Vládní návrh.

Zákon

ze dne.........................

o nové úpravě finančního hospodářství svazků územní samosprávy.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo na tomto zákoně:

Přirážky k daním přímým.

§ 1.

(1) Přirážky svazků územní samosprávy (zemí, žup; okresů a obcí) mohou býti vybírány k těmto daním přímým:

dani pozemkové,

dani domovní,

všeobecné dani výdělkové,

zvláštní dani výdělkové bez přirážky rentabilitní a likvidační;

daní rentové; pokud se vybírá přímo,

dani z vyššího služného,

a to pro léta 1928 a další s výjimkami dále uvedenými do těchto nejvýše přípustných sazeb:

přirážky zemské (župní)...160%

přirážky okresní (silniční okresní) 110%

přirážky obecní.............200%.

(2) Přirážky k dani činžovní nesmí přesahovati polovicí těchto sazeb; pokud se týče; byly-li v roce předcházejícím účinnosti tohoto zákona vybírány sazbou vyšší, tuto sazbu; pokud nepřevyšuje sazby u ostatních daní nejvýše přípustné (odst. 1.). Obecní přirážky jsou však až do sazby podle odst. 1, přípustny vždy, jestliže se pro dotyčný rok nevybírají v obci dávky na podkladě nájemného (nájemní hodnoty).


Návrh rozpočtového výboru.

Zákon

ze dne..........................

o nové úpravě finančního hospodářství svazků územní samosprávy.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Přirážky k daním přímým.

§ 1.

(1) Přirážky svazků územní samosprávy (zemí, okresů a obcí) mohou býti vybírány k těmto daním přímým:

dani pozemkové bez 15% zvláštního příspěvku (§ 105, odst. 2. zákona o přímých daních),

dani domovní;

všeobecné dani výdělkové,

zvláštní dani výdělkové bez přirážky rentabilitní a likvidační,

dani rentové, pokud se vybírá přímo,

dani z vyššího služného,

a to pro léta 1928 a další s výjimkami dále uvedenými do těchto nejvýše přípustných sazeb:

přirážky zemské...............160%

přirážky okresní...........110%

přirážky obecní................200%.

(2) Přirážky k dani činžovní nesmí přesahovati polovici těchto sazeb, pokud se týče, byly-li v roce předcházejícím účinnosti tohoto zákona vybírány sazbou vyšší, tuto sazbu, pokud nepřevyšuje sazby u ostatních daní nejvýše přípustné (odst. 1.). Obecní přirážky jsou však až do sazby podle odst. 1. přípustny vždy, jestliže se pro dotyčný rok nevybírají v obci dávky z používaných místností na podkladě nájemného (nájemní hodnoty) nebo na jiném, nájemné (nájemní hodnotu) nahrazujícím podkladě.


(3) K dani pozemkové smí obecní a okresní (silniční okresní) přirážky býti vybírány až do výše jejich váženého, dolů na procento dělitelné 10ti vyrovnaného průměru v dotyčné zemi (župě) z r. 1926. Vážený průměr vyhlásí ministr financí.

(4) Přirážky obecní a okresní (silniční okresní), pokud nedosáhly maxima podle odst. 1., musí býti k různým daním, vyjímajíc dani činžovní, odstupňovány tak, jako jsou odstupňována jejich přípustná maxima. Příspěvky podle § § 25 a 26 zákona ze dne 12. srpna 1921, č. 329 Sb. z. a n., a přechodné úpravě finančního hospodářství obcí a měst s právem municipálním, pokud se vybírají ve formě přirážek, nezapočítávají se do výměry podle předchozích odstavců.

(5) Nestačí-li sazby obecních a okresních (silničních okresních) přirážek, uvedené v odst. 1. až 3., ani k úplné úhradě úroků a splátek ze zápůjček, platně uzavřených obcí neb okresem do dne účinnosti tohoto zákona, bud'tež k tomuto účelu vybírány přirážky nad sazby, stanovené v odst. 1., pokud se týče 3. v takové výši, aby s ostatními řádnými příjmy potřeba tato byla kryta. Sazby přirážek nesmí však přesahovati sazeb, uvedených v odst. 1., více než o 100% u přirážek obecních a 40% u přirážek okresních (silničních okresních). Na přirážky k dani činžovní se ustanovení toto nevztahuje. Pro ostatní přirážky platí obdobně ustanovení odst. 4. Pokud sazeb podle tohoto odstavce zvýšených není třeba k úhradě označených úroků a splátek, může jich býti použito na úhradu nákladů mimořádného rozpočtu.

(6) Pro města s vlastním statutem (se zřízeným magistrátem) platí součet procent přirážek okresních a obecních podle - odst. 1., pokud se týče 3. jako nejvyšší přípustná výměra přirážek obecních. Ustanovení odst. 2. platí obdobně.

(7) Odstupňování přirážek uvnitř jednoho druhu daní je nepřípustno.

§ 2.

(1) Z plateb na zemské a župní přirážky vyhražuje se ve prospěch státu 30% k čá


(3) Ustanovení odst. 2. má platnost pro léta 1932 a další. Pro léta 1928 až 1931 mohou přirážky k dani činžovní býti zvýšeny jen do té výše, aby byl vyrovnán úbytek, nastalý snížením přirážkové základny, vyplývající ze snížení sazeb činžovní daně podle § 156 zákona o přímých daních, nejvýše však do sazby, uvedené v odst. 1.

(4) Příspěvky podle §§ 25 a 26 zákona ze dne 12. srpna 1921, č. 329 Sb. z. a n., o přechodné úpravě finančního hospodářství obcí a měst s právem municipálním, pokud se vybírají ve formě přirážek, nezapočítávají se do výměry podle předchozích odstavců.

(5) Nestačí-li úhrada, rozpočtená z obecních, pokud se týče okresních přirážek podle sazeb, uvedených v odst. 1. a 2., pokud se týče 3., ani k úplné úhradě úroků a splátek ze zápůjček, platně uzavřených obcí nebo okresem do dne platností tohoto zákona, buďtež vybírány přirážky nad sazby, stanovené v odst. 1. v takové výši, aby potřeba tato byla kryta, avšak nejvýše přirážky obecní do sazby 300%, přirážky okresní do sazby 150%. Při tom se nepřihlíží k potřebě na úrok a splátky ze zápůjček na stavby, podniky a jiná zařízení, jež mají rozpočtovou rovnováhu nebo přebytek; jinak se k potřebě této přihlíží, nejvýše však do částky rozpočtového schodku jednotlivých staveb, podniků a zařízení. Na přirážky k dani činžovní se ustanovení tohoto odstavce o přípustnosti zvýšení přirážkové sazby nevztahují.

(6) Pro města s vlastním statutem (se zřízeným magistrátem) platí součet procent přirážek okresních a obecních podle odst. 1. jako nejvyšší přípustná výměra přirážek obecních. Ustanovení odst. 2. a 3. platí obdobně.

(7) Nehledíc k ustanovení odst. 2., 3. a 4. jest odstupňování přirážek k různým druhům přímých daní přípustno pouze u obcí pro jednotlivé osady, tvořící samostatné katastrální území, jestliže podržely vlastnictví a správu svého majetku. Odstupňování přirážek uvnitř jednoho druhu daně je nepřípustno vůbec.

§ 2.

(1) Z plateb na zemské (župní) přirážky vyhražuje se ve prospěch státu 30% k částeč


stečné úhradě osobních nákladů na školství národní; pokud je opatřuje stát. Jinak zůstávají v platnosti dosavadní předpisy o vydržování národních škol.

(2) Z plateb na obecní přirážky zadrží se částka ve výši 10% pozemkové daně, předepsané v obci z veškeré půdy kromě lesů, a odevzdá se fondu, zřízenému podle § 109, odst. 2. zákona o přímých daních.

(3) neměněno

§ 3.

(1) Dosavadní předpisy o povalování přirážek k daním přímým zůstávají v platnosti s těmito odchylkami:

Usnesení o vybírání nejvýše 100%ní přirážky obecní, 50%ní přirážky okresní (silniční okresní) a 50%ní přirážky župní nepotřebuje vyššího schválení, nebylo-li proti usnesení tomu podáno odvolání (připomínky). Bylo-li odvolání (připomínky) podáno nebo byly-li usneseny přirážky vyšší až do sazeb stanovených v §u 1, odst. 1. až 3., 5. a 6., rozhoduje o odvolání (připomínkách) s konečnou platností a povoluje přirážky, jde-li o přirážky

obecní - a to i když tyta vyšší přirážky byly usneseny třeba jen pro některou část obce - bezprostřední úřad dohlédací (§§ 48 s 58 zákona č. 329/1921 Sb. z. a n.),

okresní (silniční okresní) - vyšší dohlédací úřad uvedený v §§ 48 a 58 cit. zákona č. 329/1921 Sb. z. a n.,

župní - vláda.

(2) Příslušnost k povolování přirážek řídí se při diferencovaných přirážkách výměrou nejvyšší přirážky.

(3) neměněno

(4) neměněno


né úhradě osobních nákladů na školství národní, pokud je opatřuje stát. Jinak zůstávají v platnosti dosavadní předpisy o vydržování národních škol.

(2) Obce jsou povinny přispívati do fondů, zřízených podle § 108 zákona o přímých daních, částkou ve výši 10% pozemkové daně, předepsané v obci z veškeré půdy kromě lesů. Pokud částka ta může býti uhrazena z výnosu obecních přirážek, vybíraných státními úřady, zadrží se jimi a odvede do označeného fondu.

(3) Bližší provedení určí vládní nařízení.

§ 3.

(1) Dosavadní předpisy o schvalování rozpočtů a povolování přirážek zůstávají v platnosti s těmito odchylkami:

Usnesení o vybírání nejvýše 100%ní přirážky obecní, 50%ní přirážky okresní a zemské nepotřebuje vyššího schválení.

Vyšší přirážky až do sazeb, stanovených v § 1, povoluje a rozpočty schvaluje obcím, i když vyšší přirážky byly usneseny jen pro některou část obce, okresní výbor,

okresům a městům s vlastním statutem (se zřízeným magistrátem) zemský výbor, zemím vláda.

O podaném odvolání proti usnesení obecního zastupitelstva o rozpočtu rozhoduje okresní výbor, o odvolání proti usnesení o rozpočtu měst s vlastním statutem (se zřízeným magistrátem) a o rozpočtu okresním výbor zemský. Odvolání proti rozpočtu zemskému je nepřípustno.

(2) Příslušnost k povolování přirážek řídí se při diferencovaných přirážkách (§ 1; odst. 7.) výměrou nejvyšší přirážky.

(3) Právo vlády, pokud se týče úřadů, v odst. 1. uvedených, povoliti přirážky ve výměře usnesené zahrnuje v sobě též právo stanoviti přirážky výměrou nižší nebo vyšší až do meze podle § 1 přípustné.

(4) Vláda, pokud se týče úřady, povolané rozhodovati o žádostech za povolení přirážek, jsou povinny rozhodnouti nejdéle do 2 měsíců ode dne, kdy žádost náležitě doložená k nim došla. Žádosti obcí a okresů o povolení přirážek buďtež doloženy kromě dokladů o splnění formálních náležitostí též posledním účtem, žádosti obcí mimo to též výkazem o poplat


(5) Pro obec hlavního města Prahy, na kterou se bez výjimky rozšiřuje působnost zákona č. 329/1921 Sb. z. a n., je bezprostředním i vyšším úřadem dohlédacím zemský správní výbor.

(6) Úřad přirážku povolující může při povolování obecních přirážek naříditi obci vybírání vhodných obecních dávek a poplatků, pro něž vydána vládou pravidla, nebo naříditi zvýšení sazeb zavedených již takovýchto dávek a poplatků do nejvyšší pro ně přípustné míry. Rovněž může úřad ten, připoje osnovu příslušných pravidel, navrhnouti povolení takových dávek a poplatků, pro něž nejsou vydána vládou pravidla, jež však se zřetelem k pravděpodobnému čistému výtěžku mohou míti pro finanční hospodářství obce značnější význam.

(7) Vláda, pokud se týče úřady, uvedené v odst. 1., jsou při povolování přirážek povinny přihlížeti k tomu, aby rozpočtový schodek byl zpravidla uhrazen v rámci přípustné výše přirážek; musí proto nejen zkoumati, zda rozpočty vyhovují všem ustanovením zákonným, jmenovitě jsou-li v nich zařazena veškerá plnění, obci (okresu, župě) po zákonu příslušející, nebo platy peněžní, zakládající se na právním titulu, pokud jsou takové závazky úřadu přirážky povolujícímu známy, nýbrž jsou povinný zkoumati jednotlivé položky rozpočtů také po stránce účelnosti a prováděti v potřebě a úhradě změny jak co do zařazení, tak co do výše. Rovněž jsou úřady ty povinny dbáti toho, aby u obcí byla zachovávána ustanovení §§ 21 a 22 zákona č. 329/1921 Sb. z. a n., a naříditi provedení k tomu směřujících opatření.

(8) neměněno


cích, přirážkách ke státním daním spotřebním a samostatných dávkách v obci již zavedených, s uvedením sazeb.

(5) Pro obec hlavního města Prahy je bezprostředním i vyšším úřadem dohlédacím zemský výbor.

(6) Nestačí-li celková úhrada ani s výnosem nejvyšší přirážky podle § 1 dovolené k úplné úhradě rozpočtové potřeby, nařídí úřad přirážku povolující při povolování obecních přirážek obci podle potřeby vybírání vhodných obecních dávek a poplatků, pro něž vydána vládou pravidla, nebo zvýšení sazeb zavedených již takovýchto dávek a poplatků do nejvyšší pro ně přípustné míry. Rovněž může úřad ten, připoje osnovu příslušných pravidel; navrhnouti vládě povolení takových dávek a poplatků, pro něž nejsou vydána vládou pravidla, jež však se zřetelem k pravděpodobnému čistému výtěžku mohou míti pra finanční hospodářství obce značnější význam.

(7) Vláda, pokud se týče úřady, uvedené v odst. 1., jsou při povolování přirážek povinny přihlížeti k tomu, aby rozpočtový schodek byl zpravidla uhrazen v rámci přípustné výše přirážek; musí proto nejen zkoumati, zda rozpočty vyhovují všem ustanovením zákonným, jmenovitě jsou-li v nich zařazena veškerá plnění, obci (okresu) po zákonu příslušející, nebo platy peněžní, zakládající se na právním titulu, pokud jsou takové závazky úřadu přirážky povolujícímu známy, nýbrž jsou povinny, nestačí-li celková úhrada ani s výnosem nejvyšší přirážky podle § 1 dovolené k úplné úhradě rozpočtové potřeby, zkoumati jednotlivé položky rozpočtů také po stránce účelnosti a prováděti v potřebě a úhradě změny jak co do zařazení, tak co do výše. Rovněž jsou úřady ty povinny dbáti toho, aby u obcí byla zachovávána ustanoveni §§ 21 a 22 zákona č. 329/1921 Sb. z. a n., a naříditi provedení k tomu směřujících opatření. Zamýšlené zavedení nebo zvýšení dávek a poplatků (odst. 6.) a zamýšlené změny v rozpočtech buďtež dotčeným samosprávným svazkům sděleny, aby se o nich do 14 dnů vyjádřily.

(8) Opatření (odst. 6., věta 1. a odst. 7.) vlády, pokud se týče úřadů přirážky povolujících nahrazují usnesení zastupitelských sborů a v příčině dávek a poplatků i povolovací řízení. Svazky územní samosprávy jsou povinny vyhověti nařízením, vydaným na podkladě ustanovení odst. 6. a 7.


§ 4.

Příspěvek obce na úhradu schodku školního rozpočtu budiž vřaděn do rozpočtu obecního, v jehož mezích se uhradí stejně jako ostatní potřeby obecní. Vybírati zvláštní obecní přirážky školní se nedovoluje.

§ 5.

(neměněno)


§ 4.

(1) Příspěvek obce na úhradu schodku školního rozpočtu budiž vřaděn do rozpočtu obecního, v jehož mezích se uhradí stejně jako ostatní potřeby obecní. Vybírati zvláštní obecní přirážky školní se nedovoluje.

(2) Místní školní rady jsou povinny, aby nejdéle do konce září každého roku zaslaly podrobný rozpočet školní obce na příští rok kalendářní s potřebnými výkazy a vysvětlivkami starostovi obce. Jde-li o školní obec, složenou z několika obcí místních nebo jejich částí, připojí se k rozpočtu též rozvrh rozpočtového schodku mezi přiškolené obce a rozešle se starostům všech přiškolených obcí. Totéž povinnost mají na Slovensku a v Podkarpatské Rusi obecní školské stolice stran rozpočtu na potřeby veřejných škol národních, vydržovaných zcela nebo z části obcemi.

(3) Starostové obcí jsou povinni školní rozpočet s rozvrhem schodku ihned po dobu 14 dnů veřejně vyložiti, a když byl prve s finanční komisí sdělen, aby se o něm vyjádřila, nejdéle do 30 dnů od dne, kdy jim byl dodán, předložiti obecním zastupitelstvům, aby se usnesla, má-li se proti školnímu rozpočtu nebo rozvrhu jeho schodku podati odvolání. Usnesené odvolání jest podati do 14 dnů ode dne usnesení.

(4) Proti školnímu rozpočtu nebo rozvrhu jeho schodku má kromě obecního zastupitelstva (odst. 3.) právo ve lhůtě vyložení podati odvolání také každý volič nebo poplatník v obci. O odvolání rozhoduje s konečnou platností okresní výbor, pokud se týče, přísluší-li přiškolené obce do dvou nebo více okresů nebo jde-li o samostatné školní okresy, zemský výbor. Úřady rozhodující o odvolání jsou povinny slyšeti příslušné, v dotyčném území zřízené okresní (městské) školní výbory.

(5) Ustanovení § 3, odst. 7. vztahuje se i na rozpočet školní.

(6) Ustanovení předchozích odstavců platí též o školních rozpočtech samostatných městských školních okresů. Povinnost uvedená v odst. 2. týče se orgánů, kterým podle platných předpisů přísluší sestavovati rozpočet městského školního okresu.

§ 5.

(1) Výpočet, předpis a vybírání obecních přirážek k daní pozemkové děje se obcemi, kterým se od státní finanční správy dostane potřebných údajů; jiné přirážky ke státním daním (§ 1) se vypočtou, předepíší a vyberou


§ 6.

(neměněno)


činiteli, kteří jsou pověřeni vybíráním příslušných daní státních.

(2) Podkladem pro výpočet a předpis přirážek je příslušná daň státní; jakákoliv změna platební povinnosti co do daně státní má za následek i příslušnou změnu platební povinnosti co do přirážek, pokud zvláštními zákony není stanoveno jinak.

(3) Přirážky jsou splatny zároveň s příslušnou daní státní; o jich vymáhání a promlčení platí stejné předpisy jako pro státní daň, k níž se přirážka vybírá. O úrocích z prodlení a náhradních platí ustanovení zákona o přímých daních.

(4) Proti výměře přirážek lze se do 30 dnů po příslušném oznámení odvolati u předpisujícího činitele. Odvolání nemá účinku odkládacího; rozhoduje o něm s konečnou platností, pokud jde o přirážky k dani pozemkové, vybírané obcemi, bezprostřední úřad dohlédací, pokud jde o přirážky k ostatním státním daním (§ 1) finanční úřad I. stolice, který jest povinen vyžádati si dobré zdání příslušného samosprávného svazku, popírá-li se odvoláním platební povinnost.

(5) Obecní zastupitelstvo může se nejméně dvoutřetinovou většinou všech členů usnésti, aby od počátku správního roku, který následuje po pravoplatnosti usnesení, byly výpočet, předpis a vybírání obecních přirážek k daní pozemkové přeneseny na činitele státní. Pravoplatné usnesení nelze později již měniti novým usnesením obecního zastupitelstva.

§ 6.

(1) Vláda, pokud se týče úřady povolující přirážky jsou povinny sdělovati činitelům, vybírajícím přirážky, sazby povolených přirážek. Svazky územní samosprávy (§ 1, odst. 1.) jsou povinny činitelům, kteří pro ně vybírají přirážky k přímým daním, oznámiti vždy nejdéle do konce března výši rozpočtové náhrady z těchto přirážek. Nebyly-li přirážky za běžný správní rok do té doby ještě povoleny nebo jde-li o přirážky, k jichž vybírání není třeba povolení, dlužno předložiti doklad, že o povolení přirážek a v jaké výši bylo zažádáno, pokud se týče oznámiti usnesené sazby přirážek.

(2) Nebude-li ustanovení odst. 1. vyhověno, zastaví jmenovaní činitelé odvod přirážek za měsíc březen a další až do doby, kdy ustanovení tomuto bude vyhověno. Výjimky může


§ 7.

(neměněno)

§ 8.

(1) Starostové obcí neb jejích zástupci, kteří do lhůty, jíž stanoví bezprostřední dohlédací úřad, neprovedou bez omluvných důvodů příkazu podle § 3, odst. 6. a 7., ztrácí část odměny za úřadování, připadající na dobu do provedení příkazu; a kromě toho mohou bezprostředním dohlédacím úřadem býti potrestáni pořádkovou pokutou do 5000


ze závažných důvodů povoliti finanční úřad II. stolice.

(3) Pokud nedošlo oznámení úřadu přirážky povolujícího o přirážkách na běžný správní rok povolených nebo oznámení toho kterého svazku o usnesených sazbách přirážek, k jichž vybírání není třeba povolení, dlužno přirážky bez újmy ustanovení odst. 2. odváděti podle sazby předešlého roku, nejvýše však v sazbách podle 1, odst. 1. až 3. a 6. přípustných. Došlo-li oznámení o sazbách přirážek vyžadujících povolení, avšak usnesených sazbou nižší než v roce předešlém, dlužno přirážky na běžný rok až do rozhodnutí o jejich povolení odváděti touto sazbou nižší.

(4) Ustanovení tohoto paragrafu nevztahují se na obecní přirážky k dani pozemkové, vybírané obcemi.

§ 7.

(1) Činitelé, vybírající přirážky, budou z výtěžku plateb na přirážky obecní poukazovati obcím měsíčně nejvýše jednu dvanáctinu oznámených rozpočtových úhrad z přirážek. Jen výjimečně, prokáže-li obec, že na úhradu rozpočtových vydání nestačí v některém měsíci dvanáctina rozpočtové úhrady z přirážek, může finanční úřad II. stolice nebo úřad jím zmocněný na dotčený měsíc povoliti v mezích plateb a nezbytně nutné potřeby poukaz přirážek nad jednu dvanáctinu.

(2) Částky, o které by výtěžek plateb na přirážky v tom kterém roce převyšoval míru, stanovenou v odst. 1., budou obcím po vyrovnání případných přeplatků a nedoplatků z dřívější doby poukázány k výplatě dodatečně s přirážkovým přídělem za měsíc listopad a musí jich býti použito především k zaplacení dluhů, jinak k úhradě řádných rozpočtových schodků a k snížení přirážek roku následujícího, případně i let příštích; v poslednějším případě musí býti v mezidobí uloženy na úrok. O zmíněném dodatečném poukazu budiž zpraven bezprostřední dohlédací úřad.

§ 8.

(1) Starosta obce (úřadující náměstek); který do lhůty stanovené okresním výborem neprovede bez omluvných důvodů příkazů podle § 3; odst. 8., může býti okresním úřadem potrestán pořádkovou pokutou do 5000 Kč. Ustanovení obecních zřízení o sesazení s úřadu zůstávají nedotčena. Na okolnosti tyto musí při stanovení lhůty býti upozorněno.


Kč. Na okolnost tuto musí při stanovení lhůty býti upozorněno.

(2) Pořádkové pokuty, uložené podle předchozího odstavce, připadají obecní pokladně.

(3) Starostové (jejich zástupci) kromě toho ručí za škodu obci způsobenou. Pro uplatnění tohoto ručení dlužno užíti ustanovení § 5, odst. 4. a 5. zákona č. 329/1921 Sb. z. a n.

Příděly.

§ 9.

(1) (neměněno)

(2) Při přirážkách odstupňovaných rozhoduje výměra přirážky nejnižší. K výši přirážky k dani činžovní se nehledí.

(3) (neměněno)

(4) Městům Praze, Brnu a Bratislavě přísluší příděl podle odst. 1. nehledíc na výši obecních přirážek.

§ 10.

(1) Vyšší dohlédací úřady (§ 3, odst. 1.) budou spravovati zvláštní samostatný fond, jemuž připadnou:

1. Splatná daň domovní, předepsaná na léta 1928 a další v obvodu toho kterého vyššího dohlédacího úřadu v obcích neb osadách; které podle ustanovení § 9 nemají nároku na příděl z daně té;

2. 100% daně pozemkové, předepsané na léta 1928 a další v obvodu toho kterého vyššího dohlédacího úřadu;

3. neměněno,


(2) Pořádkové pokuty, uložené podle předchozího odstavce, připadají pokladně okresního výboru.

Příděly.

§ 9.

(1) Obcím, které v roce předcházejícím rok berní vybíraly více než 150% obecních přirážek, přikazuje se celá splatná daň domovní v té které obci na berní rok předepsaná.

(2) Při přirážkách odstupňovaných (§ 1; odst. 7.) rozhoduje výměra přirážky nejnižší. K výši přirážky k dani činžovní se nehledí.

(3) Skládá-li se obec z několika osad anebo byla-li utvořena sloučením několika obcí, a jestliže tyto územní části podržely vlastnictví a správu svého majetku, takže v důsledku toho se v nich vybírá přirážka v různé výši, má nárok na příděly podle odst. 1. jen ta územní část, ve které se vybírá přirážka ve výši v odstavci tom označené a jen z daně, v územní části té předepsané.

(4) Městům, v nichž je sídlo zemské politické správy, přísluší příděl podle odst. 1. nehledíc na výši obecních přirážek.

§ 10.

(1) Zemské výbory budou spravovati zvláštní fond, jemuž připadnou:

1. Splatná daň domovní, předepsaná na léta 1928 a další v obvodu té které země v obcích neb osadách, které podle ustanovení § 9 nemají nároku na příděl z daně té;

2. 1.5% zvláštní příspěvek podle § 105, odst. 2. zákona o přímých daních, předepsaný na léta 1928 a další v obvodu té které země, po srážce částky, přidělené fondu; označenému v § 108 zákona o přímých daních;

3. část obecních přirážek ku všeobecné a zvláštní dani výdělkové (§§ 58, odst. 6. a 85, odst. 6. zákona o přímých daních);


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP