Čtvrtek 7. března 1929

Zpravodaj posl. dr Ravasz: Slávna snemovňa! Dňa 5. februára 1928 usporiadal obvodný výbor komunistickej strany v Orlove Leninovu trýznu predstierajúc týmto, že ide o dôvernú schôdzu komunistickú. Poneváč takýmto produkciam, kde bázne a spevy sa prednášajú, je potrebné úradného povolenia, upozornil polit. agent Jozef Klimeš a Ján Rakovský poriadateľstvo a posl. Joz. Petera, ktorý sa neskoršie ta dostavil - že nemôžu to zadržať bez povolenia politického úradu. Títo dvaja poslední však tvrdili, že je to dôverná schôdza. Po ďalšom pojednávani polit. agenti oslovili obecenstvo a posl. Petera, aby sa z miestnosti vzdialili, ktorej výzve však shromaždení a poslanec neuposlechnul a sláv. nosť zadržal. Pre túto príčinu žiada sa posl. Peter vydať k trest. stíhaniu.

Imunitný výbor však navrhuje posl. snemovne posl. Joz. Petera k trest. stíhaniu nevydať.

Předseda: Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá, přistoupíme proto k hlasování.

Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna nesvolila k trest. stíhání posl. Jos. Petera.

Kdo s tímto návrhem pana zpravodaje souhlasí, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna usnesla se nesvoliti k trest. stíhání pana posl. Jos. Petera.

Tím je vyřízen 9. odst. pořadu.

Přistoupíme k projednávání odst. 10 pořadu, jímž je:

10. Zpráva výboru imunitného o žiadosti zem. trest. súdu v Prahe, žiadajúceho vydať k trest. stíhaniu posl. Mondoka (tisk 1852).

Zpravodajem je pan posl. dr Ravasz. Uděluji mu slovo.

Zpravodaj posl. dr Ravasz: Slávna snemovňa! Posl. Mondok uverejnil článok v "Zakarpatská Sovietská Ukrajina" na strane druhej č. 258 cudzozemského periodického časopisu, vychádzajúceho v Kieve, pod názvom "Proletárska pravda" zo dňa 12. novembra 1927. V tomto oslavuje desiate výročie víťaznej boľševickej revolúcie a chváli všetky pomery jestvujúce v boľševickom Rusku, a to ako kultúrné, tak hospodárske socialné zariadenia a naproti tomu prehnanými čiernymi barvami líči pomery Podkarpatskej Rusi a hanobí a ironizuje tunajšie zariadenia. Štátny zástupca pre tento článok, uverejnený v cudzozemskom časopise, ktorý bol v Prahe aj zhabaný, žiada zrušiť imunitu posl. Mondoka a vydať ho k trestnému stíhaniu.

Imunitný výbor usniesol sa navrhnúť poslaneckej snemovne, aby posl. Mondok bol k trestnému stíhaniu vydaný, lebo je toho názoru, že pojem imunity poslanca nie je tak široký, aby mohol skrývať aj také činy, ktoré smerujú proti štátu a proti jeho zariadeniam kultúrnym, hospodárskym a sociálnym, menovite nie však keď sa tieto tendencie nášho poslanca objavia v článku uverejnenom v tlači cudzieho štátu, poškodzujúc takto dobré meno našej republiky.

Předseda (zvoní): Ke slovu není nikdo přihlášen. Rozprava odpadá. Přistoupíme ke hlasování.

Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna svolila k trest. stíhání posl. Mondoka.

Kdo s tímto návrhem pana zpravodaje souhlasí, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna usnesla se svoliti k trest. stíhání p. posl. Mondoka.

Tím vyřízen je 10. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce 11, jímž je:

11. Zpráva výboru imunitného o žiadosti hlav. štát. zastupiteľstva v Bratislave, ktorou žiada vydať k trest. stíhaniu posl. Šafranko (tisk 1853).

Zpravodajem výboru imunitního je pan posl. dr Ravasz.

Zpravodaj posl. dr Ravasz: Slávna snemovňa! Dňa 14. októbra 1927 na schôdzu, usporiadanú soc. dem. stranou vo Zvolene v uzavretom sále, dostavil sa komunistický posl. Šafranko s jeho príslušníkmi. Podľa četníckeho udania po zahájení schôdze posl. Šafranko s jeho príslušníkmi strany, komunistami, udajne snažil sa rozbiť soc. dem. shromaždenie a rôznymi výkriky udajne ohrožoval telesnú bezpečnosť posl. Bečku a soc. poriadateľov. Hlavné štátné zastupiteľstvo vidí vo výšudaných trestné skutky, pre ktoré žiada, poneváč sa tieto protivia udaným paragrafom, vydať posl. Šafranku k trest. stíhaniu.

Imunitný výbor usniesol sa navrhnúť poslaneckej snemovne posl. Šafranka pre prečin podľa §u 15, č. 2 zákona na ochranu republiky nevydať k trestnému stíhaniu, ale navrhuje ho vydať podľa §u 4, odst. I a II zákona o útisku č. 309/21 Sb. z. a n. k trest. stíhaniu.

Předseda (zvoní): Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá. Přistoupíme proto k hlasování.

Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna nesvolila k trest. stíhání posl. Šafranko pro přečin podle §u 15, čís. 2 na ochranu republiky, ale aby svolila k trest. stíhání téhož pana poslance podle §u 4, odst. I a II zákona o útisku čís. 309/1921 Sb. z. a n.

Kdo s tímto návrhem pana zpravodaje souhlasí, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna usnesla se nesvoliti k trest. stíhání pana posl. Šafranko pro přečin podle §u 15, čís 2 zákona na ochranu republiky, ale svoliti k trest. stíhání téhož pana poslance podle §u 4, odst. I a II zákona o útisku čís. 309/1921 Sb. z. a n.

Tím je vyřízen 11. odstavec pořadu.

Přistoupíme k vyřízení dalšího odstavce 12, jímž je:

12. Zpráva výboru imunitného o žiadosti hlav. štát. zastupiteľstva v Bratislave, ktorou žiada vydať k trest. stíhaniu posl. Pázmána (tisk 1854).

Zpravodajem výboru imunitního je pan posl. dr Ravasz. Dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. dr Ravasz: Slávna snemovňa! Na verejnej schôdzi v Malinci dňa 2. októbra 1927 rečnil posl. Pázmán. V jeho reči udajne použil výrazov, pre ktoré štátny zástupca žiada ho vydať k trestnému stíhaniu.

Preskúmajúc pečlive túto záležitosť a všetky na ňu vzťahujúce sa písma, imunitný výbor ustálil, že inkriminované výrazy sú jedine dovolenou kritikou jestvujúcich politických pomerov v republike, ktorá spadá pod pojem činnosti hoci ktorého poslanca a pre dovolenú objektívnu kritiku nemôže sa zrušiť imunita. Následkom toho imunitný výbor navrhuje nevydať posl. Pázmána k trest. stíhaniu.

Předseda (zvoní): Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá. Přistoupíme proto k hlasování.

Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna nesvolila k trest. stíhání posl. Pázmána.

Kdo s tímto návrhem pana zpravodaje souhlasí, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna usnesla se nesvoliti k trest. stíhání p. posl. Pázmána.

Tím vyřízen je odst. 12 pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce pořadu, jímž je:

13. Zpráva výboru imunitného o žiadosti hlav. štát. zastupiteľstva v Bratislave žiadajúcej vydať k trest. stíhaniu posl. dr Jabloniczkého (tisk 1868).

Zpravodajem výboru imunitního je pan posl. dr Ravasz. Dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. dr Ravasz: Slávna snemovňa! Posl. dr Jabloniczky rečnil dňa 9. októbra 1928 v Šahách na verejnom ľudovom shromaždení. Podľa mienky štátneho zastupiteľstva poburoval udajne proti štátu a nepravdivé zprávy rozširoval, ktoré pokladať za pravdivé nemal dostatočných dôvodov, a preto žiada ho vydať k trestnému stíhaniu.

Imunitný výbor preskúmajúc pečlive záležitosť, usniesol sa navrhovať poslaneckej snemovni nevydať posl. dr Jabloniczkého k trest. stíhaniu pre hore udané delikty.

Předseda (zvoní): Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá. Přistoupíme proto k hlasování.

Pan zpravodaj navrhuje jménem imunitního výboru, aby posl. sněmovna nesvolila k trest. stíhání posl. dr Jabloniczkého.

Kdo s tímto návrhem p. zpravodaje souhlasí, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna usnesla se nesvoliti k trest. stíhání p. posl. dr Jabloniczkého.

Tím vyřízen je 13., poslední odstavec denního pořadu.

Před ukončením schůze učiním ještě některá presidiální sdělení.

Pan posl. Krebs žádá o dovolenou do 22. března 1929 pro cestu do ciziny.

Navrhuji udělení této dovolené.

Kdo souhlasí, aby žádaná dovolená byla udělena, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Žádaná dovolená jest udělena.

Dovolené dal jsem: na zítřejší schůzi posl. Čermákovi; na dnešní schůzi posl. Dědičovi, Elstnerovi, Juranovi, dr Sternovi, Wünschovi, Landové-Štychové, Školovi, vesměs pro neodkladné záležitosti; posl. Zoufalému pro rodinné záležitosti; na dnešní a zítřejší schůzi posl. Petrovickému pro cestu do ciziny.

Nemocí se omluvili posl. Cibulka, Haiblick, Štětka, Zápotocký, Śliwka, Hruška, Kršiak.

Došla oznámení o změnách ve výborech.

Zástupce sněm. tajemníka dr Mikyška (čte):

Do výboru rozpočtového vyslal klub poslanců "Deutsche Nationalpartei" posl. inž. Kallinu za posl. Horpynku; klub poslanců republ. strany zeměděl. a malorol. lidu posl. Bečáka za posl. Haupta, posl. dr Slávika za posl. dr inž. Botto; klub poslanců čsl. soc. dem. strany dělnické posl. Chalupu za posl. Jašu.

Do výboru zemědělského vyslal klub poslanců republ. strany zeměděl. a malorol. lidu posl. Nejezchleba-Marchu za posl. Chlebounovou.

Do výboru branného vyslal klub poslanců "Deutsche soz. dem. Arbeiterpartei" posl. de Witte za posl. Heegera; klub poslanců čsl. soc. dem. strany dělnické posl. Jašu za posl. Hampla.

Předseda: Mezi schůzí byla tiskem rozdána zpráva.

Zástupce sněm. tajemníka dr Mikyška (čte):

2100. Zpráva výborů zemědělského a rozpočtového o návrhu posl. Bradáče, dr Dolanského, dr Labaje, dr Kramáře, Mlčocha, Windirsche, dr Luschky, Stenzla, Staňka, Dubického, Nejezchleba-Marchy, dr inž. Botto, Adámka, F. Navrátila, Šamalíka a druhů (tisk 1969) na změnu zákona ze dne 1. července 1926, čís. 139 Sb. z. a n., o finanční podpoře elektrisace venkova.

Předseda (zvoní): Pan posl. Horpynka užil ve své řeči výroků, které o sobě neb v souvislosti s jeho výroky předsednictvem již dříve podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučenými, jsou projevy hrubě urážlivé a bezpečnost státu ohrožující. Také p. posl. dr Koberg učinil ve své řeči projevy hrubě urážlivé a ohrožující bezpečnost státu.

Předsednictvo se usneslo podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučiti projevy tyto ze zprávy těsnopisecké.

Podle usnesení předsednictva navrhuji, aby se příští schůze konala zítra v pátek dne 8. března 1929 o 1/2 11. hod. dopol. s

pořadem:

1. Zpráva výboru pro dopravu a veř. práce, výboru pro záležitosti průmyslu, obchodu a živností a výboru rozpočtového o vládním návrhu zákona (tisk 1896), kterým se mění a doplňují některá ustanovení zákona ze dne 13. června 1922, č. 188 Sb. z. a n., jímž se upravuje poměr Československé státní správy k československým plavebním společnostem Labské a Dunajské (tisk 2045).

2. Zpráva výboru ústavne-právneho o vládnom návrhu zákona (tisk 1685), ktorým sa doplňujú a menia niektoré ustanovenia zákonov o súdnom pokračovaní vo veciach občianských a v pokračovaní exekučnom (tisk 2046).

3. Zpráva výboru imunitního o žádosti hlav. stát. zastupitelství v Košicích v trest. věci posl. Kršiaka (tisk 1883).

4. Zpráva výboru imunitního o žádosti okr. soudu v Hradci Králové v trest. věci posl. Haruse (tisk 1903).

5. Zpráva výboru imunitného o žiadosti zem. trest. súdu v Prahe v trest. veci posl. Harusa (tisk 1904).

6. Zpráva výboru imunitného o žiadosti okr. súdu vo Frýdlantu v trest. veci posl. Haiblicka (tisk 1905).

7. Zpráva výboru imunitného o žiadosti kraj. súdu v Chebu v trest. veci posl. Wünscha (tisk 1906).

8. Zpráva výboru imunitného o žiadosti zem. súdu v Opave v trest. veci posl. inž. Junga (tisk 1907).

9. Zpráva výboru imunitného o žiadosti okr. súdu v Kladne v trest. veci posl. Buriana, Můni a Zápotockého (tisk 1908).

Jsou proti tomuto návrhu námitky? (Nebyly.) Není jich. Návrh můj je přijat.

Končím schůzi.

(Konec schůze v 7 hod. 6 min. večer.)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP