HLAVA VII.

ZÁVĚREČNÁ USTANOVENÍ.

§ 139.

Vyvlastnění.

(1) Zařízení jmenovaná v § 25, která trvají v době počátku účinnosti tohoto zákona a znesnadňují přehled celní hranice a kontrolu oběhu zboží, mohou býti vyvlastněna ve prospěch státu, pokud jest toho nevyhnutelně zapotřebí k přehledu celní hranice a kontrole oběhu a pokud nelze dosíci převodu jejich vlastnictví na stát dohodou.

(2) Předmětem vyvlastnění může býti zvláště postup vlastnictví nemovitostí, čítajíc v to budovy, zřízení služebností a jiných věcných práv k nemovitým věcem, postup, omezení a zrušení takovýchto práv, i trpění zařízení, která výkon práva vlastnického omezují.

(3) Má-li vyvlastnění býti omezeno na zřízení přiměřené služebnosti nebo má-li býti vyvlastněna pouze část nemovitosti, může vlastník žádati za výkup služebného předmětu, pokud se týče nemovitosti, kdyby mu zamýšleným vyvlastněním bylo znemožněno další účelné užívání služebného předmětu, resp. celé nemovitosti.

(4) Předmět a rozsah vyvlastnění stanoví ministerstvo financí vydáním vyvlastňovacího nálezu, v němž jest zároveň stanoviti výši odškodného, které musí za vyvlastnění býti poskytnuto. Převyšuje-li odškodné, které má býti přiznáno, 10.000 Kč, musí vydání tohoto nálezu předcházeti komisionelní jednání, k němuž jest nejpozději osm dní předem pozvati majitele nemovitosti, která má býti vyvlastněna, i osoby, které mají na ní věcná práva. V ostatních případech stačí dříve pouze vyslechnouti majitele, jmenované osoby. Odškodné se vyměří odhadem přísežných znalců podle zásad stanovených v §§ 4 až 8 zákona ze dne 18. února 1878, č. 30 ř. z., o vyvlastňování k účelům stavby železnic a provozování jízdy po nich, na Slovensku a v Podkarpatské Rusi v druhém oddílu zákonného článku XLI/1881 o vyvlastňování.

(5) Vyvlastňovací nález ministerstva financí nabývá účinnosti dnem, kterého byl straně doručen, a jest konečný. Strana, která se pokládá za zkrácenu stanovením výše odškodného, může během jednoho roku od doby, lidy vyvlastňovací nález nabyl účinnosti, žádati za ustanovení jeho výše u místně příslušného okresního soudu, na Slovensku a v Podkarpatské Rusi u sborového soudu, příslušného podle § 43 zákonného článku XII/1881. Výkonu vyvlastňovacího nálezu nemůže však býti zabráněno, bylo-li odškodné, stanovené ministerstvem financí, u soudu složeno. Pro soudní řízení, jímž se vyšetřuje odškodné, pro stanovení odškodného dohodou, i pro zjištění nároků, které mají třetí osoby na uspokojení z odškodného na základě svých věcných práv, platí obdobně předpisy zákona č. 30/1878 ř. z., na Slovensku a v Podkarpatské Rusi zákonného článku XLI/1881.

§ 140.

Účinnost zákona.

(1) Zákon tento nabývá účinnosti dnem 1. ledna 1928.

(2) Zároveň pozbývají pro obor celního práva účinnosti zákony a nařízení, jednající o celním právu a celním řízení, zejména §§ 1 až 380 celního a monopolního řádu z roku 183 a příslušná ustanovení třicátkových řádů z roku 1754 a 1788 a instrukce k nim z roku 1842. zákony o celním sazebníku ze dne 13, února 1906, č. 20 ř. z. a zákonný článek LIII/1907 a zákon o celním území a vybírání cla ze dne 20. únor a 1919, č. 97 Sb. z. a n.

(3) Jediné článek II. zákona ze dne 12. srpna 1921., č. 349 Sb. z. a n., zákon ze dne 22. června 1926, č. 109 Sb. z. a n. (mimo ustanovení druhého odstavce čl. III. a ustanovení čl. VIII.) a celní sazebník podle nich upravený zůstanou v účinnosti až do dne, kterého nabude účinnosti nový celní sazebník.

(4) Ustanoveními tohoto zákona není dotčen zákon ze dne 26. dubna 1923, č. 96 Sb. z. a n.

§ 141.

Provedení zákona.

Tento zákon provedou ministři financí, průmyslu, obchodu a živností a zemědělství po dohadě se zúčastněnými ministry.

Dr Hruban v. r.,

předseda.
Dr Šafařovič v. r.,
J. Pastyřík v. r.,
senátní tajemník.
zapisovatel.

Resoluce

přijaté v 6. schůzi senátu Národního shromáždění republiky Československé dne 24. února 1927.

I.

K § 10.

Vládě se ukládá, aby obvod jednotlivých okrskových celních správ stanovila tak, že obvod okrskových celních správ v Čechách, na Slovensku a v Podkarpatské Rusi nebude přesahovati hranice těchto správních celků.

II.

K § 12.

1. Vládě se doporučuje, aby, majíc zřetel na okolnost, že víceletá služba strážní na hranici fysicky vyčerpává, usnadňovala přestup příslušníků finanční stráže též k jiným oborům finanční nebo jiné státní správy ve vnitrozemí.

2. Vládě se doporučuje, aby uvažovala o tom, zda by nebylo pro finanční zájmy státní správy výhodnější spojení vnitrozemského i pohraničního dozoru v oboru finanční správy v jediný finanční strážní sbor.

III.

K § 5 odst. e).

Vláda se vyzývá, aby prováděcímu nařízení k tomuto paragrafu byl dán ten výklad, že do vazby může býti uvržena osoba zmocněná podnikem po živnostensku zboží prohlašujícím skutečně jen v případech výjimečných, kdy jeví se důvodná obava, že by mohlo býti zmařeno vyšetřování.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP