Úterý 26. února 1929

Ale vláda polská a československá nemá zájmu na tom, aby se starala o chudý lid. Bez organisované akce, bez boje se slezský lid nedočká spravedlnosti. Do boje proti vládě ho nepovede ani Junga, který sedí v úřadě z milosti téže vlády, ani dr Wolf, jenž hlasoval pro tyto zákony křivdu působící. Jen v komunistické straně Československa a v dohodě s ní v boji proti těm, kdož křivdí slezskému lidu, jest záchrana slezského lidu. [Další věta byla usnesením předsednictva posl. sněmovny ze dne 26. února 1929 podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučena z těsnopisecké zprávy. Viz str. 35 této těsnopisecké zprávy.] Zvláště zákony - kromě výše zmíněných - které upravují komunální život, jsou na indexu.

S tohoto místa vytýkal jsem již nejednou hanebnou ostudu ustanovení správních komisí ve Slezsku v obcích, jak na př. v Karvinné a v Lazech, kde jako v prvním případě, v Karvinné, vládne po 10 let nadiktovaná správní komise, a obecní zastupitelstvo se vždy pravidelně rozežene. Naopak v Lazech vládní komise z Opavy rozpustila obecní zastupitelstvo pod záminkou, že jest neschopné úřadovati. Popud k rozpuštění obecního zastupitelstva dali sociální demokrati, kteří spolu s fašisty a místní reakcí podali návrh na rozpuštění právně zvoleného zastupitelstva. V obci vládnou osoby jmenované z milosti vlády, lidem nikdy nezvolené a obyvatelé je musí platiti.

To jsou pravá kvítka nestydatosti a drzosti místní reakce silně podporované vládou, aby se posílil fašismus v těchto místech. Marné jsou naděje lidu, že zákonem a podle práva, jak to prohlašují reformisté, lze dojíti k dobytí lepší existence a k tomu, aby vláda dbala základních práv lidu na živobytí. Dnešní vlády buržoasní jsou nástrojem kapitalistů, a všechny jejich zákony a práva jsou vydávány nikoliv ve prospěch nebo k dobru lidu, nýbrž jen pro zvětšení vykořisťování.

Dlužno konstatovati, že proces fašisace Československé republiky pokračuje pod vedením presidenta Masaryka stejně kupředu jako v Polsku pod vedením Pilsudského a po té stránce není žádného rozdílu, že by snad zde bylo jinak než v Polsku Pilsudského. Rozdíl snad jest leda v tom, že se zde všechno dělá na sucho a tam na mokro.

Sovětská vláda již několikráte se obrátila k Polsku s návrhem, aby uzavřelo s ním smlouvu o odzbrojení, aby uzavřelo smlouvu o vzájemném neútočení, pravě jako neustále navrhuje uzavření obchodní smlouvy mezi Polskem a SSSR. Polská fašistická reakce nemohla již odmítnouti tohoto návrhu SSSR, dohody Kelloggovy, ale za to se snažila o to, aby jí využila k utvoření sevřeného bloku protisovětského, skládajícího se ze států sousedících s SSSR. Tato obchodní smlouva mezi republikou Československou a Polskem jest nepřímým přistoupením Československé republiky k tomuto protisovětskému bloku.

Ale mýlí se právě tyto vlády, poněvadž lid nesplní jejich přání [Další slova byla usnesením předsednictva posl. sněmovny ze dne 26. února 1929 podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučena z těsnopisecké zprávy. Viz str. 35 této těsnopisecké zprávy.], pokoušejícím se zničiti svaz SSSR. Místo tohoto zničení SSSR nastane něco opačného, totiž zmizí s povrchu země všechny státy kapitalistické. (Posl. dr Wolf [polsky]: Sotva, protože tam již není Trocký!) O Trockého, dobrý pane doktore a poslanče, se neobávejte, obávejte se pomsty chudého dělníka a sedláka polského, které jste prodal československé reakci, obávejte se o svůj mandát, obávejte se toho, že jste zájmy dělnického lidu již dávno úplně vymýtil ze své paměti, bojte se, že polský dělník a polský rolník, až se k němu vrátíte s výsledkem své práce, vypráská vás tak, jako dělnický lid Ruska vypráskal Trockého a jiné zrádce.

Jde-li vám již o vystoupení proti sovětskému Rusku, nemluvte jako ten Matěj mluvil stále dokolečka, máte ještě celou řadu jiných důvodů, abyste útočil na SSSR. Vypadáte, pane Wolfe, jako ten kohout, který skákal na velkého obra a obr jen plivnul a kohoutek odskočil. Nestarejte se o Trockého, jenom vám radím, když už děláte dohodovou politiku, dělejte ji tak, aby vaši vlastní přivrženci nevěděli, že zřejmě prodáváte polský lid nikomu jinému než mezinárodnímu kapitálu, v tom případě české reakci, národní demokracii, českým fašistům.

V tom případě polský proletariát dal vám již pořádnou ránu při volbách loňského roku v Československé republice. Jestliže při volbách do parlamentu r. 1925 vaše strana, pane posl. Wolfe, dostala 29.000 hlasů, tentokrát dostal jste jen 16.000 polských hlasů se ztrátou 40%. To jsou následky vaší patolízalské reakční politiky.

Konče své vývody, poznamenávám, že považujeme tuto smlouvu za smlouvu směřující k přiblížení imperialistických států za účelem souřadného nátlaku a útoku na SSSR. Ale pracující lid rozbije na padrť tyto výpočty. Vaše smlouvy se rozletí jako kousky papíru pod úderem proletářské pěsti. Proti vašim kapitalistickým smlouvám, my, dělnický lid, máme své vlastní smlouvy, a to smlouvy o mezinárodní solidaritě, které učiní přítrž všelikým vašim dalším podobným choutkám. Pracující lid odpoví na vaše smlouvy bojem ve zbrani proti svým zrádcům a státům, tak zvaným demokratickým republikám. (Potlesk komunistických poslanců.)

Místopředseda Horák (zvoní): Dalším řečníkem je pan posl. Slavíček. Uděluji mu slovo.

Posl. Slavíček: Slavná sněmovno! Dnes projednáváme dva dodatky k obchodní smlouvě s Polskem, pozítří, myslím, budeme projednávati dodatek k obchodní smlouvě s Francií a zanedlouho patrně se budeme zabývati znovu buď obnovou nebo nějakým dodatkem k některé obchodní smlouvě nové. Dovolte, abych projevil zásadní názor celé naší strany na tuto věc, názor na celkový komplex těchto otázek, nikoliv jen názor na obchodní smlouvu s Polskem.

Kdykoliv začneme jednati o obchodních smlouvách, dere se nám na oči řada otázek pro nás nevyřešených, řada otázek, k nimž myslím stát jako celek nezaujal ještě jasného stanoviska. Které jsou to otázky?

Tedy na prvním místě dere se nám na mysl fakt, jak se na mezinárodní obchodování dívají dva největší faktoři světa, Anglie a Amerika. Anglie málo se interesuje o evropské státy, mezi něž patříme také my, a sleduje obchodní světovou politiku s hlediska opravdu světového, narážejíc prozatím jen na jednoho vážného konkurenta, na Ameriku. Amerika dívá se na evropské státy, a tedy také i na nás, hlediskem jednoho teritoria, hlediskem, pod kterým vidí celou Evropu, a vytýká Evropě rozdrobenost celní, neujasněnost v náhledech na světový obchod a nejraději by viděla, kdyby měla co činiti obchodně s Evropou jako jednotkou a nikoliv s jednotlivými státy, mezi něž se také počítáme my. (Tak jest!) Neračte zapomínati, že vedle těchto dvou názorů rozhodujících činitelů ve světovém obchodě jeví se tu ještě názory jiné. Je to zejména velké teritorium a hospodářsky velký potent - Rusko se svými oblastmi, které taktéž se dívá na evropské státy poněkud skepticky, navazuje s nimi obchodní styky, nechci říci minimální, ale řekl bych prozatímní, a upírá stále a stále hustěji zraky své jednak k Anglii, jednak, a to ještě více, k americkému kapitálu. Také když v Anglii nebo v Americe vycházejí Rusku jen poněkud vstříc, Rusko nerozmýšlejíc a neohlížejíc se nijak na Evropu a na evropské státy, navazuje styky buď koncesijní nebo půjčkové nebo i nákup zboží buď s Amerikou nebo Anglií. V Evropě kupuje snad jen to, co potřebuje momentálně, na rychlo, ale nesnaží se navázati nějaké trvalé obchodní styky s evropskými státy.

Ještě je tu jeden činitel, který se o tyto věci s toho širšího hlediska alespoň teoreticky zajímá, a to je t. zv. hnutí panevropské, které, když si odmyslíme jakékoliv politické dedukce ve smyslu hospodářském, stojí opravdu za úvahu. I ono rozlišuje a rozpoznává, i ono má na mysli v budoucnosti velká obchodní teritoria a vedle Anglie, Ameriky a Ruska béře ještě v úvahu ohromnou oblast čínskou a všechny ty menší asijské státy a zabývá se alespoň teoreticky myšlenkami a věcmi pro budoucnost. Tedy díváme-li se na obchodní smlouvy s toho hlediska většího, širšího, tak vidíme tu konkretní snahy, kterým se vyhýbati nemůžeme a ke kterým jsme povinni v zájmu svém vlastním zaujmouti určité stanovisko.

Neračte zapomínati, že nám tane před očima další otázka. Mohli byste mně říci: Co je nám do hnutí panevropského, co je nám do toho, jestli Anglie přehlíží obchodně evropské státy. Mohli byste říci: Amerika je příliš daleko, než aby momentálně přicházela pro nás v úvahu. Mohli byste to říci, protože momentálně jsme v dobré konjunktuře průmyslové, která vyhledává u nás zboží nejen pro vlastní potřebu do vedlejších států, ale vyhledává a kupuje od nás tovary i způsobem transitním, všímajíc si tak obchodů světových a navazujíc tak na budoucnost světového obchodování. Pro tuto dobu si vystačíme, ale dáváme si otázku: Jsme připraveni na to, až konjunktura pomine? Udělali jsme všecko, až konjunktura ochabne a až svět u nás přestane zboží vyhledávati? Děláme to tak, jako to dělá Anglie a Amerika, zařizujeme se trvale svými silami, svou organisací na světovém trhu? Nikoli. Opírajíce se o dobrou konjunkturu, spokojujeme se transitním obchodem stejně přes Německo jako přes Rakousko a málo se snažíme aspoň na organisování trvalého získání svých vlastních posic bez transitního obchodu a navázání styků se světem.

S tohoto hlediska opravdu jsme - obchodně-politicky vzato - ve stálém a stálém provisoriu. Bylo by od nás neobjektivní, kdybychom neuznali snahu vyjednávačů našeho státu o obchodní smlouvy s cizími státy, udělati smlouvy takové, aby nám pokud možno nejlépe vyhovovaly. Pamatuji se velmi dobře na svízelné jednání s některými státy, neboť, co je v podstatě obchodní smlouva Handrkování, handlování, dohodování o tom, co se k nám prodati smí a nesmí na základě mezinárodních nejvyšších výhod, jaké kvantum se k nám smí anebo nesmí prodati, tedy čistě, ale čistě obchod. Jednou přijde k nám jeden stát s velikým nátlakem, abychom mu umožnili větší zásilku automobilů. Po druhé přijde k nám jiný stát se žádostí, abychom mu dovolili dovézti větší kvantum vína. Po třetí přijde k nám ještě jiný stát, abychom mu dovolili větší kvantum hospodářských plodin. Tedy jednání o obchodních smlouvách opravdu není nic jiného než jednání jen a jen obchodní, a proto je tak svízelné, poněvadž s průmyslovým a obchodním vývojem jednotlivých států vyvinuje se také od států těchto větší nátlak na nás, žádosti o větší výhody a hustější navázání obchodních styků.

Při této věci pozorujeme metody některých států, se kterými obchodní smlouvy máme anebo se kterými je budeme v budoucnosti uzavírati. Mám na mysli zejména Ameriku a Anglii. Nejsme v tom šťastném položení, abychom měli u nás tak ohromné obchodní domy jako má Amerika a Anglie, že mají svou organisaci provedenou do všech důsledků: Nejen že mají své zástupce ve všech možných státech, nejen že dokonale znají svět, nejen že mají své peněžní prostředky, nýbrž mají své odborníky po stránce administrativní, po stránce jazykové, po stránce obchodně-politické, mají ku pomoci vědátory, mají lidi akademicky vzdělané; je to síť, je to organisace, která budí opravdu úctu.

Zejména Amerika je to, která působí na nás docela novými metodami ve světovém obchodu a v navazování styků. Aniž bychom toho pozorovali, Amerika působí na nás - a na celou Evropu - téměř i na podvědomí naše všemožným způsobem. Musíme si přece všimnouti, že se nám z Ameriky sem cpe všecko, nač se podíváme: Je to literatura, stejně jako noviny a stejně jako snaha uplatniti tady jejich společenské zvyky. Cpou nám sem filmy, cpou nám sem zboží všeho druhu. Reklamu dělají tak promyšlenou, že jí ani nepozorujeme, třeba rok nechají běžeti reklamu o nějakém zboží, které v reklamě neoznačí, nýbrž jen známku nechají běhati, aby se podle jejich uznaných metod působilo na podvědomí člověkovo. Nezapomínejte, že tu v samé Praze máme ne jenom vzorkovny, nýbrž už obchody se vším možným: prodávají se tu zvláštní anglické nebo americké tkaniny, prodávají se tu sweatry, pullowry, obleky pánské, boty pánské atd. A za jaké ceny! Na př. pár anglických pánských polobotek na Národní třídě se prodává za 450 Kč! Koupil by je někdo, kdyby nepředcházela tomuto prodeji propagace všemožným způsobem provedená? Koupil by někdo anglické a americké zboží, kdyby tady nebyl určitý kult americké kultury už vsazen? Nezapomínejte, že už i na umění vyvinuje Amerika a Anglie svůj vliv. Vidíte to u nás zejména ve stavitelství a v jiných a jiných odvětvích. To je tak cílevědomá, organisovaná práce, ovládnouti Evropu, že málokdo si jí všímá.

Táži se tak maně, co děláme my? Čelíme tomu anebo chápeme se také těch metod, jakých používá Amerika a Anglie k ovládnutí nás a celé Evropy? - Myslím, že nikoli.

Především nám chybí ony ohromné obchodní domy. Jeden z nich jsem příležitostně prohlížel, měl 11.000 zaměstnanců. To je věru tak ohromný kolos, se kterým se, myslím, snad ani jediný náš v republice usedlý obchodní dům nemůže měřiti.

Když toto nám chybí, máme tu nějaké společenství, prostřednictvím kterého bychom zase my svým způsobem zachycovali se v cizině? Tvrdím, že nemáme. My navazujeme styky s cizími státy prostřednictvím obchodních a živnostenských komor. My máme dokonce s některými státy vybudovány společné obchodní komory. Ale mají obchodní komory ty prostředky, ať peněžní, ať donucovací, a já řeknu dokonce, i morální, aby přinutily naše zájemce, zejména průmyslníky k soustředěné akci na cizím zahraničním trhu? Pravím, nikoliv. Obchodní komory v poslední době jsou ignorovány průmyslnickými kruhy, dokonce i z kruhů průmyslnických ozývají se nejisté, ale ozývají se, hlasy, že obchodní a živnostenské komory jsou zbytečnými, přežilými institucemi (Slyšte!) a že jich nepotřebujeme.

Vytvářejí průmyslnické kruhy samy nějaké souručenství a nějakou společnou akci pro cizinu? Pravím zase, nikoliv.

Mohl bych tak uvésti mnohé zajímavosti. Někteří naši průmyslníci také se snaží zachytiti se svými výrobky v cizině; a poněvadž po některých druzích tohoto zboží, které vyrábíme, je v cizině poptávka, zachycují se snadno. Ale přál bych vám tak viděti leccos, co osvětluje naši nepohotovost. Tak na př. v Miláně na veletrhu vystavovala jistá naše továrna hospodářské stroje, ovšem takové, kterých italský zemědělec nemůže potřebovati. (Slyšte!) Nežli tam ten továrník vystavoval, měl se přece nejdříve podívati, jakých strojů potřebuje italský zemědělec. Příslušný vystavovatel tam vyvezl nádherné pluhy a nádherné mlátičky, a nevím co všechno. Ale co je to všechno platné, když italský zemědělec s těmito stroji nepracuje. Samo sebou se rozumí, že vydání příslušného vystavovatele nemělo positivního výsledku a že tam byl zbytečný.

Jiný příklad. Přijede k nám anglický obchodník do sklářské továrny a sám si musí malovati vzorky skla a výrobků, kterých pro svůj trh potřebuje. Byl jsem sám svědkem, že přijel z Holandska obchodník k nám do továrny na sklo a když chtěl skelné zboží od nás, musil si napřed nakresliti vzorek, jaké zboží chce. Totéž se stalo s americkým a milánským kupcem.

Rozpoznávejte dobře! Místo aby zástupci našich průmyslníků jeli do ciziny (Tak jest!) a sbírali tam informace o tom, čeho cizina by od nás potřebovala... (Posl. dr Macek: Místo, aby chodili do ciziny nabízeti zboží, běhají po ministerstvu obchodu a chtějí cla!) Pane kolego, nejenom to, jeden z průmyslníků intervenoval u ministerstva obchodu, aby jedné firmě, která do ciziny prodávala levněji, zakázalo levně do ciziny prodávati. Tak daleko jsme došli u nás. Místo aby naši informátoři nabrali z ciziny známosti o tom, čeho je zde potřebí, a opatřili si vzorky a na základě známostí dali udělati doma v továrnách vzorky a tam je vystavili, musí přijíti cizí kupec k nám a malovati si sám, čeho může u nich potřebovati a co může u nich kupovati.

Mám na mysli ještě jednu věc. Loni jsem se byl podívati v Polsku, v Poznani a ve Varšavě na veletrhu: Říkáme, že polský národ je nejen naším sousedem, ale máme určité vědomí, že bychom mohli v budoucnosti s polským národem spolu s Malou Dohodou tvořiti politicko-vojenskou veličinu v Evropě. Rozumí se samo sebou, že na poznaňském veletrhu byl každý jiný průmysl zastoupen, jen ne československý. (Slyšte!) Byl tam sice zastoupen, ale v tak nepatrné, ba mizivé menšině, že nepřicházel vůbec v úvahu. Vážení pánové! Vidíme-li cílevědomou, organisovanou propagandu americko-anglickou, vidíte-li, že ona připravuje odbyt pro své zboží svojí kulturou, společenskými zvyky, společenskými tanci, společenským krojem, aby mohla své výrobky do Evropy, abych to tak vulgárně řekl, nacpati, a vidíme-li na druhé straně s naší strany takovou pasivitu a indolenci, maně se tážeme: Vystačíme s touto politikou světově obchodní, až pomine nynější výhodná konjunktura průmyslová? (Výkřik: Dnes nemohou vykládat uhlí, poněvadž to mají tři společnosti v rukou. Ostatní obchodníci jsou potlačeni!)

Víme, proč se tak děje. A proto s tím nemůžeme souhlasiti. Náš průmysl tak zpohodlněl a opřel se o vysoká ochranná cla, že toho nepotřebuje. On nepotřebuje ciziny, on jsa chráněn vysokými cly vydělává doma dostatek, poněvadž doma diktuje ceny jaké chce a nepotřebuje vývozu. (Tak jest!) Snad to bylo po převratu dobré, ba my to uznáváme za dobré po převratu, chrániti náš průmysl vysokými cly, aby se mohl přeorientovati z válečných dob na doby mírové, aby mohl zaměstnati legie nezaměstnaných dělníků, které jsme tu měli, ale, odpusťte, my žijeme již v jedenáctém roce samostatného státu a v jedenáctém roce snad již jsme mohli býti přeorientováni a snad jsme již mohli míti svoji výrobu tak upravenou, aby mohla eventuelně čeliti cizině a cizím výrobkům, až přestane tato výhodná konjunktura. (Tak jest! - Hlasy: Až budou prodělávati, půjdou na stát!) Nemusíme choditi daleko, to vidíme u cukrovarníků. Kdyby prodělával obchodník nebo živnostník, kdyby šel na stát a chtěl slevu daní nebo bonifikaci všech možných daní nebo různých zařízení, co by mu stát řekl? Vysmál by se, ale poněvadž to byl průmysl cukrovarnický, tak se to řešilo.

Přes tento úvod přecházím k věci samé, k obchodní smlouvě s Polskem. Obchodní smlouva s Polskem je pro nás dvakráte zajímavá: Po prvé proto, že je to stát slovanský, nalézající se v bezprostřední naší blízkosti, stát mnohem méně průmyslově vyvinutý, než jsme my, stát, se kterým po našem názoru dala by se dělati řádná politika obchodní proto, poněvadž máme nedostatek některých zemědělských produktů, můžeme je kupovati od nich a oni majíce velkou potřebu produktů průmyslových, mohli by kupovati od nás (Hlas: To p. dr Kramář nedovolí!), tím spíše, poněvadž doprava je poměrně mnohem levnější od nás k nim a od nich k nám, než doprava do některých jiných odlehlejších států.

Po druhé nás zajímá obchodní smlouva proto, poněvadž se ve vzduchu nalézá otázka ochrany zemědělské výroby, konkrétně řečeno: uvalení cel vyšších na dovoz vepřů z Polska k nám.

Dovolte, abych k této věci řekl také stanovisko strany. Agituje-li někdo v neinformovaných kruzích proti straně národně sociální tím, že říká: "národní socialisté jsou proti ochraně zemědělské práce", může agitovati, ale agituje na falešných předpokladech. (Souhlas.) Řekli jsme již v r. 1924 a opakujeme dnes opětně: Ano, nám jde o ochranu každé práce (Výborně! Potlesk čsl. poslanců nár. socialistických), nejen zemědělské, nejen průmyslové. Řešíme otázku tuto s objektivního stanoviska už také proto, že zemědělstvím a tím, co souvisí se zemědělstvím, živí se u nás téměř polovina obyvatel našeho státu (Výkřiky posl. Sladkého.), na druhé straně téměř polovina obyvatel našeho státu živí se prací průmyslovou, obchodně-živnostenskou, když odmyslím si inteligenci, která však jest ve velkém počtu také přímo zúčastněna na té práci a vedle toho tvoří předpoklady hodnot kulturních, které musí býti při jedné i druhé výrobě.

Kdyby někdo chtěl prosazovati privilegia pro jednu nebo druhou polovinu našeho státu na úkor jedné nebo na úkor druhé, bude dělati špatnou politiku státní. (Výborně!) Bude-li zemědělství ochromeno, bude ochromena polovina obyvatel. Bude-li ochromeno zemědělství, nastane veliký příliv z venkova do měst, rozmnoží se řady proletariátu, nastane znehodnocení půdy, znechucení práce na půdě atd. atd. Toho jsme si příliš dobře vědomi a proto tvrdím zcela otevřeně: Ano, zemědělská práce, zemědělský produkt musí býti chráněn (Výborně!), ale musí býti chráněn tak, aby to nebolelo anebo nezabíjelo druhou polovinu státu. (Výkřiky.)

My jsme proto navrhovali už r. 1924 vyrovnání poměrů. Otevřeně říkám, když na jedné straně byla práce průmyslová chráněna tak vysokými cly, že to dosahovalo někde až 30násobku doby předválečné. (Výkřiky posl. Zeminové.)

Když průmysl, opřev se o vysoká cla, diktoval domácímu konsumentstvu cenu, jakou chtěl, a diktoval také vysokou cenu zemědělci, není divu, že zemědělec volal buďto po vysokých clech pro sebe anebo po zrušení cel průmyslových. Co jsme navrhovali? Nemohli jsme zamítati ani cla na jedné straně s ohledem na svět, nemohli jsme zamítati ani cla na druhé straně.

Navrhovali jsme snížení cel průmyslových a zavedení mírných cel zemědělských. Bohužel, odpusťte, pánové z koalice, řešili jste to špatně, dohodli jste se sice mezi sebou velmi dobře, ale dohodli jste se na úkor hospodářského vývinu všech obyvatel našeho státu. (Výborně!) Ponechali jste vysoká cla průmyslu, zavedli jste a snažíte se zavésti vysoká cla v zemědělství. Zapomínáte jedni, zapomínáte i druzí, že ani jedni ani druzí nebudete jen vyráběti a prodávati cizině, nýbrž budete také vyráběti a pracovati pro domácí konsum. Budete-li tomu konsumu stále a stále, ze dne na den nakládati na bedra více a více, je pochopitelno, že ochromíte a musíte ochromiti kupní schopnost domácích konsumentů. (Tak jest!)

Snad pro někoho nehraje roli zvýšení třeba o 20, ba o 50 hal. na jednom kilogramu cukru, snad u někoho nehraje roli zvýšení mouky o 1 Kč, snad u někoho nehraje roli zvýšení 1 kg masa o 2 nebo 3 Kč. Pravím, snad. Ale kolik takových lidí u nás v republice máme? Co říkají masy pracujícího lidu, ať je to dělník, ať je to drobný živnostník, ať je to zřízenec, ať je to úředník? Maně mě tak napadá při té politice, po našem názoru nerozumné, legenda z dřívějších dob, uvedená v čítance obecných škol. Stokrát nic umořilo osla. (Tak jest!) To se samo sebou rozumí, že konsument může koupiti jen tehdy, má-li k tomu prostředky. Ptal se někdo této masy konsumentů, snese-li to? Nikoliv. A teď vidíte řadu případů zvyšování potřeb denních, mezi nimiž - můžeme se také na to těšiti - bude připravované zvýšení činže, jak zprávy proskakují.

Ochrana zemědělské a průmyslové práce ano, ale tak, aby se tu našla střední cesta, která by sloužila k dobru celému státu a celému národu. (Výborně!)

Mám ještě na zřeteli některé momenty této věci se týkající, především propagaci. Vzpomněl jsem si na rozpočet ministerstva pro průmysl, živnosti a obchod a nalézám v něm položku 3.5 mil. Kč na podporu průmyslu. Napadá mne velké vědecké dílo říše německé, jmenuje se, tuším "Bankwesen", z doby předválečné, v němž bylo uvedeno, jakými cestami pracuje Německo k získání zahraničních trhů a propagaci odbytu svých výrobků. Začínalo to již ve školách, a jsem přesvědčen, že to tam zůstalo. Na obchodních školách učili se mnozí lidé stejně ruštině, angličtině, jako se učili čínštině a japonštině. A když vystudovali obchodní školy, tak již se německý stát postaral, aby tito lidé takto kvalifikovaní se dostali do ciziny a dělali propagaci německému zboží. U nás máme také obchodní školy, jenže s tím rozdílem, že naši absolventi obchodních škol, zejména obchodních akademií vidí cíl svůj ne v obchodě, ne ve světovém obchodě, v obeznámení se s cizinou, ne v zakotvení v cizině, nýbrž v kancelářích; ale nejsou to jen absolventi obchodních škol, nýbrž jsou to dokonce i absolventi vysoké exportní akademie. (Souhlas.) Napadá mne, jak to měli dále. U každého konsulátu měli nejen pravého obchodního jednatele, nýbrž hned pohotově německou banku nebo její exposituru, u každého konsulátu měli fotografie, plány, výstavu vzorků německého zboží, a takový konsulát byl současně zahraniční bankou v malém měřítku, byl agenturou pro odbyt německého zboží, byl ukazovatelem a byl výstavou. Pokud se pamatuji, viděl jsem v Londýně jeden takto vybudovaný objekt nikoli státu německého, nýbrž severského státu, a v informacích mi bylo sděleno, že zařízení toto je velmi praktické a velmi účelné. Apeluji na ministerstvo pro průmysl, obchod a živnosti, aby tuto věc vedlo v patrnosti. Apeluji na všechny činitele, zabývající se hospodářskými věcmi, aby v příštím státním rozpočtu bylo pamatováno větší položkou nikoliv na zvelebení průmyslu - co může ministerstvo obchodu se třemi a půl miliony pro čsl. průmysl udělati? Nic - ale mohlo by udělati značnou propagandu v cizině, kdyby byla organisovaná.

Apeluji na ministerstvo zahraničních věcí, aby vedle propagace politické, státní a kulturní věnovalo také více péče propagaci hospodářské. Zejména pokud se týče ministerstva zahraničních věcí, rád konstatuji, že ministerstvo zahraničí dobře postihuje tyto okolnosti v mezinárodním hospodářském zápolení a patrně ono dalo podnět k jednání o hospodářskou dohodu aspoň v malodohodových státech. Rád konstatuji, že i tehdy, když šlo o mezinárodní parlamentní konference obchodní, dalo rádo k disposici své úřady i úředníky v cizině, kteří delegátům československým šli na ruku. Ale ať jsme přijeli do kteréhokoliv státu a ptali jsme se našich úředníků, vždy řekli: Nedostatečné, nedostatečné, nedostatečné. Apelujeme proto, že máme nyní čas, nalézáme se v dobré hospodářské konjunktuře, která nám ukládá udělati všechny přípravy pro dobu, až hospodářská konjunktura nebude pro nás tak příznivá, jako je nyní.

Slavná sněmovno! Tolik jsem považoval za nutné říci k otázce obchodních smluv s cizími státy a měl bych ještě jen malý dotaz na pana ministra zemědělství. Podle zpráv se dovídáme, že v Polsku se utvořilo konsorcium, které má právo nebo monopol na obchodování vepřovým dobytkem, anebo, lépe řečeno, na vývoz vepřového dobytka k nám do republiky. Rozumí se samo sebou, že nemůžeme diktovati cizím státům, co ve svém vnitřním životě mají nebo nemají dělat, ale dotazuji se pana ministra zemědělství, zdali se snad u nás také nezrodila myšlenka, vytvořit nějaké obmezené konsorcium, které by navázalo s polským konsorciem obchodní styky o dovoz masa a vepřového dobytka k nám. Kdyby ministerstvo zemědělství mělo úmysl něco podobného organisovat, prosím snažně, aby se to nedělo bez porady s interesovanými činiteli, to jest s veřejným oprávněným obchodem, to jest s lidmi, kteří jsou odborně kvalifikováni, a aby se snad u nás netvořily nějaké zvláštní výjimečné úzké kartely zájmové. (Výborně!)

Jako při všech obchodních smlouvách jest přirozené, že klub náš bude hlasovati i pro tyto, neboť mu opravdu záleží na tom, aby stát náš žil s okolními státy v míru a pořádku a aby tak budoval platformu pro budoucí hospodářskou a mírovou politiku. (Výborně! - Potlesk poslanců čsl. strany nár. socialistické.)

Místopředseda Horák (zvoní): Dále je ke slovu přihlášena pí posl. Landová-Štychová.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP