvadž i já jsem byl ve správní komisi, která měla možnost napomínati a zasáhnouti proti starostům, kteří nekonali svoji povinnost; a byli naprosto z jiného tábora, než ke kterému se hlásím já. Pan kol. Prášek nedovedl by vyjmenovati žádnou řadu měst, která jsou ve správě strany lidové.

Jestliže takovýmto způsobem projednávají se zákony v plenu, jak citovaný pasus ukazuje a jak mluvili i někteří jiní páni kolegové, pak prostě bych se vzdával naděje, že by bylo možno dospěti k nápravě poměrů, na které bylo naříkáno. Jelikož jsem však přesvědčen, že řeči zde mluvené byly více nebo méně pronášeny ne pro věc, nýbrž k vůli stoupencům, končím svoje vývody a navrhuji, aby pozměňovací návrhy, kterých došlo téměř 100, byly poslaneckou sněmovnou zamítnuty.

Navrhuji tak proto, že návrhy ty jsou totožné s návrhy, podanými v rozpočtovém výboru, kdež byly zamítnuty, neboť nejen forma, nýbrž i duch zákona byl by úplně zvrácen, kdyby byly přijaty.

Navrhuji ke přijetí předlohu tak, jak vyšla z porad rozpočtového výboru a je předložena posl. sněmovně ve zprávě tisk 1007. (Potlesk. - Výkřiky komunistických poslanců.)

Předseda (zvoní): Prosím o klid.

Přistoupíme ke hlasování.

Ježto k této osnově zákona byla podána řada pozměňovacích návrhů, míním dáti hlasovati tímto způsobem:

Nejprve bychom hlasovali najednou o návrzích posl. Dietla a soudr., posl. Remeše a soudr. a posl. dr Koberga a druhů, aby přes osnovu přešlo se k dennímu pořadu.

Budou-li shodné ty návrhy zamítnuty, hlasovali bychom o shodných návrzích posl. Kreibicha a soudr. a posl. dr Koberga a druhů, aby předloha byla přikázána výboru ústavně-právnímu k podání zprávy.

Dále o návrhu posl. Dietla a soudr., aby osnova byla přikázána 31člennému výboru komunálně-politickému.

Budou-li tyto návrhy zamítnuty, budeme hlasovati o osnově zákona na podkladě zprávy výborové se zřetelem k podaným pozměňovacím a doplňovacím návrhům, a to:

O §u 1 nejprve v úpravě navržené posl. Dietlem a soudr.; bude-li zamítnuta, v úpravě navržené posl. dr Kobergem a druhy; bude-li zamítnuta, v eventuální úpravě navržené posl. dr Kobergem a druhy; bude-li zamítnuta, v úpravě navržené posl. Remešem a soudr.; bude-li zamítnuta, v úpravě eventuálních návrhů posl. dr Remeše a soudr.; bude-li zamítnuta, v úpravě navržené posl. Netolickým a druhy; bude-li zamítnuta i tato úprava, budeme o §u 1 hlasovati podle zprávy výborové.

O §u 2 nejprve v úpravě návrhu posl. dr Koberga a druhů; bude-li zamítnuta, v úpravě shodných pozměňovacích návrhů posl. Dietla a soudr. a posl. Remeše a soudr.; bude-li i tato úprava zamítnuta, podle zprávy výborové.

Při §u 3 budeme nejprve hlasovati o návrhu posl. dr Koberga a druhů na škrtnutí §u 3. Bude-li tento návrh zamítnut, budeme o §u 3 hlasovati v úpravě prvního eventuálního návrhu posl. dr Koberga a druhů; bude-li zamítnuta, v úpravě druhého eventuálního návrhu posl. dr Koberga a druhů; bude-li zamítnuta, v úpravě třetího eventuálního návrhu posl. dr Koberga a druhů; bude-li zamítnuta, v úpravě pozměňovacího návrhu posl. Netolického a druhů; bude-li zamítnuta, v úpravě eventuálního návrhu posl. Netolického a druhů. Bude-li tato úprava zamítnuta, budeme o §u 3 hlasovati v úpravě pozměňovacích návrhů posl. dr Meissnera a soudr. a posl. Remeše a soudr., a to nejprve s vyloučením návrhů posl. Remeše a soudr. k odst. 6 a 7 §u 3; nebude-li tato úprava přijata, budeme hlasovati o §u 3 v úpravě návrhu posl. Remeše a soudr. k odst. 6 a 7; nebude-li ani tato úprava přijata, budeme hlasovati o §u 3 v úpravě eventuálních pozměňovacích návrhů posl. Remeše a soudr.; bude-li zamítnuta, v úpravě návrhu posl. Dietla a soudr.; bude-li zamítnuta, v úpravě eventuálního návrhu posl. Dietla a soudr.; bude-li i tato úprava zamítnuta, budeme o §u 3 hlasovati podle zprávy výborové a pak o návrhu posl. dr Meissnera a soudr. na připojení dodatku k § u 3.

O §u 4 dám hlasovati nejprve v úpravě pozměňovacího návrhu posl. Dietla a soudr.; bude-li zamítnuta, v úpravě návrhu posl. Netolického a druhů; bude-li zamítnuta, v úpravě návrhu posl. V. Beneše a soudr.; bude-li i ta úprava zamítnuta, budeme hlasovati o §u 4 podle zprávy výborové. Positivním rozhodnutím o §u 4 rozhodnuto bude též o návrzích posl. Remeše a soudr. a posl. dr Koberga a druhů na škrtnutí celého §u 4.

O §u 5 budeme hlasovati nejprve v úpravě návrhu posl. Netolického a druhů; bude-li zamítnuta, v úpravě eventuálního návrhu posl. Netolického a druhů; bude-li zamítnuta, v úpravě návrhu posl. Remeše a soudr.; bude-li zamítnuta, v úpravě návrhu posl. dr Koberga a druhů. Bude-li i ta zamítnuta, budeme o §u 5 hlasovati podle zprávy výborové a pak o připojení 6. odstavce podle návrhu posl. Dietla a soudr.

O §u 6 budeme hlasovati v úpravě návrhu posl. Remeše a soudr.; bude-li zamítnuta, v úpravě návrhu posl. Dietla a soudr.; bude-li zamítnuta, v úpravě návrhu posl. dr Koberga a druhů; bude-li zamítnuta, v úpravě návrhu posl. Netolického a druhů. Bude-li i ta zamítnuta, budeme hlasovati o §u 6 podle zprávy výborové.

Při §u 7 dám nejprve hlasovati o návrhu posl. dr Koberga a druhů na škrtnutí §u 7. Bude-li tento návrh zamítnut, budeme o § u 7 hlasovati v úpravě prvního eventuálního návrhu posl. dr Koberga a druhů; nebude-li tato úprava přijata, budeme hlasovati o úpravě podle druhého eventuálního návrhu posl. dr Koberga a druhů; bude-li zamítnuta, v úpravě návrhu posl. Dietla a soudr.; bude-li zamítnuta, v úpravě návrhu posl. Remeše a soudr.; bude-li zamítnuta, v úpravě návrhu posl. Netolického a druhů. Bude-li i ta zamítnuta, dám o §u 7 hlasovati podle zprávy výborové.

Při §u 8 dám nejdříve hlasovati o shodných návrzích posl. Dietla a soudr., posl. Remeše a soudr., posl. Netolického a druhů a posl. dr Koberga a druhů na škrtnutí §u 8. Budou-li tyto shodné návrhy zamítnuty, budeme o §u 8 hlasovati v úpravě eventuálního návrhu posl. Netolického a druhů; bude-li zamítnuta, v úpravě eventuálního návrhu posl. dr Koberga a druhů. Bude-li i ta zamítnuta, dám o §u 8 hlasovati podle zprávy výborové a pak o doplňovacím návrhu posl. dr Meissnera a soudr. na připojení dalšího odstavce k §u 8.

O §u 9 budeme hlasovati v úpravě návrhu posl. Remeše a soudr.; bude-li zamítnuta, v úpravě návrhu posl. dr Koberga a druhů; bude-li i ta zamítnuta, podle zprávy výborové.

O §u 10 bychom hlasovali v úpravě pozměňovacího návrhu posl. dr Koberga a druhů; bude-li zamítnuta, v úpravě návrhu posl. Dietla a soudr.; bude-li zamítnuta, v úpravě eventuálního návrhu posl. Dietla a soudr.; bude-li zamítnuta, v úpravě návrhu posl. Remeše a soudr.; bude-li zamítnuta, v úpravě eventuálního návrhu posl. Remeše a soudr.; bude-li zamítnuta, v úpravě návrhu posl. Netolického a druhů; bude-li i ta zamítnuta, podle zprávy výborové.

O §u 11 budeme hlasovati nejprve v úpravě návrhu posl. dr Koberga a druhů; bude-li zamítnuta, v úpravě návrhu posl. Netolického a druhů; bude-li zamítnuta, v úpravě návrhu posl. Remeše a soudr.; bude-li i ta zamítnuta, podle zprávy výborové.

O §u 12 budeme hlasovati nejprve v úpravě návrhu posl. Remeše o soudr.; bude-li zamítnuta, podle zprávy výborové.

O §u 13 nejprve v úpravě návrhu posl. dr Koberga a druhů; bude-li zamítnuta, podle zprávy výborové.

O §u 14 nejprve v úpravě návrhu posl. dr Koberga a druhů; bude-li zamítnuta, podle zprávy výborové.

O §u 15 dám hlasovati podle zprávy výborové, čímž rozhodnuto bude o negativním návrhu posl. Netolického a druhů na jeho škrtnutí.

O §u 16 budeme hlasovati podle zprávy výborové.

O §u 17 rovněž podle zprávy výborové, čímž rozhodnuto o shodných návrzích posl. Remeše a soudr. a dr Koberga a druhů na jeho škrtnutí.

O §u 18 dám hlasovati v úpravě návrhu posl. Remeše a soudr.; bude-li zamítnuta, v úpravě návrhu posl. dr Koberga a druhů; bude-li zamítnuta, v úpravě návrhu posl. Netolického a druhů; bude-li i ta zamítnuta, podle zprávy výborové.

O §u 19 budeme hlasovati podle zprávy výborové.

O §u 20 rovněž podle zprávy výborové, čímž bude rozhodnuto o shodných negativních návrzích posl. Dietla a soudr., posl. Remeše a soudr. a posl. Koberga a druhů na jeho škrtnutí.

O §u 21 dám hlasovati v úpravě návrhu posl. Dietla a soudr.; bude-li zamítnuta, o §u 21 podle zprávy výborové. Positivním hlasováním o §u 21 rozhodne se zároveň o návrhu posl. dr Koberga a druhů na jeho škrtnutí.

O §u 22 nejprve v úpravě návrhu posl. dr Koberga a druhů; bude-li zamítnuta, podle zprávy výborové.

O §u 23 budeme hlasovati podle zprávy výborové, čímž bude rozhodnuto o návrhu posl. Netolického a druhů na jeho škrtnutí.

O §u 24 dám hlasovati podle zprávy výborové.

O §u 25 bychom hlasovali v úpravě návrhu posl. dr Koberga a druhů; bude-li zamítnuta, podle zprávy výborové.

O §§ 26 až 28 budeme hlasovati podle zprávy výborové.

O §u 29 míním dáti hlasovati nejprve v úpravě návrhu posl. Netolického a druhů; bude-li zamítnuta, v úpravě návrhu posl. dr Koberga a druhů.

Budou-li přijaty pozměňovací návrhy k předchozím paragrafům, hlasovali bychom pak o pozměňovacím návrhu posl. Remeše a soudr. k §u 29 - aby totiž znění §u 29 upraveno bylo ve smyslu přijatých snad změn k předchozím paragrafům - nebudou-li však pozměňovací návrhy k předchozím paragrafům přijaty, stal by se tento návrh posl. Remeše a soudr. bezpředmětným a odpadlo by hlasování o něm.

Pak bychom hlasovali o §u 29 podle zprávy výborové.

O §u 30, nadpisu zákona, nadpisech jednotlivých oddílů a úvodní formuli zákona budeme hlasovati podle zprávy výborové.

Jsou proti mnou navrženému způsobu hlasování námitky? (Po přestávce:)

Pan posl. dr Keibl podal proti mnou navrženému způsobu hlasování námitku a navrhuje, aby se o každém podaném návrhu hlasovalo odděleně.

Dám o této námitce hlasovati.

Kdo souhlasí s námitkou a návrhem p. posl. dr Keibla, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Námitka jest zamítnuta.

Provedeme tedy hlasování, jak jsem byl právě uvedl.

Páni posl. Dietla soudr. žádostí podepsanou podle §u 58 jedn. řádu padesáti podpisy žádají sčítání hlasů při hlasování o jejich návrzích hlavních nebo eventuálních při §§ 2, 3, 8, 10 osnovy.

Dám tedy při hlasování o jeho návrzích u těchto paragrafů sečísti hlasy, a žádám již nyní pp. zapisovatele, aby se ujali - spolu s tajemníkem sněmovny a jeho zástupci sčítání hlasů, až k němu dojde, a to: p. posl. Ježek v 1. a 2. úseku, p. posl. Vávra ve 3. a 4. úseku, p. posl. Bečko v 5. a 6. úseku a na presidiální tribuně. (Hluk.)

Prosím o klid.

Kdo souhlasí se shodnými návrhy posl. Dietla a soudr., posl. Remeše a soudr. a posl. dr Koberga a soudr., aby sněmovna přes osnovu přešla k pořadu, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Návrhy jsou zamítnuty. (Posl. Remeš: Pane předsedo, je tam můj návrh na sčítání hlasů! - Hluk.)

Prosím o klid.

Návrh podaný pp. posl. Remešem a soudr. zní:

"Poslanecká sněmovna se usnáší, že přes tento vládní návrh přechází k dennímu pořádku."

Návrh nebo přání nějaké o provedení sčítání hlasů zde připojeno není; nemohl jsem tedy tomuto přání vyhověti, poněvadž nebylo vysloveno. (Veselost na pravici.)

Přikročíme k dalším návrhům, a to ke shodným návrhům posl. Kreibicha a soudr. a posl. dr Koberga a soudr., aby předloha byla přikázána výboru ústavněprávnímu k podání zprávy.

Kdo s těmito shodnými návrhy posl. Kreibicha a soudr. a dr Koberga a soudr. souhlasí, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. I tyto návrhy jsou zamítnuty.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP